2024-04-23

Zgubione prawo jazdy – co zrobić?

Dowiedz się, jak wyrobić duplikat prawa jazdy.

Zgubione prawo jazdy – co zrobić?

Zerknąłeś do swojego portfela i zauważyłeś, że brakuje Twoich dokumentów? A może zgubiłeś gdzieś teczkę? Zgubione prawo jazdy to na pewno spory stres, ale też konieczność podjęcia konkretnych działań. Zobacz, co trzeba zrobić krok po kroku!

Co zrobić w razie zgubienia prawa jazdy?

Przede wszystkim zgubione prawo jazdy może trafić w niepowołane ręce, dlatego trzeba zacząć działać jak najszybciej. To dokument, na którym znajdują się liczne dane na temat kierowcy, w tym: nazwisko, imię, data i miejsce urodzenia, data wydania prawa jazdy, numer PESEL, zdjęcie, a także adres posiadacza. Właśnie dlatego często służy jako potwierdzenie tożsamości, co niesie za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji.

Co zrobić, jak się zgubi prawo jazdy?

 • Krok 1: zgłoś zgubione prawo jazdy do banku, w którym posiadasz konto, aby zastrzec dokument.
 • Krok 2: złóż wniosek o nowe prawo jazdy w Wydziale Komunikacji lub online na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-utrate-lub-uszkodzenie-prawa-jazdy.
 • Krok 3: czekaj na odpowiedź urzędu i wyrobienie nowego dokumentu.
 • Krok 4: odbierz nowy dokument.

Jak zgłosić zgubienie prawa jazdy w banku?

Zgłoszenie zgubienia prawa jazdy nie jest skomplikowaną procedurą. Najlepiej wybrać się do oddziału bankowego osobiście. Jeśli nie masz takiej możliwości, zadzwoń na infolinię. Będziesz musiał jednak potwierdzić swoje dane personalne.

Jak wyrobić zgubione prawo jazdy?

Kiedy już zastrzeżesz swój dokument w banku, powinieneś zgłosić zgubione prawo jazdy. Wniosek składa się w Urzędzie Miasta, urzędu dzielnicy (dla Warszawy) lub w starostwie powiatu, w którym mieszkasz. Ma on jednocześnie na celu wyrobienie nowego dokumentu. Druk pobierzesz na stronie internetowej urzędu albo odbierzesz stacjonarnie.

We wniosku konieczne jest podanie następujących danych:

 • imię i nazwisko,
 • PESEL,
 • adres zamieszkania,
 • miejsce urodzenia i obywatelstwo,
 • opcjonalnie numer telefonu i adres mailowy.

Do tego, część B dotyczącą wydanego dokumentu, wypełniają osoby posiadające już prawo jazdy A, B, C oraz inne, pozwolenie na kierowanie tramwajem lub kartę motorowerową. Należy wpisać numer, datę wydania oraz organ wydający.

We wniosku znajdują się też dane, które muszą wypełnić np. zawodowi kierowcy. Trzeba wskazać powód wnioskowania o duplikat prawa jazdy oraz sposób przekazania nowego dokumentu. Wniosek koniecznie podpisz.

Do wniosku trzeba dołączyć:

 • aktualne zdjęcie do prawa jazdy o wymiarach 35 × 45 mm,
 • potwierdzenie opłaty za wtórnik – sposób płatności zależy od konkretnego urzędu, dlatego warto to sprawdzić telefonicznie lub na stronie internetowej.

Zastanawiasz się, ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy po zgubieniu? Za wydanie wtórnika zapłacisz 100 złotych. Opłatę możesz wnieść w urzędzie albo przelać na konto. Informacji na ten temat szukaj w konkretnym Wydziale Komunikacji (np. na ich stronie internetowej albo telefonicznie). Na miejscu, podczas składania wniosku, możesz zostać też poproszony o przedstawienie dowodu osobistego w celu weryfikacji danych.

Nieco bardziej rozbudowaną procedurą jest zgubiony dowód rejestracyjny, bo potrzebujesz pozwolenia czasowego do prowadzenia auta. W przypadku prawa jazdy wystarczy poczekać kilka dni na wtórnik.

To ważne!

Jeśli doszło do zniszczenia prawa jazdy, ale są na nim widoczne podstawowe dane, koniecznie przedstaw je w Wydziale Komunikacji. Jeśli będziesz składać wniosek online to zrób skan.

Czy można złożyć wniosek o duplikat prawo jazdy online?

Wyrobienie prawa jazdy po zgubieniu nie stanowi większego problemu. Tak jak inne czynności w Wydziale Komunikacji, tak samo wniosek o wtórnik możesz złożyć online. Jak zgłosić zgubienie prawa jazdy przez internet? Zbierz potrzebne dokumenty (te same, co w przypadku osobistej wizyty, ale w formie elektronicznej) i zapłać za wydanie duplikatu. Następnie zaloguj się do swojego profilu zaufanego i do platformy ePUAP. To tutaj wypełnisz formularz i załączysz wszystkie niezbędne dokumenty. Wniosek zostanie wysłany od razu, a Ty możesz kontrolować status internetowo na stronie: info-car.pl. Wystarczą do tego podstawowe dane, czyli imię, nazwisko i PESEL.

Ile czeka się na nowe prawo jazdy po zgubieniu?

Jeśli wiesz, jak wyrobić zgubione prawo jazdy i złożyć poprawnie wniosek, od momentu zgłoszenia do wydania dokumentu nie powinno minąć więcej niż 9 dni roboczych. W wyjątkowych sytuacjach urząd może przedłużyć ten czas nawet do 2 miesięcy. Dotyczy to np. sytuacji, w których są wątpliwości co do uprawnień kierowcy do prowadzenia auta.

Czy można prowadzić auto przed wyrobieniem nowego prawa jazdy?

Choć zgubienie prawa jazdy jest bardzo stresującą sytuacją, nie musisz od razu rezygnować z podróży swoim samochodem. Według przepisów nawet podczas kontroli drogowej nie trzeba mieć przy sobie fizycznego dokumentu. Twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych zostaną sprawdzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Dawniej kierowca bez prawa jazdy w portfelu narażał się na poważne konsekwencje. Podczas rutynowej kontroli mógł otrzymać wysoki mandat. W dobie cyfryzacji nie jest to już praktykowane. Jeśli masz prawo jazdy B, jesteś właścicielem auta osobowego – funkcjonariusz jest w stanie to szybko zweryfikować.

Warto jednak jak najszybciej zweryfikować, gdzie zgłosić zgubienie prawa jazdy i zrobić to od razu. Dane znajdujące się na dokumencie mogą być przydatne znalazcy do działania w Twoim imieniu. W niektórych firmach, a nawet instytucjach, złodziej może podawać błędne dane i przedstawiać się Twoim prawem jazdy. Konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Pamiętaj!

Zadajesz sobie pytanie: zgubiłem prawo jazdy, czy mogę jeździć autem? Tak, w przypadku kontroli nie musisz okazywać tego dokumentu. Nie trzeba mieć też przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Nie oznacza to jednak, że nie masz konieczności dbania o formalności. Dowód rejestracyjny powinien mieć aktualne dane i wpis z badania technicznego. Jeśli nie masz ważnego obowiązkowego ubezpieczenia, koniecznie odwiedź Kalkulator OC i AC, aby kupić polisę. Zawsze miej przy sobie dokument tożsamości, np. dowód osobisty lub paszport.

Nieco inne konsekwencje niesie za sobą zgubienie prawa jazdy za granicą. Podczas rutynowej kontroli, funkcjonariusz nie ma dostępu do polskiej bazy. Właśnie dlatego trzeba zwrócić się na policję, a następnie do konsulatu lub ambasady. Zgłoś zgubione prawo jazdy, zaświadczenie otrzymane na posterunku pozwoli Ci wrócić legalnie do kraju. Wtedy trzeba wyrobić sobie wtórnik w urzędzie.

Czy zgubienie prawa jazdy trzeba zgłosić na policję?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie zgłosić zgubione prawo jazdy to komisariat policji nie jest Twoim obowiązkiem, o ile nie doszło do wykroczenia czy przestępstwa. Podczas napadu, włamania do mieszkania czy kradzieży samochodu z dokumentami, koniecznie zgłoś ten fakt na policji. Zostanie wszczęte odpowiednie postępowanie. Samo zgubione prawo jazdy nie musi być zgłaszane na komisariacie.

Co złodziej może zrobić z prawem jazdy?

Zgubione prawo jazdy wbrew pozorom może być bardzo niebezpieczne. Uczciwy znalazca powinien poszukać właściciela. Popularne jest m.in. wstawianie zdjęć w social mediach, aby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Aby jednak nie doprowadzić do poważniejszych konsekwencji, trzeba zakryć dane, które mogą posłużyć komuś do identyfikowania się pod innym nazwiskiem. Obowiązkiem uczciwego znalazcy jest jak najszybciej zwrócić prawo jazdy właścicielowi. Można np. zanieść dokument do urzędu, wydziału komunikacji czy po prostu na komisariat policji. W Twoim rejonie może też znajdować się tzw. biuro rzeczy znalezionych. Uprawniony urzędnik powinien zweryfikować dane osoby, która zgubiła prawo jazdy i skontaktować się z nim.

Niestety, nie zawsze odnajduje się zgubione prawo jazdy. Konsekwencje nie są jednak tak poważne jak w przypadku np. dowodu osobistego czy paszportu. Do wzięcia kredytu w banku nie wystarczy wyłącznie prawo jazdy. Mimo wszystko znajdują się na nim tzw. wrażliwe dane, które mogą posłużyć do próby wzięcia pożyczki online, identyfikowania kierowcy podczas wypadku czy kontroli. Ktoś może wykorzystać imię, nazwisko, datę urodzenia i numer PESEL do innych niepożądanych wyłudzeń. Nikt nie chciałby, aby ktoś podszywał się pod jego nazwisko. Właśnie dlatego jak najszybciej trzeba upewnić się, gdzie zgłosić zgubienie prawa jazdy i zastrzec dokument.

FAQ:

 • 1
  Czy na skradzione prawo jazdy można wziąć kredyt?

  W większości przypadków banki i poważne instytucje finansowe nie pozwalają na wzięcie kredytu wyłącznie na prawo jazdy. Mimo wszystko jest wiele firm online, które mogą ułatwić procedurę, wyłącznie podając dane takie jak imię, nazwisko i PESEL. Warto być ostrożnym i jak najszybciej zgłosić zgubione prawo jazdy. Jak wyrobić nowe – pisaliśmy o tym wyżej.

 • 2
  Czy istnieje tymczasowy dokument zastępujący prawo jazdy po jego zgubieniu?

  Wydział Komunikacji nie udostępnia tymczasowego prawa jazdy po zgubieniu dokumentu. Zaświadczenie jest jednak niezbędne do prowadzenia samochodów legalnie za granicą. Właśnie dlatego trzeba zgłosić ten fakt na komisariacie policji oraz udać się do konsulatu lub ambasady.

 • 3
  Jakie są konsekwencje jeżdżenia bez prawa jazdy przed uzyskaniem duplikatu?

  Nie ma żadnych konsekwencji dla kierowców, którzy jeżdżą samochodem przed uzyskaniem duplikatu prawa jazdy. W razie kontroli uprawnienia zostaną zweryfikowane w bazie CEPiK.

 • 4
  Czy zagubienie prawa jazdy wpływa na moją historię kierowcy lub punkty karne?

  Zgubienie prawa jazdy nie wpływa na historię kierowcy oraz punkty karne.

 • 5
  Jakie dokumenty są potrzebne, aby złożyć wniosek o duplikat prawa jazdy?

  Aby złożyć wniosek o duplikat prawa jazdy, konieczne jest wypełnienie stosownego druku, załączenie fotografii i potwierdzenia opłaty za wtórnik. Podczas stacjonarnej wizyty trzeba mieć ze sobą dowód tożsamości.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku