2019-11-09

Czy zniżki OC przechodzą na AC?

Zanim kupisz ubezpieczenie autocasco upewnij się, czy możesz liczyć na niższą cenę dzięki historii bezszkodowego OC.

Czy zniżki OC przechodzą na AC?

Masz wysoką zniżkę OC? Jeśli planujesz zakup autocasco, zastanawiasz się pewnie, czy zniżki OC przechodzą na AC. Podpowiadamy: towarzystwa różnie podchodzą do sprawy. Jak? Przeczytaj więcej w artykule.

Osobna historia OC i AC dla każdego kierowcy

Cena polisy OC zależy od wielu czynników - tych związanych z autem, ale także postawą kierowcy. Towarzystwa obliczają cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego m.in. biorąc pod uwagę bezszkodową jazdę, staż kierowcy czy jego wiek. Przyjęło się, że ubezpieczyciel przydziela kierowcy 10% zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy. Jednak każde towarzystwo ma własne zasady, według których nalicza zniżki.

Większość towarzystw rozpatruje zniżki OC i AC osobno. Oznacza to, że nawet, jeśli masz wysoką zniżkę OC, nie zostanie ona zastosowana do obliczania składki AC.

Przejście zniżki OC na AC

Jeśli wypracowałeś dużą zniżkę OC, np. 60%, korzystne byłoby dla Ciebie zastosowanie takiej samej zasady obliczania składki w przypadku autocasco. Czy to możliwe? Niektóre firmy ubezpieczeniowe chcąc docenić takich klientów jak Ty, przenoszą ich zniżki z OC na AC. Wówczas, jeśli dane towarzystwo przyzna Ci 50% zniżki na polisę OC, Twoja składka AC również zmniejszy się o połowę w stosunku do ceny wyjściowej. Pamiętaj, że takie przeniesienie zniżek jest możliwe tylko, gdy kupujesz OC i AC w ramach jednej polisy w tym samym towarzystwie

Zniżki migrują tylko w kierunku od OC do AC. Jeśli masz wysoką historię AC, nie zyskasz dzięki tej zasadzie tańszej polisy OC.

Częściowe przeniesienie zniżek z OC na AC

Na rynku ubezpieczeniowym istnieją również towarzystwa, które przenoszą tylko część zniżek OC na AC. Przykład: nawet, jeśli taka firma przyzna Ci zniżkę OC w wysokości 60%, do kalkulacji składki polisy AC może przyjąć maksymalną zniżkę wynoszącą np. 40%. To nadal korzystna sytuacja, jeśli nigdy nie kupiłeś polisy AC i nie masz żadnej zniżki. Maksymalna wartość zniżki, która przechodzi z OC na autocasco jest również wewnętrznie ustalana przez towarzystwo.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak szkoda z OC może wpłynąć na cenę AC?

Spowodowałeś wypadek, w którym zniszczony został samochód drugiego kierowcy? Jeśli miałeś zniżkę OC, stracisz niestety jej część. Gdy masz ubezpieczenie AC, ale nie zdecydujesz się na naprawę swojego auta w oparciu o odszkodowanie z autocasco, wtedy zniżka AC nie zostanie zmniejszona. Zmiana w historii zniżek OC nie wpływa więc w tym przypadku na poziom zniżek związanych ze składką za polisę AC.

Jak nie utracić zniżki OC i AC?

Jesteś doświadczonym kierowcą i towarzystwa ubezpieczeniowe przydzieliły Ci wysoką zniżkę? Aby jej nie stracić u swojego ubezpieczyciela w kolejnym roku po szkodzie, możesz wykupić ochronę utraty zniżek. Więcej na ten temat możesz przeczytać tu: Jak odzyskać utracone wcześniej zniżki OC?

Nie mam zniżek OC — czy mogę skorzystać ze zniżek OC małżonka?

Nie zbudowałeś jeszcze historii ubezpieczeniowej? Czy wiesz, że możesz skorzystać ze zniżek małżonka? Musisz być jednak współwłaścicielem auta lub posiadać wspólnotę majątkową. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czy zniżki OC przechodzą na małżonka?

Polisa OC i AC w CUK

Zastanawiasz się nad kupnem autocasco? Jeśli masz wysoką zniżkę na ubezpieczenie OC, a nie masz jeszcze żadnej historii AC, to poszukaj towarzystwa, które przenosi zniżki OC na AC. Doradcy CUK, zaproponują Ci ofertę polisy AC takiej firmy ubezpieczeniowej, która będzie respektować zniżki OC. Przyjdź do placówki CUK lub zadzwoń na infolinię

A może chcesz poszukać takiej oferty samodzielnie? Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora OC/AC, dzięki któremu znajdziesz i kupisz online najkorzystniejszą polisę OC i AC.

Oceń artykuł

0
(0)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku