2022-03-23

ROR – Co to jest Rachunek Oszczędnościowo Rozliczeniowy?

Dowiedź się, czym jest ROR- Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy i jaką pełni rolę.

ROR – Co to jest Rachunek Oszczędnościowo Rozliczeniowy?

W polskich bankach jest wiele możliwości bezpiecznego gromadzenia środków. Oferty dla klientów indywidualnych są zróżnicowane, w zależności od instytucji finansowej. Jedną z popularnych opcji jest ROR. Co to takiego, jak można gromadzić tam oszczędności i na co zwrócić uwagę wybierając bank? Sprawdzamy.

ROR, czyli Rachunek Oszczędnościowo Rozliczeniowy – co to jest?

Można stwierdzić, że prawie każdy Polak ma swoje konto bankowe, a co za tym idzie, ROR. Skrót ten pojawia się bardzo często, ale nie każdy z nas dokładnie wie, co on oznacza. Jak sama nazwa wskazuje, Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy to konto osobiste przeznaczone dla klientów indywidualnych, które zakłada się w banku. Oczywiście jest to dobrowolne i służy do gromadzenia środków finansowych. W ten sposób można oszczędzać kapitał na przyszłość, odkładać pieniądze dla swoich dzieci czy też na poczet przyszłych wypłat emerytury. Nie jest to jednak wszystko. Na ROR mogą wpływać wynagrodzenia z pracy, stypendia czy też renty i emerytury. Z tego samego konta bankowego można też płacić za zakupy i opłaty mieszkaniowe.

W praktyce można mieć kilka ROR, w zależności od indywidualnej sytuacji. Zasada ich działania jest bardzo prosta, stąd też takie rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością. To jedno z podstawowych rodzajów kont osobistych, które zakładają Polacy.

Konto ROR zazwyczaj wiąże się z posiadaniem karty płatniczej, aby wypłacać pieniądze z bankomatu albo płacić nią w sklepie. To też dobra opcja, jesli chcesz ustawić stałe zlecenia zapłaty, np. co miesięczna kwota za jakąś usługę lub wynajem mieszkania. Jeśli jest taka możliwość, możesz podać numer konta wraz z unikalnym numerem identyfikacyjnym, a pieniądze będą automatycznie pobierane z konta.

Właściciel rachunku bankowego powinien mieć ukończone 18 lat. Większość banków proponuje jednak specjalne ROR dla młodych, jednak muszą przekroczyć 13. rok życia. Wtedy mogą nawet otrzymać swoją kartę płatniczą i korzystać swobodnie ze swojego konta.

Jak założyć ROR?

W dużym skrócie konto ROR można założyć w kilka minut. Wystarczy wybrać odpowiednią instytucję finansową, z którą chcesz podjąć współpracę. Oczywiście podpisujesz umowę, ale tak naprawdę możesz zrezygnować z konta bankowego w dowolnym momencie i przenieść swoje zgromadzone środki do innej firmy.

Rachunek ROR w dzisiejszych czasach można założyć online albo stacjonarnie. Wszystko zależy od tego, jaką formę samodzielnie wybierzesz. Jeśli masz jakieś wątpliwości, jak działa konkretne konto i jakie masz prawa z tym związane, warto wybrać się do oddziału wybranego banku. Możesz też odwiedzić kilka instytucji, porównać oferty, a następnie zdecydować, która z nich jest dla Ciebie najlepsza.

Kiedy wybierzesz już instytucję bankową, zarezerwuj sobie chwilę na dopełnienie formalności. W praktyce musisz podpisać umowę, zgodzić się na regulamin otwierania i prowadzenia rachunków bieżących, a także potwierdzić zapoznanie się z cennikiem, czyli tabelą opłat oraz prowizji. Jeśli wybierzesz drogę elektroniczną, możesz nawet otworzyć ROR za pomocą aplikacji. Wystarczy wypełnić specjalny formularz.

Podczas dopełniania formalności, koniecznie przygotuj informacje takie jak:

  • imię i nazwisko,
  • PESEL,
  • datę urodzenia,
  • dane dowodu osobistego (nr serii, data wydania)
  • adres e-mail,
  • telefon kontaktowy.

Często też bank może zadać Ci dodatkowe pytania, takie jak nazwisko rodowe matki. To informacja, która przyda się do weryfikacji Twojej tożsamości np. podczas kontaktu telefonicznego z obsługą.

Zakładanie ROR przez internet będzie wymagać dostarczenia umowy przez kuriera, wizyty w oddziale lub wykonanie przelewu weryfikującego. Wszystko zależy od konkretnej instytucji bankowej. Nowoczesne metody pozwalają także na tzw. wideorozmowę podczas zakładania konta. W ten sposób można zweryfikować Twoją tożsamość i dopełnić formalności.

Konto wraz z umową może być gotowe dla Ciebie nawet w kilka minut. Jeśli jednak będą wymagane formalności dopięte stacjonarnie, czyli podpisanie umowy, dostęp do swojego rachunku oszczędnościowego otrzymasz w ciągu kilku dni roboczych.

Podczas sprawdzania umowy z bankiem koniecznie sprawdź:

  • wszystkie dane się zgadzają z Twoimi,
  • jaki jest czas trwania umowy,
  • jaka jest wysokość oprocentowania,
  • czy są terminy wypłaty,
  • jak wypowiedzieć umowę,
  • wysokość prowizji,
  • opłaty za przelewy
  • gdzie możesz wypłacać pieniądze,
  • jakie są opłaty za wykonywanie operacji za granicą.

To ważne!

W przypadku zakładania konta bankowego przez internet masz prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny i konsekwencji.

Po podpisaniu umowy, drogą pocztową, otrzymasz kartę płatniczą oraz kod PIN. Najczęściej obydwa elementy docierają osobno, dla zachowania środków bezpieczeństwa.

Uwaga!

Każde konto bankowe otrzymuje swój unikalny numer identyfikacyjny i składa się on z 26 cyfr. Warto go zapisać, aby móc korzystać z niego w innych instytucjach, np. urzędzie skarbowym, pracy czy też towarzystwach ubezpieczeniowych. Do każdego konta otrzymasz też numer PIN, który służy np. do płatności w sklepie czy wypłacania pieniędzy w bankomacie.

Konto ROR – jak wybrać najlepsze?

Wiesz już, co to jest rachunek bankowy — a teraz czas przyjrzeć się bliżej temu, na co warto zwrócić uwagę podczas jego zakładania. Banki prześcigają się w swoich propozycjach, które mają nakłonić klientów do skorzystania z ich oferty. Tak naprawdę trzeba dopasować rachunek rozliczeniowy w banku do swoich indywidualnych preferencji i porównać je z obowiązkami ze strony użytkownika.

Przykładowo, jeśli trzeba wykonywać operacje za określoną kwotę miesięcznie, aby nie płacić dodatkowo za posiadanie ROR, a będziesz na koncie wyłącznie zbierać oszczędności, lepiej założyć innego rodzaju rachunek. Inaczej też sprawa wygląda, jeśli konto bankowe ma być przeznaczone dla osób młodych lub często podróżujących za granicę, tym samym realizując transakcje poza naszym krajem. Tutaj sprawdzą się jak najniższe ceny za prowadzenie ROR i niskie prowizje.

Na co zwrócić uwagę podczas zakładania ROR?

  • koszt prowadzenia konta bankowego,
  • opłata za wypłaty w bankomatach dedykowanych dla konkretnego banku oraz innych, np. Planet Cash, Eurobank,
  • opłata za przelewy standardowe i natychmiastowe,
  • oprocentowanie ROR,
  • koszt wydania karty płatniczej,
  • opłaty za korzystanie z karty płatniczej za granicą,
  • warunki obsługi karty debetowej.

Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy warto dostosować do swoich potrzeb. Jeśli cenisz wygodę i komfort wykonywania przelewów, koniecznie upewnij się, że instytucja bankowa ma dedykowaną aplikację, dzięki której szybko wykonasz przelew czy zlecisz stałe polecenia zapłaty. Sprawdź też, jaka jest forma potwierdzenia wykonania transakcji. Coraz częściej karty zdrapki z kodami zastępowane są sms-em albo autoryzacją za pomocą urządzenia mobilnego.

Niektóre banki proponują ROR wraz z oprocentowaniem, dzięki czemu zgromadzone pieniądze mogą rosnąć. Do tego jednak lepiej sprawdzą się specjalne konta oszczędnościowe, bo procent może być dość niski.

Porównując rachunek ROR z kontem oszczędnościowym czy lokatą, masz niższe oprocentowanie, ale też większe możliwości. Wpłaty i wypłaty nie są ograniczone liczbowo, dlatego bez obaw możesz robić zakupy czy też opłacać rachunki. W przypadku konta oszczędnościowego oprocentowanie jest z reguły nieco wyższe.

Co ważne, kwota, którą zyskujesz w ramach oprocentowania na danym ROR, jest formą wzbogacenia się. Właśnie dlatego konieczny jest podatek od oszczędności na koncie, nazywany podatkiem Belki. Pobiera się go np. za odsetki od środków zebranych na lokacie, ROR czy funduszy kapitałowych. Jego wartość to 19%. Kwota ta jest pobierana automatycznie przez bank.

To ciekawe!

Czasem rachunek ROR jest traktowany jako dodatkową zaletę np. przy kredycie hipotecznym. Jeśli zdecydujesz się na ofertę tego samego banku, w którym masz konto bankowe, może będziesz mógł liczyć na udogodnienia.

Rachunek w banku – jakie są jego zalety?

Młode osoby znacznie lepiej radzą sobie z obsługą kart płatniczych, aplikacji bankowych czy robieniem przelewów niż seniorzy. Właśnie dlatego niektórzy nie mają ROR. Warto jednak zaznaczyć, że banki proponują wiele ciekawych propozycji i udogodnień, które mogą znacznie ułatwić i usprawnić obsługę swojego rachunku. Nie trzeba korzystać z nowoczesnych mobilnych aplikacji. Mimo wszystko niesie to za sobą wiele korzyści.

Dlaczego warto mieć ROR?

  • będziesz otrzymywać wpływy na rachunek, np. stypendium, rentę czy wypłatę z pracy,
  • możesz wykonywać przelewy do urzędu skarbowego czy ubezpieczyciela,
  • szybko wypłacisz gotówkę z bankomatów, które są dostępne na terenie całej Polski,
  • możesz robić przelewy na inne indywidualne konta bankowe,
  • zapłacisz za czynsz, rachunki za prąd i gaz, abonament telefonu itd.
  • wykonasz przelewy podczas zakupów online,
  • wypłacisz pieniądze za granicą i będziesz tam wykonywać transakcje bezgotówkowe,
  • łatwo i szybko sprawdzisz dostępne środki np. za pomocą aplikacji,
  • możesz płacić BLIK-iem,
  • konto można założyć od 18. roku życia, a niektóre firmy proponują też specjalne rachunki dla młodych, którzy ukończyli 13. rok życia.

Ile pieniędzy można mieć na koncie?

Żaden bank nie wprowadza ograniczeń co do gromadzonych środków na swoim koncie bankowym. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że w przypadku dużych wpłat, będzie on chciał zweryfikować pochodzenie pieniędzy. W tym celu przesyła informację do Głównego Inspektoratu Instytucji Finansowych oraz Urzędu Skarbowego. Ma to na celu sprawdzić, czy wpłacane środki pieniężne nie pochodzą z nielegalnych źródeł oraz, czy został odprowadzony stosowany podatek. Przyjęło się, że bank musi zweryfikować transakcję, która przekracza 15 000 euro. Jeśli Urząd Skarbowy stwierdzi jakieś nieprawidłowości, a nielegalne pochodzenie pieniędzy zostanie zgłoszone na prokuraturę, może nawet dojść do zablokowania ROR.

Nie ma więc ograniczeń, ile pieniędzy można mieć na koncie, jednak każda wysoka wpłata powinna być rejestrowana. Nie ma tu znaczenia, czy przelew jest wykonywany jednorazowo , czy podzielony na kilka mniejszych transakcji. Banki stosują tutaj tzw. systemy antyfraudowe, które odpowiadają za wyłapywanie podejrzanych przelewów, które są dokonywane w bliskiej odległości.

To ważne!

Limit 15 000 euro dotyczy nie tylko wpłat na konto, ale także przelewów pomiędzy kilkoma ROR.

Każda instytucja może też ustalić własny limit wewnętrzny. Przykładowo, w momencie wpłaty ponad 5000 euro, konieczna będzie weryfikacja. Warto zatem przygotować sobie dokumenty potwierdzające otrzymanie pieniędzy i zapłacenie za nich podatku. Aby uniknąć nieprzyjemności, pamiętaj też o stosownych tytułach przelewu.

Ile można wpłacić na konto bez podatku?

Jeśli pieniądze pochodzą z legalnego źródła, nie musisz obawiać się kontroli Urzędu Skarbowego. Trzeba jednak pamiętać o przepisach prawa, które obowiązują w Polsce. Jeśli otrzymujesz dużą liczbę pieniędzy czy też darowiznę, trzeba zgłosić ją do UrzęduSkarbowego i zapłacić stosowny podatek.

W praktyce są to kwoty od:

  • 9637 złotych – pieniądze otrzymane od małżonka, syna, córki, wnuka, prawnuka, matki, ojca, dziadka, babci, rodzeństwa, ojczyma, macochy, pasierba, zięcia, synowej, teściów,
  • 7276 złotych – pieniądze otrzymane od zstępnych rodzeństwa, rodzeństwa rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwa małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków i innych zstępnych małżonków,
  • 3902 złotych – pieniądze od pozostałych osób.

To ważne!

Mimo to, że wiesz, ile można wpłacić na konto bez podatku, trzeba pamiętać, że opłatę do Urzędu Skarbowego płacisz wyłącznie za nadwyżkę. Czyli jeśli na Twój rachunek rozliczeniowy wpłynie 10 000 złotych, zapłacisz podatek wyłącznie od kwoty 363 złote. W przypadku braku zgłoszenia darowizny do Urzędu Skarbowego grozi Ci grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności, jeśli niesie to za sobą spore konsekwencje.

Istnieje kilka sytuacji, w których może być zastosowane tzw. zwolnienie z podatku. Dotyczy to otrzymania pieniędzy od zerowej grupy podatkowej, czyli małżonka, dzieci, wnuków, prawnuków, rodziców, dziadków, pradziadków, pasierba, rodzeństwa, ojczyma czy też macochy. W tej sytuacji trzeba spełnić pewne warunki:

● obdarowany musi zgłosić otrzymanie darowizny do Urzędu Skarbowego w ciągu 6 miesięcy (jeśli jest to udokumentowane notarialnie, obowiązek leży po stronie notariusza),

● wypełnienie druku SD-Z2,

● potrzebne jest udokumentowanie otrzymania pieniędzy, np. potwierdzenie przelewu, przekazu pocztowego.

Ile można mieć kont bankowych?

Nie ma ograniczeń co do tego, ile można mieć kont bankowych w Polsce. Możesz korzystać z ofert kilku instytucji, aby np. zorganizować środki w taki sposób, jaki jest dla Ciebie najwygodniejszy. Wiele ROR może być niesamowite przydatne, szczególnie jeśli masz pieniądze z kilku źródeł lub chcesz płacić za zakupy wraz z partnerem.

Zastanawiasz się pewnie, czy można mieć 2 konta w jednym banku. W większości przypadków można skorzystać z oferty jednej instytucji bankowej, a w ramach usługi korzystać z kilku rachunków oszczędnościowych. Przykładowo, zakładasz ROR dla wypłat i dokonywania transakcji, a do tego konto oszczędnościowe wraz z atrakcyjnym oprocentowaniem. Nie ma też przeciwwskazań co do tego, czy można mieć 2 konta w jednym banku. Warto jednak zastanowić się nad sensem zakładania ROR czy konta oszczędnościowego, aby dopasować ofertę danego banku do swoich potrzeb.

Od którego roku życia można mieć kartę płatniczą?

Karta płatnicza jest powiązana z ROR, dlatego sytuacja wygląda tak samo jak w przypadku zakładania rachunku w banku. Trzeba mieć ukończone 13 lat. Jeśli jednak zdecydujesz się jako rodzic powierzyć 12-letniemu dziecku kartę płatniczą, można to zrobić, ale trzeba liczyć się z „ograniczoną zdolność do czynności prawnych”. Jest to równoznaczne z uzyskaniem zgody od przedstawiciela ustawowego. Dziecko nie będzie wtedy posiadaczem rachunku osobistego. Warto jednak upewnić się, że dany bank daje taką możliwość.

Gdzie jest numer konta bankowego na karcie?

Warto zaznaczyć, że na karcie płatniczej czy też debetowej, nie ma numeru konta bankowego. A ten jest niezbędny do wykonania transakcji pomiędzy rachunkami. Na plastikowej karcie, którą masz w portfelu, znajduje się indywidualny, unikalny numer karty, potrzebny np. do przeprowadzania transakcji bezgotówkowych. Twój indywidualny numer konta bankowego na pewno jest na umowie podpisanej z konkretną instytucją lub w aplikacji, która służy do obsługi rachunku. Za każdym razem pojawia się też on na wyciągu bankowym. Możesz również dostać numer odwiedzając najbliższy oddział banku.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie, które się opłaca

Indywidualny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to doskonały sposób, by zabezpieczyć swoje finanse. Pomyśl także o swoim mieniu, zdrowiu i najbliższych Sprawdź naszą ofertę ubezpieczeń dostępnych w CUK. Do dyspozycji oddaliśmy Ci kalkulatory online, możesz też skonsultować się z naszymi doradcami telefoniczne jak i za pomocą wideospotkania, lub odwiedzić jedną z ponad 400 placówek CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku