2021-09-10

Oznaczenia paliw na stacjach benzynowych – wyjaśnienie

Dowiedz się, czy znasz wszystkie oznaczenia paliw na stacjach benzynowych (również te z literą E i B)! 

Oznaczenia paliw na stacjach benzynowych – wyjaśnienie

Jesteś przyzwyczajony do standardowych oznaczeń na stacjach benzynowych typu PB95, ON i LPG? Od 2018 stosuje się też nowe symbole, między innymi E w kółku oraz B. Jakie są oznaczenia paliw na stacjach? O czym dokładnie świadczą? Wyjaśniamy.

Nowe oznaczenie paliw na stacjach

12 października 2018 roku weszła w życie unijna dyrektywa, która przełożyła się na nowe oznaczenia paliw na stacjach. Stare symbole jednak nie zniknęły, dlatego podczas tankowania nie ma większych problemów. Docelowo ma to pomóc kierowcom i zapobiec pomyłkom. Zastanawiasz się, co to jest paliwo E5 albo B? Sprawdzamy.

Sprawdź bieżące ceny paliw w Polsce, a jeśli planujesz podróż za granicę, zerknij również na ceny paliw w różnych krajach europejskich.

Benzyna – rodzaje etykiet

Symbol E5, E10 i E85 to benzyna. Oznaczenie różni się liczbami, które określają maksymalną zawartość etanolu w paliwie. Przykładowo, benzyna E5 ma maksymalną zawartość biokomponentów do 5%, stąd też jest najpopularniejszą. Aktualnie nadal jest oznaczana jako PB 95 i PB 98. Analogicznie, paliwo E10 ma do 10% zawartości biokomponentów.

Gaz i ropa – oznaczenie na stacjach

Oznaczenie diesla ma kształt kwadratowy, a w środku znajdziesz symbole B7 i B10 (biodiesel) oraz XTL (nierafinowany olej napędowy uzyskiwany z syntetycznych surowców odnawialnych lub kopalnych, nie z ropy naftowej). Podobnie jak w przypadku benzyny, liczby świadczą o zawartości biokomponentów. Kolejne oznaczenia na stacji paliw to H2 (wodór), CNG (sprężony gaz ziemny), LPG (gaz płynny, najpopularniejszy w Polsce) i LNG (skroplony gaz ziemny). Etykiety te mają kształt rombu. Nowe oznaczenia paliw na stacjach według unijnej dyrektywy mają na celu ujednolicić symbole w wielu krajach. Dzięki temu nie ma problemu z tankowaniem za granicą. 

To ciekawe!

Według ustawy, nowe oznaczenie benzyny musi mieć też określoną wielkość, min. 30 mm średnicy na dystrybutorach i minimum 13 mm na pistoletach. Etykiety muszą być widoczne i czytelne dla kierowców, dlatego powinny mieć białe lub srebrne tło. Symbole takie jak E5 czy B10 mają kolor czarny, aby łatwiej było je rozszyfrować.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oznaczenie benzyny na stacji w postaci nowych liter B i E stosuje się nie tylko na pistoletach i dystrybutorach. Mogą się one znaleźć również w nowych instrukcjach obsługi pojazdu, a także przy wlewie paliwa. Stosowane są w placówkach handlowych, gdzie sprzedawane są samochody. Na nowo produkowanych pojazdach, w tym nie tylko autach, ale także motorowerach, pojazdach ciężarowych i autobusach, stosuje się już nowe oznaczenia. Nie ma jednak potrzeby zmieniania symboli w starych samochodach, co jest dobrą informacją dla właścicieli.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Oznaczenie ropy czy benzyny w nowej wersji jest szczególnie istotne dla osób, które często wyjeżdżają swoimi samochodami za granicę. Nie tyczy się to tylko Unii Europejskiej, ale także Macedonii, Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Serbii, Liechtensteinu i Turcji. Jeśli rozpoznasz oznaczenia na stacjach paliw, tankowanie będzie łatwiejsze i szybsze. 

To ważne!

Aktualnie nie ma problemu z tym, aby rozróżnić rodzaje paliwa. Skróty PB czy ON nadal istnieją na stacjach. Polska jednak przygotowuje się do tego, aby ujednolicić je, według unijnej dyrektywy. Oznacza to, że paliwo B7 czy E5 nie będzie dodatkowo określane dotychczasowymi etykietami. Nie wiadomo jednak, kiedy zmiany na stacjach benzynowych zostaną wprowadzone na stałe.

Rodzaje paliwa – skróty

Aby uniknąć wszelkich wątpliwości podczas tankowania, przypomnijmy, jak wyglądają oznaczenia benzyny i oleju napędowego. Oto najpopularniejsze z nich:

  • PB 95 - benzyna bezołowiowa 95 - jedno z najpopularniejszych paliw na świecie.
  • PB 98 - benzyna bezołowiowa 98,
  • ON - olej napędowy, który uzyskuje się w wyniku destylacji ropy naftowej.

Liczba oktanowa przy oznaczeniu paliwa określa zawartość izooktanów w mieszance. Teoretycznie im większa, tym lepiej. Jeśli jednak samochód jest przystosowany do tankowania benzyną bezołowiową 95, nagła zmiana paliwa nie będzie miała wpływu na większą moc w postaci dodatkowych koni mechanicznych.

Liczba oktanowa paliwa świadczy o wydajności spalania benzyny oraz jakości. Najlepiej zapoznać się z wytycznymi producenta, co do wyboru paliwa, aby nie mieć kłopotów z tankowaniem. Silniki przystosowane do benzyny bezołowiowej 98 mogą działać nieco wydajniej, ale trzeba stosować się do zaleceń.

Uwaga!

Niektóre stacje paliw wprowadzają paliwa wzbogacone o dodatki antykorozyjne czy antyutleniające. Wtedy stosują nazwy własne, ale 95 czy 98 wciąż oznaczają liczbę oktanową badawczą.

Nie zapomnij o OC!

Dbasz o swoje auto, stosujesz się do nowych oznaczeń na stacjach, a także szukasz oszczędności na samochodzie? Dobrze trafiłeś. W CUK Ubezpieczenia możesz kupić tanie OC. Porównaj oferty u wiodących towarzystw ubezpieczeniowych za pomocą naszego kalkulatora online lub telefonicznego kontaktu z doradcą. Możesz też odwiedzić nas w jednej z placówek!

Oceń artykuł

2.33
(3)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku