2023-03-07

Czy za brak OC motocykla można otrzymać karę?

Sprawdź, czy w 2023 roku możesz otrzymać karę za brak OC motocykla.

Czy za brak OC motocykla można otrzymać karę?

W momencie, gdy nadejdą cieplejsze dni chętniej korzystamy z naszych jednośladów. Pomimo tego, że motocykle są używane raczej sezonowo, to muszą posiadać ubezpieczenie OC na cały rok. Na szczęście zakup takiej polisy jest bardzo prosty i możesz go dokonać nawet online. Jeżeli jednak zapomnisz o ubezpieczeniu musisz liczyć się z konsekwencjami. Sprawdź, co grozi za brak OC motocykla oraz co można zrobić, żeby uniknąć konsekwencji.

Czy ubezpieczenie OC motocykla jest obowiązkowe przez cały rok?

Zgodnie z ustawą o Ubezpieczeniach Obowiązkowych Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych motocykl, podobnie jak samochód, podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Brak OC na motocykl wiąże się z karami, które jako właściciel jednośladu możesz otrzymać za niedopełnienie ustawowego obowiązku.

Warunki ubezpieczenia motocykla w ramach OC są takie same jak dla samochodu osobowego. Nie ma znaczenia to, że z motocykla korzystasz tylko w ciepłe miesiące. Twój pojazd musi być ubezpieczony przez cały rok. 

To ważne!

Pamiętaj, że jeżeli kupujesz nowy motocykl z salonu, ubezpieczenie powinno zostać zawarte w dniu jego zakupu. Jeżeli zapomnisz o zakupie polisy ubezpieczeniowej kara za brak OC motocykla niestety Cię nie ominie.

Jak wyliczane są kary za brak OC motocykla?

Podstawą do obliczenia kary za brak OC za motocykl jest minimalne wynagrodzenie brutto w danym roku kalendarzowym. Z roku na rok kara za brak OC motocykla jest coraz wyższa, ze względu na podnoszenie kwoty najniższej krajowej. Wysokość kary z UFG uzależniona jest od rodzaju pojazdu oraz tego, jak długo nie posiadasz ubezpieczenia OC.

Co grozi za brak OC motocykla? Wysokość kar regulowana jest w ustawie o Ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. W przypadku motocykli wysokość opłat stanowi równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Kara za brak OC motocykla wzrasta wraz z liczbą dni, przez które pozostaje on nieubezpieczony. Jeżeli nie posiadasz ubezpieczenia przez okres:

  • do 3 dni – wysokość kary za brak OC wyniesie 20% podstawy,
  • od 4 do 14 dni – wysokość kary za brak OC wyniesie 50% podstawy,
  • powyżej 14 dni – wysokość kary za brak OC wyniesie 100% podstawy.

Kary za brak OC w 2023 roku są jeszcze wyższe niż w roku 2022 ze względu na wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co więcej, wysokość kar ulegnie zmianie dwa razy z uwagi na dwukrotne podnoszenie kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku.

Ile wynoszą kary za brak OC motocykla w 2023 roku?

Kary za brak OC w 2023 roku są znacznie wyższe niż w roku ubiegłym. Wzrost wysokości nakładanych kar najbardziej dotknie właścicieli aut osobowych, jednakże właściciele motocykli również odczują tę różnicę.

Kara za brak OC motocykla w 2023 roku przedstawia się następująco:

Przerwa w ubezpieczeniustyczeń-czerwieclipiec-grudzień

Do 3 dni

230 zł

240 zł

Od 4 dni do 14 dni

580 zł

600 zł

Powyżej 14 dni    

1 160 zł

1 200 zł

Przykład 1:

Mariusz jest właścicielem motocykla i zapomniał przedłużyć swoje OC na czas, a poprzedniej polisy nie opłacił w całości, więc ochrona nie przedłużyła się automatycznie. Nie zdawał sobie sprawy, że konsekwencje mogą być poważne. Pewnego dnia, podczas jazdy swoim motocyklem, został zatrzymany przez policję podczas rutynowej kontroli drogowej.

Po sprawdzeniu dokumentów policjant poinformował Mariusza, że jego polisa OC wygasła trzy tygodnie temu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za przerwanie ciągłości polisy OC powyżej 14 dni, kara wynosiła teraz 1 200 zł. Mariusz był zszokowany wysokością kary, która znacznie wzrosła w porównaniu do poprzednich lat.

Niestety, Mariusz musiał zapłacić karę w wysokości 1 160 zł, co było dla niego dotkliwym obciążeniem finansowym. Zrozumiał, że zaniedbanie przedłużenia polisy OC może mieć poważne konsekwencje dla jego budżetu.

W porównaniu do poprzednich lat kary są znacznie wyższe. Poniżej przedstawiamy jak na przestrzeni lat prezentowała się wysokość kar za brak OC motocykla:

Przerwa w ubezpieczeniuKara za brak OC motocykla w 2021 r.Kara za brak OC motocykla w 2022 r.Kara za brak OC motocykla w 2023 r

Do 3 dni

190 zł

200 zł

230 zł (240 zł od lipca 2023 r.)

Od 4 dni do 14 dni

470 zł

500 zł

560 zł (600 zł od lipca 2023 r.)

Powyżej 14 dni    

930 zł

1 000 zł

1 130 zł (1 200 zł od lipca 2023 r.)

Jak widać kara za brak OC motocykla z każdym rokiem jest coraz wyższa. Zdecydowanie opłaca się pamiętać o tym, że należy kupić ubezpieczenie skutera czy ubezpieczenie motoroweru. Zwłaszcza że składka za ubezpieczenie jednośladu nie jest wysoka.

Kto nakłada kary za brak OC na motocykl?

W Polsce do wystawienia kar za brak OC motocykla uprawniony jest tylko jeden podmiot – UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Na rachunek tej właśnie instytucji wpłacane są opłaty nałożone za brak OC na motocykl.

Kontrola właścicieli jednośladów, którzy nie spełniają ustawowego obowiązku to nie jedyne zadanie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Do zadań tej instytucji należy również:

  • Zaspokajanie roszczeń poszkodowanych, gdy sprawca wypadku nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC (w tej sytuacji stosowany jest również regres ubezpieczeniowy).
  • Zaspokajanie roszczeń poszkodowanych, gdy doszło do upadłości firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca szkody miał OC.

Jeżeli otrzymałeś karę z UFG za brak OC motocykla możesz za pośrednictwem strony internetowej UFG sprawdzić szczegóły swojej sprawy. Wystarczy, że wejdziesz w zakładkę „Dostałem wezwanie” i założysz konto.

Jeszcze do niedawna brak polisy OC mógł zostać wykryty podczas rutynowej kontroli drogowej. Obecnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny korzysta z zaawansowanych systemów informatycznych, które w prosty i szybki sposób weryfikują to, czy posiadasz polisę OC. W konsekwencji, jeżeli dojdzie do sytuacji, w której nie posiadasz ubezpieczenia UFG nałoży na Ciebie karę za brak OC na motocykl zgodnie z powyższą taryfikacją.

Kara za brak OC motocykla – co robić?

Otrzymałeś wezwanie do zapłaty z UFG za brak OC na motocykl? Zastanawiasz się co zrobić? W pierwszej kolejności sprawdź, czy na pewno taka kara została Ci słusznie nałożona. Wezwanie do zapłaty kary za brak OC motocykla zawiera informacje dotyczące należności, jaką musisz uiścić oraz wezwanie do przedstawienia dokumentów, które potwierdzą zawarcie umowy OC.

W sytuacji, gdy kara za brak OC motocykla została nałożona słusznie, trzeba ją zapłacić. Możesz spróbować rozłożyć to zobowiązanie na raty lub umorzyć. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Dodatkowo koniecznie jako właściciel jednośladu w takiej sytuacji powinieneś jak najszybciej ubezpieczyć swój motocykl, żeby taka sytuacja się nie powtórzyła.

Kara za brak OC motoroweru

Zastanawiasz się, jaka kara grozi za brak OC na motorower? Czy opłaty są inne niż w przypadku motocykla? Nie musisz się martwić – w tej sytuacji nie zapłacisz więcej. Jako właściciel motoroweru, podobnie jak właściciel motocykla, musisz posiadać ubezpieczenie na cały rok. Kara za brak OC motoroweru jest dokładnie taka sama jak za brak OC na motocykl.

Warto pamiętać, by sprawdzić, czy pojazd posiada ubezpieczenie OC, jeżeli kupujesz motorower z drugiej ręki. Wraz z zakupem Twojego jednośladu to na Tobie spoczywa obowiązek ubezpieczenia motoroweru. Jeżeli tego nie dopilnujesz, to od dnia zakupu pojazdu UFG może nałożyć na Ciebie karę za brak OC motoroweru.

Przykład 2:

Ania dziś kupiła używany motorower od znajomego. Po dokonaniu transakcji i odbiorze pojazdu zdecydowała się sprawdzić, czy motorower ma ważne ubezpieczenie OC. Niestety, okazało się, że poprzedni właściciel nie przedłużył polisy, a jej ważność wygasła kilka miesięcy temu.

Ania zdawała sobie sprawę, że brak OC motoroweru to naruszenie przepisów. Postanowiła jak najszybciej uregulować tę sprawę, aby uniknąć ewentualnych kar. Od razu skontaktowała się z ubezpieczycielem i wykupiła polisę OC na motorower, zaczynając od dnia zakupu pojazdu. Dzięki szybkiemu działaniu Ani udało się uniknąć ewentualnej kary za brak OC motoroweru.

Kara za brak OC na skuter

Jeżeli posiadasz skuter musisz mieć świadomość, że podobnie jak w przypadku motocykli czy motorowerów również musisz kupić ubezpieczenie OC na cały rok. W innym przypadku czeka Cię kara za brak OC. Skuter również należy do pojazdów mechanicznych, a co za tym idzie, podlega zgodnie z ustawą obowiązkowi posiadania polisy OC. Jeżeli nie dopełnisz tego obowiązku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży na Ciebie odpowiednie opłaty.

Pamiętaj, że jeżeli pożyczasz od znajomego skuter, który nie jest ubezpieczony i spowodujesz nim wypadek lub kolizję, to również Ty odpowiadasz finansowo za powstałe szkody. UFG wypłaci poszkodowanym odszkodowanie, ale obowiązuje wówczas odpowiedzialność solidarna, co oznacza, że zarówno Ty, jak i właściciel skutera otrzymacie regres ubezpieczeniowy. Będziecie zobowiązani do zwrotu wypłaconego odszkodowania.

Przykład 3:

Tomek, będąc w potrzebie, poprosił swojego kolegę Piotra o pożyczenie jego skutera na jeden dzień. Nie zastanawiając się nad tym, czy skuter jest ubezpieczony, Tomek wsiadł na pojazd i ruszył w drogę. Niestety, podczas jazdy niefortunnie uderzył w zaparkowany samochód, powodując uszkodzenia zarówno skutera, jak i auta.

Tomek zdawał sobie sprawę, że może ponieść odpowiedzialność finansową za powstałe szkody. Skontaktował się z Piotrem, informując go o zaistniałej sytuacji. Okazało się jednak, że skuter Piotra nie miał ważnej polisy OC, a co za tym idzie, nie był ubezpieczony na wypadek takiej kolizji.

Tomek i Piotr zostali poinformowani przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny o odpowiedzialności solidarnej, która nakłada na nich wspólny obowiązek zwrotu wypłaconego odszkodowania poszkodowanemu właścicielowi samochodu. Oboje muszą uregulować finansowe konsekwencje zdarzenia.

Ten przykład ilustruje, jak ważne jest posiadanie ważnej polisy OC na skuter. Bez niej, zarówno właściciel pojazdu, jak i osoba korzystająca z pożyczonego skutera, narażają się na poważne konsekwencje finansowe w przypadku spowodowania szkody. W takich sytuacjach, posiadanie ubezpieczenia OC stanowi ochronę przed nieprzewidzianymi wydatkami i umożliwia pokrycie kosztów naprawy czy odszkodowania poszkodowanym.

Nie płać kary za brak OC na motocykl i już dziś ubezpiecz się w CUK Ubezpieczenia

Posiadasz swój wymarzony jednoślad? Zadbaj o ważną polisę OC. Przyjdź do jednej z naszych placówek, zadzwoń na infolinię lub skorzystaj z porównywarki na stronie cuk.pl. Zakup ubezpieczenia za pośrednictwem kalkulatora OC i AC motocykla jest bardzo prosty. Wystarczy, że wpiszesz dane pojazdu oraz swoje i po chwili poznasz składkę za ubezpieczenie OC na cały rok.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku