2023-12-15

Finlandia – zwiedzanie, zabytki, ciekawe miejsca

Planujesz wycieczkę do Finlandii? Dowiedz się, co warto w niej zobaczyć!

Finlandia – zwiedzanie, zabytki, ciekawe miejsca

Planując dłuższą podróż na północ Europy, warto dowiedzieć się, co ciekawego warto zobaczyć w Finlandii! Jest to kraj oferujący turystom wiele niezwykłych zabytków i atrakcji związanych z przyrodą, historią i kulturą.

Marzysz o podziwianiu zorzy polarnej? Chciałbyś zwiedzić najpiękniejsze miejsca w Finlandii? A może nie wiesz, jak przygotować się do takiego wyjazdu? Odpowiedzi na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania zamieszczamy w poniższym artykule. Poznaj bliżej Finlandię i już teraz zaplanuj z nami bezpieczne zwiedzanie tego niezwykle ciekawego kraju!

Co warto wiedzieć przed podróżą do Finlandii?

Finlandia to jedno z najbardziej wysuniętych na północ państw europejskich. Słynie z chłodnego klimatu, dużej liczby czystych jezior i lasów, a także możliwości podziwiania zachwycającej zorzy polarnej. Niemal jedną czwartą powierzchni kraju stanowią tereny położone na północ od koła podbiegunowego. Finlandia graniczy ze Szwecją, Norwegią, Rosją, a przez wody terytorialne Zatoki Fińskiej – także z Estonią.

Najważniejsze informacje dla podróżujących do tego kraju

  • Finlandia od 1995 r. jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, od 1999 r. należy do strefy euro, a do strefy Schengen od 2001 r.
  • Dokumentem uprawniającym obywateli RP do wjazdu na terytorium Finlandii jest (do wyboru): ważny paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty.
  • Stolica Finlandii to Helsinki, a obowiązującymi w kraju językami urzędowymi są fiński i szwedzki.
  • Jeśli jesteś ubezpieczony w NFZ, w nagłych przypadkach będziesz mógł skorzystać z fińskiej publicznej opieki zdrowotnej na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – możesz otrzymać ją w placówce NFZ przed wyjazdem.
  • Świadczenia medyczne dostępne w ramach EKUZ w wielu sytuacjach mogą okazać się niewystarczające. Koszty leczenia w prywatnych fińskich gabinetach i klinikach są bardzo wysokie, a w przypadku podjęcia zaawansowanej terapii lub konieczności transportu chorego do Polski wydatki pokryje tylko prywatna polisa podróżna z odpowiednią sumą ubezpieczenia.
  • Obywatele polscy mogą posługiwać się podczas czasowego pobytu w Finlandii polskim prawem jazdy. Kierowca musi mieć ważne ubezpieczenie OC (akceptowane są polisy kupione w Polsce). Zalecane jest również posiadanie ubezpieczeń komunikacyjnych: autocasco oraz NNW.
  • Inne ważne informacje i aktualne komunikaty MSZ dotyczące bezpieczeństwa w Finlandii można śledzić na tej stronie. ← odwiedź portal Gov.pl i dowiedz się więcej!

Z czego słynie Finlandia?

Najczęściej zadawane pytania związane z podróżą do Finlandii dotyczą oczywiście tego, co konkretnie warto zwiedzić i jak zaplanować swój wyjazd. Podczas urlopu w tym kraju warto też dokładnie poznać panujące tam zwyczaje. Taka wiedza może zapobiec niezręcznym sytuacjom przy nawiązywaniu interakcji społecznych. Znacznie ułatwi też komunikację w miejscach publicznych. Oto kilka ciekawostek i przydatnych informacji, które dotyczą Finlandii i jej mieszkańców:

  • Finów cechuje powściągliwość okazywana zwłaszcza w relacjach z cudzoziemcami. Witając Fina, można podać mu rękę, jednak nie wypada się obejmować. Należy unikać zbytniej ekspresji, wylewności czy nadmiernej gadatliwości – może spotkać się to z podejrzliwością, a nawet niechęcią.
  • Odwiedzając fińską rodzinę, nie powinno się odrzucać propozycji wypicia kawy lub skorzystania z sauny. Są to istotne elementy tamtejszej kultury społecznej.
  • Fiński system edukacji jest uważany z wyjątkowy z uwagi na krótsze godziny lekcyjne, mniej prac domowych i większy nacisk na indywidualny rozwój ucznia, który sprzyja osiąganiu sukcesów edukacyjnych w późniejszych latach.
  • Finlandia słynie z wyjątkowego designu i innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie projektowania. Firmy takie jak Marimekko, Iittala czy Nokia stały się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej właśnie za sprawą swojego wyjątkowego designu oraz nowatorskich produktów.
  • Fińska tradycja kąpieli w zimnej wodzie, określana terminem "avanto", jest popularna na równi z saunowaniem. To niezwykłe doświadczenie, które wielu Finów praktykuje regularnie, nawet w bardzo niskich temperaturach. Ma to swoje istotne zalety prozdrowotne.
  • Finlandia konsekwentnie dąży do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa, wodna czy słoneczna. Ponadto Finowie mogą pochwalić się rozwiniętym systemem gospodarki odpadami, co sprawia, że kraj ten jest jednym z ekologicznych liderów Europy.

Kiedy warto odwiedzić Finlandię?

Lato w Finlandii jest porą sprzyjającą zwiedzaniu miast, pieszym lub rowerowym wycieczkom, a także wyprawom kajakowym i żeglarskim. Miesiące od czerwca do sierpnia, są popularne wśród turystów ze względu na długie dni i ciepłe temperatury. W okresie od grudnia do lutego można natomiast podziwiać piękne zorze polarne!

Finlandię warto odwiedzić też z uwagi na urozmaicone atrakcje zimą! Jest to prawdziwy raj dla pasjonatów sportów zimowych, które można uprawiać samemu lub udać się na zawody w ulubionej dyscyplinie. Dominuje tam narciarstwo (biegi i skoki narciarskie), hokej na lodzie, łyżwiarstwo, a także jazda na sankach i snowboardzie. W Finlandii znajduje się też wiele ośrodków narciarskich oferujących rozmaite atrakcje turystyczne, takie jak np. psie zaprzęgi, jazda saniami ciągniętymi przez renifery czy podziwianie zorzy polarnej.

Planujesz aktywny urlop w Finlandii zimą? Pamiętaj o odpowiednio skomponowanym ubezpieczeniu na narty i snowboard. ← Wejdź w link i dowiedz się więcej!

Finlandia – największe zabytki i ciekawe miejsca

Co zwiedzić w Finlandii podczas swojego urlopu? Istnieje wiele ciekawych miejsc na mapie tego bogatego w atrakcje turystyczne kraju. Warto zatem opracować wcześniej dokładny plan podróży, by nie pominąć żadnego ważnego punktu wyprawy. Oto ciekawe miejsca w Finlandii oraz popularne zabytki, których nie może zabraknąć na Twojej liście!

  • 1
    Park Narodowy Lemmenjoki – to największy park narodowy i obszar chroniony w Finlandii, który zapewnia turystom możliwość trekkingu, obserwacji dzikiej przyrody, a także… poszukiwania złota!
  • 2
    Muzeum Sibeliusa w Turku – poświęcone życiu i twórczości słynnego fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa. To wymarzona atrakcja dla miłośników muzyki klasycznej.
  • 3
    Twierdza Suomenlinna – zespół fortyfikacji w Helsinkach usytuowany na grupie sześciu wysp niedaleko brzegu. Jest to obiekt wpisany na listę UNESCO. Można obcować tam z fascynującą historią militarnej architektury.
  • 4
    Katedra Helsińska – uważana za jeden z symboli Helsinek. To imponujący budynek w stylu neogotyckim, zaprojektowany przez Carla Ludwiga Engela. Znajduje się na placu Senackim. Warto odwiedzić go ze względu na unikatową architekturę i historię.
  • 5
    Zamek Turku – najstarszy średniowieczny zamek w Finlandii. Stanowił wielką warownię obronną wybudowaną w XIII–XIV w. Na turystów czekają tam liczne wystawy, a także możliwość dokładnego poznania historii kraju.
  • 6
    Muzeum Narodowe Finlandii w Helsinkach – mieści bogatą kolekcję dzieł fińskiej sztuki, historii i kultury. Przedstawia historię Finlandii od czasów prehistorycznych do współczesności. Stała ekspozycja muzealna obejmuje sześć działów uporządkowanych chronologicznie.
  • 7
    Hameenlinna – historyczne miasto z wybudowanym w XII w. zamkiem Häme. Miejscowość słynie z organizacji licznych festiwali muzycznych i kulturalnych. Do największych lokalnych atrakcji można zaliczyć też Dom Sibeliusa (znanego fińskiego kompozytora urodzonego w Hämeenlinnie) oraz Muzeum Artylerii Finlandii.
  • 8
    Tampere – drugie co do wielkości (po Helsinkach) miasto Finlandii, znane z licznych muzeów, parków i imprez kulturalnych. Stanowi jeden z największych ośrodków przemysłowych w kraju, przez co bywa nazywane też "Manchesterem Finlandii". Można zobaczyć tam m.in. stare zespoły fabryczne, wille przemysłowców oraz park tematyczny, w którym odtworzono Dolinę Muminków.
  • 9
    Zamek Olavinlinna – piętnastowieczny, trójwieżowy zamek zlokalizowany w Savonlinnie. Jeden z najstarszych i najbardziej malowniczych zamków w Finlandii – jego mury pamiętają XV wiek! Jest to również najdalej wysunięty na północ średniowieczny zamek świata.

Jakie atrakcje przyrodnicze warto zobaczyć w Finlandii?

Finlandia to niezliczone atrakcje przyrodnicze, które zachwycą nawet najbardziej wymagających turystów! Istotny element fińskiego krajobrazu stanowią jeziora. Ich liczba może przekraczać nawet 180 000, co sprawia, że Finlandia jest nazywana „Krajem Tysiąca Jezior". Zapewnia to turystom niezwykłe możliwości związane z wędkowaniem, żeglugą i innymi sportami wodnymi.

Kolejną atrakcją przyrodniczą jest zorza polarna. Finlandia oferuje turystom ten zachwycający wizualny spektakl barw zwłaszcza w okresie zimowym. To niezwykłe, migoczące światło na nocnym niebie jest jednym z najbardziej fascynujących aspektów natury, które można obserwować w północnych regionach kraju.

Podróżując do Finlandii w celu podziwiania piękna natury, warto uwzględnić też następujące miejsca:

  • Archipelag Alandzki – setki małych wysepek idealnie sprawdzą się jako wakacyjny cel dla żeglarzy i miłośników morskich klimatów!
  • Parki Narodowe, np.: Lemmenjoki, Urho Kekkonen, Nuuksio. Podczas pieszych spacerów można podziwiać tam dziką faunę i florę – m.in. łosie i niedźwiedzie, szczególnie na obszarach leśnych.
  • Ostrovy – to naturalne obszary mokradeł, bagien i wysp, gdzie można zetknąć się z bogactwem fińskiej fauny i flory, zwłaszcza ptaków wodnych.
  • Wodospady – w Finlandii znajduje się kilka imponujących wodospadów, takich jak np. Hepokongas. Miejsca te zachwycają widokami i niemal nieograniczoną możliwością kontaktu z naturą.
  • Góry i tereny arktyczne – w północnych częściach kraju można obserwować niezwykłe góry i lodowce. Zapewniają one turystom nie tylko piękne widoki, ale też możliwości podjęcia aktywności outdoorowych, takich jak trekking czy narciarstwo.

Zwiedzanie Finlandii z dziećmi

Podczas podróży po Finlandii z łatwością zaplanujesz też atrakcje dla dzieci! Jedną z najpopularniejszych będzie oczywiście Santa Claus Village! W Rovaniemi, w Laponii, znajduje się słynna Wioska Świętego Mikołaja. Jest to miejsce, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli mogą go nie tylko odwiedzić, ale także napisać list i poczuć magię świąt niezależnie od pory roku! 

Ciekawą atrakcją dla dzieci w Finlandii może być również wyprawa na psich zaprzęgach połączona ze zwiedzaniem okolicy, wyjazd nad jezioro, rodzinny pobyt w saunie lub wspólna wizyta w jednym z interaktywnych muzeów (np. Heureka Science Centre w Helsinkach czy Tietomaa w Oulu).

Czytaj także: Szwecja – co warto zwiedzić i jak zaplanować podróż?

Przed urlopem wykup polisę podróżną!

Po przeczytaniu naszej porady wiesz już, co warto zobaczyć w Finlandii oraz jak zaplanować ciekawą i bezpieczną podróż. Pamiętaj też, że bardzo ważnym elementem przygotowań do każdego wyjazdu jest zakup polisy turystycznej. Powinna ona obejmować m.in. koszty leczenia w podróży, OC w życiu prywatnym, ochronę bagażu i NNW. Podczas wyboru polisy na wyjazd zadbaj także o potrzebne rozszerzenia, takie jak klauzula alkoholowa, sporty wysokiego ryzyka czy choroby przewlekłe.

Polisę podróżną z preferowanym zakresem ochrony znajdziesz, porównując oferty w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Opłacisz ją zdalnie w kilka minut bez wychodzenia z domu! Możesz to zrobić również za pośrednictwem aplikacji, infolinii lub w najbliższej stacjonarnej placówce CUK w Twojej okolicy – wybierz najwygodniejszy sposób zakupu ubezpieczenia i zyskaj kompleksową ochronę w czasie podróży! 

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Czy do Finlandii potrzebny jest paszport?

    Nie jest to dokument konieczny podczas podróży do Finlandii, o ile obywatel RP posiada ważny dowód osobisty lub ważny paszport tymczasowy (do wyboru). Do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni (niezależnie od celu wizyty) na terytorium Finlandii uprawniają bowiem wszystkie wymienione wyżej dokumenty.

  • 2
    Jaka jest waluta obowiązująca w Finlandii?

    Walutą obowiązującą w Finlandii jest euro (od 1 stycznia 1999 roku).

  • 3
    Czy Finlandia jest droga?

    Szacunkowy koszt życia w Finlandii jest niższy niż w 50% krajów Europy Zachodniej. Średnie miesięczne koszty utrzymania jednej osoby w tym kraju wynoszą około 2204 euro. Analizując wydatki, warto uwzględnić m.in.: koszty zakwaterowania, wyżywienia, transportu, opłat za usługi publiczne, a także dodatkowe rozrywki i aktywności. Choć Polacy uznają Finlandię za obiektywnie dość drogi kraj, to na ostateczną ocenę tego stanu rzeczy może w dużym stopniu wpłynąć  wybór miejsca zamieszkania, a także preferowany styl życia.

  • 4
    Co warto zjeść podczas pobytu w Finlandii?

    W Finlandii warto skosztować między innymi pierogów karelskich z ziemniaczanym farszem (Karjalanpiirakat), typowych dań mięsnych i przetworów z renifera, np.: gulaszu Karjalanpaisti – dania przyrządzanego z długo duszonego w kociołku mięsa, Kaalikääryleet – fińskich gołąbków, serów z mleka renifera, zupy grochowej Hernekeitto, a także tradycyjnych słodyczy o nazwie salmiakki (słona lukrecja).

Oceń artykuł

5.00
(4)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku