Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Kiedy OC wygasa

2018-06-20

Komunikacyjne ubezpieczenie OC należy do obowiązkowych polis, które musi mieć wykupiony każdy właściciel samochodu.

Jest to wymóg uregulowany przepisami prawa, a co za tym idzie niedopełnienie go obłożone jest określonymi karami finansowymi.

Jakie kary grożą za brak ważnego ubezpieczenia OC komunikacyjnego?

Ich wysokość uzależniona jest od kilku czynników, mianowicie:

  • rodzaju pojazdu, są zróżnicowane w zależności od tego czy jest to samochód osobowy, ciężarowy czy pozostałe pojazdy (na przykład motocykle),
  • okresu pozostawania bez w konkretnym roku kalendarzowym,
  • wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku kontroli (ustalonego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).

Kiedy komunikacyjne ubezpieczenie OC wygasa?

Polisa OC jest jedną z tych, które przedłużają się automatycznie na kolejny okres.

Jest to spore ułatwienie dla posiadaczy samochodów, którzy dzięki temu są zabezpieczeni przed utratą obowiązkowego OC komunikacyjnego i karą finansową.

Należy jednak pamiętać o tym, że istnieje kilka sytuacji, w których polisa nie przedłuży się. Dzieje się tak w następujących sytuacjach:

  • w momencie wyrejestrowania pojazdu mechanicznego,
  • jeśli złożono wypowiedzenie (należy je złożyć najpóźniej 1 dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który została zawarta dana umowa OC),
  • w momencie, gdy pojazd mechaniczny został wyrejestrowany,
  • gdy udokumentowana zostanie trwała i całkowita utrata posiadania pojazdu mechanicznego w okolicznościach nie powodujących zmiany posiadacza (czyli kradzież, kasacja),
  • po wypowiedzeniu umowy przez nowego nabywcę,
  • z chwilą odstąpienia od umowy przez Zakład Ubezpieczeń po uprzednim zawarciu tejże umowy na pojazd niezarejestrowany.

Przepisy dotyczące komunikacyjnego ubezpieczenia OC – czy są korzystne dla właścicieli pojazdów ?

Zdecydowanie są one korzystne:

1. Zapewniają one ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej od wielu niefortunnych zdarzeń, które często mają miejsce na drodze.

2. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która reguluje kwestie związane z OC komunikacyjnym, poddawana zostaje stosunkowo częstym poprawkom, dzięki czemu nie traci na aktualności.

Ile możesz zaoszczędzić na polisie ubezpieczeniowej dla Twojego auta? Sprawdź aktualne ceny polisy w naszej porównywarce.
keyboard_arrow_up