W tym artykule:
- Szkoda parkingowa - jakie są możliwości?
- Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia - co wtedy?
- AC a zarysowanie samochodu
- AC działa nie tylko przy zarysowanym samochodzie
- Czy opłaca się zgłaszać szkodę parkingową?
- Sprawca na miejscu - co robić?
- Zadośćuczynienie z OC sprawcy - wzór
- Zgłoś się do towarzystwa ubezpieczeń
- Sprawca nie chce spisać oświadczenia - co wtedy?
- Stłuczka parkingowa albo mała szkoda z Twojej winy
- Porównaj ceny ubezpieczeń komunikacyjnych
Zarysowanie auta może zdarzyć się wszędzie - podczas zakupów w centrum handlowych, na parkingu pod biurem, a nawet na Twoim osiedlu. Jak się zachować w momencie, kiedy sprawca, chcąc uniknąć odpowiedzialności, po prostu odjechał z miejsca zdarzenia? A co zrobić, jeśli się z Tobą skontaktował?
Szkoda parkingowa - jakie są możliwości?
Porysowany samochód na parkingu przed domem czy przed sklepem to bardzo stresująca sytuacja. Wszystko jednak zależy od tego, jakie są okoliczności zdarzenia, a konkretniej tego czy sprawca jest znany.
Szkoda parkingowa może być Ci zrekompensowana na dwa sposoby. Jednym z nich jest zadośćuczynienie z OC sprawcy. Wzór oświadczenia znajdziesz w tym artykule. Opisujemy też inną możliwość, a mianowicie otrzymanie odszkodowania z tytułu AC po zarysowaniu samochodu na parkingu.
Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia - co wtedy?
Nie zawsze sytuacja jest tak jasna i klarowna, jak się wydaje. Jeśli zauważyłeś uszkodzenia Twojej karoserii, a sprawca nie pozostawił po sobie śladu, możesz wezwać policję na miejsce zdarzenia. Funkcjonariusze powinni sprawdzić monitoring, zapytać świadków o okoliczności zdarzenia, jednak ustalenie sprawcy w praktyce, jest bardzo trudne. Co nie oznacza, że jest niemożliwe.
Co możesz zrobić, kiedy zobaczysz otarcie samochodu albo zarysowany zderzak? Koniecznie zrób zdjęcia szkody oraz pomóż funkcjonariuszom w zebraniu dowodów. Jeśli zdarzyło się to na Twoim osiedlu, popytaj mieszkańców. Sprawdź też czy działał lokalny monitoring. Porozmawiaj też z innymi kierowcami, każdy szczegół jest niesamowicie istotny.
Wezwanie policji jest także obowiązkowe, kiedy znasz sprawcę, a ten nie przyznaje się do winy.
AC a zarysowanie samochodu
Ubieganie się o zadośćuczynienie z OC sprawcy może być dość czasochłonne, dlatego niektórzy kierowcy decydują się na zgłoszenie tej sprawy do swojego ubezpieczyciela w ramach AC. W tym przypadku likwidacja szkody przebiega nieco szybciej.
Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez osobę trzecią możesz otrzymać w ramach ubezpieczenia AC - dotyczy to zarówno świadomego działania, jak i nieświadomego uszkodzenia Twojego auta. Jak najszybciej musisz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela, jednak konkretne terminy znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy). To komfortowe rozwiązanie właśnie w przypadku braku możliwości ustalenia sprawcy uszkodzeń. Na miejsce możesz wezwać policję, która sporządzi protokół. Ten dokument przyda Ci się w momencie starania się o odszkodowanie. Możesz też zrobić zdjęcia zarysowanego auta, a następnie zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Rzeczoznawca będzie musiał ocenić szkodę i koszt naprawy Twojego auta. Wysokość wypłaty świadczenia zależy od rodzaju uszkodzeń oraz zakresu ubezpieczenia.
AC działa nie tylko przy zarysowanym samochodzie
Warto zaznaczyć, że dobrowolne ubezpieczenie AC jest przydatne nie tylko podczas stłuczek na parkingu. To także gwarancja wsparcia finansowego podczas zniszczeń samochodu np. przez silne wichury czy poważniejsze uszkodzenia samochodu na drodze. AC działa również wtedy, kiedy to Ty przez przypadek zarysujesz auto. Wysokość odszkodowania oraz szczegółowe warunki zależą jednak od konkretnej oferty i warunków umowy.
Z DORADCĄ
Czy opłaca się zgłaszać szkodę parkingową?
Tak jak wspominaliśmy, jeśli sprawca się nie odnajdzie, a policja nie będzie miała wystarczających dowodów, aby dalej zajmować się sprawą, możesz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela po odszkodowanie. AC jest dobrowolnym ubezpieczeniem, jednak dużym wsparciem finansowym w takiej sytuacji.
Szkoda parkingowa czasem jednak nie jest zgłaszana przez kierowców. Naprawa samochodu może okazać się mało kosztowna, więc nie sprawia problemu dla domowego budżetu.
Pamiętaj, że każde zgłoszenie w ramach AC, ma wpływ na podwyższenie składki. Dzieje się tak dlatego, że każde zgłoszenie szkody w ramach AC, obniża Twoje zniżki. W praktyce koszt zapłacenia za ubezpieczenie może okazać się nieco wyższy niż sam koszt szkody parkingowej, np. za zarysowanie samochodu. Więcej na temat tego, czy warto zgłaszać małą szkodę w ramach AC, przeczytasz w naszym artykule. Często opłaca się po prostu pokryć koszty z własnej kieszeni.
Uwaga!
Co ważne, nawet jeśli zgłosisz się do swojego ubezpieczyciela i będziesz chciał ubiegać się o zadośćuczynienie za szkodę parkingową w ramach AC, nadal ubezpieczyciel może wystąpić do sprawcy zdarzenia o pokrycie szkód. Przykładowo, kiedy odnajdzie się sprawca dopiero po długim czasie, będzie toczyć się wobec niego postępowanie regresowe. Oznacza to, że w praktyce zapłaci on za zarysowanie samochodu. Tym samym, szkoda zgłoszona w ramach AC nie będzie dla Ciebie kosztowna, czyli ubezpieczenie AC pozostanie w kwocie takiej samej, jaką płaciłeś wcześniej.
Sprawca na miejscu - co robić?
Zobaczyłeś zarysowane auto na parkingu? Jeśli sprawca czeka na Ciebie na parkingu lub zostawił wiadomość z danymi kontaktowymi, masz możliwość załatwienia sprawy szybko i sprawnie. Nie musisz wzywać policji, a właściwie - nie powinieneś. Jeśli na miejscu zdarzenia nie ma rannych, wiadomo, kto wyrządził szkodę, a poszkodowane są wyłącznie auta, możesz nawet zostać ukarany grzywną.
Wystarczy, że spiszesz oświadczenie, takie samo, jak w przypadku kolizji na drodze. Pismo powinno zawierać podstawowe dane kierowców, datę i miejsce zdarzenia, informacje na temat polisy ubezpieczeniowej sprawcy oraz dokładny opis zdarzenia. Uwzględnij też uszkodzenia, które zostały wyrządzone. Przydadzą się również zdjęcia szkody lub ewentualne dane świadków. Im więcej dowodów na to, co się stało, tym lepiej. Każde oświadczenie powinno być też podpisane przez obie strony. Więcej na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.
Zadośćuczynienie z OC sprawcy - wzór
Pisemne zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela to podstawa do wypłaty Twojego zadośćuczynienia po szkodzie parkingowej. Pismo powinno zawierać:
- datę i miejsce wyrządzenia szkody parkingowej,
- imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL sprawcy,
- imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL poszkodowanego,
- numer rejestracyjny obydwóch pojazdów,
- numer polisy sprawcy,
- nazwa zakładów ubezpieczeniowych sprawcy i poszkodowanego,
- wszelkie szczegóły dotyczące okoliczności zdarzenia,
- dokładny opis uszkodzeń, w tym miejsce,
- własnoręczne podpisy.
Tak jak wspominaliśmy, przydadzą się także zdjęcia szkody.
Zgłoś się do towarzystwa ubezpieczeń
Jak najszybciej zgłoś się do ubezpieczyciela, z którym ma podpisaną umowę sprawca. Możesz to zrobić telefonicznie, osobiście lub wysyłając zgłoszenie pocztą. Dołącz oświadczenie i zdjęcia, które potwierdzą zdarzenie. Procedura wypłaty odszkodowania ruszy od razu, a Ty będziesz musiał poczekać na wycenę szkody oraz wypłatę świadczenia.
Sprawca nie chce spisać oświadczenia - co wtedy?
Co zrobić w sytuacji, kiedy sprawca chce pokryć koszty z własnej kieszeni na miejscu zdarzenia? To dość ryzykowne rozwiązanie. Przede wszystkim, niewielka rysa, pęknięcie czy uderzenie oświetlenia, na pozór może być mało kosztowne. Przy bliższym rozeznaniu jednak może okazać się, że wartość uszkodzeń jest wyższa, niż wydawało się na początku. To jednak oszacuje mechanik samochodowy. Kontakt ze sprawcą w tym przypadku stoi pod znakiem zapytania, dlatego warto zgłosić szkodę parkingową do ubezpieczyciela.
A co się stanie, jeśli sprawca nie chce podpisać oświadczenia ani wypłacić Ci odszkodowania z własnej kieszeni? Sprawa jest bardziej skomplikowana, dlatego radzimy wezwać policję na miejsce zdarzenia.
Stłuczka parkingowa albo mała szkoda z Twojej winy
Zarysowanie samochodu na parkingu może zdarzyć się w najmniej odpowiednim momencie. Najlepszym wyjściem jest znalezienie właściciela samochodu, aby przyznać się do popełnionego czynu. Nie można jednak odjeżdżać bez pozostawienia kontaktu do siebie. Dlaczego?
- kiedy policja Cię odnajdzie, otrzymasz mandat,
- jeśli ubezpieczyciel zapłaci za szkodę, może wymagać od Ciebie zwrotu za poniesione koszty (tzw. regres ubezpieczeniowy).
Dobrym rozwiązaniem jest też pozostawienie numeru telefonu np. na kartce za szybą. Warto też pamiętać o tym, że każde zgłoszenie szkody w ramach Twojego OC spowoduje, że ubezpieczyciel na nowo będzie wyliczał Twoją składkę za obowiązkową polisę. Może okazać się, że stracisz zniżki za bezszkodową jazdę.
Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Uwaga, kolizja! Co zrobić, gdy ją spowodujesz?
Uwaga!
Kierowca jest też odpowiedzialny za szkody parkingowe, które wyrządzi osoba trzecia, jadąca z Tobą w samochodzie. Oznacza to, że jeśli wysiadając zarysuje auto, które stoi obok na parkingu, sprawca może nadal ubiegać się o zadośćuczynienie za porysowanie w ramach OC sprawcy.
Porównaj ceny ubezpieczeń komunikacyjnych
Skorzystaj z naszego kalkulatora online, dzięki któremu w kilka minut obliczysz wysokość składki za OC i AC. Skontaktuj się także z infolinią lub odwiedź nas w jednej z placówek.
Oceń artykuł