2019-08-05

Jak ubezpieczyć pojazd historyczny ze zniżką?

Dowiedz się, jak kupić tańsze OC dla pojazdu historycznego.

Jak ubezpieczyć pojazd historyczny ze zniżką?

Historyczne części, silnik, którego już nikt nie produkuje i brak wspomagania kierownicy. Do tego oryginalne wyposażenie, linia i wykończenia w stylu retro. Pojazd historyczny wyróżnia się na drodze i zasługuje na szczególne traktowanie także ze strony ubezpieczyciela. Przekonaj się, jak możesz obniżyć koszty polisy pojazdu historycznego.

Pojazd historyczny czyli jaki?

Pojazd historyczny to auto, które ma co najmniej 40 lat lub 25, ale rzeczoznawca uznał je za unikatowe lub znaczące dla historii motoryzacji. Inne kryterium to włączenie auta w poczet pojazdów zabytkowych w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Pojazd może stanowić część inwentarza muzealiów zgodnie z przepisami o ewidencjonowaniu dóbr kultury w muzeach. Co więcej, pojazd historyczny jest wpisany do rejestru zabytków lub do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Przykładowo, samochodem historycznym może być 30-letnie auto, który mimo upływu lat zachowało pierwotny wygląd, większość oryginalnych części, a ostatni taki model zjechał z linii produkcyjnej ponad 15 lat temu.

Na jakie zniżki OC mogę liczyć?

W przypadku ubezpieczenia pojazdu historycznego obowiązują zniżki za bezszkodową jazdę, tak jak przy zakupie polisy dla innych pojazdów mechanicznych. Na cenę składki ma wpływ m. in. marka samochodu, staż kierowcy czy wiek pojazdu. Jesteś kierowcą pojazdu historycznego? Na pewno ucieszy Cię fakt, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przewidują w swojej ofercie specjalne zniżki dla posiadaczy historycznych pojazdów. Z niższej ceny mogą skorzystać członkowie następujących organizacji: Polski Związek Motorowy (PZM), Klub Pojazdów Zabytkowych (KPZ) i Klub Antycznych Automobili i Rajdów (CAAR). Kupując polisę, wystarczą żółte tablice, aby koszt polisy obniżył się nawet o 72%.

Obawiasz się awarii? Dowiedz się, czy możesz kupić assistance na stary samochód.

Na jaki okres wykupić OC dla pojazdu historycznego?

Możesz zaoszczędzić na polisie OC, kupując ją dokładnie wtedy, kiedy jest Ci potrzebna. Warto wiedzieć, że jako posiadacz pojazdu historycznego nie masz obowiązku zawierania polisy OC na 12 miesięcy, chyba że korzystasz z samochodu przez cały rok. Przykładowo, pan Jan ma zabytkowe auto z 1975 roku, ale na co dzień używa pojazdu o bardziej współczesnym roczniku. Samochód historyczny w tym czasie nie wychyla kół za bramę garażu, bo pan Jan jeździ nim wyłącznie na zloty, które odbywają się latem. Polisę kupuje zatem na 2-3 miesiące w zależności od kalendarza imprez motoryzacyjnych. Krótkoterminowe ubezpieczenie można zawrzeć na co najmniej 30 dni. Polisa samochodu historycznego nie przedłuża się automatycznie, więc jeśli będziesz chciał kontynuować ochronę, wystarczy zgłosić taki zamiar przed jej zakończeniem.

Masz pojazd historyczny? Nie masz OC?

Kup ubezpieczenie w naszej porównywarce, na infolinii lub w placówce CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku