2023-03-30

OC na pierwszy samochód — o czym warto wiedzieć?

Podpowiadamy, jak znaleźć najlepszą ofertę OC młodego kierowcy.

OC na pierwszy samochód —  o czym warto wiedzieć?

Zakup pierwszego samochodu to ważne wydarzenie dla każdego początkującego kierowcy. Taki pojazd służy często do zdobywania doświadczenia za kierownicą. Nie warto więc od razu inwestować w najdroższe auto – zwłaszcza że samo ubezpieczenie pierwszego samochodu to zwykle spory wydatek! Ważniejsze od prestiżu auta może być to, czy nie sprawi problemów w czasie jazdy i czy tanio będzie można je ubezpieczyć.

Pierwsze ubezpieczenie samochodu przez młodego kierowcę bywa o wiele droższe niż to dla doświadczonego posiadacza auta. Przyczyną tego stanu rzeczy są statystyki – to młode osoby częściej powodują wypadki drogowe. Z tego powodu towarzystwa naliczają zwyżki przy polisach dla nowicjuszy. Czy istnieje sposób, by kupić tańsze ubezpieczenie OC pierwszego samochodu? Na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy dla młodego kierowcy? Na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania odpowiadamy w tym tekście.

Kiedy musisz kupić ubezpieczenie OC pierwszego auta?

Pierwsze ubezpieczenie OC po kupnie samochodu fabrycznie nowego należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, lecz nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu. Wynika to z art. 29 ust. 1 punkt 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Za niewykupienie polisy OC na czas przewidziana jest kara – sprawdź, jakie kary za brak OC w 2023 roku grożą kierowcom!

Ubezpieczenie OC zapewnia ochronę przed finansowymi skutkami wyrządzenia szkody osobowej lub w mieniu innemu uczestnikowi ruchu drogowego. Jeśli zatem dojdzie do kolizji drogowej lub wypadku, w którym kierowca auta wyrządzi szkodę komuś innemu, nie będzie musiał martwić się konsekwencjami zdarzenia – odszkodowanie poszkodowanemu wypłaci towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach OC sprawcy.

Czytaj także: Jakie są obowiązki właściciela ubezpieczonego auta?

O czym pamiętać przed zakupem OC na pierwsze auto?

OC jest polisą obowiązkową, a to oznacza, że zakres i sumy ubezpieczenia są takie same w każdym towarzystwie. Ubezpieczyciele czasami oferują jednak dodatkowe usługi np. ubezpieczenie opon za darmo w cenie składki OC. Istotną może okazać się też opcja bezpośredniej likwidacji szkody. Ochronę można rozszerzyć również o wybrany assistance i autocasco. Kupując ubezpieczenie samochodu pierwszy raz, warto zatem dokładnie przeanalizować dostępne oferty. Można w ten sposób rozszerzyć obowiązkowe OC o przydatne dodatki, a także zaoszczędzić na polisie! 

Dlaczego pierwsze ubezpieczenie samochodu jest droższe?

Jeśli kupujesz pierwsze ubezpieczenie samochodu, zwykle oznacza to, że Twoja przygoda za kierownicą dopiero się rozpoczyna. To z kolei często wiąże się z niewielkim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdu  i koniecznością doskonalenia swoich umiejętności w praktyce. Nauka jazdy trwa przecież jeszcze długo po zdaniu egzaminu.

Statystyki jednak nie kłamią – młodzi kierowcy powodują znacznie więcej wypadków i kolizji drogowych, a ubezpieczyciele nie mają w zwyczaju obdarzać ich szczególnym zaufaniem. Ponadto niedoświadczeni kierowcy nie posiadają wymaganej historii ubezpieczeniowej. Stąd też zwyżki z tytułu wieku, które podnoszą cenę składki za ubezpieczenie OC pierwszego samochodu młodego kierowcy. Dotyczą one najczęściej kierowców do 26 roku życia (w zależności od indywidualnych zasad towarzystwa).

Niższe koszty za ubezpieczenie pojazdu oferowane są kierowcom doświadczonym, którzy mogą pochwalić się długą historią bezszkodowej jazdy. Jeśli jednak jesteś młodym kierowcą, który nie ma wypracowanych zniżek, porównaj propozycje różnych ubezpieczycieli. Rzetelna analiza propozycji wielu towarzystw pozwoli Ci zaoszczędzić podczas zakupu pierwszego ubezpieczenia samochodu! Dlatego już dziś sprawdź oferty polis komunikacyjnych, wykorzystując intuicyjny kalkulator OC i AC na stronie CUK!

Jak obniżyć cenę OC pierwszego samochodu?

Rynek ubezpieczeniowy roi się od rozmaitych ofert wielu towarzystw. Każdy ubezpieczyciel stosuje własny sposób obliczania składki na podstawie przyjętego ryzyka, własną definicję młodego kierowcy, a niektóre z towarzystw uwzględniają także staż od otrzymania prawa jazdy. Każdy ubezpieczyciel zaproponuje Ci zatem inną składkę za ubezpieczenie pierwszego auta, a różnice między poszczególnymi ofertami  mogą wynieść nawet kilkaset złotych!

Czy warto w ciemno decydować się na pierwszą napotkaną ofertę? Jest lepszy sposób! Porównanie propozycji różnych towarzystw podczas zakupu ubezpieczenia OC pierwszego samochodu pozwoli znaleźć Ci tę najkorzystniejszą cenowo! Korzystając z kalkulatora polis komunikacyjnych na stronie CUK wycenę składek otrzymasz już w 2 minuty!

Czy wiesz, że...

Decydując się na zakup ubezpieczenia w pakiecie (np. OC+AC), możesz otrzymać niższą cenę, niż przy zakupie dwóch tego typu rozszerzeń osobno? Wykonując kalkulację składki, zawsze sprawdź zatem, czy kupno ubezpieczenia pierwszego samochodu w pakiecie nie będzie dla Ciebie korzystniejsze cenowo!

Kolejnym sprawdzonym sposobem na obniżenie ceny ubezpieczenia OC jest dopisanie doświadczonego współwłaściciela z bezszkodową historią jazdy do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Jeśli współwłaścicielami samochodu będą dwie osoby i jedna z nich ma już wypracowane zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy (np. z ubezpieczenia innego pojazdu), zostaną one uwzględnione podczas wyliczania składki. Współwłaścicielem może zostać zarówno rodzic młodego kierowcy, jak i np. bardziej doświadczony współmałżonek.

Dowiedz się więcej z porady: „Przejmowanie zniżek OC od współmałżonka”

To ważne!

Rodzaj płatności za polisę ma ogromne znaczenie dla łącznej kwoty, którą będziemy musieli uiścić. Zwykle płatność ratalna wiąże się z wyższym kosztem składek za ubezpieczenie pierwszego lub kolejnego samochodu. Jednorazowe opłacenie polisy z góry pozwoli nam więc zaoszczędzić!

Ile kosztuje pierwsze ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie pierwszego samochodu to zwykle większy koszt dla młodego kierowcy!  Zgodnie z rankingiem podsumowującym ceny OC w 2022 roku na podstawie danych CUK najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne płacą osoby w wieku od 18 do 24 lat. W ubiegłym roku średnie ceny OC dla kierowców w tym przedziale wiekowym wyniosły natomiast aż 1033 zł.

To, ile kosztuje ubezpieczenie pierwszego samochodu, zależy jednak nie tylko od wieku kierowcy, lecz także od innych czynników branych pod uwagę indywidualnie przy wyliczaniu składki przez dane towarzystwo. Od czego zależy cena OC? Wpływ na wysokość składki za ubezpieczenie mogą mieć następujące kwestie:

  • liczba lat za kierownicą i historia szkodowości;
  • miejsce zamieszkania kierowcy;
  • stan cywilny lub/i liczba dzieci;
  • wiek i marka samochodu;
  • pojemność silnika pojazdu.

Warto wiedzieć!

Gwarancją utrzymania zniżek za przebieg ubezpieczenia pomimo wystąpienia szkody może być ochrona zniżek z OC i AC. Zwykle opcja ta występuje w formie dodatku/rozszerzenia sprzedawanego wraz z obowiązkową polisą OC. Stanowi dobre rozwiązanie, jeśli współwłaścicielami auta są dwie osoby. Jeśli któraś z nich spowoduje kolizję, druga również będzie objęta ochroną. Ten dodatek warto rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy współwłaścicielem pojazdu jest niedoświadczony kierowca.

Jak wybrać pierwszy samochód dla młodego kierowcy?

Choć zakup pierwszego auta jest uzależniony przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz budżetu kierowcy, to warto wiedzieć, jakie cechy pojazdu mogą obniżyć koszty eksploatacji oraz cenę ubezpieczenia. Wybór używanego auta na start może zapewnić większą swobodę w szlifowaniu swoich umiejętności. Zakup takiego pojazdu będzie tańszy, a potencjalne szkody mniej dotkliwe dla portfela kierowcy. Bez względu na to, jaki pojazd wybierzemy na początek, zawsze będzie oznaczało to również zakup pierwszego ubezpieczenia OC.

Jakie auto warto wybrać, by zaoszczędzić na polisie komunikacyjnej? Przede wszystkim ekonomiczne, ekologiczne i z małą pojemnością silnika! Marka i model samochodu również znacząco wpływają na cenę ubezpieczenia OC. Rozważ zatem małe miejskie auta z niewielkim silnikiem, które nie osiągają zbyt dużych prędkości i służą głównie do podróży na krótkich trasach –  z perspektywy ubezpieczycieli generują niższe ryzyko spowodowania wypadku na drodze.

Czytaj także: Samochód do 10 000 zł – jakie modele warto kupić?

Gdzie ubezpieczyć samochód pierwszy raz? Sprawdź ofertę CUK!

Po przeczytaniu porady wiesz już, dlaczego pierwsze ubezpieczenie samochodu może okazać się sporym wydatkiem dla młodego kierowcy. Istnieją jednak sposoby, które pozwolą zaoszczędzić na zakupie polisy komunikacyjnej. Najważniejszym z nich jest regularne porównywanie ofert u wielu ubezpieczycieli!

Dzięki skorzystaniu z nowoczesnych narzędzi multiagencji CUK takich jak intuicyjny kalkulator OC i AC online zyskasz dostęp do najkorzystniejszych cenowo ofert od ponad 30 wiodących towarzystw ubezpieczeniowych! Już dziś wykup polisę zdalnie, odwiedź najbliższą placówkę stacjonarną CUK w Twojej okolicy lub skorzystaj z infolinii (22 27 00 337). Zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Ile wynosi składka na pierwsze ubezpieczenie samochodu?

Nie można jednoznacznie określić dokładnej kwoty składki za pierwsze ubezpieczenie auta. Zależy to bowiem od wielu czynników oraz sposobów szacowania ryzyka przez towarzystwo. Choć zakres obowiązkowego OC u każdego ubezpieczyciela będzie taki sam, to cena może się różnić. Na wysokość składki wpłynie też liczba wybranych dodatków do OC. Młodzi kierowcy, którzy nie korzystają ze zniżek doświadczonego współwłaściciela auta, za pierwsze ubezpieczenie na pewno zapłacą jednak więcej.

  • 2
    Ile zniżek można dostać po 2 latach?

Zwykle przyjmuje się, że każdy rok bezszkodowej jazdy to 10% zniżki na OC. Po dwóch latach otrzymasz zatem około 20%. Niewielkie różnice w przyznawanych procentach mogą wynikać z tego, że ubezpieczyciele mają własne sposoby wyliczania zniżek i przenoszenia ich z innych towarzystw. Pełna wartość, czyli z reguły 60% jest możliwa do uzyskania po około 6 latach.

  • 3
    Jakie zwyżki przyznawane są za młody wiek kierowcy?

Choć nie każdy młody kierowca okazuje się piratem drogowym, to niski wiek przy ubezpieczeniu pojazdu interpretowany jest przez towarzystwo jako wyższe ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji. Właśnie z tego powodu ubezpieczyciele naliczają młodym osobom zwyżki za wiek, nawet do 26. roku życia (w zależności od towarzystwa). Wysokość zwyżki za wiek ustalana jest indywidualnie przez ubezpieczyciela.

  • 4
    Jak obniżyć koszty OC na pierwszy samochód?

Przede wszystkim warto regularnie porównywać oferty wielu ubezpieczycieli, wykorzystując np. kalkulator ubezpieczenia samochodu na stronie CUK. Pozwoli on znaleźć najlepsze cenowo oferty polis! Dodatkowym czynnikiem, który może obniżyć cenę ubezpieczenia OC pierwszego pojazdu będzie forma płatności. Opłacenie składki na cały rok z góry zwykle będzie dla kierowcy finansowo korzystniejsze niż płatność w ratach.

  • 5
    Czy koszt OC zależy od wieku kierowcy?

Tak. Wiek kierowcy jest jednym z czynników, które wpływają na cenę ubezpieczenia OC pojazdu. Istotny dla ubezpieczyciela przy wyliczeniu składki będzie czas posiadania prawa jazdy oraz historia ubezpieczeniowa posiadacza auta. Młode osoby płacą więcej za polisę OC głównie ze względu na liczbę wypadków spowodowanych przez kierowców w wieku od 18 do 24 lat (statystycznie do zdarzeń drogowych z udziałem młodych kierowców dochodzi częściej).

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku