2024-09-25

Jak rozpoznać samochód po powodzi i czy warto go kupić?

Kupujesz używany samochód? Sprawdź, czy nie był zalany! Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by uniknąć kłopotów.

Jak rozpoznać samochód po powodzi i czy warto go kupić?

Planujesz zakup używanego auta? Pamiętaj więc, by podczas oględzin zwrócić uwagę na pewne kwestie. Czy auto jest sprawne, czy na karoserii nie pojawia się korozja? No i przede wszystkim, czy auto nie ma oznak zalania. Jak rozpoznać samochód po powodzi? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Najważniejsze informacje:

  • Samochody po powodzi to nigdy nie jest tzw. okazja. Specjaliści mówią o nich skarbonki bez dna.
  • Najczęściej uszkodzeniu ulegają: silnik, tapicerki, elementy stalowe czy skrzynia biegów. Ten ostatni element jest szczególnie podatny na zniszczenie przez wodę w przypadku tzw. automatów.
  • Auto po powodzi można rozpoznać po niskiej cenie, zanieczyszczeniach znajdujących się po wewnętrznej stronie karoserii np. zderzaków czy błotników oraz na krawędziach uszczelek i listew, parujących reflektorach (zwłaszcza, jeśli problem dotyczy wszystkich świateł), wilgotnej tapicerce lub nienaturalnie czystej, a także problematycznie działającej elektronice.
  • Naprawa samochodów po powodzi teoretycznie jest możliwa, jednak w praktyce nie wszyscy się podejmują tego zadania ze względu na wysokie koszty. Jeśli np. uszkodzony jest silnik, koszty wymiany tego podzespołu mogą przewyższać wartość auta.
  • Jeśli chcesz uchronić się przed nieuczciwymi handlarzami, możesz wnioskować o umieszczenie w umowie oświadczenia, że samochód nie brał udziału w powodzi.

Czy warto kupić auto po powodzi?

Chociaż ceny samochodów po powodzi są zazwyczaj atrakcyjne, a zalane auto trudno jest niekiedy rozpoznać, specjaliści są zgodni co do tego, czy warto decydować się na taki zakup, wiedząc o jego historii.Zalanie samochodu przez wodę  nigdy nie zwiastuje dobrej przyszłości. Chociaż na początku wszystko może wydawać się w porządku, po jakimś czasie wychodzą na jaw poważne usterki. Dlatego, jeśli widzisz ogłoszenie, w którym właściciel otwarcie mówi, że sprzedaje samochód po powodzi, lepiej omijaj taką „perełkę” szerokim łukiem. Dlaczego? O najczęstszych bolączkach zalanych aut przeczytasz w następnym akapicie.

Ważne!

Jedynym przypadkiem, kiedy zakup takiego pojazdu może być opłacalny, to gdy poszukiwane jest auto na części.

Jakie są najczęstsze problemy z samochodami po powodzi?

Można powiedzieć, że im starsze auto, tym mniejsze ryzyko usterek po zalaniu. Nowoczesne auta po powodzi, które bazują na elektronice to prawdziwa puszka pandory. Bezpośrednio po zdarzeniu samochód może być sprawny. Dopiero po jakimś czasie szwankować mogą takie elementy, jak sterownik drzwi, okien, skrzyni, silnika i wiele innych. Ważny w tym przypadku jest czas pozostawania pod wodą. Jeśli auto było zalane długo, instalacja może nadawać się do wymiany. Podobnie wygląda kwestia karoserii. Krótkotrwałe działanie wody nie powinno sprawiać problemów. Samochód jest przecież narażony na deszcze czy kałuże na co dzień. Jednak, gdy woda stała przez kilka dni, może pojawić się rdza. 

Problematyczna jest też kwestia samochodów z automatyczną skrzynią biegów. W przypadku takich modeli elektronika jest zazwyczaj zlokalizowana z boku skrzyni biegów lub z dołu. Co to oznacza? Że nawet niewielki poziom zalania wodą takiego auta może wiązać się z ogromnymi kosztami wymiany skrzyni biegów. 

Trzeba wiedzieć, że nawet pojazdy o mechanicznych podzespołach, które brały udział w powodzi, mogą się psuć. Najbardziej narażone są silnik (sprawdź objawy zalanego silnika), skrzynia biegów, tapicerka czy elementy stalowe. Jednostka napędowa, która zassała wodę np. podczas wjazdu w ogromną kałużę, może być  nie do uratowania. Co prawda manualna skrzynia biegów jest raczej dobrze chroniona przed zalaniem, jednak jeśli poziom wody będzie naprawdę wysoki może doprowadzić do spustoszeń także w tym elemencie auta. Z kolei wilgotne, niewysuszone po powodzi tapicerki po jakimś czasie po prostu gniją.

Jak rozpoznać samochód popowodziowy?

Jeśli samochód ma naprawdę okazyjną cenę, przyciągnie wielu klientów. Jednak nie warto próbować wyprzedzić wszystkich potencjalnych kupców i najpierw bliżej przyjrzeć się pojazdowi. Na co zwrócić uwagę podczas oględzin potencjalnego zakupu? Oto najważniejsze kroki, które warto wykonać.

Krok 1: sprawdź pochodzenie auta

Jeśli do czynienia masz z samochodem sprowadzanym zza granicy, sprawdź, czy w danym regionie nie doszło ostatnio do powodzi. Również na naszym rodzimym rynku mogą trafić się zalane pojazdy. Niestety, nieuczciwych sprzedawców nie brakuje.

Krok 2: obejrzyj podwozie

Najlepiej wybrać się z takim autem do stacji kontroli pojazdów. Wjazd na kanał i obejrzenie samochodu od dołu może Ci dużo o nim powiedzieć. Zwróć uwagę na wnętrza zderzaków, krawędzie błotników oraz progi i inne elementy dolnych podzespołów. Jeśli znajdziesz tu dużo piachu, mułu czy innych zanieczyszczeń powinna Ci się zapalić lampka ostrzegawcza.

Krok 3: zwróć uwagę na uszczelki

Jeśli sprzedawca nie przyłożył się do czyszczenia listew, mając nadzieję, że potencjalny klient ich nie obejrzy, dokładne oględziny tych elementów wyjawią Ci prawdę o jego przeszłości. Obejrzyj każdą uszczelkę przy drzwiach, gumowe elementy przy szybach oraz listwy na zderzakach. Jeśli znajdziesz tam sporo zanieczyszczeń, może to oznaczać, że masz do czynienia z samochodem po powodzi.

Krok 4: zweryfikuj, czy reflektory nie parują

Jeśli taka sytuacja dotyczy tylko jednej obudowy, raczej nie ma powodów do niepokojów. Jednak, gdy parują wszystkie reflektory i klosze w aucie, raczej nie można mówić o zbiegu okoliczności. 

Krok 5: przyjrzyj się tapicerce

Zapach świeżości w kabinie może oznaczać, że sprzedawca nie dawno je czyścił. Podejrzeń powinieneś nabrać także, gdy poczujesz nieprzyjemny zapach stęchlizny. Jeśli zauważysz, że siedziska były wymieniane lub wykręcane, to również może być znak, że masz do czynienia z samochodem po powodzi. Objawem mogą być nieprawidłowo „spasowane” elementy tapicerki np. na drzwiach. Zwróć też uwagę na trudno dostępne krawędzie kanap czy foteli. Czy nie są brudne od mułu? Jeśli, tak to może być znak, że auto było zalane.

Krok 6: zajrzyj do styków kostek elektrycznych

Ponieważ w aucie jest ich bardzo dużo, mało który handlarz przykłada się do ich osuszania i czyszczenia. Samochody po powodzi będą miały zaśniedziałe styki kostek elektrycznych, a czasem można zaobserwować tu także wodę.

Krok 7: sprawdź elektronikę

Pracę rozpocznij od sprawdzenia wszystkich elementów elektronicznych w aucie, np. poprzez otwarcie szyb. Jednak nie zapomnij także o tym, czego nie widać gołym okiem. W stacji kontroli pojazdów lub u zaufanego mechanika specjaliści podłączą zewnętrzny komputer, by zweryfikować, czy pojawiają się jakieś ukryte błędy.

Czy da się naprawić zalany samochód?

To jak bardzo zaawansowane będą zniszczenia auta, zależy oczywiście od tego, jak wysoko stała w nich woda, ale także jak długo. Jeśli pojazd był zalany tylko chwilę i w porę wysuszony, ryzyko powstania sporych usterek jest mniejsze

Podobnie wygląda kwestia silnika. Gdy samochód po powodzi został odholowany do mechanika, a więc silnik nie zassał wody, ponieważ nie został uruchomiony, teoretycznie naprawienie go będzie łatwiejsze. Problem pojawia się, gdy zalane auto zostało uruchomione, a silnik w wyniku takiego posunięcia doszczętnie zniszczony. Koszt zakupu nowej jednostki napędowej może niekiedy przewyższać wartość auta. To samo dotyczy skrzyni biegów. 

Wymienić trzeba będzie też skorodowane przewody czy zalane moduły. W nowoczesnych autach taka nowa instalacja może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Podsumowując, naprawa samochodu po powodzi jest możliwa, ale nieopłacalna. Zakup nowych części może w wielu przypadkach przewyższyć wartość auta.

Ile kosztuje naprawa auta po powodzi?

Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie. Koszty naprawy samochodów po powodzi to kwestia indywidualna. Droższe będzie osuszanie pojazdów „naszpikowanych” elektroniką. Poza tym nigdy nie wiadomo, kiedy jakaś usterka się pojawi.

Oto przykładowe koszty związane z naprawą zalanego pojazdu. Osuszanie całego wnętrza może kosztować nawet kilkaset złotych. To bardzo ważne, bo wilgotne siedzenia i inne tapicerowane elementy auta mogą gnić. Serwis klimatyzacji to koszt ok. 200-300 zł. Z kolei naprawa zalanego silnika może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Nawet jeśli sytuacja nie będzie tak poważna, to samo osuszanie jednostki napędowej wraz z wymianą oleju kosztuje ok. 200 zł.

Co zrobić, gdy sprzedawca zataił, że samochód jest po powodzi?

Zastanawiasz się, czy możesz zwrócić nieuczciwemu sprzedawcy nowy nabytek, gdy okaże się, że masz do czynienia z samochodem po powodzi. By zabezpieczyć się, możesz nalegać na wprowadzenie do umowy kupna-sprzedaży odpowiedniego zapisu. Mowa tu o sformułowaniu:

 

"Sprzedający oświadcza, że samochód w czasie jego posiadania nie został zalany na skutek powodzi". 

Wówczas, jeśli okaże się, że sprzedawca kłamał, możesz go oddać ze względu na niezgodność towaru z umową.

 

Kupiłeś auto? Ubezpiecz się od powodzi

Wiesz już, jak rozpoznać samochód po powodzi. W dobie zmieniającego się klimatu i większego ryzyka takich zjawisk warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie samochodu od powodzi. Taką funkcję pełni autocasco. Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje taka polisa? Zapraszamy po ubezpieczenie auta  do naszego internetowego kalkulatora OC i AC! Porównasz tu nawet 40 ofert i będziesz mógł także kupić wybraną z nich online. 

FAQ:

  • 1
    Czy można zarejestrować auto po powodzi?

    Wszystko zależy od statusu auta. Samochody amerykańskie z aktem własności pt. FRESCH WATER czy SALVAGE można zarejestrować w Polsce i będą dopuszczone do użytkowania. Jednak auta, które oznakowane są sformułowaniami WATER FLOOD czy FLOOD DAMAGE nie będą mogły zostać zarejestrowane.

  • 2
    Jak szybko wysuszyć zalany samochód?

    Przede wszystkim należy je osuszyć. Pomocne mogą być w tym specjalne osuszacze, które umieszcza się w kabinie, by przyspieszyć ten proces.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku