2023-11-16

Wymiana tablic rejestracyjnych – kiedy jest obowiązkowa? Ile kosztuje?

Dowiedz się, kiedy trzeba wymienić tablice rejestracyjne.

Wymiana tablic rejestracyjnych – kiedy jest obowiązkowa? Ile kosztuje?

Kierowcom mogło utkwić w pamięci, że podczas rejestracji używanego samochodu w Wydziale Komunikacji, konieczne było złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego wraz z tablicami. Od niedawna wiele się zmieniło w tej kwestii. Podpowiemy, jak wygląda wymiana tablic rejestracyjnych oraz kiedy jest to konieczne. Wyjaśnimy też, ile to wszystko kosztuje.

Czy konieczna jest wymiana tablic rejestracyjnych?

Od 31 stycznia 2022 roku wiele się zmieniło w zakresie wymiany tablic rejestracyjnych. Nowe przepisy wprowadziły prawdziwą rewolucję w branży samochodów używanych i formalnościach z nimi związanych. Oczywiście wciąż trzeba przerejestrować auto, a w tym celu odwiedzić Wydział Komunikacji. Zastanawiasz się jednak, czy jest obowiązek zmiany tablic rejestracyjnych? Według aktualnych przepisów – nie. To duże udogodnienie dla kierowców. Z czym to się wiąże?

Trzeba pamiętać, że zakup samochodu z innego regionu bez wymiany tablic rejestracyjnych wiąże się z jazdą z inną kombinacją liter niż jest to przyjęte w danej miejscowości czy mieście. Jeśli jakiś kierowca nie czuje się z tym komfortowo, nie musi korzystać z tego udogodnienia. Zmiana tablic rejestracyjnych po przeprowadzce także nie jest wymagana, ale trzeba pamiętać o aktualizacji danych w Wydziale Komunikacji.

O tym, czy konieczna jest zmiana tablic rejestracyjnych, świadczy też pochodzenie auta. Jeśli jest to Polska – nie ma takiego obowiązku. Numery rejestracyjne związane z samochodem sprowadzonym z zagranicy, trzeba zmienić.

Zmiana numeru tablic rejestracyjnych indywidualnych

Możesz jeszcze mieć wątpliwości co do tego, czy jest konieczność zmiany tablic rejestracyjnych, jeśli są na nich indywidualne kombinacje liter i cyfr. Nie ma takiego obowiązku, ale oczywiście możesz to zrobić. Kierowcy często decydują się na to, aby indywidualna tablica rejestracyjna została zmieniona na mniej charakterystyczną, z klasycznymi literami świadczącymi o miejscu zamieszkania właściciela auta.

Kiedy zmienia się tablice rejestracyjne?

Zmiana tablic rejestracyjnych w Polsce jest konieczna w niektórych przypadkach:

  • jeśli samochód jest sprowadzony zza granicy – procedura wymaga nie tylko wymiany tablic rejestracyjnych, ale także dołączenia dodatkowych dokumentów; z pełną listą warto zapoznać się przed wizytą w Wydziale Komunikacji,
  • kiedy tablice są zniszczone i nieczytelne – szczególnie jeśli zamazują cyfry lub litery, utrudniając identyfikację pojazdu,
  • gdy wzór nie odpowiada obowiązującym unijnym normom – między innymi dotyczy to zmiany tablic rejestracyjnych z czarnych na białe.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic 2023?

Wiesz już, kiedy zmiana tablic rejestracyjnych nie jest obowiązkowa. Sprawdźmy teraz, co możesz zyskać korzystając z takiego przywileju. Na pewno każdy właściciel liczy dokładnie pieniądze, które wydaje na zakup pojazdu i późniejsze formalności. Mamy zatem dobrą wiadomość.

Sam koszt zmiany tablic rejestracyjnych do tej pory był dosyć spory, bo wynosił 80 złotych za zwyczajną (nową) i 1000 złotych za indywidualną. Jeśli podejmiesz decyzję o pozostawieniu aktualnych numerów, możesz wiele zaoszczędzić. Za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i nalepkę legalizacyjną zapłacisz zaledwie 80 złotych.

Kiedy jednak zdecydujesz się na zmianę tablic rejestracyjnych, cena za rejestrację będzie wynosić 160 złotych w przypadku standardowych numerów oraz 1080 złotych z indywidualną kombinacją.

To ważne!

Przerejestrowanie pojazdu wygląda tak samo zarówno w przypadku zmiany tablic rejestracyjnych, jak i bez niej. Jedynie, co trzeba zrobić, to zaznaczyć odpowiednią kwestię we wniosku.

Uszkodzona lub zagubiona tablica rejestracyjna – co trzeba zrobić?

Czasem kierowcy muszą wymienić numery rejestracyjne na nowe i wcale nie dotyczy to zakupu auta. Tablice potrafią się zniszczyć, a nawet odpaść w trakcie jazdy. Warto najpierw przejechać się po okolicy i sprawdzić, czy nie odpadły gdzieś na trasie. Z kolei kradzież tablic rejestracyjnych trzeba zgłosić na policję.

Jeśli doszło do zniszczenia lub zgubienia tablic rejestracyjnych, koniecznie trzeba wyrobić sobie nowe egzemplarze. Potrzebne są do tego:

  • dowód rejestracyjny wraz z ważnym badaniem technicznym,
  • oświadczenie o utracie tablic (wypełnione i podpisane),
  • tablice rejestracyjne (nawet zniszczone) - jeśli doszło do zgubienia jednego egzemplarza, trzeba złożyć drugi.

Wymagane dokumenty można przesłać elektronicznie przy pomocy skrzynki kontaktowej ePUAP wraz z kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym, przesłać pocztą elektroniczną albo złożyć osobiście w urzędzie. Warto jednak wcześniej sprawdzić wymagania w danym Wydziale Komunikacji dla Twojego miejsca zamieszkania.

Ile kosztuje zmiana tablic rejestracyjnych? Wydanie dwóch duplikatów wynosi 93 złote. Jeden wtórnik to cena 53 złote.

Ile czasu trwa wymiana tablic rejestracyjnych?

Wymiana tablic rejestracyjnych może trochę potrwać, dlatego warto złożyć wniosek o wydanie tymczasowych numerów, ważnych przez 30 dni. To konieczne, jeśli chcesz poruszać się zgodnie z prawem po drogach publicznych. Termin otrzymania nowych tablic rejestracyjnych jest uzależniony od konkretnego urzędu, ale zazwyczaj trwa około tygodnia/dwóch.

Czy można jeździć samochodem bez przerejestrowania?

Pamiętaj o tym, że zmiana tablic rejestracyjnych nie jest obowiązkowa, ale nadal konieczne jest dopełnienie formalności związanych z przerejestrowaniem samochodu. Trzeba tu pamiętać o dwóch kwestiach:

  • Sprzedający samochód musi zgłosić jego zbycie (sprzedaż).
  • Kupujący musi zgłosić nabycie pojazdu (zakup).
  • Kupujący powinien przerejestrować zakupiony samochód.

To ważne!

Zgłoszenie nabycia pojazdu, czyli jego zakupu, nie jest równoznaczne z rejestracją. Pierwszą formalność możesz zrobić nawet przez internet i nie jest to mocno skomplikowana procedura. W dodatku jest w pełni bezpłatna. Nieco inaczej jest z rejestracją, która wymaga wymiany dowodu rejestracyjnego, aby miał on aktualne dane na temat właściciela (lub właścicieli).

Ile czasu na przerejestrowanie auta w 2023 roku?

Aktualnie w Polsce działają przepisy prawa, które jasno mówią o tym, że nowy właściciel pojazdy ma obowiązek powiadomienia o nabyciu w ciągu 30 dni od momentu zawarcia umowy ze sprzedającym. Najczęściej kierowcy od razu po tej procedurze odwiedzają Wydział Komunikacji lub składają wniosek o zmianę tablic rejestracyjnych i aktualizację danych online. W ustawie jednak nie ma precyzyjnie określonych terminów związanych z tą formalnością. Za przerejestrowanie w teorii nie ma też kar, jednak w praktyce mogą być one nałożone za brak zgłoszenia do starosty faktu o nabyciu pojazdu. Mandaty nakładane są indywidualnie i wynoszą od 200 do 1000 złotych.

Uwaga!

Choć teoretycznie nie grozi Ci kara za nieprzerejestrowanie auta, jedynie za brak zgłoszenia nabycia pojazdu – najlepiej zrobić to w podobnym czasie. Dane w dowodzie rejestracyjnym powinny być zgodne ze stanem rzeczywistym. Jeśli tak nie będzie – mogą Cię czekać nieprzyjemności zarówno podczas kontroli, wypadków, jak i badań technicznych.

Pamiętaj o tym, że nieco inne zasady panują w przypadku samochodów sprowadzonych z zagranicy. Kara za nieprzerejestrowanie auta w ciągu 30 dni od momentu przyjazdu do Polski wynosi nawet 1000 złotych.

Czy do przerejestrowania samochodu potrzebne są tablice rejestracyjne 2023?

Aby zarejestrować samochód osobowy zakupiony w Polsce, potrzebujesz następujących dokumentów:

  • wniosek o rejestrację pojazdu (uzupełniony i podpisany),
  • dokument potwierdzający nabycie pojazdu (np. umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT),
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • potwierdzenie uiszczenia wszystkich opłat,
  • dowód rejestracyjnym z aktualnym wpisem o ważnym badaniu technicznym.

Konieczne jest też posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia. Bez tej formalności jazda po publicznych drogach nie jest możliwa. Możesz oczywiście przejąć polisę po zbywcy, ale wtedy trzeba liczyć się z brakiem automatycznego przedłużenia oraz ewentualnym nowym naliczeniem składki przez towarzystwo ubezpieczeniowe. W każdej chwili możesz sprawdzić cenę, odwiedzając kalkulator OC i AC online, nawet bez wychodzenia z domu. Porównasz dostępne warianty u różnych towarzystw i dopełnisz formalności, kupując atrakcyjny pakiet OC i AC.

Zmiana tablic rejestracyjnych a ubezpieczenie OC

Wielu kierowców zastanawia się nad pewną kwestią – zmiana tablic rejestracyjnych a OC. Weźmy pod uwagę kilka przykładowych sytuacji.

  • Jeśli nowy właściciel samochodu nie chce kupować ubezpieczenia, może je przejąć po zbywcy. Może wiązać się to z rekalkulacją składki. Po stronie sprzedawcy należy obowiązek zgłoszenia danych nowego właściciela do towarzystwa ubezpieczeniowego.
  • Przejęcie polisy nie jest konieczne, to też dobry pomysł na to, aby znaleźć atrakcyjniejszą ofertę. W tym celu trzeba złożyć wypowiedzenie i podpisać umowę z wybranym towarzystwem.
  • Jeśli doszło do zmiany numeru rejestracyjnego, konieczne jest zgłoszenie tego faktu do towarzystwa ubezpieczeniowego. Najlepiej skontaktować się w sposób preferowany w danej firmie. Należy zeskanować dowód rejestracyjny oraz wskazać numer polisy. Ubezpieczenie dalej będzie ważne.

Kiedy wchodzą nowe tablice rejestracyjne?

Ze względu na to, że w Polsce jest coraz więcej aut, większe miasta wprowadzają nowe tablice rejestracyjne. Pojawiają się one stopniowo. Właśnie dlatego możesz już teraz zauważyć literę A w Warszawie, V we Wrocławiu czy XD w Gdańsku.

Ciekawostka!

Wiesz, że są różne rodzaje tablic rejestracyjnych? Na drogach możesz spotkać białą czcionkę na niebieskim tle, czyli egzemplarze dyplomatyczne albo czarne kombinacje cyfr i liter na zielonym podłożu przeznaczone dla aut elektrycznych.

FAQ:

  • 1
    Jak wygląda przerejestrowanie pojazdu bez zmiany tablic?

    Przerejestrowanie pojazdu bez zmiany tablic niczym się nie różni od standardowej procedury z wymianą numerów rejestracyjnych. Konieczne jest najpierw zgłoszenie nabycia pojazdu do starosty, a następnie udanie się do Wydziału Komunikacji lub złożenie wniosku przez Internet.

  • 2
    Co trzeba zrobić po zakupie auta 2023?

    Po zakupie auta należy opłacić stosowny podatek w Urzędzie Skarbowym, zadbać o ważne ubezpieczenie OC, zgłosić nabycie pojazdu oraz zarejestrować go w Wydziale Komunikacji.

  • 3
    Czy można zostawić tablice rejestracyjne z innego miasta?

    Można pozostawić tablice rejestracyjne, nawet jeśli samochód pochodzi z innego polskiego miasta.

  • 4
    Czy numery rejestracyjne wracają do puli?

    Numery rejestracyjne nie wracają do ponownego użytku.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku