2022-09-05

Kiedy zmienić opony na letnie?

Zanim umówisz się do wulkanizatora, sprawdź czy to już czas na zmianę opon na letnie!

Kiedy zmienić opony na letnie?

Temperatura za oknem zaczyna rosnąć? Koniec z trudnymi, zimowymi warunkami na drodze? Powinieneś zacząć myśleć o wymianie opon na letnie. Zanim jednak to zrobisz, koniecznie dowiedz się, kiedy jest na to najlepszy moment, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze.

Opony letnie – kiedy wymienić opony?

Co do wymiany opon na letnie, istnieje pewna niepisana zasada, której powinni trzymać się wszyscy kierowcy. Po zimie, kiedy średnia temperatura jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza, można odwiedzić wulkanizatora i wymienić ogumienie. Nie oznacza to jednak, że już po pierwszym dniu czy kilku dobach, można postawić na jazdę samochodem z oponami letnimi. Ze względu na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu, powinno się poczekać aż do ustabilizowania się pogody, która jest dość kapryśna i zmienna późną zimą oraz wczesną wiosną. Podróżujesz często wcześnie rano lub w nocy? Nie umawiaj się zbyt szybko na wizytę u wulkanizatora. Temperatura w nocy i wieczorem może być na tyle niska, że lepiej będzie poruszać się samochodem z oponami zimowymi. Weź także pod uwagę ewentualne podróże, np. w góry.

Zapamiętaj!

Kiedy zmienić opony na letnie? Wtedy, gdy pogoda się ustabilizuje, a średnia dobowa temperatura jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza.

Najczęściej kierowcy decydują się na koniec marca lub dzień, w którym zmienia się czas zimowy na letni. Pamiętaj o tym, aby stale sprawdzać pogodę oraz warunki, które panują na terenie, w którym się poruszasz. Zalegający śnieg w terenach górzystych czy śliska nawierzchnia o poranku mogą być bardzo niebezpieczne. To od tego zależy, kiedy wymiana opon na letnie jest najrozsądniejsza.

Nie zwlekaj z tym jednak do ostatniej chwili. Kiedy tylko pogoda się poprawia i stabilizuje, ustawiają się kolejki do wulkanizatora. Wtedy też możesz delikatnie odczuć zmiany w cenach, zarówno usług, jak i zakupu nowego kompletu. Właśnie dlatego, zanim stwierdzisz, kiedy zmienić opony na letnie, koniecznie sprawdź ich stan techniczny. Co konkretnie?

  • Głębokość bieżnika nie może być niższa niż 1,6 mm, jednak znacznie szybciej opona letnia traci swoje właściwości. Specjaliści mówią tu o 3-4 mm, dlatego warto zwrócić na to uwagę zanim przyjdzie czas wymiany opon na letnie. Kiedy to sprawdzić? Najlepiej jak najszybciej, aby mieć czas na zakup nowego kompletu.
  • Uszkodzenia mechaniczne, mocne przetarcia mogą świadczyć o tym, że ogumienie nie nadaje się do użytku.
  • Stan felg — powinny być proste, bez uszkodzeń i śladów korozji.
  • Datę produkcji opon, gdyż nie powinny być one używane dłużej niż 10 lat od momentu wytworzenia. Ma to wpływ na Twoje bezpieczeństwo.

Pamiętaj też, żeby po wymianie sprawdzić ciśnienie we wszystkich czterech oponach.

To ciekawe!

W internecie jest wiele tabeli dla kierowców, które przedstawiają najlepszy ostateczny czas na zmianę opon na letnie. Data obliczana jest na podstawie kilku, a nawet kilkunastu źródeł związanych z oceną warunków pogodowych. Można je traktować jako wskazówkę, ale oczywiście warto samemu obserwować, co dzieje się za oknem. Pogoda lubi być kapryśna, dlatego z wymianą opon na letnie nie warto się spieszyć.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Zastanawiasz się, kiedy zakładać opony zimowe? Analogicznie do poprzedniej zasady, kiedy średnia temperatura utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza, to dobry moment na wymianę ogumienia. Warunki na drodze zimą są na tyle trudne, że nie powinno się czekać do pierwszych przymrozków czy pojawienia się śniegu. Warto też wziąć pod uwagę długie terminy oczekiwania na usługę wulkanizatora, szczególnie w większych miastach. Zrób to wcześniej, aby czuć się bezpiecznie na drodze. 

Zapamiętaj!

Nie ma ściśle określonej reguły, kiedy trzeba zdemontować opony letnie. Do jakiej temperatury zachowują najlepsze właściwości? Opony zimowe trzeba założyć, kiedy średnia temperatura wynosi mniej niż 7 stopni Celsjusza. 

Zwróć jednak uwagę na to, w jakim terenie się poruszasz oraz o jakiej porze. Wczesną wiosną mogą pojawić się przymrozki w nocy lub nad ranem. Właśnie dlatego trzeba pamiętać o zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa i zadbać o siebie oraz pasażerów.

Dlaczego kierowcy zmieniają opony?

Przede wszystkim, opony sezonowe mają o wiele lepsze właściwości niż takie, które traktuje się jako całoroczne (dowiedz się więcej o oponach wielosezonowych). Zapewniają większe bezpieczeństwo na drodze i są dostosowane do konkretnych warunków atmosferycznych. Nie jest możliwe stworzenie takiej mieszanki gumowej, która idealnie będzie zachowywać się i reagować podczas mrozów, jak i upałów. Można jednak zdecydować się na takie rozwiązanie w samochodach o niskiej eksploatacji lub jeśli podróżujesz wyłącznie po drogach miejskich.

Opony letnie mają mieszankę gumową, która zaczyna twardnieć pod wpływem niskiej temperatury za oknem. Może to skutkować mniejszą przyczepnością oraz słabymi właściwościami podczas jazdy. To, co gwarantują producenci opon letnich, jest zatem osiągalne tylko w momencie jazdy powyżej 7 stopni Celsjusza.

Z kolei te, które dedykowane są do podróży zimą, nie mogą się przegrzewać, ponieważ grozi to szybszym zużyciem. Przekłada się to oczywiście na Twoje bezpieczeństwo na drodze. 

Dlaczego jeszcze warto wiedzieć, kiedy zmienia się opony na letnie? Ze względu na ich wykonanie. Ogumienie przeznaczone do jazdy w niskich temperaturach mają bardziej miękką mieszankę gumy, która znacznie lepiej przyczepia się do mokrego lub zaśnieżonego podłoża. Kiedy nawierzchnia jest sucha i rozgrzana, taki materiał po prostu szybciej się zużywa. Wyraźniejsza rzeźba bieżnika nie jest też potrzebna latem. Cała konstrukcja może nawet wpłynąć na Twoje bezpieczeństwo, właśnie dlatego warto wiedzieć, kiedy zakładać letnie opony. Jeśli zrobisz to w dobrym momencie, nie będziesz martwić się o długi proces hamowania. Niestety, opony zimowe w ciepłym klimacie mogą do tego doprowadzić.

Zalety wymiany opon na letnie w dobrym momencie:

  • miękka mieszanka gumy ma lepszą przyczepność do podłoża,
  • opony nie będą się ścierać zbyt szybko,
  • letnie ogumienie znacznie lepiej radzi sobie z odprowadzaniem wody (w trakcie deszczu),
  • lepsza stabilność jazdy,
  • skracasz drogę hamowania,
  • szybsza jazda jest bardziej bezpieczna niż na zimówkach,
  • zapewniasz bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu.

Wymiana opon a przepisy

Wiesz już, kiedy można zmienić opony na letnie. Polscy kierowcy przyzwyczaili się  do sezonowej zmiany opon, chociaż według przepisów prawa, nie grozi im za to niedopatrzenie żadna kara.

Zapamiętaj!

W Polsce nie jest z góry ustalone, kiedy zmiana opon na letnie jest konieczna. Nie ma też obowiązku wymiany ogumienia. Warto jednak to zrobić dla swojego bezpieczeństwa. Długie kolejki do warsztatów wulkanizacyjnych napawają optymizmem, że większość kierowców jednak decyduje się na ochronę siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Od kilkunastu lat trwają rozmowy na temat tego, czy wymiana opon w Polsce powinna być obowiązkowa. Żaden z projektów ustaw nie ujrzał jednak światła dziennego.

Warto jednak zauważyć, że w niektórych krajach europejskich istnieje obowiązek wyposażenia auta w opony zimowe w niektórych miesiącach. Należą do nich Austria, Bośnia i Hercegowina, Czechy, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Francja, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Norwegia, Niemcy, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Turcja i Rumunia. O tym, czy można wymieniać opony na letnie, świadczy przede wszystkim pogoda. Właśnie dlatego termin może się zmieniać lub być stały (w zależności od przepisów w konkretnym państwie). W niektórych krajach jest też ograniczenie terytorialne, gdzie panują trudne warunki i koniecznie trzeba mieć zimówki.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zadbaj o wymianę opon i odpowiednie przechowywanie

Zanim wymienisz opony w swoim samochodzie, sprawdź czy nie ma na nich żadnych uszkodzeń. Zwróć szczególną uwagę na boki oraz głębokość bieżnika, która zapewnia bezpieczeństwo na drodze. Aby nie martwić się o stan opon, przechowuj je w miejscach, które nie są narażone na działanie chemikaliów (np. benzyny). Możesz zastosować specjalne plandeki lub worki, które nie pozwolą na przedostanie się zanieczyszczeń. Opony po sezonie zawsze powinny być oczyszczone z zanieczyszczeń i dokładnie wysuszone.

Przed montażem opon konieczne jest sprawdzenie, czy są odpowiednio wyważone. Dzięki temu unikniesz drgań podczas jazdy. Przydadzą się też nowe wentyle. Pamiętaj o tym, aby po założeniu nowego kompletu, koniecznie sprawdzić ciśnienie.

To ciekawe!

Dzięki zaawansowanej technologii produkcji nie trzeba już zmieniać rozmiarów opon w zależności od sezonu. Wyjątek to jazda po głębokim śniegu, gdzie węższe opony ułatwią nam ruszanie się z miejsca.

Ubezpieczenie opon – co to jest?

Wiesz już, kiedy wymienić opony na letnie oraz o czym pamiętać, aby być bezpiecznym na drodze. Do dyspozycji masz także specjalne ubezpieczenie, które jest ciekawym dodatkiem do OC lub AC. Gwarantuje wsparcie np. podczas nagłego uszkodzenia opony w drodze na wakacje. Ubezpieczyciel przyśle na miejsce zdarzenia fachowców, którzy bez problemu szybko i sprawnie wymienią ogumienie.

Gdzie wykupić ubezpieczenie?

Wybierz najbardziej opłacalną opcję. Skontaktuj się z naszymi doradcami poprzez infolinię lub odwiedź jedną z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku