2022-07-04

Jak wysłać e-deklaracje?

Co raz więcej Polaków rozlicza PIT zdalnie. Dowiedz się, jak wysyłać e-deklaracje z własnego komputera.

Jak wysłać e-deklaracje?

Współcześnie wiele spraw załatwiamy online. Pandemia COVID-19 z pewnością przyspieszyła proces cyfryzacji i sprawiła, że coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z e-urzędu. Coraz częściej składamy również e-deklaracje PIT.  Jak złożyć e-deklarację podatkową? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

E-deklaracje Desktop 2021/2022 – najlepszy sposób na usprawnienie rozliczenia podatkowego

Aplikacja e-Deklaracje Desktop 2022 to narzędzie, które umożliwia osobom fizycznym złożenie formularzy elektronicznych bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. To system, który istotnie ułatwia rozliczenie z Urzędem Skarbowym. E-Deklaracje Desktop pozwolą Ci złożyć zeznanie podatkowe, rozliczyć ulgi i przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Elektroniczna forma rozliczenia to nie tylko oszczędność czasu, ale i gwarancja otrzymania nadpłaty podatku wcześniej.

Czym jest e-Deklaracje Desktop 2022?

Program do rozliczania PIT e-Deklaracje to wirtualny system, który umożliwia przesłanie rozliczenia podatkowego online. Uruchomiono go w 2008 r. i z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Program do rozliczania PIT gov jest istotnym elementem procesu cyfryzacji publicznej administracji i umożliwia:

 • 1
  Złożenie deklaracji podatkowej

Za pośrednictwem e-Deklaracje 2022 złożysz następujące formularze podatkowe: PIT-16, 16A, 19A, 28, 36, 36L, 37, 38 i 39. E-Deklaracje PIT 37 to najczęściej wybierana usługa.

 • 2
  Aktualizację danych osobowych

Nie musisz udawać się do urzędu osobiście, żeby dokonać aktualizacji danych osobowych, np. zmiany miejsca zamieszkania.

 • 3
  Przesyłanie podań do Urzędu

Aplikacja umożliwia przesyłanie innych dokumentów potrzebnych urzędowi skarbowemu.

 • 4
  Sprawdzenie stanu swoich rozliczeń

W dowolnym momencie możesz sprawdzić stan swoich rozliczeń z właściwym organem podatkowym.

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.

Kto może złożyć e-Deklarację?

Program do rozliczania PIT e-Deklaracje to narzędzie, które tylko osobom fizycznym umożliwia wysyłanie drogą elektroniczną deklaracji podpisanych danymi autoryzującymi. Kto może złożyć e-Deklarację? Z aplikacji może korzystać płatnik podatku, przedsiębiorstwo w spadku oraz każdy podatnik, czyli osoba fizyczna odprowadzająca formy podatku takie jak:

 • podatek dochodowy od osób fizycznych,
 • podatek dochodowy od osób prawnych,
 • podatek od towarów i usług,
 • podatek od spadków i darowizn,
 • podatek od czynności cywilnoprawnych,
 • podatek od niektórych instytucji finansowych,
 • podatek od gier hazardowych,
 • podatek tonażowy,
 • podatek od wydobycia niektórych kopalin.

W jaki sposób złożyć e-Deklarację PIT?

Istnieje kilka sposobów przesyłania e-Deklaracji. Możesz to zrobić za pomocą interaktywnego formularza, przy użyciu aplikacji e-Deklaracje gov albo przy użyciu innego oprogramowania.  

Interaktywny formularz

Interaktywny formularz znajduje się na stronie e-deklaracje.gov.pl. Aktualizacja tego formularza jest dokonywana z każdym kolejnym rokiem rozliczeniowym. Dostępne są tu formularze PDF oraz online. Podpisujesz je podpisem kwalifikowanym albo danymi autoryzującymi. Po wysłaniu takiej deklaracji pobierasz urzędowe poświadczenie odbioru, czyli tzw. UPO. Zanim rozliczysz się za pomocą formularza interaktywnego, warto zapoznać się z instrukcją użytkownika. Konieczne jest też zainstalowanie aktualnej wersji oprogramowania Adobe Reader na swoim komputerze.

Aplikacja e-Deklaracje Desktop 2022 wersja 1.3.

Aplikacja e-Deklaracje umożliwia osobom fizycznym złożenie zeznania podatkowego bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Od tego roku przestanie być jednak aktualizowana, dlatego warto zachować przesłane za jej pomocą dokumenty na swoim nośniku. Aplikacja pozwala na wysyłanie deklaracji podpisanych danymi autoryzacyjnymi. Wymaga ona również odpowiedniej wersji oprogramowania Adobe. Aplikacja działa w systemach takich jak  Windows, Linux i Mac.

Inne oprogramowanie

E-Deklaracje możesz złożyć także, używając innego oprogramowania, które zostało stworzone przez firmy zewnętrzne, zgodnie z aktualną specyfikacją.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak e-Deklaracje gov mogą być podpisane?

Do podpisania e-Deklaracji jest potrzebny podpis kwalifikowany albo dane autoryzacyjne. Możesz również użyć profilu zaufanego na platformie ePUAP.

Co to jest kwalifikowany podpis elektroniczny?

Podpis kwalifikowany to podpis elektroniczny, który ma taką samą moc prawną jak podpis własnoręczny. Jest poświadczony specjalnym certyfikatem kwalifikowanym, który umożliwia weryfikację tożsamości osoby składającej podpis. Podpisem kwalifikowanym możesz podpisać dowolny dokument. Czym się różni od profilu zaufanego? Za pomocą podpisu kwalifikowanego możesz załatwiać sprawy urzędowe, ale i zawierać umowy na odległość czy brać udział w aukcjach elektronicznych. Podpis kwalifikowany musi być wystawiony przez kwalifikowany urząd certyfikacji.

Co to są dane autoryzacyjne?

Dane autoryzujące zapewniają autentyczność przesyłanych deklaracji i podań. Na takie dane składają się następujące elementy:

 • PESEL lub NIP,
 • imię, nazwisko i data urodzenia,
 • kwota przychodu wykazana we wcześniejszym zeznaniu podatkowym – jeśli więc składasz zeznanie za 2022, wpisujesz kwotę przychodu z 2021, a w przypadku, w którym rok wcześniej nie złożyłeś żadnego rocznego obliczenia podatku, wpisujesz wartość 0.

Co to jest e-PUAP?

Co to jest e-PUAP? To elektroniczna platforma usług administracji publicznej. Służy do komunikowania się obywateli z urzędami. Ważną usługą oferowaną przez e-PUAP jest profil zaufany, który umożliwia podpisywanie urzędowych pism elektronicznie. Profil taki może założyć każdy, kto ma PESEL. Najczęściej autoryzuje się go za pośrednictwem logowania do bankowości internetowej.

Co to jest UPO?

E-Deklaracje to program Ministerstwa Finansów pozwalający na pobranie UPO, czyli urzędowego poświadczenia odbioru, które jest dowodem i potwierdzeniem złożenia deklaracji podatkowej w formie elektronicznej. UPO dotyczy tylko deklaracji złożonych elektronicznie i potwierdza, że poprawnie ją złożyłeś. UPO możesz pobrać dopiero po pozytywnej weryfikacji złożonej deklaracji, dlatego jego wygenerowanie daje Ci gwarancję, że nie pojawił się żaden problem z wysłanieme-deklaracji. Pobranie UPO jest jedynym potwierdzeniem złożenia zeznania podatkowego online. Możesz oczywiście również zapisać samo zeznanie w formie PDF.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Program e-deklaracje to tylko jeden mały element, który świadczy o tym, jak bardzo nasze życie przenosi się do przestrzeni wirtualnej. Posługujemy się elektronicznym podpisem i cyfrowymi dokumentami. Możemy zakładać Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy przez internet, co jest ogromnym ułatwieniem, ale również zagrożeniem, bo gdy nasze niezabezpieczone dane osobowe trafią w niepowołane ręce, możemy np. paść ofiarą oszustwa. Nawet zgubienie dowodu osobistego nie będzie tak problematyczne – możesz o tym przeczytać w naszych artykułach „Zgubiłeś lub zniszczyłeś dowód osobisty?" oraz „Zgubienie dowodu osobistego za granicą – co zrobić?". Dlatego warto być ostrożnym – szczególnie w przypadku korzystania z usług bankowości elektronicznej.

W CUK znajdziesz ubezpieczenia, które będą nieocenionym wsparciem podczas różnych życiowych zawirowań.  Możesz zdecydować się na ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie zabezpieczające przed niezdolnością do pracy czy zabezpieczenie bliskich i kredytu. Duży wybór ubezpieczeń to dobre zabezpieczenie na wypadek wielu nieprzewidzianych sytuacji. Aby szybko znaleźć najlepszą polisę skrojoną na Twoją miarę, zadzwoń na naszą infolinię, przyjdź do jednej z placówek CUK Ubezpieczenia lub skorzystaj z naszego kalkulatora online. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i rozwiejemy wątpliwości.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku