2022-03-22

Kasacja pojazdów – wszystko, co musisz wiedzieć

Wszystko, co musisz wiedzieć o kasacji pojazdów w jednym miejscu.

Kasacja pojazdów – wszystko, co musisz wiedzieć

W ubiegłym roku kasacja pojazdów dotyczyła popularnych modeli takich jak Opel Astra, Volkswagen Golf, Fiat Seicento i Ford Focus. Najczęściej były to roczniki 1998-2000. Łącznie wyrejestrowano prawie 500 000 samochodów osobowych, co jest imponującą liczbą. Dowiedz się, na czym polega kasacja pojazdów, jakich dokumentów potrzebujesz oraz co zrobić krok po kroku w Wydziale Komunikacji.

Na czym polega kasacja pojazdów?

Kasacja pojazdów polega na całkowitym złomowaniu samochodu, który jest już niezdolny do dalszego użytku. Odbywa się na specjalnych stacjach demontażu, które powinny mieć pozwolenie na tego typu działania. Tylko wtedy masz pewność, że oddajesz auto na złom zgodnie z prawem. W praktyce stacja utrzymuje się ze sprzedaży części, które są jeszcze zdolne do użytku, a pozostałości zostają utylizowane zgodnie z wytycznymi. Za wyzłomowanie samochodu oczywiście należy się wypłata pieniędzy właścicielowi. To, ile otrzymasz za konkretny model i markę, zależy od firmy, do której się zgłosisz. Stawki jednak szybko porównasz, kontaktując się z kilkoma stacjami blisko Twojego miejsca zamieszkania. Za niektóre pozostałości samochodów zyskasz nawet kilkaset złotych. Często jednak kwota nie przekracza 1000 złotych.

Ważne, aby utylizacja samochodów odbywała się bezproblemowo, legalnie i przez firmę, która ma do tego uprawnienia. Upewnij się też, jak masz dostarczyć stare auto na złom. Niektóre firmy proponują transport zupełnie za darmo, dlatego nie będziesz musiał się tym martwić.

Uwaga!

W teorii kasacja samochodu jest możliwa tylko wtedy, kiedy oddajesz minimum 90% wagi pojazdu, czyli ma on po wypadku czy też poważnym uszkodzeniu 10% ubytku. Istnieją jednak wyjątkowe sytuacje, np. brak silnika, układu wydechowego i zbiornika paliwa, które sporo ważą. Wtedy za każdy brakujący kilogram firma ma prawo naliczyć Ci dodatkową opłatę za niekompletny pojazd. Weź to pod uwagę, porównując składki na różnych stacjach.

Podczas oddawania samochodu na złom, będziesz musiał podpisać umowę kupna-sprzedaży z wybraną stacją. Bez obaw, formalności zazwyczaj są bardzo proste i nie zajmują dużo czasu. To konieczne, aby dana firma mogła legalnie sprzedać podzespoły, a resztę części posegregować i zutylizować wg materiału pochodzenia.

W praktyce, kiedy oddajesz auto na złom, kończysz jego żywot oraz zdolność do prowadzenia. Z tym wiążą się pewne formalności, które warto dopełnić, a w szczególności wyrejestrowanie auta oraz zrezygnowanie z dalszego opłacania OC.

Auto złomowanie – kiedy trzeba je zrobić?

W teorii kasacja pojazdów nie jest uregulowana prawnie, więc właściwie każdy samochód można oddać do utylizacji, niezależnie od stanu technicznego. Mimo wszystko stary pojazd znacznie lepiej jest sprzedać lub oddać w dobre ręce za niewielką kwotę, bo samo złomowanie nie przynosi dużych korzyści majątkowych. O ile oczywiście jest zdolny do prowadzenia i nie będzie powodować zagrożenia.

Utylizacja samochodu dotyczy pojazdów:

  • uszkodzonych całkowicie,
  • powypadkowych,
  • niedopuszczonych do ruchu,
  • spalonych,
  • rozbitych,
  • nienadających się do dalszej eksploatacji po badaniu technicznym,
  • starych, które mają duże zużycie podzespołów,
  • w których ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą.

Najczęściej kasacja samochodu dotyczy pojazdu, który jest już niezdolny do prowadzenia po drogach, zniszczony lub wybrakowany. Jeśli nie można go oddać do warsztatu mechanicznego, bo naprawa nie wchodzi w grę (jest niemożliwa lub po prostu nieopłacalna), trzeba go zezłomować zgodnie z obowiązującym prawem. Często też kwota usunięcia wszystkich awarii i uzupełnienia braków jest znacznie wyższa niż zakup nowego modelu (np. używanego w bardzo dobrym stanie). Stąd też właściciele decydują się na wyzłomowanie samochodu.

Niektóre stacje demontażu pojazdów przyjmują też auta sprawne i nadające się do dalszej sprzedaży. Warto jednak porównać proponowaną kwotę za samochód i upewnić się, że jest to opłacalne dla Ciebie jako właściciela. Mimo wszystko, trzeba skorzystać z takiej usługi, kiedy dalsze poruszanie się autem w złym stanie technicznym może wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort.

Pamiętaj o tym, że:

  • poruszanie się samochodem w złym stanie technicznym jest niebezpieczne dla Ciebie oraz innych uczestników ruchu,
  • ukrywanie usterek i wad samochodu podczas sprzedaży jest niedozwolone i może wiązać się z poważnymi konsekwencjami,
  • stare samochody nadające się do kasacji mogą mieć droższe OC.

Szkoda całkowita z OC i AC

Jeśli doszło do poważnego wypadku i samochód nie jest zdolny do naprawy ani dalszego prowadzenia, ubezpieczyciel sam najpewniej uzna szkodę całkowitą. Co to oznacza? Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci pieniądze, które są równe wartości auta z dnia szkody. Odjęta jednak zostanie wartość wraku, czyli pozostałości po pojeździe.

Przykład

Pan Marian brał udział w poważnym wypadku samochodowym, który był spowodowany przez innego kierowcę. Zgłosił się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ten ma wykupione OC. Powinien dostać zatem odszkodowanie, które wystarczy na naprawę samochodu, czyli przywrócenie stanu pojazdu sprzed wypadku. Okazało się, że ubezpieczyciel wyliczył, że jest to nieopłacalne i ogłosił szkodę całkowitą z tytułu OC. Wartość samochodu została obliczona na 11 000 złotych, a wrak na 1500 złotych. Stąd też odszkodowanie dla pana Mariana wynosiło 8500 złotych. Za pozostałości po aucie (wrak) należała się wypłata pieniędzy ze strony stacji demontażu pojazdów, a potwierdzenie trzeba było dostarczyć do ubezpieczyciela, z którym pan Marian ma podpisaną umowę.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Szkoda całkowita z OC — wszystko, co musisz o niej wiedzieć.

Jak zezłomować auto krok po kroku?

Wiesz już jak wybrać stację do demontażu oraz ile za złomowanie auta możesz dostać w praktyce. Trzeba jednak dopełnić wielu formalności, stąd przyda Ci się poradnik jak oddać samochód na złom krok po kroku.

  • 1
    Zbierz potrzebne dokumenty (np. oświadczenie o szkodzie całkowitej od ubezpieczyciela, potwierdzenie złego stanu technicznego auta itd.)
  • 2
    Udaj się do wybranej stacji demontażu pojazdów i ustal warunki oddania pozostałości pojazdu.
  • 3
    Odbierz zaświadczenie o złomowaniu pojazdu, które jest potwierdzeniem utylizacji zgodnej z prawem.
  • 4
    Wyrejestruj auto w Wydziale Komunikacji w ciągu 30 dni.
  • 5
    Powiadom ubezpieczyciela o zezłomowaniu i wyrejestrowaniu.
  • 6
    Dowiedz się od towarzystwa ubezpieczeniowego, czy możesz ubiegać się o niewykorzystaną składkę za OC.

Pamiętaj o tym, że istnieje też więcej sytuacji, w których musisz wyrejestrować auto. Dowiedz się o tym z naszego artykułu: Jak wyrejestrować auto? Kiedy możesz to zrobić?.

Dokumenty potrzebne do złomowania pojazdu

Udając się na stację demontażu pojazdów, musisz przygotować kilka ważnych dokumentów, w tym:

●       dowód osobisty,

●       dowód rejestracyjny,

●       kartę pojazdu,

●       tablice rejestracyjne (jeśli są),

●       umowa kupna-sprzedaży auta albo faktura,

●       numer VIN,

●       pozwolenie od współwłaściciela, jeśli taki jest.

Dowód osobisty zabierz w celu potwierdzenia Twojej tożsamości. Jeśli nie masz dowodu rejestracyjnego samochodu, który podlega kasacji, musisz okazać notatkę sporządzoną przez funkcjonariuszy (jeśli doszło do zatrzymania) albo pokazać potwierdzoną kserokopię od Wydziału Komunikacji. Umowa kupna-sprzedaży jest konieczna, aby potwierdzić własność pojazdu. Jeśli nie ma karty pojazdu i tablic rejestracyjnych, trzeba będzie wypełnić specjalne oświadczenie. Do dopełnienia formalności będzie konieczny także wpis do ewidencji działalności gospodarczej, jeśli pojazd był używany na rzecz firmy.

Wszystkie dokumenty potrzebne do złomowania pojazdu pokazujesz jako potwierdzenie, że masz pełne prawa do pozbycia się auta.

Po złomowaniu konieczne jest odebranie dokumentów poświadczających utylizację. Upewnij się, że są 3 egzemplarze — jeden dla stacji, drugi dla właściciela samochodu, trzeci dla urzędu w celu wyrejestrowania.

W Wydziale Komunikacji (placówka musi być zgodna z Twoim miejscem zamieszkania) będziesz potrzebować:

●       wypełniony wniosek,

●       kartę pojazdu,

●       dowód rejestracyjny,

●       tablice rejestracyjne (jeśli są),

●       zaświadczenie o demontażu pojazdu,

●       potwierdzenie opłaty skarbowej.

Wszystkie dokumenty potrzebne do złomowania pojazdu trzeba wpisać we wniosku wraz z podstawowymi danymi: rodzaj pojazdu, marka, typ, model, rok produkcji, numer VIN (nadwozia, podwozia lub ramy), dotychczasowy numer rejestracyjny, numer karty pojazdu, datę zbycia pojazdu. Zgłoszenie złomowania pojazdu musi być potwierdzone podpisanym wnioskiem własnoręcznie.

W przypadku braku tablicy rejestracyjnej konieczne będzie wypełnienie specjalnego oświadczenia. Na rozpatrzenie wniosku jest 30 dni od momentu jego złożenia. Warto zaznaczyć, że brak dopełnienia tej formalności wiąże się z karą grzywny od 200 do 1000 złotych.

Uwaga!

Demontaż pojazdów po ogłoszonej szkodzie całkowitej nie jest konieczny. Jeśli okaże się, że samochód jest jednak zdolny do naprawy, możesz zrobić to na własną rękę. Ogłoszenie szkody całkowitej przez ubezpieczyciela nie jest równoznaczne z brakiem możliwości prowadzenia pojazdu czy jego oddania do mechanika. Trzeba jednak obliczyć, czy jest to opłacalne, a przede wszystkim, czy auto będzie w takim stanie, który zapewnia bezpieczeństwo na drodze.

Kasacja samochodu może się odbyć także w przypadku szkody całkowitej z AC. Tutaj jednak jest jedna istotna różnica, a mianowicie próg kosztów naprawy pojazdu wynosi z reguły 70% wartości samochodu. Jeśli ta kwota zostanie przekroczona, trzeba będzie zezłomować pojazd, np. po wypadku czy w przypadku licznych uszkodzeń.

To ważne!

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe same zabierają wrak, ale nie jest to ich obowiązkiem. Jeśli tak by się stało, konieczna jest wypłata pełnego odszkodowania, czyli bez odliczenia ceny za pozostałości auta. Warto jednak porównać kwotę proponowaną przez ubezpieczyciela z ceną zapewnioną od stacji demontażu pojazdów. Być może utylizacja samochodów na własną rękę będzie bardziej opłacalna.

Zastanawiasz się, skąd ubezpieczyciel wie, jaka jest wartość Twojego samochodu po wypadku? Każde towarzystwo korzysta ze specjalnych katalogów, w których znajdują się ceny za części na dany dzień szkody. To profesjonalnie przygotowana baza. Jeśli jednak będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości co do ogłoszenia szkody całkowitej, zawsze możesz złożyć odwołanie. Sprawdź w naszym artykule, czym są specjalistyczne katalogi: Baza Eurotax i baza Info-Ekspert – co to takiego i do czego służy?

Czy można zezłomować auto bez przerejestrowania?

Złomowanie nieprzerejestrowanego samochodu jest możliwe, ale właściciel koniecznie musi udowodnić swoje prawo do własności pojazdu. Właściwie robi to także w przypadku auta zarejestrowanego na niego. Konieczne będzie więc przygotowanie umowy kupna-sprzedaży lub faktury, a także innych dokumentów, które będą dobrym potwierdzeniem tego, że jesteś właścicielem — dowód rejestracyjny, karta pojazdu. Jeśli nie masz żadnego z wymaganych dokumentów, trzeba spisać stosowna oświadczenie. Należy udowodnić, że złomowanie nieprzerejestrowanego samochodu może być przeprowadzone zgodnie z prawem. W wyjątkowych sytuacjach będzie konieczne np. przedstawienie potwierdzenia zapłaty podatku PCC.

Zwrot kosztów za polisę OC

Wiesz już, jak oddać samochód na złom. Po wyrejestrowaniu konieczne jest udanie się do Wydziału Komunikacji, a także swojego ubezpieczyciela. W praktyce oddałeś samochód do złomowania, dlatego nie jesteś już jego właścicielem. Stąd też nie musisz opłacać dalej składek OC. Za każdy niewykorzystany dzień ochrony, należy Ci się zatem zwrot. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Złomowanie samochodu — jak odzyskać składkę za OC?

Pakiet OC i AC — oszczędzaj czas i pieniądze przy zakupie nowego pojazdu.

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Jak wyrejestrować samochód i zostawić go na części?

Masz prawo oddać samochód na złom w tzw. niekompletnym stanie. Sprawne części możesz wtedy sprzedać samodzielnie, co na pozór okazuje się opłacalne. Stacje demontażu pojazdu naliczają jednak opłaty za każdy brakujący kilogram, a masa jest sprawdzana w dowodzie rejestracyjnym. Warto to najpierw przeliczyć, zanim oddasz auto na złom, a potem je wyrejestrujesz.

Złomowanie samochodu po śmierci właściciela

Co zrobić, jeśli konieczne jest złomowanie samochodu po śmierci współwłaściciela lub właściciela? Wtedy własność przechodzi na spadkobierców. W tym przypadku do demontażu oraz wyrejestrowania konieczna jest zgoda każdego z nich.

Oszczędzaj na OC

Pamiętaj, że każdy pojazd nadający się do użytku, musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Porównaj składki, aby nie przepłacać. Zobacz nasz kalkulator online, odwiedź jedną z placówek albo zadzwoń.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku