2024-09-26

Co robić, gdy woda zalała samochód?

Powódź zaskoczyła Cię na drodze? Sprawdź, jak postępować w przypadku zalanego samochodu.

Co robić, gdy woda zalała samochód?

Woda to żywioł, który potrafi wyrządzić ogromne szkody i to w różnych sytuacjach. Auta nie są odporne na jej nadmierne działanie. Narażenie pojazdu na taką sytuację może prowadzić do całkowitego uszkodzenia ważnych elementów jak np. silnik, hamulce czy elektronika. Zalany samochód przez deszcz często nie nadaje się do dalszego użytku. Co można z tym zrobić? Podpowiadamy, jak uniknąć takiej sytuacji oraz jak reagować, gdy ona się wydarzy.

Najważniejsze informacje:

  • Zalany samochód przez deszcz często równa się z kosztowną naprawą lub trwałym uszkodzeniem.
  • Unikaj przejeżdżania przez kałuże lub inne zalane miejsca, gdyż to może prowadzić do uszkodzenia samochodu.
  • W większości przypadków polisa OC nie obejmuje zdarzeń związanych z zalaniem. Uzyskanie takiego odszkodowanie jest bardzo trudne.
  • Przed negatywnymi skutkami zalania chroni polisa AC. Takie ubezpieczenie obejmuje szkody powstałe np. w wyniku opadów czy powodzi.

Czy da się uniknąć zalania samochodu w trakcie burzy lub powodzi?

Intensywny deszcze, wylanie studzienki kanalizacyjnej czy powódź to sytuacje, które niosą za sobą poważne skutki. Na ich konsekwencje często narażone są samochody oraz inne pojazdy. Woda potrafi siać spustoszenie w aucie. Do najłagodniejszych następstw działania wody można zaliczyć zmoczenie tapicerki czy deski rozdzielczej. Gorzej, jeśli opady czy powodzie doprowadzą do powstania ognisk rdzy, zniszczą elektronikę czy doprowadzą do uszkodzenia silnika. Dlatego też warto zabezpieczyć samochód przed zalaniem. 

W jaki sposób to zrobić?

  • Krok 1: Sprawdź uszczelki i szczelność okien. Zalany samochód przez deszcz to często efekt niedbalstwa. Regularnie sprawdzaj, czy uszczelki są w dobrym stanie, a gdy nadchodzi ulewa, zamknij okna i drzwi. W ten sposób możesz uniknąć przedostania się wody do wnętrza.
  • Krok 2: Zaparkuj samochód w bezpiecznym miejscu. Gdy nadchodzi ulewa, to zostaw auto w miejscu, w którym się nie zbiera woda. Unikaj zagłębień czy podziemnych parkingów. Jeśli to możliwe i bezpieczne – ustaw pojazd na wzniesieniu.
  • Krok 3: Unikaj przejeżdżania przez kałuże. W sytuacji, gdy woda zastanie Cię w trasie, staraj się unikać miejsc, w których się ona zbiera. O tym, co zrobić w takiej sytuacji dowiesz się z dalszej lektury tego tekstu. 
  • Krok 4: Nie uruchamiaj silnika, gdy deszcz zalał auto. Jeśli jednostka zassie wodę, to niemal na pewno dojdzie do jej poważnego uszkodzenia. Zalanie silnika jest możliwe do uniknięcia, jeśli w porę go wyłączysz lub nie uruchomisz jednostki.

Zalanie auta to sytuacja, której możesz uniknąć – wystarczy, że weźmiesz podane przez nas kroki pod uwagę. Dzięki nim ulewa lub powódź błyskawiczna może nie być aż tak groźna dla samochodu. 

Czy da się bezpiecznie przejechać samochodem przez kałuże?

Przejazd autem przez kałużę może zakończyć się tragicznie dla Twojego pojazdu. Pamiętaj, że standardowe samochody osobowe nie są przystosowane do pokonywania takich przeszkód. Jeśli na Twojej drodze pojawi się kałuża, to zastanów się, czy warto się z nią zmierzyć. W ocenie sytuacji pomogą Ci krawężniki lub słupki. Gdy nie ma ich w pobliżu, warto wysiąść i samemu ocenić, czy auto poradzi sobie z wodą. 

Przejazd pod wiaduktem przez inne zalane miejsce może się odbyć z zachowaniem ostrożności. Wybierz miejsce, które jest najpłytsze. Następnie staraj się przejechać płynnie na niskim biegu. Uważaj na inne pojazdy, które mogą powodować fale. Jeśli w trakcie pokonywania przeszkody dojdziesz do wniosku, że nie dasz rady jej pokonać, to zatrzymaj się i zgaś silnik.

To ważne!

Zassanie wody do silnika najprawdopodobniej doprowadzi do jego uszkodzenia. Dlatego też czas lepiej zostawić auto w kałuży, niż starać się na siłę go uruchomić. Zalanie samochodu może nie być aż tak poważne w skutkach, jeśli jednostka napędowa zostanie w dobrym stanie.

Samochód zalany przez deszcz – co robić?

Zastał Cię zalany samochód przez deszcz? Taka sytuacja może oznaczać, że nie będzie on zdatny do użytku. Działanie wody przez kilkadziesiąt minut może sprawić, że dostanie się ona we wszystkie jego zakamarki, powodując uszkodzenia. Jeśli jednak skala zalania nie jest zbyt duża, to wtedy możesz spróbować ratować pojazd.

Kluczem do tego jest suszenie. Najpierw trzeba dokładnie pozbyć się wody z auta. Musisz jednak wiedzieć, że może to zająć długie dni, a i tak nie ma gwarancji, że taka czynność okaże się skuteczna.

Ważne jest także sprawdzenie poszczególnych elementów auta. Karoseria, alternator, przewody czy tapicerka to części, które nie lubią wody. Musisz dokładnie sprawdzić, czy dane elementy działają poprawnie, zanim podejmiesz próbę odpalenia samochodu. Pamiętaj też, żeby nie uruchamiać silnika, jeśli nie masz pewności, że jest w 100% suchy.

Czy da się naprawić zalany samochód?

Tak, jak najbardziej da się przywrócić zatopiony samochód do użytku. Jednak ważną kwestią są finanse. Wpływ na ostateczną cenę takiego remontu ma stopień zniszczeń. Jeśli ten nie jest zbyt duży, np. doszło jedynie do mocnego zmoczenia tapicerki, to czasem warto podjąć taką próbę. Zanim jednak rozpoczniesz naprawę takiego auta, sporządź kosztorys. Wtedy będziesz wiedzieć, czy jest ona opłacalna.

W przypadku gdy straty są duże, np. uszkodzony został silnik lub układ elektroniczny, to naprawa może nie być opłacalna. Ewentualne koszty części czy robocizny mogą być wyższe niż wartość pojazdu. Samochód po powodzi  zazwyczaj nie nadaje się do naprawy, stąd też warto wcześniej odpowiednio ubezpieczyć swoje auto.

Czy ubezpieczenie obejmuje zalanie samochodu?

Zalany samochód przez deszcz to nie tragedia, jeśli masz odpowiednią polisę. Musisz jednak wiedzieć, że z tytułu ubezpieczenia OC nie otrzymasz odszkodowania w takie sytuacji. Tego typu polisa nie obejmuje zalania w wyniku deszczu czy powodzi. Jedynie w sytuacjach, gdy dojdzie do zaniedbań ze strony osób trzecich, możesz ubiegać się o wypłatę z OC sprawcy. Do takich zdarzeń można zaliczyć też zalanie wskutek wadliwie wykonanej kanalizacji.

Chcąc uniknąć sporu z ubezpieczycielem lub zarządcą drogi, warto wybrać polisę, która obejmuje zalanie samochodu. Ubezpieczenie AC w większości przypadków obejmuje takie zdarzenia. Zazwyczaj tego typu polisa pokrywa straty wyrządzone przez:

  • opady,
  • silny wiatr,
  • burze,
  • powódź,
  • osunięcie się ziemi.

Zanim jednak dokonasz zakupu danego wariantu, sprawdź dokładnie OWU. W nich znajdziesz ewentualne wyłączenia, które może zawierać takie ubezpieczenie pojazdu.

To ważne!

Warto pamiętać, że większość towarzystw zastrzega, że nie należy uruchamiać silnika po zalaniu. Próba odpalenia może być kryterium, które sprawi, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania lub znacząco pomniejszy jego kwotę.

Jak zgłosić zalanie samochodu do ubezpieczyciela?

Jeśli Twój pojazd uległ uszkodzeniu i masz odpowiednią polisę, to należy jak najszybciej zgłosić szkodę. W większości przypadków musi to nastąpić w ciągu 24 godzin. Zazwyczaj należy wypełnić formularz lub zadzwonić do danej firmy, w której wykupiłeś ubezpieczenie samochodu od zalania. Następnie będziesz musiał przedstawić dowody na to, że doszło do szkody.

Ubezpieczyciel będzie potrzebował trochę czasu na wycenę i określenie formy likwidacji szkody. Możliwe, że firma przekaże Ci pieniądze na naprawę pojazdu lub wskaże, gdzie należy go zreperować. Gdy firma ubezpieczająca zadecyduje, że auto nie nadaje się już do użytku, to może przekazać Ci pieniądze w wysokości określonej w szczegółach polisy kwoty pojazdu.

FAQ:

  • 1
    Co robić, gdy woda wdziera się do samochodu?

    Zalanie samochodu to często sytuacja, której trudno uniknąć. Gdy woda wdziera się do pojazdu, to niewiele można już zrobić. Niemal niemożliwe jest jej zatrzymanie. Możesz ewentualnie spróbować przeparkować w bezpieczne miejsce, jeśli takie się znajduje. W przypadku gdy woda jest już na wysokości silnika to lepiej już nic nie robić, gdyż zassanie jej może trwale uszkodzić jednostkę napędową.

  • 2
    Czy z OC można otrzymać odszkodowanie za zalany samochód?

    Uzyskanie odszkodowania za zalany samochód z tytułu polisy OC jest trudne do osiągnięcia. Jest to możliwe jedynie w wyniku rażących uchybień ze strony osób trzecich lub np. w wyniku źle wykonanej kanalizacji. Każdy przypadek jest oceniany indywidualnie i wypłata odszkodowania z OC sprawcy może być trudna do uzyskania. Dlatego warto rozszerzyć polisę o AC.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku