2024-05-10

Ceny paliw w Europie 2024. Gdzie zatankujemy najtaniej, a gdzie najdrożej?

Jak kształtują się ceny paliw w Europie?

Ceny paliw w Europie 2024. Gdzie zatankujemy najtaniej, a gdzie najdrożej?

Najdrożej za paliwo zapłacimy w Hongkongu, najtaniej w Wenezueli, Iranie i Libanie. A jak na tle wszystkich państw na świecie wypadają kraje europejskie? Przyjrzeliśmy się cenom paliw w Europie i przygotowaliśmy przejrzyste zestawienia.

Najważniejsze informacje:

 • Najtaniej za benzynę Euro95, olej napędowy i LPG zapłacimy w Rosji i Białorusi.
 • Najdroższe paliwo w Europie jest w krajach skandynawskich. W 2024 roku za benzynę Euro95 zapłacimy prawie 9 zł w Islandii i Danii.
 • Najwięcej za LPG zapłacimy w Szwajcarii i Szwecji – nieco powyżej 5 zł.
 • Specjaliści prognozują wzrost cen paliw na świecie. W Polsce w okresie wakacyjnym możemy zapłacić nawet 8 zł.

Co wpływa na cenę paliwa w Europie?

Jasny jest dla wszystkich fakt, że ceny paliw w Europie różnią się w zależności od kraju. Ale jakie są czynniki wpływające na to, ile ostatecznie zapłacimy za benzynę, ropę czy gaz? Po pierwsze, na cenę paliwa wpływa koszt produkcji, a także cena, którą stacja musi zapłacić rafinerii. Składową są też podatki, opłata paliwowa, emisyjna, marża, a także akcyza, które różnią się w zależności od państwa.

Ropa naftowa wyceniana jest na rynku w dolarach amerykańskich. W związku z tym wszelkie wahania na linii dolar amerykański a waluta danego kraju będzie wpływać na cenę ropy. Jeśli waluta danego kraju będzie się umacniać, to cena za baryłkę ropy naftowej będzie wówczas niższa. I w drugą stronę – jeśli dolar amerykański umacnia się wobec konkretnej waluty, to cena paliwa będzie wzrastać. Mowa tu oczywiście o długofalowych wahaniach, bo te tymczasowe nie mają wpływu na portfele kierowców, ze względu na to, że stacje zawierają kontrakty zazwyczaj dużo wcześniej.

Warto wiedzieć!

Od 2018 r. na mocy unijnej dyrektywy, stosuje się nowe oznaczenia na stacjach benzynowych:

 • benzyna – symbol E5, E10 i E85;
 • Diesel – symbol B7, B10 i XTL;
 • sprężony gaz ziemny – symbol CNG;
 • wodór – symbol H2;
 • gaz płynny – symbol LPG;
 • skroplony gaz ziemny – symbol LNG.

Wzrost cen paliw w Europie

Z powodu sytuacji politycznej na świecie zapowiadane są kolejne wzrosty cen paliw. W Polsce w wakacje możemy zapłacić na stacji benzynowej nawet 7,5 zł za litr, a niektórzy eksperci twierdzą, że nawet 8. Będzie to długofalowy skutek m.in. potyczek ukraińsko-rosyjskich. Z powodu ataków ukraińskich wojsk na rafinerie rosyjskie, produkcja tam może zmniejszyć się nawet o 900 tys. baryłek dziennie. Jako pierwsi skutki tych działań odczują Stany Zjednoczone, dlatego władze tego kraju wezwały Ukrainę do zaprzestania ataków na infrastrukturę energetyczną Rosji w obawie przed gwałtownym wzrostem cen paliw na świecie.

Dowiedz się więcej o cenach paliw w Polsce w 2024 r.

Ceny paliw w Europie – wykres

Sprawdźmy teraz, jak kształtowały się w europejskich krajach średnie ceny benzyny, oleju napędowego i gazu na początku maja 2024 r. Warto wiedzieć, że podobnie jak w Polsce, również ceny paliw w Europie na autostradach są wyższe.

Wykres przedstawia ceny paliw w Europie.

na podstawie: cargpoedia.pl

To ważne!

Auta na gaz nie zatankujemy w takich europejskich krajach: Andora, Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Islandia, Irlandia, Malta i Norwegia.

Gdzie najtańsze paliwo w Europie?

Nie jest zaskoczeniem, że najtaniej na stacji benzynowej płacą kierowcy w Rosji. Za litr benzyny Euro95 na początku maja 2024 r. trzeba było zapłacić 0,56 Euro, czyli ok. 2,41 zł, oleju napędowego 0,65 Euro, czyli 2,80 zł, a LPG 0,28 Euro, czyli 1,21 zł. Korzystne ceny wynikają z dostępności złóż ropy i gazu.

Drugie miejsce pod względem niskich cen paliw w Europie zajmuje Białoruś – z tego samego co Rosja powodu, chociaż wydobycie złóż ropy naftowej nie jest tu na takim poziomie, jak w przypadku Federacji Rosyjskiej. W Białorusi cena benzyny Euro95 i oleju napędowego wynosiła na początku maja 2024 r. 0,67 Euro (2,88 zł), a gazu 0,35 Euro (1,51 zł).

Jeszcze jeden kraj zasługuje na uwagę w kontekście taniego paliwa. To Turcja. W tym kraju cena litra benzyny Euro95 w maju 2024 r. wynosiła 1,22 Euro, po przeliczeniu na naszą walutę to 5,25 zł. Diesel natomiast kupić tu mogliśmy za 1,15 Euro, czyli 4,95 zł. Jeśli chodzi zaś o LPG, to zatankujemy tu za 0,6 Euro – to 2,58 zł.

Jeśli chodzi o ceny paliw w pozostałych krajach, to warto wspomnieć o sytuacji na rynku ukraińskim. Tutaj za benzynę Euro95 zapłacimy 1,38 Euro (5,94 zł), za olej napędowy 1,34 Euro (5,77 zł), a za LPG - 0,67 Euro (2,8 zł).

Ceny paliw w Europie – gdzie najdrożej?

W jakich krajach wizyta na stacji paliwowej jest najmniej korzystna dla portfeli kierowców? Jeśli chodzi o cenę benzyny czy ropy, w czołówce są kraje skandynawskie. Najwięcej zapłacimy za litr paliwa w Islandii – zarówno za benzynę, jak i Diesel. Paliwo Euro95 kosztuje tu aż 2,09 Euro, czyli 8,99 zł. Zbliżona cena za benzynę jest w Danii. Tu zapłacimy 2,04 Euro, czyli 8,78 zł za litr Euro95. Najwyższa cena LPG jest W Szwajcarii - 1,17 Euro (5,04 zł) i Szwecji - 1,18 Euro (5,08 zł).

Nie przepłacaj za OC, kupuj w CUK!

Ceny paliw potrafią przyprawić o zawrót głowy. Dlatego warto szukać oszczędności na każdym kroku. Nasi klienci zaoszczędzili na ubezpieczeniu OC średnio 534 zł. Jesteś ciekawy, ile będzie kosztować polisa dla Twojego samochodu? Sprawdź w naszym kalkulatorze OC i AC.

FAQ

 • 1
  W jakim kraju jest najtańsze paliwo i ile kosztuje?

  Najtańsze paliwo na świecie jest w Wenezueli, Iranie i Libii. W maju 2024 r. w Wenezueli mogliśmy zatankować benzynę za 0,033 Euro, czyli ok. 13 groszy. W Iranie cena litra paliwa wynosiła 0,027 Euro (12 groszy), a w Libii 0,029 Euro (12 groszy).

 • 2
  Dlaczego w Wenezueli jest tak tanie paliwo?

  Mieszkańcom Wenezueli nie wiedzie się najlepiej, jeśli chodzi o kwestie finansowe. Paliwo w tym kraju jest tanie (na początku maja 2024 r. kosztowało ok. 13 groszy) ze względu na dofinansowania ze strony rządu.

 • 3
  Gdzie najdroższe paliwo na świecie?

  Najdrożej zatankujemy w Hongkongu. Tam cena benzyny na początku maja 2024 r. kosztowała 2,98 Euro, czyli ponad 12,82 zł.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku