Złomowanie samochodu - jak odzyskać składkę za OC?

Zobacz czy możesz odzyskać pieniądze za niewykorzystane OC.

Złomowanie samochodu - jak odzyskać składkę za OC?

Musiałeś oddać auto na złom? W takim razie należy Ci się zwrot od ubezpieczyciela za część składki, w której samochód nie będzie już pod ochroną. Sprawdź, jak to zrobić.

Co musisz zrobić po złomowaniu samochodu?

W świetle prawa, w momencie, kiedy oddajesz samochód specjalistycznej firmie i następuje jego złomowanie, przestaje być on pojazdem. Tak naprawdę, nic po nim nie pozostaje, jest niezdatny do użytku, dlatego traci swoją wartość i przeznaczenie. Z wydanym oświadczeniem przez stację demontażu, musisz zgłosić się do wydziału komunikacji i wyrejestrować auto. A co zrobić z polisą OC?

Złomowanie samochodu a polisa OC

Jeśli Twój pojazd został zezłomowany, możesz starać się o zwrot pieniędzy za niewykorzystany czas ubezpieczenia w ramach OC. Biorąc pod uwagę to, że samochód stał się mieszaniną metalu i złomu, nie musisz go już dłużej ubezpieczać. Wystarczy, że zgłosisz się do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, gdzie masz wykupioną polisę OC. Nie powinno ono odmówić Ci takiej wypłaty. Czasem do zamknięcia polisy i zwrotu składki towarzystwo wymaga odpowiednich dokumentów, a mianowicie zaświadczenia o wyrejestrowaniu auta lub demontażu.

Za jaki czas należy Ci się zwrot?

Opłaciłeś składkę OC za cały rok? W takim razie należy Ci się zwrot za okres od momentu zezłomowania pojazdu lub jego wyrejestrowania do końca polisy. W praktyce oznacza to czas, w którym nie potrzebujesz już ochrony swojego pojazdu, ponieważ w świetle prawa, nim już nie jest. Za każdy niewykorzystany dzień należy Ci się zwrot opłaty, który obliczany jest proporcjonalnie. 

Jak otrzymać zwrot kosztów za polisę OC?

Przede wszystkim, do proporcjonalnego zwrotu za składkę OC potrzebujesz zaświadczenie, które otrzymasz w wydziale komunikacji o wyrejestrowaniu pojazdu po jego zbyciu. Przekłada się to na wstrzymanie ochrony w ramach obowiązkowego ubezpieczenia od tego momentu i brak obowiązku zapłaty kolejnej raty za niewykorzystany okres. Tak naprawdę, nie ma znaczenia to ile czasu pozostało do końca polisy ani to, dlaczego musiałeś zezłomować auto. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Nie tylko za polisę OC otrzymasz pieniądze

Złomowanie samochodu to niezbędne działanie, które musisz podjąć, kiedy samochód jest już niezdatny do użycia i dalszej naprawy. Przykładowo, kiedy po wypadku, koszt pozbycia się uszkodzeń jest wyższy niż wartość auta, właściciel decyduje się na kasację. Najczęściej do stacji demontażu trafiają samochody stare i zniszczone, których nie warto już naprawiać. Za wrak przysługuje Ci jednak wypłata pieniędzy, a łączny koszt zależy od wagi. Możesz otrzymać nawet kilkaset złotych. 

Zanim oddasz pojazd na złom...

Pamiętaj o tym, aby oddając samochód na złom, był on kompletny. Według prawa, auto może mieć maksymalnie 10% ubytku, czyli powinien ważyć nie mniej niż 90% masy, która zapisana jest w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli tak nie będzie, będziesz musiał zapłacić 1 zł za każdy brakujący kilogram. 

Złomowanie auta a brak OC

Zastanawiasz się, co zrobić w sytuacji, kiedy trzeba zezłomować auto bez OC, które jest już stare i nieużywane? Niestety, ubezpieczenie to jest obowiązkowe i każdy właściciel auta musi dopełnić formalności, a w razie ich braku, ponieść konsekwencje. Złomowanie auta bez OC skutkuje karą finansową, która zależy od tego, przez jaki czas nie było obowiązkowego ubezpieczenia. Po kasacji auta, kiedy wybierzesz się do wydziału komunikacji, wszystkie informacje na temat pojazdu będą weryfikowane, w tym także OC.

Nowy pojazd? Pamiętaj o OC

Jeśli zdecydujesz się na nowy samochód, pamiętaj o ubezpieczeniu OC. Skorzystaj z naszego kalkulatora online, odwiedź naszą placówkę lub zadzwoń na infolinię.

Oceń artykuł

0
(0)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku