2023-03-01

Jakie są obowiązki właściciela pojazdu po zawarciu umowy ubezpieczenia?

Dowiedz się, co jeszcze musisz zrobić po ubezpieczeniu samochodu!

Jakie są obowiązki właściciela pojazdu po zawarciu umowy ubezpieczenia?

Kupiłeś obowiązkowe ubezpieczenie dla swojego nowego samochodu i nie wiesz, jakie dalej kroki podjąć? A może Twoja polisa odnowiła się automatycznie i zastanawiasz się, czy jeszcze coś musisz zrobić? Dowiedz się, jakie są obowiązki właściciela pojazdu, aby nie przeoczyć żadnych istotnych formalności.

Najważniejsze informacje o obowiązkach właściciela pojazdu

Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu jest posiadanie ważnej polisy OC, która chroni ubezpieczonego na wypadek szkód wyrządzonych osobie trzeciej. Dzięki temu, jeśli spowodujesz kolizję na drodze, nie musisz płacić odszkodowania z własnej kieszeni. Za brak ważnej polisy grozi kara pieniężna, która z roku na rok jest coraz wyższa. Niestety, na tym nie kończą się konsekwencje. Spowodowanie wypadku podczas jazdy z brakiem ważnej polisy mogą nieść za sobą dodatkowe koszty, gdyż ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania poszkodowanym.

Szczególnie ważne jest dopełnienie obowiązków właściciela pojazdu w momencie zakupu nowego samochodu. Wtedy też konieczna jest wizyta w urzędzie, aby zmienić dane i od tej pory brać odpowiedzialność za ewentualne szkody.

Warto też wiedzieć, jakie są obowiązki właściciela pojazdu po zawarciu ubezpieczenia i rejestracji samochodu. Należy do nich regularne wykonywanie badań technicznych oraz posiadanie odpowiedniego wyposażenia (trójkąt, gaśnica i tablica rejestracyjna). Trzeba mieć pod kontrolą również swoje dokumenty, czyli pilnować terminów ważności prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego.

Obowiązki właściciela auta — o czym trzeba pamiętać?

Obowiązki właściciela pojazdu nie ograniczają się tylko do rejestracji samochodu we właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania urzędzie. To także szereg innych formalności i działań, które trzeba regularnie podejmować, aby móc legalnie i bezpiecznie poruszać się na co dzień po drogach. Jakie obowiązki właściciela pojazdu Ciebie dotyczą? Oto podstawowe z nich!

Zawarcie umowy kupna-sprzedaży

O pewnych kwestiach warto pomyśleć już na etapie kupna samochodu, szczególnie jeśli jest to auto z rynku wtórnego. Pierwszą z nich jest sprawdzenie, czy poprzedni właściciel ma wykupione obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, ważny dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu (jeśli została wydana). Możesz poprosić o potwierdzenie zakupu OC lub samodzielnie wyszukać polisę w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK) na stronie internetowej historiapojazdu.gov.pl. Wystarczą do tego numer rejestracyjny, numer VIN i data pierwszej rejestracji. Z bazy możesz też dowiedzieć się o ważności badania technicznego auta, roku produkcji czy ewentualnym zgłoszeniu kradzieży pojazdu — to bardzo ważne kwestie, szczególnie przed zakupem używanego samochodu.

Podpisując umowę kupna-sprzedaży koniecznie sprawdź poprawność danych oraz opisu stanu technicznego auta. Zwróć uwagę, czy nie ma wypisanych wad, o których wcześniej nie miałeś pojęcia. Przyda się także oświadczenie sprzedającego, że samochód jest jego własnością i nie został zajęty przez komornika (ani nie jest elementem żadnego postępowania sądowego). Do obowiązków właściciela pojazdu należy przekazanie kupującemu wszystkich dokumentów, czyli dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Zadbaj o to, aby nie mieć problemów w przyszłości.

Ważne ubezpieczenie OC

Po zakupie samochodu masz dwie możliwości: przejąć OC po zbywcy lub wypowiedzieć umowę i kupić nowe ubezpieczenie. Jedno jest jednak pewne, do obowiązków właściciela pojazdu należy posiadanie ważnej polisy. Jest ono potrzebne do rejestracji auta w urzędzie, a także legalnego poruszania się po drogach publicznych.

Dla nowych właścicieli zakup auta jest dobrym momentem na samodzielne ubezpieczenie samochodu. Można to zrobić zdalnie, nawet w ciągu kilku minut, znając podstawowe dane. Kalkulator OC i AC w CUK Ubezpieczenia pozwala na porównanie ofert od ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego można wybrać najtańszą opcję albo rozszerzyć obowiązkowe OC o AC i assistance, by zapewnić sobie kompleksową ochronę.

Rejestracja samochodu po zakupie

Kiedy umowę kupna-sprzedaży można uznać za poprawnie sporządzoną i podpisaną, przychodzi czas na rejestrację samochodu w urzędzie miasta (w miastach na prawach powiatu) lub starostwie. W przypadku Warszawy mogą to być też urzędy dzielnicy. Niektóre wydziały komunikacji umożliwiają rejestrację internetową, ale warto się upewnić, czy taka opcja na pewno jest dostępna.

Do obowiązków właściciela samochodu należy rejestracja auta w ciągu 30 dni od momentu zakupu, aby uniknąć kary pieniężnej za niedopatrzenie. Od 1 stycznia 2020 roku za brak rejestracji nowego pojazdu można otrzymać mandat w wysokości nawet 1000 złotych (!). Ostateczna kwota zależy jednak od decyzji urzędnika, bo brane są pod uwagę czynniki łagodzące (np. pierwsze takie niedopatrzenie w historii kierowcy).

Do rejestracji samochodu potrzebne będą:

  • wniosek o rejestrację pojazdu (można go pobrać ze strony internetowej lub odebrać na miejscu w urzędzie),
  • dokument potwierdzający tożsamość,
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • potwierdzenie dokonania opłat,
  • karta pojazdu (jeśli jest wydana),
  • stary dowód rejestracyjny,
  • umowa kupna-sprzedaży (albo faktura VAT),
  • potwierdzenie zakupu polisy OC.

Warto wiedzieć o najważniejszych zasadach podczas rejestracji samochodu oraz opłatach, aby nie tracić czasu na uzupełnianie dokumentów i ponowne wizyty w urzędzie.

Badania techniczne

Obowiązki właściciela pojazdu po zawarciu ubezpieczenia i zarejestrowania auta związane są także z wykonywaniem regularnych badań technicznych. Jeśli samochód jest nowo wyprodukowany (kupiony w salonie) trzeba dopełnić formalności przed upływem 3 lat od momentu rejestracji. Kolejne badanie techniczne należy wykonać po 2 latach, a później co roku. Wyjątkiem jest jednak auto z instalacją LPG, wtedy trzeba dopełniać formalności co 12 miesięcy, bez względu na wiek samochodu.

Jazda zgodnie z prawem

Oczywiście obowiązki właściciela pojazdu są związane ściśle z przestrzeganiem przepisów prawa. Niestety, niektórzy zapominają np. o brudnych szybach czy nieczytelnych tablicach rejestracyjnych, za które można dostać mandat. O swój samochód należy dbać regularnie i jak najszybciej usuwać pojawiające się usterki, aby nie generować niebezpiecznych sytuacji dla innych uczestników ruchu.

Pamiętaj też o obowiązkowym wyposażeniu. Za brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego w aucie grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Co dalej po zakupie ubezpieczenia?

Zastanawiasz się, jakie są obowiązki właściciela pojazdu po zawarciu ubezpieczenia OC i czy musisz dopełnić jeszcze jakichś formalności? Wiele zależy od konkretnej sytuacji, dlatego warto zapoznać się z naszym krótkim poradnikiem.

Przejąłem ubezpieczenie po poprzednim właścicielu i co dalej?

Po zakupie samochodu nowy właściciel ma prawo do przejęcia OC. Tak naprawdę trwa kontynuacja ważnej polisy aż do końca umowy. I tu pojawia się istotna kwestia – takie ubezpieczenie OC nie odnawia się automatycznie. Obowiązkiem właściciela pojazdu jest podpisanie nowej umowy, najpóźniej ostatniego dnia okresu ubezpieczenia, aby zachować ciągłość polisy. 

To ważne!

Obowiązek powiadomienia towarzystwa ubezpieczeniowego o zbyciu pojazdu należy do poprzedniego właściciela samochodu. Ma on na to 14 dni od momentu podpisania umowy. W praktyce powinno mu zależeć na tym, aby zrobić to jak najszybciej. W razie kolizji czy wypadku nie będzie musiał się tłumaczyć z tego, że nie bierze już odpowiedzialności za tego typu zdarzenia, bo sprzedał samochód osobie trzeciej.

Z kolei kupujący może zarejestrować auto, nawet jeśli na polisie są dane zbywcy. Urzędnik sprawdza tylko, czy OC jest ważne. Istnieją jednak wyjątkowe sytuacje, w których warto wiedzieć, kiedy kupić OC po rejestracji pojazdu. To m.in. sprowadzenie auta z zagranicy lub wygaśnięcie polisy jeszcze przed wizytą w urzędzie.

Przepisanie OC na nowego właściciela może kojarzyć się z komfortowym dopełnieniem formalności, ale to rozwiązanie ma pewne wady. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do tzw. rekalkulacji składki. Jeśli uzna, że cena za polisę dla nowego właściciela powinna być znacznie wyższa niż aktualna, może na nowo naliczyć jej cenę.

Kupiłem nowe ubezpieczenie po zakupie auta — o czym muszę pamiętać?

Podjąłeś decyzję o tym, że nie będziesz przejmować polisy? To szansa na znalezienie takiej oferty, która jest dla Ciebie atrakcyjna. Obowiązki właściciela pojazdu po zawarciu ubezpieczenia ograniczają się wtedy do pamiętania o kolejnym terminie płatności i zachowaniu ciągłości polisy OC. Warto wiedzieć, kiedy wygasa ubezpieczenie OC, aby nie ponosić za to przykrych konsekwencji w postaci kary pieniężnej.

Zapomniałem o zakupie OC — co teraz?

Do obowiązków właściciela pojazdu po zawarciu ubezpieczenia należy zachowanie ciągłości polisy OC. Jeśli jednak zdarzy się tak, że zapomnisz zgłosić się do swojego towarzystwa przed wygaśnięciem umowy,ubezpieczenie przedłuży się automatycznie. Wtedy konieczne jest jedynie uregulowanie płatności. Nie zawsze jednak polisa przedłuży się automatycznie, wyjątkiem jest np. przejęcie OC po zbywcy lub brak uregulowanych płatności u ubezpieczyciela. Pamiętaj, że ciąży na Tobie obowiązek dopełnienia formalności — w przypadku przejęcia OC po zbywcy, koniecznie dopilnuj terminów.

Kiedy polisa będzie się kończyć, masz też prawo do złożenia wypowiedzenia i podjęcia współpracy z innym towarzystwem. Trzeba zrobić to najpóźniej 1 dzień przed upływem okresu 12 miesięcy obowiązującej umowy. To idealny moment na to, aby porównać ceny za OC i kupić takie, które najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jakie ubezpieczenie warto mieć oprócz OC pojazdu?

Obowiązkowe OC samochodu w praktyce przydatne jest, kiedy wyrządzisz szkodę osobie trzeciej. A co, jeśli w kolizji lub wypadku ucierpi także Twój pojazd? Wtedy właśnie przydają się dobrowolne ubezpieczenia. Oto, które z nich warto mieć:

  • Ubezpieczenie AC (autocasco) – obejmuje zdarzenia związane z uszkodzeniem i utratą samochodu. Podstawowa polisa powinna mieć w zakresie ochrony zdarzenia losowe (np. pożar, grad, huragan), a także zniszczenia przez osoby trzecie (np. zarysowanie karoserii). Każdą polisę można dopasować do swoich potrzeb.
  • Assistance – pomoc w razie kolizji, wypadku czy awarii na drodze. Często obejmuje holowanie auta, samochód zastępczy, dowóz paliwa, a nawet naprawę na miejscu. Taka polisa przydaje się osobom, które potrzebują dodatkowego zabezpieczenia w trudnych sytuacjach.
  • Ubezpieczenie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. Gwarantuje odszkodowanie w razie uszkodzeń ciała czy innych obrażeń, do których doszło w wyniku wypadku. Obejmuje zarówno kierowcę, jak i pasażera.

  • Ubezpieczenie szyb – często jest rozszerzeniem polisy AC lub OC. Jej zakres ochrony przekłada się na naprawę lub wymianę szyby przedniej, tylnej lub bocznej w samochodzie, kiedy dojdzie do zdarzenia objętego umową. Ubezpieczyciel może zapewnić pokrycie kosztów związanych z naprawą bądź wymianą szyby na nową.
  • Ubezpieczenie GAP – dla osób, które kupują nowy samochód na kredyt lub w ramach leasingu. Stanowi zabezpieczenie w razie kradzieży lub szkody całkowitej auta.

Obowiązki właściciela pojazdu a ubezpieczenie — rozwiewamy wątpliwości!

Do obowiązków właściciela pojazdu należą zarówno formalności (ważna polisa OC, dowód rejestracyjny wraz z badaniem technicznym i prawo jazdy), jak i kwestie poza dokumentami (czytelna tablica rejestracyjna, obowiązkowe wyposażenie). Za każde niedopatrzenie przewidziane są kary grzywny, ale nie jest to jedyna konsekwencja. Kiedy dojdzie do wypadku spowodowanego np. brakiem ustawionego trójkąta ostrzegawczego przed zepsutym samochodem stojącym na poboczu, będziesz musiał ponieść dodatkowe konsekwencje.

Postaw na tanie ubezpieczenie w CUK

Błyskawicznie wyszukaj najlepsze możliwe ubezpieczenie w CUK korzystając z kalkulatora OC/AC. Możesz też zadzwonić na infolinię lub odwiedzić jedną z placówek najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie auta

  • 1
    Jakie można dostać zniżki na ubezpieczenie auta?

Zniżki na ubezpieczenie auta można dostać za bezszkodową jazdę. Przyznawane są indywidualnie przez konkretne towarzystwo, w którym masz podpisaną umowę.

  • 2
    Co się stanie, gdy zapomnę o ubezpieczeniu auta?

Jeśli podpisałeś umowę z ubezpieczycielem na 12 miesięcy, polisa powinna przedłużyć się automatycznie. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły. Natychmiast skontaktuj się z towarzystwem, aby uregulować płatność i upewnić się, że OC jest ważne. Jakakolwiek przerwa może nieść za sobą przykre konsekwencje.

  • 3
    Jak przedłużyć ubezpieczenie auta?

Ubezpieczenie samochodu możesz przedłużyć w tym samym towarzystwie albo złożyć wypowiedzenie i podpisać nową umowę na atrakcyjnych warunkach. W tym celu warto porównać oferty w CUK Ubezpieczenia, bo mamy dostęp do wariantów od ponad 30. towarzystw w jednym miejscu.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku