2024-09-13

Zalanie silnika – czym grozi i jak to naprawić?

Dowiedz się, jakie skutki może mieć zalanie silnika i co zrobić, aby szybko rozwiązać ten problem.

Zalanie silnika – czym grozi i jak to naprawić?

Zmieniający się klimat powoduje, że coraz częściej w naszym kraju dochodzi do powodzi opłakanych w skutkach. Gwałtowne ulewy sprawiają, że jezdnie niekiedy zamieniają się w rwące rzeki. Twoje auto ucierpiało w wyniku takiego zdarzenia? Dowiedz się, jak powinieneś się zachować, jeśli dojdzie do zalania silnika w Twoim pojeździe.

Najważniejsze informacje:

  • Do zalania silnika dochodzi, jeśli auto zostało zaparkowane na terenie, na którym doszło do powodzi, ale także wtedy, gdy samochód z dużą prędkością wjedzie w głęboką kałużę.
  • Pod żadnym pozorem nie można uruchamiać silnika w aucie, które brało udział w powodzi. Zassana do silnika woda sieje ogromne spustoszenia w jednostce napędowej.
  • Objawy zalania silnika wodą to m.in. nierówna praca silnika, pojawienie się wibracji, dziwnych stuków, a nawet całkowite unieruchomienie jednostki napędowej.
  • Naprawa takiego motoru jest bardzo kosztowna. Bardzo często bardziej opłaca się zakup nowego.
  • Przydatnym ubezpieczeniem, gdy dochodzi do powodzi na terenie, na którym stało auto jest również assistance. Pokryje koszty holowania do mechanika.

Co oznacza, że silnik jest zalany?

Do zalania silnika może dojść w kilku sytuacjach. Pierwszy przykład opisać można w skrócie tak: jechałeś autem osobowym podczas mocnej ulewy. Przed Tobą pojawiła się spora kałuża. Sądząc, że jest ona płytka, wjeżdżasz w nią, nie zwalniając. Okazuje się jednak, że kałuża była bardzo głęboka. Ponieważ silnik jest uruchomiony, woda zassana została do jego wnętrza. Bardzo prawdopodobne, że dojdzie do znacznego uszkodzenia motoru, a jego remont będzie bardzo drogi. Wszystko zależy od ilości wody czy rodzaju silnika. Diesle są bardziej podatne na zniszczenia z tego powodu.s

Czy wiesz, że...

Niektóre auta terenowe mają tzw. snorkel, czyli zewnętrzny i podwyższony wlot powietrza do silnika w postaci długiego komina, który umieszczony jest od nadkola po krawędź linii dachu. Dzięki niemu wjazd w kałużę nie spowoduje w ich przypadku zniszczeń silnika, ponieważ jest niskie prawdopodobieństwo, że woda dostanie się do dolotu powietrza. Takie auta są stworzone do brodzenia po wodzie. Z kolei kierowcy aut osobowych, a nawet SUV-ów, które mają zazwyczaj podniesione zawieszenie, powinni unikać jazdy po dużych i głębokich kałużach, ponieważ nie są one do tego przystosowane.

A oto druga sytuacja. Auto zaparkowane „pod chmurką” na terenie zalewowym lub parkingu podziemnym, gdzie poziom wody jest wysoki, zostało zalane. Woda dostała się wysoko, aż do silnika. Ponieważ nie był on uruchomiony, wnętrze nie zostało doszczętnie zniszczone, jednak również i w takiej sytuacji konieczne będzie przedsięwzięcie pewnych kroków.

Czy można odpalić zalany silnik?

Jeśli w Twojej okolicy doszło do powodzi w wyniku wystąpienia wód z koryta rzeki czy ulewnych deszczy, a silnik został zalany wodą, pamiętaj, by go nie uruchamiać! Gdy w układzie dolotowym znajduje się woda, a silnik zostanie włączony, zassie ją, co spowoduje duże zniszczenia. Do komory spalania, oprócz powietrza, trafi też woda, a ta nie ma tak dużej zdolności do sprężania. Gdy zawory są zamknięte, woda nie ma gdzie ujść. Powstaje ogromna siła, która niszczy nawet elementy stalowe czy aluminiowe. Może dojść do wygięcia korbowodu, uszkodzenia głowicy, pęknięcia bloku silnika czy tłoków. Dlatego w takiej sytuacji wezwij lawetę i skieruj się do warsztatu samochodowego.

Jak rozpoznać zalanie silnika?

Jakie są objawy zalania silnika wodą? Wszystko zależy od tego, ile cieczy dostanie się do jego wnętrza. Jeśli po wjechaniu z dużą prędkością w głęboką kałużę zauważysz nierówną pracę silnika, która przekłada się na przerwy w prędkości, silne wibracje, a także metaliczny dźwięk, to pierwsze znaki, że silnik zassał wodę. Jeśli natomiast jednostka napędowa całkowicie przestała działać i nie da się jej ponownie uruchomić, diagnoza jest jasna.

Dowiedz się także, jak objawia się zatarcie silnika.

Czy da się naprawić zalany silnik?

Jest to możliwe, jednak bardzo trudne. Lepiej nie przeprowadzać takiego remontu na własną rękę, a zlecić go naprawdę dobrym fachowcom. Będzie to generować jednak spore koszty. Jeśli do zalania silnika doszło w starym aucie, naprawa może być nieopłacalna i lepiej kupić nową jednostkę napędową.

Jeśli chodzi o nowoczesne samochody, w przypadku których do czynienia mamy także z wieloma elementami elektronicznymi, naprawa będzie jeszcze bardziej kosztowna. Kiedy dochodzi do zalania auta wodą, często cierpią także m.in. sterowniki silnika czy skrzynki bezpieczników.

Co zrobić po zalaniu silnika?

Wszystko zależy od stopnia uszkodzeń. Jeśli silnik był uruchomiony podczas zalania i zassał wodę, cały proces będzie bardziej skomplikowany. Trzeba zdemontować różne elementy, takie jak głowica, rozrząd, układ korbowo-tłokowy, miskę olejową, a także usunąć płyn chłodniczy i olej silnikowy. Następnym etapem jest wyczyszczenie wnętrza, czujników i innych elementów. Dopiero po takim osuszeniu można zmontować całość, przy czym pasek rozrządu, wieloklinowy, uszczelki, filtry, płyn chłodniczy oraz olej silnikowy powinny być nowe.

Jeśli pojazd tylko stał w wodzie, a silnik nie był uruchomiony podczas zalania, proces przywracania go do stanu używalności jest teoretycznie mniej skomplikowany. Trzeba wymienić pasek wieloklinowy, rozrządu, czyszcząc przy tym koła pasowe i rolki. By wyczyścić wnętrze, zastosować trzeba specjalny środek. Trzeba także wymienić olej silnikowy i płyn chłodniczy, a także zastosować nowe filtry oleju i powietrza.

Sam widzisz, że osuszanie jednostki napędowej nie jest prostym zadaniem, dlatego warto zlecić ten zabieg specjalistom.

Ile kosztuje naprawa zalanego silnika?

Wszystko zależy od tego, z jakim silnikiem mamy do czynienia. Rozłożenie na części pierwsze nowoczesnych silników benzynowych i dieslowych może kosztować od 6 do nawet 14 tys. złotych! By zmniejszyć koszt remontu auta po powodzi, można sięgnąć po używany silnik.

Jakie ubezpieczenie chroni w razie zalania silnika?

Zastanawiasz się, czy możesz się uchronić przed dużym rachunkiem za naprawę zalanego silnika? Przydatnym w tej sytuacji ubezpieczeniem samochodu od powodzi jest autocasco, które obejmuje m.in. takie zdarzenie czy polisa assistance, zapewniająca np. holowanie. Zastanawiasz się, ile będzie kosztować w Twoim przypadku takie ubezpieczenie auta? Zapraszamy do internetowego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych, w którym nie tylko porównasz aż 40 ofert, ale będziesz mógł kupić wybraną z nich online!

Ważne!

Towarzystwo może odmówić pomocy w ramach polisy autocasco, jeśli kierowca mógł zapobiec zalaniu silnika wodą. Kiedy pomimo pojawienia się na jezdni wody np. opadowej, kierowca będzie kontynuował jazdę i w związku z tym uszkodzi jednostkę napędową, autocasco nie zadziała. Właśnie dlatego, warto powoli wjeżdżać w kałuże, a najlepiej omijać je lub wybrać inną drogę.

FAQ:

  • 1
    Czym grozi zalanie silnika?

    Jeśli masz podejrzenie, że doszło do zalania silnika wodą, wezwij lawetę i udaj się do mechanika. Pod żadnym pozorem nie uruchamiaj silnika, ponieważ woda, która się do niego dostanie, może mocno uszkodzić jego wnętrze! Może dojść do uszkodzenia głowicy czy wygięcia korbowodu. Auta, które długo stały w wodzie mogą być ponadto wewnątrz skorodowane.

  • 2
    Czy warto kupić auto po zalaniu?

    Ponieważ samochód po powodzi może borykać się z różnymi problemami, np. rdzewieniem elementów, gniciem tapicerki czy uszkodzeniami elektroniki, wszyscy specjaliści odradzają zakup takiego auta.

  • 3
    Jak rozpoznać auto po powodzi?

    Zawieszenie samochodów, które przeżyły powódź, pokryte jest rdzawymi nalotami. To początki korozji. Warto zwrócić uwagę na sprężyny, układ wydechowy, wahacze czy układ hamulcowy.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku