2021-10-08

Jak obliczyć, ile pali samochód?

Podajemy cenne wskazówki, jak kontrolować, ile pali Twoje auto. 

Jak obliczyć, ile pali samochód?

Zużycie paliwa w ogromnym stopniu wpływa na koszty związane z jego eksploatacją. Ma znaczenie również podczas kupowania ubezpieczenia. Z tego powodu wielu kierowców zastanawia się, jak obliczyć średnie spalanie samochodu. Istnieje kilka metod, które pozwalają na porównanie rzeczywistych wyników ze wskazaniami producentów.

Ile pali auto? Zobacz, jak to sprawdzić

Sposób na to, by obliczyć, ile spala auto, jest dość prosty. Nie wymaga on dysponowania żadnym specjalistycznym sprzętem. Trzeba jednak poświęcić odrobinę uwagi, by przeprowadzić wszystkie czynności w sposób prawidłowy. Pomiary warto zacząć od zatankowania samochodu do pełna i do odbicia. Konieczne jest też spisanie aktualnego stanu licznika. W ten sposób będziesz wiedzieć, ile paliwa zużyłeś na określonym odcinku. Warto założyć jednostkę, którą będzie można łatwo przeliczyć w późniejszym czasie.

Dobrym wyborem jest np. 100 km. Warto jednak sprawdzać dane również na dalszych odcinkach, np. na 200 czy 300 km. W ten sposób zebrane informacje będą dokładniejsze. Gdy przejedziesz wskazaną liczbę kilometrów, możesz ponownie zatankować paliwo. Zanotuj, ile litrów dolałeś. Wówczas dowiesz się, ile płynu ubyło w trakcie przejechania określonej liczby kilometrów. Uzyskasz więc dwie najważniejsze informacje pozwalające na wyliczenie dokładnego spalania.

Średnie spalanie na działaniach matematycznych

Jeśli na odcinku 500 km w baku zostało miejsce na dolanie 40 l paliwa, można łatwo przeliczyć, że samochód spala 40 l na 500 km. Na 100 km jest to więc 8 l. Takie dane zwykle są bardziej wiarygodne niż wskazania komputera pokładowego. Takie pomiary są więc bardzo łatwe. Warto jednak przeprowadzić je dwukrotnie, na takiej samej trasie i w tę samą porę roku. W ten sposób uzyskasz wiarygodniejszy wynik.

Aby obliczyć, ile spali auto, należy więc:

  • zatankować paliwo do pełna,
  • spisać wskazania licznika,
  • przejechać określoną liczbę kilometrów,
  • sprawdzić, ile paliwa brakuje w baku na stacji benzynowej.

Uzyskane informacje następnie należy przeliczyć na 100 km.

Jeśli chodzi o obliczanie spalania paliwa, wzór będzie wyglądał następująco:

X = 100 km x rzeczywiste zużycie paliwa / liczba przejechanych kilometrów.

Gdzie X oznacza liczbę litrów spalanego paliwa na 100 km.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak obliczyć, ile pali samochód na 1 km?

Skoro wiesz już, jak obliczyć, ile pali samochód na 100 km, możesz w łatwy sposób przeliczyć tę wartość na mniejszy dystans. Niektórym osobom zależy na tym, by znać dokładne spalanie nawet na kilometr. Jak obliczyć, ile pali samochód na 1 km? Uzyskany wynik na 100 km wystarczy podzielić przez 100. Zazwyczaj jednak nie wykorzystuje się aż tak małego przelicznika, a producenci podają takie dane na 100 km.

Ile spala auto? Wskazania komputera pokładowego

Teoretycznie to, ile spali auto, można zobaczyć dzięki wskazaniom komputera pokładowego. Należy jednak pamiętać, że takie dane rzadko są zgodne z rzeczywistością. W samochodach sprzed kilkudziesięciu lat nie stosowano również komputera pokładowego, dlatego w ich przypadku nie można sprawdzić spalania w ten sposób. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc przeprowadzenie pomiarów samodzielnie. W ten sposób uzyskasz najwiarygodniejsze dane.

Jak zmniejszyć spalanie samochodu?

Jeśli Twój samochód pali za dużo, warto zastanowić się nad wprowadzeniem w swoje życie nawyków, które pozwolą na obniżenie tej wartości. Najlepiej jeździć płynnie, czyli bez ostrego hamowania i szybkiego zwiększania prędkości. Lepiej utrzymywać to samo tempo i zwalniać płynnie, na długo przed dojechaniem do świateł. Zwykle samochody palą mniej w trakcie długich tras, gdy mogą jechać po prostej drodze przez nawet kilkadziesiąt minut.

Należy unikać jeżdżenia na wysokich obrotach silnika. Warto również dbać o ten element auta. Nie musi być on ciągle rozgrzany, ponieważ obecnie pojazdy są tworzone w taki sposób, by pozwalać na komfortowe prowadzenie nawet w sytuacji, gdy silnik jest zimny. To, ile pali samochód, zależy jednak od naprawdę wielu czynników. Ogromny wpływ na ten fakt ma sam stan pojazdu. Warto wiedzieć także, że niewłaściwie dobrane opony lub nieodpowiednie ciśnienie również powodują wzrost spalania. Warto więc dbać o odpowiedni stan samochodu, zwracając szczególną uwagę właśnie na koła oraz silnik.

Średnie spalanie a eco driving

Najlepszym sposobem na zmniejszenie średniego spalania jest jazda zgodnie z zasadami eco driving. Mowa tu o utrzymywaniu optymalnych parametrów, które pozwalają na obniżenie zużycia paliwa. Są to m.in. takie zasady, jak:

  • jazda na najwyższym biegu możliwym w danej sytuacji, przy zachowaniu najniższych możliwych obrotów,
  • hamowanie silnikiem,
  • brak jazdy na luzie,
  • zwalnianie i stanie w miejscu jak najrzadziej,
  • włączanie wyższego biegu najszybciej, jak to możliwe,
  • energiczne przyspieszanie poprzez mocne wciskanie pedału gazu do ¾ głębokości.

Jeśli planujesz kierować zgodnie z zasadami eco drive, warto nastawić się na konieczność dostrzegania przeszkód czy sygnalizacji odpowiednio wcześnie. W ten sposób będziesz mógł zmienić bieg i dostosować swój styl jazdy na tyle szybko, by nie powodować zbędnej straty paliwa. Obecnie samochody są konstruowane w taki sposób, by sprzyjać ekologicznej jeździe. Niektóre z nich są również wyposażone w specjalne systemy, które same informują użytkownika o konieczności włączenia wyższego biegu.

Dlaczego średnie spalanie podane przez producenta różni się od tego rzeczywistego?

Producenci samochodów przeprowadzają różne testy przed wypuszczeniem pojazdów na rynek. Mają one za zadanie sprawdzić, jakie jest średnie spalanie danego modelu. Zwykle wykonuje się je w celu porównania wskazań w przypadku konkretnych wariantów aut. Są to standaryzowane testy, dlatego często ich wyniki mogą nie być adekwatne do rzeczywistego spalania paliwa podczas jazdy.

Na spalanie w samochodzie ma bowiem wpływ wiele czynników, takich jak:

  • styl jazdy,
  • prędkość,
  • typ i stan opon,
  • włączona klimatyzacja,
  • obciążenie samochodu.

W warunkach miejskich spalanie samochodu jest większe niż na długiej drodze szybkiego ruchu. Podobnie jest także w sytuacji, gdy obciążysz pojazd. Z tego powodu może okazać się, że wskazania podczas testów u producenta były bardziej optymistyczne niż te rzeczywiste. Wiele osób korzysta bowiem z samochodów w mieście, ciągle zatrzymując się, zmieniając prędkość i ruszając. Wówczas różnice rzeczywiście mogą być znaczne.

Jak obliczyć koszt paliwa?

Skoro wiesz już, jak obliczyć spalanie w aucie, pewnie interesuje Cię dokładny koszt paliwa potrzebny do korzystania z samochodu na określonych dystansach. Jeśli obliczyłeś spalanie na 100 km, przeliczenie wydatków na benzynę będzie proste. Na stacjach benzynowych ceny na dużych, stojących ekranach są podawane za litr. Dla przykładu, gdy litr paliwa kosztuje 5 zł, a na 100 km Twój samochód pali 8 litrów, można łatwo przeliczyć, że przejechanie 100 km będzie kosztować Cię 40 zł.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Należy jednak pamiętać, że ceny paliwa bardzo często się zmieniają. Są one ciągle modyfikowane i wahają się również w zależności od stacji benzynowej. Z tego powodu to, jak obliczyć koszt paliwa, przydaje się tylko w sytuacji, gdy chcesz sprawdzić, ile mniej więcej wyniesie Cię taka inwestycja.

Internetowe kalkulatory jako pomoc w liczeniu, ile spala samochód

Jeśli nie wiesz, jak obliczyć, ile pali samochód, kalkulator online może być strzałem w dziesiątkę. Pozwala on na szybkie wpisanie wszystkich niezbędnych danych bez konieczności liczenia ich samodzielnie. To ogromne ułatwienie dla osób, które nie umieją obliczać wyników na zasadzie proporcji i chcą jedynie wpisać najważniejsze informacje, by uzyskać gotową liczbę. Kalkulator zużycia paliwa składa się zwykle z trzech pól:

  • ilość spalonego paliwa w litrach,
  • liczba przejechanych kilometrów.

Czasem istnieje również opcja „oblicz koszt paliwa”. Wówczas konieczne jest wpisanie również średniej ceny za litr lub takiej, po której kupujesz benzynę na danej stacji. Po zaledwie kilku kliknięciach możesz więc dowiedzieć się, ile kosztuje korzystanie z samochodu konkretnego typu. Kalkulator średniego spalania jest łatwy w obsłudze i dostępny na wielu stronach internetowych.

Jak obliczyć, na ile km starczy paliwa?

Skoro wiesz już, jak obliczyć, ile pali samochód, kalkulator online może posłużyć Ci do jeszcze jednej rzeczy. Mowa tu o sprawdzeniu, czy zatankowana benzyna wystarczy na pokonanie konkretnej trasy. Wówczas przelicznik spalania paliwa składa się z następujących pól:

  • długość planowanej trasy w kilometrach,
  • średnie spalanie paliwa na 100 km w litrach.

W takim przypadku również można skorzystać z opcji „oblicz koszt paliwa”. Jeśli wiesz, jakie jest spalanie Twojego samochodu, w łatwy sposób skorzystasz z internetowych kalkulatorów. Pozwalają one na przekonanie się, czy zatankowane paliwo rzeczywiście wystarczy na konkretną trasę. Nie trzeba więc wiedzieć, jak obliczyć, na ile km starczy paliwa, samodzielnie. Wystarczy uzupełnić niezbędne dane w internetowym kalkulatorze.

Czasami istnieje również opcja uzupełnienia informacji o dodatkowych kosztach związanych z podróżą. Z tego powodu dzięki podobnym stronom możesz nie tylko dowiedzieć się, jak obliczyć, ile pali samochód. Kalkulator przyda się także podczas planowania podróży. Dzięki niemu poznasz przybliżone koszty związane z eksploatacją auta. Ma to znaczenie wtedy, gdy opracowujesz dokładny kosztorys wycieczki lub chcesz złożyć się na paliwo wraz z innymi osobami. W ten sposób można jasno podzielić wydatki. Na samym początku trzeba jednak pamiętać o jednej kwestii. Oblicz spalanie benzyny za pomocą wspomnianego sposobu z nalewaniem paliwa, a następnie sprawdzaniem, ile ubyło go na określonym odcinku. Wówczas będziesz wiedzieć, jakie dane należy wpisać w kalkulator online.

Podsumowując, jak przeliczyć spalanie?

Istnieje kilka odpowiedzi na to, jak przeliczyć spalanie benzyny przez dany model samochodu. Najwiarygodniejszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie samodzielnych pomiarów. Są jednak również takie możliwości, jak:

  • bazowanie na odczytach komputera pokładowego,
  • zapoznanie się z raportami branżowymi dotyczącymi konkretnych modeli samochodów,
  • ufanie informacjom producenta na temat spalania w danym modelu. Dane te zwykle dostępne są na stronach internetowych firm.

Jeśli więc potrzebujesz ostatecznego wyniku natychmiast, możesz skorzystać z informacji podanych w internecie. Najlepszą odpowiedzią na pytanie ,,jak obliczyć, ile pali samochód?” jest jednak samodzielne wykonanie pomiarów. Takie obliczenia dają bowiem realny wynik w przypadku Twojego egzemplarza samochodu i Twojego sposobu jazdy. Są zgodne ze stanem faktycznym i nieprzekłamane. Z tego powodu często różnią się od informacji, które podaje sam producent konkretnego pojazdu. Warto przeprowadzać takie badanie regularnie. W ten sposób dowiesz się, czy wyniki uzyskane np. rok temu w dalszym ciągu są aktualne i czy były uzyskane w poprawny sposób.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Średnie spalanie paliwa w samochodzie a ubezpieczenie OC

Wartość średniego spalania nie ma bezpośredniego wpływu na ubezpieczenie OC, ale należy wiedzieć, że właściciele pojazdów o większym silniku, a więc o większym spalaniu, zapłacą za polisę więcej. Różnica może wynosić nawet kilkaset złotych. Wybieranie pojazdów z mniejszym zużyciem paliwa jest zatem opłacalne nie tylko ze względu na niskie koszty związane z paliwem, lecz także późniejsze wydatki, w tym także na ubezpieczenie OC i AC. Jeśli szukasz dobrego ubezpieczenia, skontaktuj się z pracownikami firmy CUK za pomocą infolinii lub udaj się do najbliższej placówki. Specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania związane z polisą. Zapraszamy!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku