2023-07-13

Ceny paliw w Europie 2023. Gdzie zatankujemy najtaniej, a gdzie najdrożej?

Jak kształtują się ceny paliw w Europie?

Ceny paliw w Europie 2023. Gdzie zatankujemy najtaniej, a gdzie najdrożej?

Najdrożej za paliwo zapłacimy w Hongkongu, najtaniej w Wenezueli. A jak na tle wszystkich państw na świecie wypadają kraje europejskie? Przyjrzeliśmy się cenom paliw w Europie i przygotowaliśmy przejrzyste zestawienia.

Co wpływa na cenę paliwa w Europie?

Jasny jest dla wszystkich fakt, że ceny paliw w Europie różnią się w zależności od kraju. Ale jakie są czynniki wpływające na to, ile ostatecznie zapłacimy za benzynę, ropę czy gaz? Po pierwsze, na cenę paliwa wpływa koszt produkcji, a także cena, którą stacja musi zapłacić rafinerii. Składową są też podatki, opłata paliwowa, emisyjna, marża, a także akcyza, które różnią się w zależności od państwa.

Ropa naftowa wyceniana jest na rynku w dolarach amerykańskich. W związku z tym wszelkie wahania na linii dolar amerykański a waluta danego kraju będzie wpływać na cenę ropy. Jeśli waluta danego kraju będzie się umacniać, to cena za baryłkę ropy naftowej będzie wówczas niższa. I w drugą stronę – jeśli dolar amerykański umacnia się wobec konkretnej waluty, to cena paliwa będzie wzrastać. Mowa tu oczywiście o długofalowych wahaniach, bo te tymczasowe nie mają wpływu na portfele kierowców, ze względu na to, że stacje zawierają kontrakty zazwyczaj dużo wcześniej.

Warto wiedzieć!

Od 2018 r. na mocy unijnej dyrektywy, stosuje się nowe oznaczenia na stacjach benzynowych:

 • benzyna – symbol E5, E10 i E85;
 • Diesel – symbol B7, B10 i XTL;
 • sprężony gaz ziemny – symbol CNG;
 • wodór – symbol H2;
 • gaz płynny – symbol LPG;
 • skroplony gaz ziemny – symbol LNG.

Wzrost cen paliw w Europie

Nie tylko w Polsce na przełomie ostatnich kilkunastu miesięcy ceny na stacjach benzynowych mocno poszły w górę. Eksperci wyliczyli, że od 31 stycznia do 6 czerwca 2022 r.cena za paliwo wzrosła o 35%. A jak to wygląda w innych europejskich krajach?

Najszybszy skok cenowy w tym okresie zaliczyły stacje paliw w Austrii (wzrost o 38%), na Litwie (wzrost również o 38%), w Danii (wzrost o 37%). Dość mocno, choć nie tak spektakularnie, jak w wymienionych wyżej trzech krajach, ceny paliw wzrosły w Bułgarii (o 31%), Łotwie (o 34%), Estonii (o 31%), Finlandii (o 32%), Hiszpanii (o 33%) i Luksemburgu (o 32%).

Dowiedz się więcej o cenach paliw w Polsce w 2023 r.

Ceny paliw w Europie – wykres

Sprawdźmy teraz, jak kształtowały się w europejskich krajach średnie ceny benzyny, oleju napędowego i gazu na początku lipca 2023 r. Warto wiedzieć, że podobnie jak w Polsce, również ceny paliw w Europie na autostradach są wyższe.

Wykres przedstawia ceny paliw w Europie.

na podstawie: cargpoedia.pl

To ważne!

Auta na gaz nie zatankujemy w takich europejskich krajach: Andora, Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Islandia, Irlandia, Malta i Norwegia.

Gdzie najtańsze paliwo w Europie?

Nie jest zaskoczeniem, że najtaniej na stacji benzynowej płacą kierowcy w Rosji. Za litr benzyny Pb95 na początku lipca 2023 r. trzeba było zapłacić 0,537 Euro, czyli ok. 2,40 zł, oleju napędowego 0,608 Euro, czyli 2,71 zł, a LPG 0,238 Euro, czyli 1,06 zł. Korzystne ceny wynikają z dostępności złóż ropy i gazu. Szacuje się, że przy obecnym poziomie wydobycia rosyjskich złóż ropy wystarczy na niecałych 60 lat, a gazu na 100 lat.

Drugie miejsce pod względem niskich cen paliw w Europie zajmuje Białoruś – z tego samego co Rosja powodu, chociaż wydobycie złóż ropy naftowej nie jest tu na takim poziomie, jak w przypadku Federacji Rosyjskiej. W Białorusi cena benzyny Pb95 i oleju napędowego wynosiła na początku lipca 2023 r. 0,859 Euro (3,83 zł), a gazu 0,448 Euro (2 zł).

Jeszcze jeden kraj zasługuje na uwagę w kontekście taniego paliwa. To Turcja. W tym kraju cena litra benzyny Pb95 w lipcu 2023 r. wynosiła 0,927 Euro, po przeliczeniu na naszą walutę to 4,13 zł. Diesel natomiast kupić tu mogliśmy za 0,845 Euro, czyli 3,77 zł. Jeśli chodzi zaś o LPG, to Turcja jest na drugim miejscu, zaraz po Rosji w rankingu najtańszych paliw w Europie. Gaz zatankujemy tu za 0,41 Euro – to 1,83 zł.

Jeśli chodzi o ceny paliw w pozostałych krajach, to warto wspomnieć o sytuacji na rynku ukraińskim. Tutaj za benzynę Pb95 zapłacimy 1,181 Euro (5,26 zł), za olej napędowy 1,148 Euro (5,12 zł), a za LPG - 0,572 Euro (2,55 zł).

Korzystny rynek, jeśli chodzi o cenę autogazu LPG jest w Bułgarii. Na stacjach benzynowych w tym kraju dostaniemy LPG za 0,437 Euro, czyli 1,95 zł. Jeśli chodzi o cenę gazu, to Bułgaria zajmuje 3. miejsce w naszym rankingu – tuż za Rosją i Turcją, a przed Białorusią.

Ceny paliw w Europie – gdzie najdrożej?

W jakich krajach wizyta na stacji paliwowej jest najmniej korzystna dla portfeli kierowców? Jeśli chodzi o cenę benzyny czy ropy, w czołówce są kraje skandynawskie. Najwięcej zapłacimy za litr paliwa w Islandii – zarówno za benzynę, jak i Diesel. Paliwo Pb95 kosztuje tu aż 2,066 Euro, czyli 9,22 zł. W Finlandii i Norwegii ceny benzyny są zbliżone – zapłacimy tu ok. 8,50 zł. Jeśli zaś chodzi o cenę oleju napędowego, to zaraz za Islandią jest Szwajcaria - 1,93 Euro (8,60 zł) i Szwecji - 1,882 Euro (8,40 zł). Najwyższa cena LPG jest W Szwajcarii - 1,318 Euro (5,88 zł) i Szwecji - 1,082 Euro (4,83 zł).

Nie przepłacaj za OC, kupuj w CUK!

Ceny paliw potrafią przyprawić o zawrót głowy. Dlatego warto szukać oszczędności na każdym kroku. Nasi klienci zaoszczędzili na ubezpieczeniu OC średnio 534 zł. Jesteś ciekawy, ile będzie kosztować polisa dla Twojego samochodu? Sprawdź w naszym kalkulatorze OC i AC.

FAQ

 • 1
  W jakim kraju jest najtańsze paliwo i ile kosztuje?

Najtańsze paliwo na świecie jest w Wenezueli, Iranie i Libii. W lipcu 2023 r. w Wenezueli mogliśmy zatankować benzynę za 0,04 Euro, czyli ok. 18 groszy. W Iranie cena litra paliwa wynosiła 0,029 Euro (13 groszy), a w Libii 0,031 Euro, czyli 14 groszy.

 • 2
  Dlaczego w Wenezueli jest tak tanie paliwo?

Mieszkańcom Wenezueli nie wiedzie się najlepiej, jeśli chodzi o kwestie finansowe. Paliwo w tym kraju jest tanie (na początku lipca kosztowało ok. 18 groszy) ze względu na dofinansowania ze strony rządu.

 • 3
  Gdzie najdroższe paliwo na świecie?

Najdrożej zatankujemy w Hongkongu. Tam cena benzyny na początku lipca 2023 r. kosztowała 2,74 Euro, czyli ponad 12 zł.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku