2022-10-13

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych na drodze podczas Wszystkich Świętych?

W czasie wyjazdu na obchody Święta Zmarłych zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich.

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych na drodze podczas Wszystkich Świętych?

Dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji i zadumy nad grobami naszych najbliższych, ale też okres wzmożonego ruchu na drogach, zarówno w miastach, jak i na szosach. Wielu Polaków wyrusza w podróż w rodzinne strony, niekiedy oddalone od miejsca zamieszkania o setki kilometrów. Drogi dojazdowe do cmentarzy są oblegane i korkują się, na parkingach ciężko znaleźć wolne miejsce. W takich warunkach bezpieczna jazda samochodem oraz zachowanie ostrożności przez pieszych odgrywają kluczową rolę. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, aby przeżyć to święto bez nieprzewidzianych zdarzeń na drodze.

Wolniej znaczy bezpieczniej

To hasło znane każdemu kierowcy, powtarzane na każdym kroku, w mediach i w apelach policji. Jednak wielu nadal o nim zapomina. Od lat w okolicach 1 listopada rusza ogólnopolska akcja Znicz. Organizowana jest przez policję, ale angażują się w nią też inne służby – straż miejska, gminna, Żandarmeria Wojskowa. To, od kiedy do kiedy trwa akcja Znicz w danym roku, zależy od tego, w jaki dzień tygodnia przypada 1 listopada i jakie są prognozy natężenia ruchu w tym okresie. Jej zasadniczym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach w okolicy Dnia Wszystkich Świętych. Wzmożone kontrole, sterowanie ruchem w newralgicznych miejscach wokół cmentarzy, interwencje w razie wypadków i kolizji sprawiają, że dla policjantów jest to czas intensywnej pracy,

Więcej patroli na drogach skłania do zdjęcia nogi z gazu, jednak jak pokazała akcja Znicz 2021, statystyki nie są wcale różowe. W okresie od 29 października  do 2 listopada 2021 roku ponad 500 kierowcom zabrano prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym powyżej 50 km/h. Wciskając gaz, warto pomyśleć nie tylko o 1500 zł mandatu, jeśli zdarzy się to pierwszy raz, ale też o innych użytkownikach drogi i stwarzanym dla nich zagrożeniu.

Upewnij się, że możesz prowadzić

To kolejna zasada, o której słyszy się często, podobnie jak o statystykach pokazujących liczby zatrzymanych za jazdę pod wpływem. Odnosząc się do ubiegłorocznej akcji Znicz, statystyki policyjne informują, że w okolicach 1 listopada zatrzymano przeszło 1300 kierowców za wspomniane wykroczenie. Mimo ciągłych prób uświadamiania problem nadal istnieje. Czasami zdarza się, że jest to konsekwencja spożycia alkoholu poprzedniego dnia, a kierowca nie zdaje sobie sprawy, że jeszcze nie powinien prowadzić. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w alkomat. Za jednorazowy zapłacimy w aptece ok. 10 zł. Można też zgłosić się do najbliższej komendy policji i poddać się badaniu.

Jak poruszać się bezpiecznie wokół cmentarza?

Korki, tłok na parkingach, tłumy pieszych skłaniają do zachowania szczególnej ostrożności. Chwila nieuwagi wystarczy, by źle wymanewrować i zarysować inny samochód. Jeśli to możliwe, lepiej wybrać się na cmentarz pieszo, komunikacją miejską lub zorientować się, gdzie w okolicy znajdują się inne parkingi. Parkując nieco dalej od cmentarza, będzie trzeba przejść kawałek pieszo, ale zaoszczędzimy czas i paliwo, które stracilibyśmy podczas stania w korku. Unikniemy też tłoku na parkingu i związanego z nim stresu.

Jeśli ktoś decyduje się na dojazd do samego cmentarza, powinien uzbroić się w cierpliwość. Ważne, aby zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Poruszając się w korku mimo niewielkiej prędkości, wystarczy chwila, by nie zauważyć, że wcześniejszy pojazd hamuje. Manewrując na ciasnym parkingu nietrudno o otarcie auta. Niekiedy zdarza się, że sprawca odjedzie i pozostawi niemiłą niespodziankę. W takich sytuacjach bardzo przydatne będzie dobrowolne ubezpieczenie AC, które chroni przed finansowymi skutkami uszkodzenia auta. Z naszej innej porady dowiesz się wszystkiego na temat, jak starać się o odszkodowanie w przypadku szkody parkingowej.

Chociaż policyjna akcja Znicz przewiduje wzmożone kontrole wokół cmentarzy, niestety nie brakuje tych, którzy próbują wykorzystać tłok i roztargnienie odwiedzających groby. Dlatego warto zawsze upewnić się, że samochód został zamknięty. By nie kusić losu, lepiej też nie zostawiać np. torebek na siedzeniach.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny

Akcja Znicz 2022 zbliża się wielkimi krokami. Warto zrobić możliwie jak najwięcej, aby nie zakończyła się mandatem czy wypadkiem. Poruszając się autem w okolicach cmentarza, trzeba zwrócić szczególną uwagę na pieszych przemieszczających się nie tylko po chodnikach, które przy takich okazjach stają się zbyt wąskie, ale też po skraju jezdni czy przechodzących przez jezdnię w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Również piesi powinni zachować czujność i stosować się do ogólnych zasad. Wzmożony ruch wymaga od jego uczestników wyrozumiałości. Pamiętaj, że docierając na cmentarz jesteś kierowcą, ale za chwilę wysiądziesz z auta, wtopisz się w tłum pieszych, których zachowanie być może jeszcze chwilę wcześniej Cię irytowało. Zachowanie spokoju jest bardzo ważne.

Na przełomie października i listopada bardzo szybko się ściemnia. W tym okresie następuje też zmiana czasu na zimowy, co dodatkowo przyspiesza zapadanie zmroku. W dzień Wszystkich Świętych wiele osób wybiera się na późno popołudniowe lub wieczorne spacery, by podziwiać morza światełek na cmentarzach. Dbając o bezpieczeństwo swoje i najbliższych, zwłaszcza gdy teren wokół cmentarza nie jest oświetlony, warto zaopatrzyć się w odblaski, by umożliwić kierowcom odpowiednią reakcję.

Podczas akcji Znicz policja przypomina, że bycie widocznym na drodze znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Dotyczy to również pojazdów, dlatego warto pamiętać o właściwym oświetleniu auta.

Bezpieczna jazda samochodem porady

W ubiegłym roku podczas akcji Znicz policja odnotowała 288 wypadków, zginęło 18 osób, a 345 zostało rannych. Jakie podsumowanie przyniesie tegoroczna akcja Znicz, okaże się niedługo. Aby było lepsze niż w latach ubiegłych, warto pamiętać o kilku zasadach, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu:

  • zwolnij;
  • prowadź auto tylko, gdy jesteś trzeźwy;
  • zachowuj spokój;
  • unikaj ryzykownych manewrów;
  • zadbaj o bezpieczeństwo pasażerów (pasy, prawidłowe zapięcie fotelika dziecięcego);
  • pamiętaj o właściwej odległości od innych aut;
  • sprawdź oświetlenie samochodu;
  • zaplanuj podróż wcześniej, by uniknąć pośpiechu;
  • zachowaj ostrożność jako pieszy;
  • przechodź przez jezdnię w wyznaczonych miejscach;
  • poruszaj się po chodniku lub poboczu możliwie najdalej od jezdni;
  • zadbaj o odblaski.

Jak uczyć dzieci bezpieczeństwa na drodze?

Groby odwiedzamy całymi rodzinami, często z dziećmi w różnym wieku. Można ten czas wykorzystać na edukację najmłodszych, by w praktyce pokazać im, jak zachowywać się w okresie wzmożonego ruchu na drodze, wśród tłumu przechodniów. Akcja Znicz w szkole najczęściej kojarzy się ze zbiórką zniczy, które później odpalane są na zapomnianych grobach. Czasami jednak miewa inny wymiar. Zdarza się, że starsi uczniowie klas mundurowych angażują się w służbę 1 listopada, wspierając funkcjonariuszy i dbając o bezpieczeństwo pieszych przy cmentarzach.

Czuj się bezpiecznie wybierając odpowiednie ubezpieczenie

Wzmożony ruch, podróże, problemy z parkowaniem generują ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń, które skutkują dodatkowymi kosztami. Aby ich uniknąć, warto rozważyć zakup odpowiedniego ubezpieczenia. AC i assistance będą pomocne w razie problemów na drodze czy parkingu. 1 listopada to czas, kiedy szczególnie dbamy o groby. Warto wtedy też pomyśleć o ubezpieczeniu nagrobka, który narażony jest nie tylko na działanie sił natury, ale również akty wandalizmu i kradzieże. Skontaktuj się z naszym konsultantem lub odwiedź najbliższą placówkę CUK, by wybrać ubezpieczenie odpowiednie dla siebie.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku