Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-03-17

Porysowany samochód - jak starać się o odszkodowanie przy szkodzie parkingowej?

Zarysowane auto? Działaj sprawnie!

Zarysowanie auta może zdarzyć się wszędzie - podczas zakupów w centrum handlowych, na parkingu pod biurem, a nawet na Twoim osiedlu. Jak się zachować w momencie, kiedy sprawca, chcąc uniknąć odpowiedzialności, po prostu odjechał z miejsca zdarzenia? A co zrobić, jeśli się z Tobą skontaktował?

Zauważyłeś rysy na samochodzie? Zobacz jak działać krok po kroku.
Zauważyłeś rysy na samochodzie? Zobacz jak działać krok po kroku.

Sprawca na miejscu - co robić?

Zobaczyłeś zarysowane auto na parkingu? Jeśli sprawca czeka na Ciebie na parkingu lub zostawił wiadomość z danymi kontaktowymi, masz możliwość załatwienia sprawy szybko i sprawnie. Nie musisz wzywać policji, a właściwie - nie powinieneś. Jeśli na miejscu zdarzenia nie ma rannych, wiadomo, kto wyrządził szkodę, a poszkodowane są wyłącznie auta, możesz nawet zostać ukarany grzywną. Wystarczy, że spiszesz oświadczenie, takie samo, jak w przypadku kolizji na drodze.

Pismo powinno zawierać podstawowe dane kierowców, datę i miejsce zdarzenia, informacje na temat polisy ubezpieczeniowej sprawcy oraz dokładny opis zdarzenia. Uwzględnij też uszkodzenia, które zostały wyrządzone. Przydadzą się również zdjęcia szkody lub ewentualne dane świadków. Im więcej dowodów na to, co się stało, tym lepiej. Każde oświadczenie powinno być też podpisane przez obie strony.

Zgłoś się do zakładu ubezpieczeń

Jak najszybciej zgłoś się do ubezpieczyciela, z którym ma podpisaną umowę sprawca. Możesz to zrobić telefonicznie, osobiście lub wysyłajączgłoszeniepocztą. Dołącz oświadczenie i zdjęcia, które potwierdzą zdarzenie. Procedura odszkodowaniowa ruszy od razu, a Ty będziesz musiał poczekać na wycenę rzeczoznawcy oraz wypłatę świadczenia.

Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia - co wtedy?

Nie zawsze jednak sytuacja jest tak jasna i klarowna, jak się wydaje. Jeśli zauważyłeś uszkodzenia Twojej karoserii, a sprawca nie pozostawił po sobie śladu, możesz wezwać policję na miejsce zdarzenia. Funkcjonariusze powinni sprawdzić monitoring, zapytać świadków o okoliczności zdarzenia, jednak ustalenie sprawcy w praktyce, jest bardzo trudne. Wezwanie policji jest także obowiązkowe, kiedy osoba, która wyrządziła Ci szkodę, nie przyznaje się do winy.

Odszkodowanie w ramach AC

Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez osobę trzecią możesz otrzymać w ramach ubezpieczenia AC. Dotyczy to zarówno świadomego działania, jak i nieświadomego uszkodzenia Twojego auta. Jak najszybciej musisz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela, jednak konkretne terminy znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy). To komfortowe rozwiązanie właśnie w przypadku braku możliwości ustalenia sprawcy uszkodzeń.

Na miejsce możesz wezwać policję, która sporządzi protokół. Ten dokument przyda Ci się w momencie starania się o odszkodowanie. Możesz też zrobić zdjęcia zarysowanego auta, a następnie zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Rzeczoznawca będzie musiał ocenić szkodę i koszt naprawy Twojego auta. Wysokość wypłaty świadczenia zależy od rodzaju uszkodzeń oraz zakresu ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że każde zgłoszenie w ramach AC, ma wpływ na podwyższenie składki. Więcej na temat tego, czy warto zgłaszać małą szkodę w ramach AC, przeczytasz w naszym artykule. Często opłaca się po prostu pokryć koszty z własnej kieszeni.

Porównaj ceny ubezpieczeń komunikacyjnych

Skorzystaj z naszego kalkulatora online, dzięki któremu w kilka minut obliczysz wysokość składki za OC i AC. Skontaktuj się także z infolinią lub odwiedź nas w jednej z placówek.

keyboard_arrow_up