2022-10-06

Kalkulator OC bez podawania danych osobowych – czy warto z niego skorzystać?

Czy kalkulacja ubezpieczenia bez podania danych osobowych będzie skuteczna?

Kalkulator OC bez podawania danych osobowych – czy warto z niego skorzystać?

Obecnie internet jest jednym z zasadniczych kanałów informacyjnych. Kiedy potrzebujemy na szybko przepisu na obiad, chcemy zinterpretować wyniki badań laboratoryjnych albo kupić samochód, odpalamy przeglądarkę. Uniwersalność sieci dotyczy też ubezpieczeń. Internet stanowi bazę wiedzy, a towarzystwa czy agencje ubezpieczeniowe, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, umożliwiają nie tylko porównanie ofert, ale również zakup. Dostępne narzędzia wymagają podania mniej lub bardziej szczegółowych danych, przy czym szczególnie problematyczne może być uzupełnienie danych osobowych. Nie każdy jest do tego skłonny w obawie o bezpieczeństwo. Jednak czy kalkulator ubezpieczeń bez podawania danych osobowych daje wiarygodne wyniki? Każdy, kto miał okazję kupować ubezpieczenie OC, wie, że zanim uzyska się ostateczną cenę polisy, trzeba odpowiedzieć na szereg pytań. Kiedy porównywarka OC bez danych będzie przydatna, a kiedy lepiej skorzystać z dokładniejszego narzędzia?

Do czego służy kalkulator ubezpieczeniowy online?

Ubezpieczenie można zakupić bezpośrednio u agenta, poprzez infolinię lub online. Którą opcję wybierzemy, zależy od różnych czynników. Jeśli ktoś preferuje kontakt bezpośredni, uda się do placówki. Rozmowa telefoniczna pozwala zaoszczędzić czas, a jednocześnie w razie pytań można liczyć na pomoc specjalisty. Dla osób preferujących samodzielne działanie, zakup ubezpieczenia przez internet będzie najbardziej odpowiedni.

Zakupy czy pozyskiwanie informacji online kojarzą się z oszczędnością czasu. Im mniej danych trzeba podać, tym szybciej uzyskamy rezultat. Pozostaje pytanie o cel naszego działania. Jeśli efektem ma być uzyskanie przybliżonych informacji, to kalkulator ubezpieczenia bez podawania danych takie zadanie spełni. Bardziej rzetelne wyniki muszą być jednak poparte konkretnymi danymi. Kalkulator może służyć uzyskaniu informacji o wysokości składki, ale też być punktem wyjścia podczas zakupu ubezpieczenia online. Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie OC, kalkulator bez podawania danych pozwoli jedynie na wstępne zorientowanie się w wysokości składek, a podczas zakupu polisy podanie szczegółowych informacji o właścicielu pojazdu będzie i tak konieczne.

Czym jest kalkulator OC bez podawania danych?

OC to ubezpieczenie obowiązkowe. Dotyczy każdego posiadacza pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Jego zakres reguluje ustawa, jednak wysokość składek zależy od rozmaitych czynników – modelu auta, rocznika, pojemności silnik, wieku właściciela, jego historii ubezpieczeniowej itp. Towarzystwa mają różne kryteria oceny ryzyka ubezpieczeniowego, jakie niesie użytkowanie konkretnego pojazdu. Określa się je na podstawie danych statystycznych. Przy szacowaniu składki w niektórych towarzystwach mogą paść pytania np. o posiadanie dzieci. Dla jednego ubezpieczyciela będzie to istotne, dla innego nie. Odpowiedzi na osobiste pytania nadal gwarantują anonimowość, dopóki nie podamy danych osobowych, pozwalających na bezpośrednią identyfikację. W niektórych osobach podawanie w formularzu internetowym takich danych, jak imię, nazwisko, numer PESEL budzi obawy. Jeśli ktoś nie chce wpisywać ich podczas szacowania wysokości składki, może skorzystać z darmowego kalkulatora OC bez podawania danych. Czy jest to dobre rozwiązanie? Nie, jeśli chcemy uzyskać dokładne, rzeczywiste wyniki.

Przykładowe informacje, o jakie może poprosić kalkulator ubezpieczenia samochodu bez danych osobowych:

 • marka i model pojazdu,
 • rok produkcji,
 • pojemność silnika,
 • rodzaj paliwa,
 • aktualny przebieg,
 • szacowany przebieg roczny,
 • sposób użytkowania,
 • miejsce parkowania,
 • czy właściciel miał wcześniej OC/AC,
 • data urodzenia właściciela,
 • stan cywilny,
 • liczba lat bezszkodowej jazdy,
 • czy właściciel będzie jedynym użytkownikiem auta.

Dostępny jest też kalkulator OC online bez podawania danych typu imię i nazwisko, wymaga on jednak uzupełnienia numeru rejestracyjnego, roku produkcji auta i daty urodzenia właściciela. Lista pól jest ograniczona do minimum. Większość towarzystw potrzebuje dokładniejszych informacji, aby oszacować nawet wstępnie wysokość składki. To właśnie wymogi firm ubezpieczeniowych generują mnogość pytań.

Podobnie działa kalkulator AC bez podawania danych. Uzyskane informacje będą jedynie orientacyjne. Jeśli zależy Ci na porównaniu jak największej liczby ofert i rzeczywistych wynikach, co w konsekwencji pozwoli na wybranie najkorzystniejszej opcji, poświęcenie nieco czasu i odpowiedzenie na większą liczbę pytań będzie niezbędne.

Kalkulatory online są pomocne także przy wyborze innego rodzaju polis niż komunikacyjne. Jeśli szukasz ubezpieczenia na życie, kalkulator bez danych osobowych pozwoli znaleźć i porównać korzystne warianty, jednak zakupu polisy będziesz mógł dokonać telefonicznie lub w placówce. Kalkulator ubezpieczeń na życie w CUK prosi o informacje, kogo ma dotyczyć polisa (singla, pary, rodziny), datę urodzenia głównego ubezpieczonego, preferowaną wysokość składki lub sumy ubezpieczenia. Konieczne jest jednak podanie numeru telefonu.

Dlaczego podanie danych jest istotne?

Podanie danych jest konieczne, aby uzyskać dokładną, a nie przybliżoną wysokość  składki. Kalkulator OC bez podawania danych pozwala mniej więcej oszacować wysokość składki. Jeśli pytania są ukierunkowane na konkretne towarzystwo, nie uzyskamy porównania ofert innych ubezpieczycieli. Szacunkową wysokość ubezpieczenia można sprawdzić przed kupnem samochodu, dziedzicząc auto lub planując w przybliżeniu domowy budżet. Wartość poglądowa da pewne pojęcie o wysokości składki, jednak przy zakupie polisy może okazać się zasadniczo inna.

Porównywarka OC bez podawania danych osobowych nie da informacji na temat wszystkich dostępnych ofert, ponieważ towarzystwa nie przeprowadzą kalkulacji bez np. numeru PESEL czy nazwiska posiadacza auta. Dane osobowe umożliwiają ubezpieczycielowi weryfikację klienta w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Jeśli spowodował on szkodę, cena polisy będzie znacznie wyższa.

Bardziej rozbudowane narzędzia są przydatne w przypadku, gdy auto ma kilku współwłaścicieli lub użytkowników. Sprawdź,  kiedy można ubezpieczyć auto nie będąc jego właścicielem.

Jeśli zależy Ci na porównaniu jak największej liczby ofert, pomocny będzie możliwie najbardziej szczegółowy kalkulator. Towarzystwa na podstawie danych osobowych weryfikują historię jazdy i ewentualnych szkód, a dane te mają zasadniczy wpływ na cenę polisy. Bez nich uzyskany rezultat nie będzie niewiarygodny.

Zdarza się, że użytkownik w obawie o bezpieczeństwo danych podaje nieprawdziwą datę urodzenia, imię i nazwisko czy numer rejestracyjny samochodu. Należy mieć na uwadze, że takie działanie nie da wiarygodnego rezultatu. W ten sposób też nie zakupisz właściwej polisy online.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Dane kontaktowe – do czego są potrzebne?

Częstymi polami do uzupełnienia są numer telefonu i adres mailowy. Wybierając kalkulator bez podawania danych i telefonu rezygnujemy z możliwości kontaktu z doradcą w razie problemów z wypełnieniem formularza lub pojawienia się innych pytań. W przypadku bardziej rozbudowanych kalkulatorów nie podając nr telefonu, uniemożliwiamy sobie kontakt ze strony ubezpieczyciela czy agencji ubezpieczeniowej celem omówienia uzupełnionego formularza bądź wyjaśnienia ewentualnych niejasności. Rozmowa z doradcą może wnieść nowe informacje do uzyskanej wcześniej oferty i korzystnie wpłynąć na cenę składki. Kalkulator ubezpieczenia bez telefonu takiej możliwości nie daje.

Podanie adresu mailowego z kolei pomoże zaoszczędzić czas, ponieważ w wielu przypadkach istnieje opcja otrzymania linku do przeprowadzonej kalkulacji na skrzynkę pocztową. Po uzupełnieniu formularza i zamknięciu przeglądarki nie trzeba obawiać się braku dostępu do danych i konieczności odpowiadania na pytania od początku. W każdej chwili można wrócić do kalkulacji, przejrzeć uzyskane wyniki, co jest istotnym udogodnieniem. Po zakupie polisy na adres mailowy zostaną wysłane dokumenty.

Podanie danych kontaktowych może okazać się bardzo pomocne pod koniec obowiązywania polisy. Możesz wtedy liczyć na przypomnienie telefoniczne lub mailowe z odpowiednim wyprzedzeniem. Wobec wielu kwestii, o których trzeba na co dzień pamiętać, taka forma uniknięcia przeoczenia terminu może sprawić, że zdążymy wypowiedzieć polisę i skorzystamy z innej, korzystniejszej opcji albo nie zapomnimy o zapłaceniu składki, jeśli nie planujemy zmiany ubezpieczyciela.

Kalkulator online a bezpieczeństwo danych

Wobec coraz szerszej cyfryzacji różnych sfer życia i działalności, udostępnianie i obieg danych w internecie są powszechne. Dokumenty elektroniczne zastępują papierowe, wiele spraw, które dotąd można było rozwiązać składając odpowiednie druki w urzędzie, teraz można sfinalizować online bez wychodzenia z domu. Operowanie danymi w formie cyfrowej staje się codziennością. Mimo to część osób nadal obawia się wycieków danych czy użycia ich w innych celach niż zakładane. W tym kontekście kalkulator ubezpieczenia bez danych wydaje się bezpieczniejszym rozwiązaniem. Czy obawy są słuszne? Wybierając rozbudowany kalkulator wymagający uzupełnienia danych osobowych, warto zdecydować się pewne źródło, jak kalkulator CUK, gdzie dane są szyfrowane i objęte protokołami SSL oraz użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Można sprawdzić samemu, czy strona jest objęta zabezpieczeniami. W prawym górnym rogu, obok adresu URL powinna znajdować się zamknięta kłódka. Po kliknięciu na nią otworzy się komunikat, że połączenie jest bezpieczne.

Na stronie w związku z RODO powinna znajdować się także informacja o sposobie przetwarzania danych i o tym, kto jest ich administratorem. Pamiętaj, że w każdej chwili przysługuje Ci prawo do wystąpienia o usunięcie Twoich danych, a wszelkie wątpliwości możesz zgłaszać do Inspektora Ochrony Danych.

Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora wymagającego podania danych?

Kalkulator OC bez podawania danych osobowych da wynik niekoniecznie adekwatny do stanu rzeczywistego. Porównanie ofert będzie zawężone. Jeśli zależy Ci na rozbudowanym, rzetelnym porównaniu dostępnych ofert, dzięki któremu wybierzesz najlepszą dla siebie polisę, a składka będzie prawidłowo wyliczona, właściwym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze szczegółowego kalkulatora. Warto poświęcić kilka minut więcej na uzyskanie wiarygodnego wyniku. Ceny OC w różnych towarzystwach mogą różnić się nawet o kilkaset złotych, więc skrupulatne porównanie może wiązać się ze sporą oszczędnością. Kalkulator ubezpieczenia OC bez danych osobowych generuje jedynie wartość poglądową z pominięciem ofert, wśród których być może jest ta najkorzystniejsza. Warto też porównać zakres podstawowego assistance oferowanego razem z polisą OC.

Jeśli chcesz zasięgnąć jedynie wstępnych informacji, a polisę planujesz zakupić stacjonarnie, cena określona przez kalkulator OC bez podawania danych identyfikujących Cię jednoznacznie i pozwalających zweryfikować historię jazdy, może mocno różnić się od tej obliczonej przez agenta.

Kalkulator OC i AC w CUK – jakie dane są potrzebne?

Kalkulator OC i AC w CUK Ubezpieczenia umożliwia precyzyjnie szacowanie składek transakcyjnych. Kwoty, które uzyskasz, będą pokrywały się z tym, co rzeczywiście zapłacisz za polisę, decydując się na zakup. Kalkulator jest przejrzysty i intuicyjny. Obok wypełnianych pól znajdują się objaśnienia, które precyzują, o jakie dane chodzi, gdzie znaleźć je w dowodzie rejestracyjnym lub czemu służy ich podanie. Kalkulator poprosi o podanie:

 • rodzaju pojazdu, marki i modelu;
 • rodzaju paliwa i pojemności silnika;
 • czy auto jest przedmiotem leasingu;
 • jakie ubezpieczenie nas interesuje – samo OC czy z AC, NNW, ASS;
 • startu polisy, daty pierwszej rejestracji, roku nabycia;
 • przybliżonego przebiegu;
 • czy auto było sprowadzane i czy będzie użytkowane za granicą;
 • kodu pocztowego i nazwy miejscowości – wysokość składki może różnić się w zależności od rejonu Polski i wielkości miejscowości.

Oprócz danych ogólnych, niezbędne będą dane osobowe:

Rodzaj danychCel podania

Imię i nazwisko    

Weryfikacja zniżek za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia w UFG

PESEL                    

Weryfikacja zniżek za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia w UFG

Numer telefonu

Przedstawienie oferty, kontakt z konsultantem

Adres mailowy

Wysłanie linku z wypełnionymi danymi, przesłanie polisy w przypadku zakupu

Przekazanie numeru rejestracyjnego nie jest konieczne, kalkulator przepuści nas do następnego kroku, jednak nie wszystkie oferty zostaną przedstawione. Niektóre towarzystwa, (np. Generali, Proama, MTU) wymagają uzupełnienia numeru rejestracyjnego. Bez niego kalkulacja nie zostanie przeprowadzona.

Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych danych otrzymamy szczegółową listę towarzystw wraz z proponowanymi wariantami ubezpieczenia, zakresem ochrony i cenami. Na spokojnie można się z nimi zapoznać, rozważyć najlepszą dla siebie opcję i zakupić polisę online, kontaktując się z konsultantem lub udając się do najbliższej placówki CUK.

Oceń artykuł

3.67
(3)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku