W tym artykule:
- Kiedy trzeba wymienić tarcze hamulcowe?
- Co ile należy wymieniać tarcze hamulcowe?
- Zużyte tarcze hamulcowe – objawy
- Jak wyglądają zużyte tarcze hamulcowe?
- Jak wymienić tarcze hamulcowe krok po kroku?
- Jak wyczyścić zardzewiałe tarcze hamulcowe?
- Jak ochronić tarcze hamulcowe przed korozją?
- Jak dbać o tarcze hamulcowe?
- Dlaczego tarcze hamulcowe się grzeją i wykrzywiają?
- Zabezpiecz się na każdą ewentualność!
Stan techniczny tarcz hamulcowych bezpośrednio wpływa na kondycję klocków i odwrotnie. Niestety, w razie korozji czy ubytków, może dojść do problemów w hamowaniu. To z kolei jest ryzykowne na każdej, nawet najkrótszej trasie. Sprawdź nasz poradnik, w którym wyjaśniamy, jak wymienić tarcze hamulcowe oraz kiedy trzeba to zrobić.
Najważniejsze informacje:
- Uszkodzone, zdeformowane lub skorodowane tarcze hamulcowe wpływają na mniejszą skuteczność hamowania, a co za tym idzie – niższe bezpieczeństwo na trasie.
- Wymiana tarcz hamulcowych powinna odbyć się po przekroczeniu minimalnej wartości zużycia (zazwyczaj są to 2 mm), zauważeniu widocznych uszkodzeń, a także przy nadmiernym przegrzewaniu się.
- Zużyte tarcze hamulcowe możesz ocenić samodzielnie, szukając rowków, pęknięć, rdzy lub wyczuwalnego rantu na krawędzi. Niepokojące są też charakterystyczne objawy podczas jazdy, np. drgania kierownicy, pisk hamulców czy nierównomierne hamowanie.
- Tarcze hamulcowe najlepiej wymienić u mechanika razem z klockami – po obu stronach osi.
Kiedy trzeba wymienić tarcze hamulcowe?
O tym, kiedy wymienić tarcze hamulcowe, decyduje głównie ich stan techniczny. Warto regularnie kontrolować, czy na ich powierzchni nie znajdują się uszkodzenia mechaniczne, np. pęknięcia, duża liczba głębokich zarysowań, ubytki, deformacje czy widoczna korozja. Czasem wskutek piasku albo niewielkich kamieni, tarcze mogą się porysować. Drobne uszkodzenia nie są przeszkodą w jeździe, ale pogłębiające się ubytki mogą obniżyć skuteczność hamowania. Do tego musisz zweryfikować, czy tarcze nie wykrzywiły się pod wpływem jazdy.
Ponadto musisz ocenić grubość tarcz hamulcowych. To naturalne, że ulegają systematycznemu wycieraniu wraz z każdym kolejnym hamowaniem. Nie powinny mieć jednak zużycia większego niż 2 milimetry z każdej strony. Warto sprawdzić zalecaną wartość u producenta, aby wiedzieć, kiedy wymienić tarcze hamulcowe na nowe.
Producenci często umieszczają na tarczach specjalny wskaźnik grubości. Jeśli staje się on niewidoczny (jest starty) to znak, że przekroczona została minimalna wartość i trzeba udać się do mechanika.
To ważne!
Grubość tarcz hamulcowych to jeden z najważniejszych parametrów jeśli chcesz wiedzieć, co ile wymieniać tarcze hamulcowe. Im cieńsza powierzchnia, tym mniej ciepła przyjmuje. To oznacza, że zaczyna się mocno nagrzewać, a to powoduje dalsze uszkodzenia nie tylko samej tarczy, ale również innych elementów układu hamulcowego.
Jeśli nie ma widocznych śladów korozji, a dopuszczalna minimalna grubość jest zachowana, również może dojść do zużycia tarcz hamulcowych. Objawy odczuwalne są podczas jazdy i mogą nasilać się wraz z dłuższą i bardziej intensywną jazdą. Jest to najczęściej spowodowane nadmierną pracą w zbyt wysokiej temperaturze, co doprowadza do przegrzania się powierzchni. Uniemożliwia to właściwą pracę hamulców, a do tego tarcze mogą być bardziej podatne na kruszenie czy pękanie. To z kolei jest bardzo niebezpieczne.
Co ile należy wymieniać tarcze hamulcowe?
Przede wszystkim na bieżąco kontroluj stan techniczny i grubość tarcz hamulcowych. Jeśli zobaczysz niepokojące objawy, od razu wybierz się do mechanika. A co ile wymieniać tarcze hamulcowe według ekspertów? Szacuje się, że jest to około 70-80 tysięcy przejechanych kilometrów. Stan techniczny tarcz hamulcowych sprawdza się również podczas wymiany zużytych klocków.
Ostatecznie na to, ile wytrzymują tarcze hamulcowe, wpływa wiele czynników. Najważniejsze są styl jazdy oraz warunki terenowe. Dynamiczne prowadzenie auta, duży ciężar auta albo agresywna nawierzchnia mogą skrócić szacunkową wartość dystansu nawet o połowę.
Zużyte tarcze hamulcowe – objawy
Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy tarcze hamulcowe są proste bez wizyty u mechanika? Czy są objawy, które powinny Cię niepokoić? Zdecydowanie tak. Zużyte, krzywe lub uszkodzone tarcze hamulcowe mogą powodować wiele problemów.
- Pisk podczas wciśnięcia pedału hamulca – najczęściej oznacza to, że powierzchnia tarczy jest już mocno zużyta lub porysowana, a klocki dotarły do metalowych części.
- Słabsze hamowanie – w tym dłuższa droga hamowania.
- Drganie kierownicy – czyli tzw. bicie tarczy hamulcowej spowodowane jej skrzywieniem lub zwichrowaniem. W efekcie powodują nierównomierny kontakt z klockami.
- Nierówne hamowanie – auto może ściągać w jedną stronę podczas hamowania, co jest objawem nierównomiernie zużytych tarcz na jednej osi.
- Pulsowanie pedału hamulca – może być to spowodowane nierównomiernym zużyciem lub przegrzaniem tarcz.
Dodatkowo tarcze hamulcowe można samodzielnie obejrzeć przez felgi lub po zdjęciu koła.
Jak wyglądają zużyte tarcze hamulcowe?
Najprostszym sposobem na to, jak sprawdzić, czy tarcze hamulcowe są do wymiany, jest wykonanie dokładnego pomiaru ich grubości. Niepokojące objawy widać również gołym okiem. Zastanawiasz się, jak wyglądają zużyte tarcze hamulcowe? Charakterystyczny jest rant, który powstaje wokół ich obwodu. Do tego uszkodzona powierzchnia może mieć głębokie rysy i pęknięcia, co jest bardzo niebezpieczne.
Jeśli dochodzi do regularnego przegrzewania, na powierzchni możesz zauważyć ciemniejszy kolor. To węglik żelaza, który może świadczyć o problemach z obniżonym współczynnikiem tarcia, a także dodatkowym osłabieniem działania hamulców.
Jak wymienić tarcze hamulcowe krok po kroku?
Wymiana tarcz hamulcowych powinna odbyć się przez doświadczonego mechanika. Jeśli masz trochę zacięcia technicznego i interesujesz się motoryzacją, możesz spróbować zrobić to samemu.
- 1Zabezpiecz samochód, unieś go na podnośniku i zastosuj podpory.
- 2Zdejmij koło samochodu i zawleczkę z zacisku, podważając ją i odkręcając. Zdemontuj klocki hamulcowe oraz jarzmo zacisku. Odkręć śrubę mocującą tarczę hamulcową do piasty i ściągnij ją.
- 3Oczyść wszystkie części z brudu, piasku, rdzy i innych nalotów.
- 4Nową tarczę wyczyść z oleju zabezpieczającego i zamocuj ją na piaście. Zamontuj jarzmo oraz klocki w zacisku.
- 5Zabezpiecz powierzchnię styku tarczy z felgą koła specjalnym smarem.
- 6Załóż koło i sprawdź działanie hamulców.
Uwaga!
Wymiana tarcz hamulcowych zawsze powinna odbywać się parami. Dzięki temu zapewnisz równomierne hamowanie. Różnice w grubości tarcz powodują nierówny rozkład siły hamowania, co może prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. Dodatkowo warto wiedzieć, czy tarcze hamulcowe trzeba wymieniać z klockami. Każdy mechanik potwierdzi, że zdecydowanie tak, ponieważ części zużywają się jednocześnie. Mają one duży wpływ na to, czy układ hamulcowy w samochodzie działa prawidłowo. To, ile kosztują klocki i tarcze hamulcowe, zależy od wyboru części (oryginalnych czy zamienników) oraz indywidualnego cennika mechanika.
Jak zdjąć zapieczone tarcze hamulcowe?
Podczas ściągania tarcz hamulcowych pojawił się problem i duży opór? Spróbuj preparatów w sprayu, które służą do odkręcania spieczonych części samochodowych. Przyda Ci się też młotek, ale używaj go bardzo delikatnie.
Gdzie wyrzucić tarcze hamulcowe?
Wymiana tarcz hamulcowych przebiegła pomyślnie? Pamiętaj o tym, aby prawidłowo je wyrzucić. Najlepiej spakuj je do zamkniętego opakowania (np. kartonika) i oddaj do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (PZON). Jeśli wymieniasz tarcze hamulcowe w warsztacie, nie musisz się o nie martwić.
Jak wyczyścić zardzewiałe tarcze hamulcowe?
Zastanawiasz się, dlaczego tarcze hamulcowe rdzewieją? To zjawisko powszechne i naturalne, wynikające głównie z właściwości materiału, z którego są wykonane. Tarcze hamulcowe produkowane są zazwyczaj z żeliwa lub stali, które są podatne na korozję pod wpływem wilgoci. Wystarczy, że samochód stoi przez kilka godzin lub dni na zewnątrz, szczególnie w deszczowe dni lub przy wysokiej wilgotności powietrza, a na powierzchni tarcz zaczyna pojawiać się cienka warstwa rdzy. Dodatkowo zimą sól drogowa oraz błoto pośniegowe przyspieszają ten proces
W większości przypadków zardzewiałe tarcze hamulcowe mają tylko nieestetyczny nalot, którego warto się pozbyć. Jednak postępująca korozja może być już niebezpieczna, ponieważ powierzchnia zacznie się mocno ścierać, a powstające wyżłobienia i ubytki mogą zmienić współczynnik tarcia, co z kolei wpływa na osłabienie hamowania.
Zatem jak wyczyścić tarcze hamulcowe z rdzy? Naloty naturalnie powinny schodzić podczas jazdy, więc wystarczy kilka razy gwałtownie zahamować. Jeśli tak nie jest, wykorzystaj szczotkę drucianą do wyczyszczenia grubszej warstwy. Możesz też zastosować specjalne preparaty do czyszczenia hamulców, które usuwają rdzę, tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia. Bardziej zaawansowaną metodą jest szlifowanie powierzchni papierem ściernym o drobnej gradacji (800-1000) albo oddanie części do piaskowania.
Jak ochronić tarcze hamulcowe przed korozją?
A jak zabezpieczyć tarcze hamulcowe przed korozją? Pełna ochrona jest niemożliwa, a stosowanie tłustych środków, w tym specjalistycznych smarów, nie jest zalecane. To dlatego, że działanie tarcz hamulcowych polega na tarciu, co jest niemożliwe przy śliskiej powierzchni. Najlepiej wybrać dobrej jakości części od znanych producentów, a także raz na jakiś czas pozbywać się nalotów. Skorzystaj z powyższych porad na temat tego, jak wyczyścić zardzewiałe tarcze hamulcowe. W pozbywaniu się rdzy bardzo istotna jest regularna jazda, aby naloty samoistnie zostały usunięte. Unikaj też długiego parkowania na mokrym podłożu.
Jak dbać o tarcze hamulcowe?
Wiesz już jak ważna jest wymiana tarcz hamulcowych. Zastanawiasz się jednak, jak możesz dbać o nie podczas codziennej jazdy? Zastosuj poniższe wskazówki.
- Zachowaj maksymalną ostrożność na drodze i dostosuj styl jazdy do aktualnych warunków.
- Zamiast gwałtownego hamowania, postaw na redukcję biegów (o ile to możliwe).
- Wymieniaj tarcze wraz z klockami hamulcowymi w odpowiednim czasie, kontrolując ich stan techniczny.
- Weź pod uwagę to, jakie tarcze hamulcowe wybrać. Stawiaj na wysokiej jakości produkty od znanych marek.
- Wymieniaj tarcze hamulcowe parami dla równowagi.
- Dbaj o serwisowanie i regularnie wymieniaj płyn hamulcowy w aucie.
Zastanawiasz się, jak schłodzić tarcze hamulcowe? Rozgrzana powierzchnia nie powinna mieć gwałtownego kontaktu z zimną wodą, np. wjeżdżając w kałużę albo udając się na myjnię po intensywnej jeździe (pełnej mocnego hamowania). Warto odczekać kilka lub kilkanaście minut.
Dlaczego tarcze hamulcowe się grzeją i wykrzywiają?
Tarcze hamulcowe powinny być gorące i jest to naturalne zjawisko. W efekcie hamowania dochodzi do tarcia między klockami a tarczą, co powoduje wydzielanie ogromnej ilości ciepła. To, ile stygną tarcze hamulcowe, zależy od ich rodzaju oraz intensywności jazdy. Najczęściej trwa to kilka, kilkanaście minut.
Mimo wszystko, wiedząc dlaczego grzeją się tarcze hamulcowe, musisz uważać na ich nadmierne przegrzewanie się. Może prowadzić to do poważniejszych deformacji, w tym skrzywień i ubytków. Dlaczego tak się dzieje? Z reguły jest to spowodowane nadmierną eksploatacją. Podczas jazdy, mocno rozgrzana powierzchnia, często ulega jeszcze większemu tarciu (np. poprzez agresywny styl jazdy albo nagłe hamowanie). Jest wtedy bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia. Może być również nieprawidłowo wentylowana.
Odpowiedź na pytanie, dlaczego tarcze hamulcowe się krzywią, może dotyczyć również nieprawidłowości wynikających z wady fabrycznej, błędnego montażu albo niewłaściwego serwisu. Oczywiście bardzo istotne jest również to, jak dobrać tarcze hamulcowe do auta. Wraz z klockami, powinny być kompatybilne z Twoją marką i modelem samochodu. Wtedy masz pewność, że współczynnik tarcia jest odpowiedni, długość drogi hamowania nie będzie powodować niebezpiecznych sytuacji na drodze, a temperatura części zostanie utrzymana na prawidłowych wartościach.
Zabezpiecz się na każdą ewentualność!
Nie masz polisy, które zapewniłoby Ci pomoc w razie awarii na drodze? A może interesuje Cię ubezpieczenie OC w dobrej cenie? Sprawdź, ile zapłacisz, odwiedzając nasz kalkulator OC AC samochodu. Wystarczą podstawowe dane do wyliczenia składki, a także chwila na dopełnienie formalności w pełni online.
FAQ:
- 1Ile kosztują tarcze hamulcowe, a ile wymiana?
Koszt wymiany tarcz hamulcowych zależy głównie od tego, na jaką część zamienną się zdecydujesz oraz jaki cennik ma konkretny mechanik. Markowy komplet może kosztować nawet kilkaset złotych. Z kolei jeśli zastanawiasz się, ile kosztują tarcze hamulcowe zamienne, to nie przekraczają one z reguły 150 złotych. Wymiana dla jednej osi w warsztacie wynosi od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Do kosztów trzeba jeszcze doliczyć wymianę klocków hamulcowych, ponieważ powinno się to odbyć jednocześnie.
- 2Jak zmierzyć tarcze hamulcowe?
Do pomiaru tarczy hamulcowej potrzebna będzie suwmiarka lub miara w formie taśmy. Zmierz odległość między dwoma przeciwległymi krawędziami tarczy, najlepiej w kilku miejscach. Jeśli wyniki się różnią, wiarygodne będzie wyciągnięcie średniej wartości. Warto wiedzieć, jak zmierzyć tarcze hamulcowe, ponieważ mogą być one odkształcone i tym samym trudne do określenia po jednej próbie.
- 3Jak sprawdzić, czy tarcze hamulcowe są do wymiany?
Przede wszystkim zobacz, czy nie ma na nich pęknięć, deformacji czy śladów korozji. Następnie zmierz tarcze hamulcowe i sprawdź, czy nie ma zbyt dużego zużycia. Jeśli zauważysz ubytki wynoszące około 2 milimetrów, warto wybrać się do mechanika.
Oceń artykuł