Jesień obfituje w deszcze i mgliste poranki, na drogach robi się ślisko, a mniejsza widoczność skraca możliwy czas reakcji. Ułatwieniem dla kierowców są światła przeciwmgielne. Trzeba jednak używać ich z głową.
Dlaczego światła przeciwmgielne?
Światła przeciwmgielne przydają się na drodze przy niewielkiej przejrzystości powietrza i małej widoczności. Nie chodzi wyłącznie o mgłę, ale także o obfite opady deszczu czy gęstą śnieżycę.
Jak są rozmieszczone światła przeciwmgielne?
Po pierwsze, możemy je podzielić na światła przeciwmgielne przednie i światła przeciwmgielne tylne. Z tyłu pojazdu lampy występują symetrycznie po obu stronach lub tylko w lewej części auta. Światło musi znajdować się w odległości 25-100 cm od jezdni. Takie umieszczenie zapobiega oślepianiu kierowcy jadącego za Tobą. Niektóre pojazdy posiadają także dwa światła przeciwmgielne z przodu. Ten rodzaj oświetlenia nie jest obowiązkowy i występuje w samochodach znacznie rzadziej.
Kiedy musisz włączyć światło przeciwmgielne tylne?
Zapamiętaj liczbę 50 – jeśli widoczność spadnie poniżej 50 metrów musisz obowiązkowo włączyć światła przeciwmgielne z tyłu pojazdu. O takiej wartości mówi kodeks drogowy i trzeba się do niej bezwzględnie stosować. Jak rozpoznać akurat taką odległość? Mogą Ci pomóc np. słupki umieszczone przy drodze dokładnie co 100 m. Pamiętaj, aby wyłączyć światła, kiedy warunki się poprawią lub gdy wyjedziesz ze strefy mgły.
Jak używać przednich świateł przeciwmgielnych?
Lampy przednie możesz włączyć, kiedy na drodze spadnie widoczność – w przypadku świateł przeciwmgielnych przednich przepisy nie określają granicznej przejrzystości powietrza. Reflektor przedni ma bowiem łagodniejszy strop światła, który nie oślepia kierowcy jadącego przed Tobą. Ponadto, świateł przeciwmgielnych przednich możesz użyć na drodze krętej lub w przypadku niebezpiecznego zakrętu. Upoważnia Cię do tego znak T5 początek drogi krętej oraz A3 i A4 – niebezpieczny zakręt kolejno w prawo i w lewo.
Z DORADCĄ
Źle używasz świateł przeciwmgielnych? Grozi Ci mandat!
Użycie świateł przeciwmgielnych niezgodnie z przepisami może być niekomfortowe dla innych kierowców, a nawet narażać ich na poważne niebezpieczeństwo. Jeśli na drodze panuje zła widoczność, a Ty nie włączysz światła przeciwmgielnego z tyłu musisz liczyć się z zapłatą 200 zł mandatu i otrzymaniem 2 punktów karnych. W sytuacji odwrotnej, gdy użyjesz świateł przeciwmgielnych bez potrzeby lub zapomnisz o ich wyłączeniu, czeka Cię mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.
Ubezpieczenie OC w niższej cenie?
Wypróbuj porównywarkę ubezpieczeń samochodowych! Korzystną składkę za OC otrzymasz też podczas telefonicznej rozmowy z doradcą i w każdej placówce CUK Ubezpieczenia.
Oceń artykuł