Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-01-29

Kiedy zmienić opony na letnie?

Zanim umówisz się do wulkanizatora, sprawdź czy to już czas na zmianę opon na letnie!

Temperatura za oknem zaczyna rosnąć? Koniec z trudnymi, zimowymi warunkami na drodze? Powinieneś zacząć myśleć o wymianie opon na letnie. Zanim jednak to zrobisz, koniecznie dowiedz się, kiedy jest na to najlepszy moment, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze.

Zanim umówisz się do mechanika, sprawdź czy to dobry moment na wymianę opon.

Opony letnie - kiedy wymienić opony?

Co do wymiany opon na letnie, istnieje pewna niepisana zasada, której powinni trzymać się wszyscy kierowcy. Po zimie, kiedy średnia temperatura jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza, można odwiedzić wulkanizatora i wymienić ogumienie. Nie oznacza to jednak, że już po pierwszym dniu czy kilku dobach, można postawić na jazdę samochodem z oponami letnimi. Ze względu na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu, powinno się poczekać aż do ustabilizowania się pogody, która jest dość kapryśna i zmienna późną zimą oraz wczesną wiosną. Podróżujesz często wcześnie rano lub w nocy? Jeszcze nie umawiaj się na wizytę u wulkanizatora. Temperatura może być na tyle niska, że lepiej będzie poruszać się samochodem z oponami zimowymi. Weź także pod uwagę ewentualne podróże, np. w góry. 
 

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Zastanawiasz się, kiedy zakładać opony zimowe? Analogicznie do poprzedniej zasady, kiedy średnia temperatura utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza, to dobry moment na wymianę ogumienia. Warunki na drodze zimą są na tyle trudne, że nie powinno się czekać do pierwszych przymrozków czy pojawienia się śniegu. Warto też wziąć pod uwagę długie terminy oczekiwania na usługę wulkanizatora, szczególnie w większych miastach. Zrób to wcześniej, aby czuć się bezpiecznie na drodze. 

Dlaczego kierowcy zmieniają opony?

Przede wszystkim, opony sezonowe mają o wiele lepsze właściwości niż takie, które traktuje się jako całoroczne. Zapewniają większe bezpieczeństwo na drodze i są dostosowane do konkretnych warunków atmosferycznych. Nie jest możliwe stworzenie takiej mieszanki gumowej, która idealnie będzie zachowywać się i reagować podczas mrozów, jak i upałów. Można jednak zdecydować się na takie rozwiązanie w samochodach o niskiej eksploatacji lub podróżach wyłącznie po drogach miejskich. Opony letnie mają mieszankę gumową, która zaczyna twardnieć pod wpływem niskiej temperatury za oknem. Może to skutkować mniejszą przyczepnością oraz słabymi właściwościami podczas jazdy. To, co gwarantują producenci opon letnich, jest zatem osiągalne tylko w momencie jazdy powyżej 7 stopni Celsjusza. Z kolei te, które dedykowane są do podróży zimą, nie mogą się przegrzewać, ponieważ grozi to szybszym zużyciem. Przekłada się to oczywiście na Twoje bezpieczeństwo na drodze. 

Wymiana opon a przepisy

Polscy kierowcy przyzwyczaili się już do sezonowej zmiany opon, chociaż według przepisów prawa, nie grozi im za to niedopatrzenie jakakolwiek kara. Warto jednak zauważyć, że w niektórych krajach europejskich istnieje obowiązek wyposażenia auta w opony zimowe w niektórych miesiącach. Należą do nich Austria, Bośnia i Hercegowina, Czechy, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Francja, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Norwegia, Niemcy, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Turcja i Rumunia.

Zadbaj o wymianę opon i odpowiednie przechowywanie

Zanim wymienisz opony w swoim samochodzie, sprawdź czy nie ma na nich żadnych uszkodzeń. Zwróć szczególną uwagę na boki oraz głębokość bieżnika, która zapewnia bezpieczeństwo na drodze. Aby nie martwić się o stan opon, przechowuj je w miejscach, które nie są narażone na działanie chemikaliów (np. benzyny). Możesz zastosować specjalne plandeki lub worki, które nie pozwolą na przedostanie się zanieczyszczeń. Opony po sezonie zawsze powinny być oczyszczone z zanieczyszczeń i dokładnie wysuszone.

Ubezpieczenie opon - co to jest?

Wiesz już, kiedy wymienić opony na letnie oraz o czym pamiętać, aby być bezpiecznym na drodze. Do dyspozycji masz także specjalne ubezpieczenie, które jest ciekawym dodatkiem do OC lub AC. Gwarantuje wsparcie np. podczas nagłego uszkodzenia opony w drodze na wakacje. Ubezpieczyciel przyśle na miejsce zdarzenia fachowców, którzy bez problemu szybko i sprawnie wymienią ogumienie.

Gdzie wykupić ubezpieczenie?

Wybierz najbardziej opłacalną opcję. Skontaktuj się z naszymi doradcami poprzez infolinię lub odwiedź jedną z placówek.