2022-03-31

Wyprzedzanie z prawej strony – poznaj najważniejsze zasady!

Wyprzedzanie z prawej strony - dowiedz się jak prawidłowo wykonać ten manewr!

Wyprzedzanie z prawej strony – poznaj najważniejsze zasady!

Podczas jazdy samochodem wykonujesz szereg manewrów. Na drodze możesz zawracać, omijać i wymijać inne pojazdy, a także je wyprzedzać. By zachować bezpieczeństwo podczas prowadzenia auta, należy szczególną uwagę zwrócić na poprawne, zgodne z przepisami wykonywanie tych manewrów. Wyjaśniamy, kiedy i gdzie można wyprzedzać inne pojazdy z prawej strony.

Kiedy można wyprzedzać?

O tym, czy jest wyprzedzanie, można przeczytać w art. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997. Zgodnie z tą ustawą manewr ten polega na przejeżdżaniu obok pojazdu (innego samochodu, roweru) lub uczestnika ruchu drogowego (pieszego) poruszających się w tym samym kierunku.

Wyprzedzanie to trudny manewr wymagający skupienia i wnikliwej obserwacji sytuacji w ruchu drogowym. Aby móc go wykonać, należy:

 • ocenić sytuację na drodze
  Wyprzedzający musi przeanalizować, czy kierowca auta, które planuje wyprzedzić, nie zasygnalizował zamiaru zmiany pasa ruchu. Koniecznie musi też sprawdzić, czy z naprzeciwka nie nadjeżdża inny pojazd, rower lub nie idzie pieszy. Jest również zobowiązany, aby sprawdzić, czy samochód, który jedzie za nim, nie rozpoczął już wykonywania manewru wyprzedzania;
 • zachować szczególną ostrożność
  Podczas wyprzedzania należy zwrócić uwagę na zachowanie bezpiecznej odległości między wyprzedzanym autem lub innymi uczestnikami ruchu.

Aby manewr ten zakończył się bezpiecznym powrotem na swój pas ruchu, kierowca pojazdu wyprzedzanego nie może przyspieszać.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami pojazdy należy wyprzedzać z lewej strony – jednak istnieje kilka wyjątków od tej reguły.

Wyprzedzanie z prawej strony – kiedy jest dozwolone?

To, czy w obszarze zabudowanym wolno ci wyprzedzić pojazd z prawej strony, zależy przede wszystkim od rodzaju drogi i typu wyprzedzanego pojazdu:

 • w przypadku tramwajów możliwe jest jedynie wyprzedzanie prawą stroną. Taki pojazd możesz wyprzedzić z lewej tylko w dwóch sytuacjach – na jezdni jednokierunkowej oraz kiedy układ torów wymusza wykonanie manewru w ten sposób
 • wyprzedzanie z prawej jest możliwe w przypadku pojazdów, które sygnalizują zamiar skręcenia w lewo.

Jeśli chodzi o rodzaj dróg, to w terenie zabudowanym można wyprzedzać z prawej na jezdniach jednokierunkowych i dwukierunkowych – jednak tylko takich, na których są wyznaczone dwa pasy ruchu do poruszania się w tym samym kierunku. Manewr tej jest zabroniony na skrzyżowaniach – z jednym wyjątkiem. Wyprzedzanie z prawej strony jest możliwe na rondzie, ale pod warunkiem, że są na nim oznaczone pasy ruchu.

Inaczej wygląda sytuacja w terenie niezabudowanym. Manewr ten można wykonywać z prawej strony na:

 • jezdniach jednokierunkowych (z wyznaczonymi pasami ruchu);
 • jezdniach dwukierunkowych, na których przynajmniej trzy pasy umożliwiają jazdę w tym samym kierunku.

Gdzie nie wolno wyprzedzać?

Aby nie złamać przepisów i by nie dostać wysokiego mandatu, należy zwracać uwagę, czy wyprzedzanie w danej sytuacji na drodze jest w ogóle możliwe. Dotyczy to zarówno wykonywania manewru z prawej, jak i z lewej strony.

Nie można wyprzedzać:

Ponadto nie można rozpocząć wykonywania manewru z lewej, jeśli kierowca pojazdu, który miał być wyprzedzany, zasygnalizował zamiar skręcania w lewą stronę.

 • gdy wskazują na to znaki drogowe
  Informuje o tym nie tylko znak drogowy B-25 – zakazu wyprzedzania. Manewru tego nie możesz wykonać na zakrętach, do których odnosi się znak ostrzegający o tym, że są one niebezpieczne;
 • na skrzyżowaniach
  Dotyczy to jednak tylko skrzyżowań równorzędnych oraz takich, na których pierwszeństwo przejazdu jest określane przez znaki drogowe. Więcej o skrzyżowaniach równorzędnych przeczytasz w artykule: Skrzyżowania równorzędne — zasady pierwszeństwa przejazdu  
 • na niektórych odcinkach dróg
  Wyprzedać – ani z prawej, ani z lewej – nie możesz przed i na przejściu na pieszych,   przejazdach rowerowy i kolejowych. Wykonanie tego manewru jest też zabronione,  przed wierzchołkiem wzniesienia oraz jeśli na jezdni widnieje linia podwójna ciągła;
 • kiedy nie ma do tego warunków
  Dotyczy to zarówno złych warunków pogodowych, niedostatecznej widoczności, jak i braku miejsca na wykonanie tego manewru. Tego, jak pomóc sobie poruszać się podczas mgły, dowiesz się z artykułu: Światła przeciwmgielne – kiedy używać?

Ponadto nie można rozpocząć wykonywania manewru z lewej, jeśli kierowca pojazdu, który miał być wyprzedzany, zasygnalizował zamiar skręcania w lewą stronę.

Kiedy nie wolno wyprzedzać?

Istnieją również wyjątkowe sytuacje na drodze, kiedy wyprzedzanie jest czasowo zabronione. Zakaz wykonywania tego manewru dotyczy pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym. Pojazd uprzywilejowany to taki, który jest wykorzystywany w celu ratowania życia, ochrony mienia. Nie można wyprzedzać go wtedy, kiedy wysyła znaki świetlne i dźwiękowe.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kiedy można wyprzedzać – wyjątki

Wyprzedzanie nie jest zabronione na wszystkich skrzyżowaniach. Manewr ten możesz wykonać nie tylko rondzie. Możesz wyprzedzić pojazd na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną i z ruchem kierowanym.

Więcej o sygnalizacji świetlnej dowiesz się z artykułu: Sygnalizacja świetlna – jakie są rodzaje i jak działają światła?

Okazuje się też, że możesz wyprzedzać przed wierzchołkiem wzniesienia – i to zarówno na jezdni jedno, jak i dwukierunkowej. Warunkiem jest, aby były na niej wyznaczone pasy ruchu i aby nie przekraczać linii podwójnej ciągłej.

Wyprzedzanie z prawej strony – mandat za złamanie przepisów

Niezgodne z przepisami wyprzedzanie jest od 17 września 2022 roku objęte systemem podwójnego mandatu. Oznacza to, że kierowca, który w okresie dwóch lat po raz drugi nieprzepisowo wykonana ten manewr, zapłaci podwójny mandat.

Kary finansowe za nieprawidłowe wyprzedzanie są wysokie. Za samo niezachowanie odpowiedniego odstępu podczas przejeżdżania obok wyprzedzanego pojazdu można dostać mandat w wysokości 300 zł. Natomiast wyprzedzanie z niewłaściwej strony może kosztować kierowcę 1000 zł lub 2000 zł.

Ubezpieczenia komunikacyjne dla przezornych

Wypadki zdarzają się nawet mistrzom kierownicy, a podczas wyprzedzania do kolizji może doprowadzić też kierowca wyprzedzanego pojazdu. Auto, które wymaga kosztownej naprawy, to spory problem dla jego właściciela. Jeśli nie chcesz liczyć w takiej sytuacji tylko na siebie, wykup autocasco. Natomiast jeżeli zdecydujesz się dodatkowo na ubezpieczenie assistance, będziesz mógł być pewien otrzymania wsparcia technicznego w miejscu wypadku i odholowania.

Oceń artykuł

1.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku