W przypadku assistance na nowe modele samochodów sprawa jest oczywista – towarzystwa chętnie ubezpieczają takie pojazdy. Jednak co ze starszymi autami? Czy możliwe jest kupienie assistance dla takiego samochodu? Jeśli tak, to gdzie? Odpowiadamy.
Co to jest ubezpieczenie assistance?
Na początek powiedzmy sobie, co to za rodzaj ubezpieczenia. Assistance to nic innego, jak dodatkowy pakiet usług transportowych, informacyjnych, medycznych, prawnych czy technicznych. Jego zakres zależy oczywiście od towarzystwa, ale także od oferty, jaką nam zaproponują. Najczęściej możemy liczyć na:
- pomoc na miejscu wypadku czy awarii,
- holowanie do warsztatu, jeśli uszkodzenie auta jest poważne i nie można go naprawić na miejscu,
- transport przyczepy kempingowej lub towarowej,
- wynajęcie samochodu zastępczego w przypadku długiej naprawy,
- opiekę nad dziećmi podczas zdarzenia drogowego,
- dowóz paliwa, jeśli nagle go nam zabraknie,
- organizację pomocy w razie przebitej opony (naprawa lub wymiana)
- naprawę lub wymiana pękniętej szyby,
- zapewnienie kierowcy zastępczego, jeśli z powodów zdrowotnych kierowca główny nie może dalej prowadzić auta,
- organizację i pokrycie kosztów parkowania na parkingu płatnym,
- zakwaterowanie w hotelu, jeśli do szkody dojdzie w trasie,
- pomoc w razie zatrzaśniętych kluczyków,
- wsparcie w razie rozładowania akumulatora,
- pomoc tłumacza czy prawnika, jeśli do szkody doszło za granicą,
- złomowanie samochodu itd.
Czytając Ogólne Warunki Ubezpieczenia (tzw. OWU), dowiemy się, jakie limity przewiduje ubezpieczyciel w ramach np. pomocy przy awarii. Nie zawsze w ramach danej polisy możemy liczyć na holowanie do wybranego przez nas warsztatu. Jeśli okaże się, że umowa przewiduje dowóz na krótszą trasę, będziemy musieli dopłacić za dany odcinek drogi. Warto też wspomnieć, że jeśli auto popsuje się dość blisko domu, niektórzy ubezpieczyciele odmówią pomocy w ramach zakupionego assistance. W umowie ustalana jest tzw. franszyza kilometrowa, co oznacza, że towarzystwa odpowiadają za szkody powstałe po przekroczeniu pewnej odległości.
Czy wiesz, że...
Ubezpieczenie assistance możesz kupić na cały rok i tę opcję rekomendujemy dla kierowców, którzy są często w trasie. Jednak istnieje także tzw. polisa krótkoterminowa i taka przyda się np. jeśli jedziesz samochodem na wakacje zagraniczne i chcesz być objęty ubezpieczeniem tylko na ten czas. Assistance krótkoterminowe może działać na przykład przez 30 dni.
Assistance dla starszych samochodów
Ubezpieczyciele dokonują szacunku tzw. ryzyka ubezpieczeniowego. Jeśli stwierdzą, że w danym przypadku ryzyko wystąpienia szkody jest zbyt duże, odmówią ubezpieczenia lub zaproponują polisę z wysoką składką. Wszystko dlatego, że ubezpieczenie w takich sytuacjach jest po prostu kosztowne.
Właśnie tak dzieje się w przypadku assistance na stare auto. Niektóre towarzystwa mają w swojej ofercie to ubezpieczenie, ale o niewielkim zakresie lub bardzo drogie. Wiek auta to jeden z czynników, od którego zależy cena ubezpieczenia.
Przeczytaj, co wpływa na cenę ubezpieczenia OC.
Co właściwie kryje się pod terminem assistance na stare auto? To nic innego jak ubezpieczenie dla samochodów, które przekroczyły określony wiek. Niektóre towarzystwa uważają za stare auto, które ma 10 lat, inne takie, które jeździ po drogach 15 lat. Nie zaskoczy fakt, że im starsze auto, tym częściej dochodzi do awarii. W przypadku leciwych samochodów jest także wyższe prawdopodobieństwo, że przyczyni się do jakiegoś zdarzenia drogowego niż w przypadku młodszych aut. Właśnie dlatego niektóre towarzystwa niechętnie ubezpieczają takie pojazdy. Dotyczy to nie tylko polisy assistance, ale także np. dobrowolnego autocasco.
Pamiętaj!
Wybierając wariant ubezpieczenia assistance dla starszego auta skup się przede wszystkim na tym, by zakres odpowiadał Twoim potrzebom. Raczej niewielkie jest prawdopodobieństwo kradzieży takiego auta, a więc tę opcję warto sobie podarować. Tym bardziej, że im większy zakres ubezpieczenia, tym jest droższe. Zamiast tego zadbaj, aby ubezpieczyciel zapewnił Ci pomoc w razie awarii starszego auta i udostępnił w razie czego pojazd zastępczy.
Co to jest pojazd historyczny?
W kontekście assistance dla starych samochodów powiedzmy sobie jeszcze parę słów na temat pojazdów historycznych. Okazuje się bowiem, że jeśli nasze “stare” auto spełnia pewne kryteria, to może być uznane za historyczne. Wynika to z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Według artykułu 2. ust. 1. pkt 11. wspomnianej wyżej ustawy za historyczny uznać należy:
- takie auto, które w myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym uznawane jest za pojazd zabytkowy,
- samochód, wpisany do księgi inwentarza muzealiów,
- auto, które ma minimum 40 lat,
- pojazd, który ma co najmniej 25 lat, a rzeczoznawca samochodowy uznał go za pojazd unikatowy lub taki, który ma duże znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.
Czy wiesz, że...
Pojazd historyczny, według przepisów nie musi mieć ubezpieczenia OC na cały rok. Wystarczy tylko polisa krótkoterminowa wykupowana na czas np. zlotu pojazdów historycznych. Więcej na ten temat pisaliśmy tu: Jak ubezpieczyć pojazd historyczny ze zniżką?
Assistance na stary samochód jako dodatek lub samodzielna polisa
Warto wiedzieć, że assistance jest przez wiele towarzystw oferowane w ramach urozmaicenia polisy OC lub AC. Drobne usługi w ramach assistance dostępne są często bezpłatnie. Np. w ramach opcji assistance mini, jako dodatek do ubezpieczenia komunikacyjnego, możemy liczyć na holowanie pojazdu w razie jego awarii. Za zakres rozszerzony musimy jednak dodatkowo zapłacić. W przypadku takiego pakietu możemy także często liczyć na pomoc, jeśli do szkody dojdzie za granicą. Podstawowe opcje obejmują zazwyczaj pomoc tylko na terenie Polski i to w ramach określonego limitu kilometrów.
Jeśli zależy nam na kupieniu usługi assistance jako samodzielnego ubezpieczenia, jest taka możliwość. Jednak nie każde towarzystwo oferuje taką polisę. W niektórych towarzystwach można kupić takie ubezpieczenie osobno. Między innymi właśnie dlatego oferta CUK Assistance, o której powiemy za chwilę jest tak atrakcyjna. Polisa assistance jako osobne ubezpieczenie należy na razie na rynku do rzadkości.
Kup assistance dla starego samochodu w CUK Ubezpieczenia!
W CUK Ubezpieczenia kupisz wyjątkowe ubezpieczenie assistance. Przygotowaliśmy ofertę w porozumieniu z TU Europa , który jest światowym liderem, świadczącym usługi pomocowe dla kierowców.
Możesz u nas także assistance dla starszych samochodów (do 19 lat) i to o szerokim zakresie! Z naszym ubezpieczeniem możesz spokojnie poruszać się po drogach, a nawet jeździć w dalekie trasy mimo leciwego auta, które jest narażone na częstsze niż młodszy model awarie. Szczególnie pomoc drogowa będzie w tej sytuacji zbawienna.
Polisa dostępna jest w czterech różnych wariantach. CUK Assistance Rozszerzony i CUK Assistance Premium to pakiety, które przewidują ubezpieczenie z zakresem także na Europę. Najwyższy wariant przewiduje holowanie nawet do 2000 km!
Możesz zdecydować się również na polisę krótkoterminową. Wtedy zapłacisz stosownie mniej, w zależności od wariantu. Jeśli auto nie wymaga lawety, a obawiasz się, że może Ci się zdarzyć nieprzyjemna awaria, ubezpieczenie assistance krótkoterminowe na 30 dni to świetne rozwiązanie.
Warto wspomnieć także, że w ramach ubezpieczenia CUK Assistance możesz zdecydować się na dodatkową opcję w postaci NNW – już od 46 zł rocznie.
To, jaki dokładnie zakres ubezpieczenia przewiduje dany wariant sprawdzisz w kalkulatorze assistance.
Czy można kupić assistance na stary samochód? Podsumowanie
- Tak, można kupić assistance na stary samochód. Jedną z ciekawszych i najpełniejszych ofert dostępnych na rynku otrzymasz w ramach CUK Assistance. Ubezpieczysz u nas auto do 19 lat (licząc od daty produkcji).
- Ponieważ towarzystwa szacują ryzyko ubezpieczeniowe, bardzo często odmawiają ubezpieczenia leciwych samochodów. Jest duże prawdopodobieństwo, że takie auto się zepsuje lub będzie brało udział w jakimś zdarzeniu drogowym.
- W ramach pakietu assistance mini, które jest często składową ubezpieczenia OC, możemy liczyć na holowanie auta po wypadku.
FAQ:
- 1Jakie naprawy obejmuje assistance?
To zależy od ubezpieczyciela oraz wariantu ubezpieczenia. Z reguły jednak assistance obejmuje zazwyczaj organizację pomocy, gdy zdarzy się nam wypadek lub awaria. Chodzi tu o naprawę auta na miejscu lub, jeśli jest to niemożliwe, holowanie go do warsztatu. Gdy sytuacja tego wymaga, ubezpieczyciel zapewni pojazd zastępczy. Jeśli szkoda wydarzy się poza miejscem zamieszkania ubezpieczyciel pomoże zorganizować zakwaterowanie. W razie czego może także zatroszczyć się o znalezienie części zamiennych itd.
- 2Czy można kupić samo assistance?
Tak, choć nie w każdym towarzystwie. Większość ubezpieczycieli oferuje assistance w ramach pakietu OC lub AC. Samo assistance można kupić m.in. w CUK Ubezpieczenia. To tzw. CUK Assistance i powstało w porozumieniu ze światowym liderem w dziedzinie usług assistance – TU Europa.
- 3Czym różni się AC od ubezpieczenia assistance?
Assistance może być wygodnym uzupełnieniem ubezpieczenia AC. To usługi pomocowe – m.in. informacyjne, medyczne, transportowe. Ubezpieczyciel pomaga w ramach takiej polisy np. podczas awarii auta. Autocasco z kolei zapewnia odszkodowanie w razie wypadku czy kradzieży auta.
Oceń artykuł