2024-04-26

Czy zniżki OC przechodzą na AC?

Zanim kupisz ubezpieczenie autocasco, upewnij się, czy możesz liczyć na niższą cenę dzięki historii bezszkodowego OC.

Czy zniżki OC przechodzą na AC?

Masz wysoką zniżkę OC? Jeśli planujesz zakup autocasco, zastanawiasz się pewnie, czy zniżki OC przechodzą na AC. Niestety – towarzystwa nie uwzględniają zniżek OC przy zakupie autocasco.

Najważniejsze informacje:

 • Każdy kierowca wypracowuje własną historię ubezpieczeniową.
 • System zniżek autocasco i OC ustalany jest indywidualnie przez każde towarzystwo.
 • W żadnym towarzystwie nie jest możliwa migracja zniżek AC z OC i odwrotnie.

Osobna historia OC i AC dla każdego kierowcy

Cena polisy OC zależy od wielu czynników – tych związanych z autem, ale także postawą kierowcy. Towarzystwa obliczają cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, m.in. biorąc pod uwagę bezszkodową jazdę, staż kierowcy czy jego wiek. Przyjęło się, że ubezpieczyciel przydziela kierowcy 10% zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy. Jednak każde towarzystwo ma własne zasady, według których nalicza zniżki.

Towarzystwa rozpatrują zniżki OC i AC osobno. Oznacza to, że, nawet jeśli masz wysoką zniżkę OC, nie zostanie ona zastosowana do obliczania składki AC.

Jak sprawdzić, ile mam zniżek OC i AC?

Nie ma jednej oficjalnej puli zniżek i zwyżek na ubezpieczenia komunikacyjne. Każde towarzystwo ustala inne zasady ich przyznawania. Jednak istnieje kilka sposobów, by chociaż orientacyjnie dowiedzieć się, jaką zniżkę OC czy AC zastosuje ubezpieczyciel.

 • 1
  Sprawdzenie danych w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym

  Możesz złożyć do UFG wniosek o wydanie zaświadczenia z opisem tego, jaki był przebieg Twojej historii ubezpieczeniowej do 5 lat wstecz. To na podstawie tych informacji towarzystwa przyznają zniżki lub zwyżki.

 • 2
  Złożenie wniosku do towarzystwa o wygenerowanie Zaświadczenia Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego

  To podobny dokument do tego poprzedniego, jednak wydawany jest przez towarzystwo, a nie UFG.

 • 3
   Przeanalizowanie ostatniej polisy

  W papierach potwierdzających zawarcie OC czy AC znajdziesz zazwyczaj informację, jaka zniżka została Ci przydzielona. Na jej podstawie możesz wywnioskować, ile procent upustu zastosuje ubezpieczyciel w przyszłym roku.

Czy możliwe jest przejście zniżki OC na AC?

Jeśli wypracowałeś dużą zniżkę OC, np. 60%, korzystne byłoby dla Ciebie zastosowanie takiej samej zasady obliczania składki w przypadku autocasco. Czy to możliwe? Niestety – nie. Żadna firma ubezpieczeniowa nie przenosi zniżek z OC na AC. Zniżka AC ustalana jest na podstawie weryfikacji historii ubezpieczeniowej w UFG, a na tej podstawie wyliczana jest składka.

Częściowe przeniesienie zniżek z OC na AC

Dawniej istniała możliwość przeniesienia części zniżek OC na AC. Nawet jeśli firma przyznała Ci zniżkę OC w wysokości 60%, do kalkulacji składki polisy AC przyjmowana była maksymalna zniżka wynosząca np. 40%. Była to korzystna sytuacja dla osób, które nigdy nie kupiły polisy AC i nie miały żadnej zniżki. Jednak obecnie żadne towarzystwo nie praktykuje częściowego przeniesienia zniżek z OC na autocasco.

Jak szkoda z OC może wpłynąć na cenę AC?

Spowodowałeś wypadek, w którym zniszczony został samochód drugiego kierowcy? Jeśli miałeś zniżkę OC, stracisz niestety jej część. Gdy masz ubezpieczenie AC, ale nie zdecydujesz się na naprawę swojego auta na podstawie odszkodowania z AC, wtedy zniżka z autocasco nie zostanie zmniejszona. Zmiana w historii zniżek OC nie wpływa więc w tym przypadku na poziom zniżek związanych ze składką za polisę AC.

Jak nie utracić zniżki OC i AC?

Jesteś doświadczonym kierowcą i towarzystwa ubezpieczeniowe przydzieliły Ci wysoką zniżkę? Aby jej nie stracić u swojego ubezpieczyciela w kolejnym roku po szkodzie, możesz wykupić ochronę utraty zniżek. Więcej na ten temat możesz przeczytać tu: Jak odzyskać utracone wcześniej zniżki OC?

Warto wiedzieć!

Nie zbudowałeś jeszcze historii ubezpieczeniowej? Czy wiesz, że możesz skorzystać ze zniżek małżonka? Musisz być jednak współwłaścicielem auta lub posiadać wspólnotę majątkową. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czy zniżki OC przechodzą na małżonka?

Czy OC i AC przechodzi na nowego właściciela?

Wraz ze zbyciem pojazdu, sprzedający musi wręczyć nowemu właścicielowi dokumenty, potwierdzające wykupienie polisy OC. Więcej na ten temat przeczytasz tu: Jak przepisać OC po kupnie samochodu?

Nieobowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne nie przechodzą jednak na nowego właściciela. Takie polisy, jak AC czy assistance po prostu wygasają z chwilą sprzedaży auta. Więcej przeczytasz o tym w tym artykule: Co z AC po sprzedaży auta? Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byś jako nowy właściciel po zakupie auta, sam wykupił autocasco.  

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy zniżki OC i AC przechodzą do innego ubezpieczyciela?

A jak przedstawia się kwestia migrowania zniżek pomiędzy towarzystwami? Jeśli jeździsz bezpiecznie już kilka lat, to każda firma ubezpieczeniowa będzie to nagradzać niższą składką za ubezpieczenie. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli towarzystwo „A” przyznało Ci zniżkę w wysokości 20%, nie oznacza to, że w towarzystwie „B” ta premia będzie wyglądać tak samo. Każda bowiem firma ustala indywidualny system przyznawania zniżek i zwyżek.

Polisa OC i AC w CUK

Szukasz polisy OC i AC? Doradcy CUK, zaproponują Ci ofertę takiej firmy ubezpieczeniowej, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Przyjdź do placówki CUK lub zadzwoń na infolinię. 

A może chcesz poszukać takiej oferty samodzielnie? Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora OC/AC, dzięki któremu znajdziesz i kupisz online najkorzystniejszą polisę OC i AC.

FAQ:

 • 1
  Kiedy tracimy zniżki AC?

  Zawsze wtedy, kiedy zgłaszana jest szkoda. Nie ważny jest powód. Może to być zarówno sytuacja, kiedy to właściciel jest sprawcą szkody, jak i poszkodowanym (m.in. z powodu zdarzeń losowych).

 • 2
  Czy zniżki OC traci się na inne samochody?

  Tak. Zniżki przyznawane są kierowcy, a nie na samochód. Oznacza to, że jeśli wyrządzi on szkodę, to następna polisa OC będzie droższa w przypadku wszystkich samochodów, których jest właścicielem.

 • 3
  Po jakim czasie od szkody wracają zniżki?

  To zależy od towarzystwa. W niektórych firmach zniżki mogą zostać odzyskane nawet po 3 latach od wystąpienia szkody.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku