2019-04-08

Jak odzyskać utracone wcześniej zniżki OC?

W ostatnim roku byłeś sprawcą kolizji i obawiasz się, że będziesz musiał sporo zapłacić podczas przedłużania polisy OC?

Jak odzyskać utracone wcześniej zniżki OC?

Właściciele samochodów muszą kupować obowiązkowe ubezpieczenie OC. Każdy chciałby płacić za nie jak najmniej — jak to zrobić? Zniżka na OC jest naliczana na podstawie wielu czynników.

Najważniejsze z nich to ilość lat posiadania ubezpieczenia przez daną osobę i jego bezszkodowa jazda (w przypadku szkód następuje zwyżka). Zarówno drobna stłuczka, jak też większa kolizja może przytrafić się każdemu. W takim przypadku wypracowane zniżki na OC mogą przepaść.

Powody utraty zniżek OC

Najczęściej kierowcy tracą zniżki ze względu na wypłacane przez firmę ubezpieczeniową odszkodowania. Firmy ubezpieczeniowe mają swoje metody na obliczanie wielkości zniżek dla swoich klientów. W obliczeniach uwzględniane są zniżki związane z bezszkodową jazdą oraz utraty zniżek (tzw. zwyżki), które powstają w wyniku wystąpienia jakiegoś zdarzenia, które wymaga wypłacenia świadczeń.

Po wystąpieniu szkody i wypłacie odszkodowania, ubezpieczyciele postępują różnie. Często praktykowane jest odbieranie 10% zniżki za każdą szkodę. Niektóre towarzystwa mogą odbierać 20% lub 30%. Towarzystwa ubezpieczeniowe często zerują zniżki, w przypadku wystąpienia dwóch szkód podczas jednego roku. 

Przerwa w ubezpieczeniu

Powodem utraty zniżek jest także przerwa w ubezpieczeniu. Jeśli sprzedasz swój samochód, a następny kupisz dopiero po pewnym czasie, to przy jego ubezpieczaniu może się okazać, że wypracowane wcześniej zniżki przepadły.

Jak odzyskać zniżki OC?

Jeżeli straciliśmy zniżki na ubezpieczenie samochodu, możemy je odzyskać poprzez bezszkodową jazdę. Jeżeli będziemy jeździć przez kolejne lata bez szkód, wtedy zniżki znowu się pojawią. Najczęściej 6 lat bezwypadkowej jazdy wystarcza, żeby uzyskać maksymalne zniżki.

Jednak można skrócić czas oczekiwania na wyższe zniżki w następujący sposób:

  • jeśli w ostatnim roku mieliśmy kolizję z naszej winy, to przy kolejnym OC warto porównać wielkości składek w wielu towarzystwach.

Nawet niewielka szkoda może mieć ogromny wpływ na wysokość składki, dlatego warto porównać ofertę wielu towarzystw (możesz to zrobić za pośrednictwem naszego kalkulatora online, który jest dostępny tutaj: https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac);

  • warto wybierać te firmy, które szybciej przyznają wysokie zniżki za bezwypadkową jazdę; 
  • można skorzystać z ochrony utraty zniżek, która jest dodatkiem możliwym do nabycia w czasie zawierania umowy z ubezpieczycielem.

Warto rozważyć jej zakup, ponieważ nie jest to duży koszt, a zyski płynące z jej posiadania mogą być naprawdę znaczne. Warto jednak pamiętać, że jeśli przydarzy nam się szkoda, jedynie towarzystwo, w którym mieliśmy wykupioną ochronę utraty zniżek nie weźmie pod uwagę szkody zaistniałej w ostatnim roku;

  • miałeś przerwę w ubezpieczeniu?

Niestety ta przerwa może wpłynąć na wysokość przysługującej Tobie zniżki, a co za tym idzie, na wysokość składki. Dobra wiadomość jest taka, że w części towarzystw ta przerwa może nie mieć zbyt dużego znaczenia.

Zniżki są naliczane na podstawie przebiegu ubezpieczenia i każde towarzystwo wyznacza sobie okres, jaki będzie brało pod uwagę — część towarzystw bierze pod uwagę na przykład 3-miesięczną historię, a inne patrzą na pełne 12 miesięcy. Dlatego warto porównać ofertę z wielu towarzystw, gdyż różnice w składce mogą okazać się znaczne.

Przytrafiła Ci się kolizja?

Przytrafiła Ci się kolizja i obawiasz się, że składka za OC Twojego samochodu mocno wzrośnie? Dzięki naszemu kalkulatorowi online szybko sprawdzisz cenę polisy dla swojego auta. Możesz też odwiedzić jedną z placówek CUK Ubezpieczenia lub porozmawiać z doradcą przez telefon infolinii.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku