2019-09-24

Ubezpieczenie nagrobka – kiedy warto?

Sprawdzamy, jak dokładnie działa ubezpieczenie nagrobka i czy warto kupić polisę.

Ubezpieczenie nagrobka – kiedy warto?

Nagrobki i grobowce to symboliczne miejsca pamięci naszych bliskich. Dbamy o nie, aby oddać cześć zmarłym. Czasem jednak w wyniku zdarzenia losowego dochodzi do ich zniszczeń, co może znacznie nadszarpnąć nasz budżet. Nie musi jednak tak być. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi ubezpieczenie nagrobka. Kiedy warto taką polisę wykupić?

Ubezpieczenie nagrobka a skutki zjawisk atmosferycznych

Huragany, silne burze i gradobicia to dość nietypowe, jednak coraz częściej spotykane w naszej szerokości geograficznej zjawiska atmosferyczne, które potrafią spowodować wiele tragicznych skutków. Zmieniający się klimat sprawia, że natężenie zjawisk atmosferycznych jest coraz silniejsze - dotyczy to każdej pory roku. Do przykrego w skutkach zdarzenia spowodowanego warunkami atmosferycznymi może dojść również na cmentarzu.

Zalanie, pęknięcie nagrobka pod wpływem napierania ciężkiej pokrywy śnieżnej czy też spowodowane trzęsieniem ziemi to sytuacje, które obejmuje większość polis dostępnych na rynku. W ramach polisy odszkodowanie otrzymamy także, gdy nagrobek zostanie zniszczony w wyniku pożaru. Ubezpieczyć nagrobek warto również, gdy w sąsiedztwie rośnie wiele drzew lub zlokalizowany jest maszt. Gdy przewrócą się pod wpływem silnego wiatru, otrzymamy odszkodowanie. Co ważne, pieniędzy z polisy nie otrzymamy, gdy drzewo przewróciło się z powodu złego stanu. Za utrzymanie krzewów i drzew odpowiada zarządca. Więcej o odpowiedzialności zarządcy cmentarza pisaliśmy artykule: “Czy można ubezpieczyć nagrobek”.

Wandalizm i kradzież na cmentarzu

Na cmentarzu, na którym pochowani są Twoi bliscy często dochodzi do aktów wandalizmu czy kradzieży elementów przytwierdzonych do nagrobka? Rozważ zakup stosownej polisy. Większość towarzystw oferuje pomoc w tego typu sytuacjach. Dzięki polisie otrzymasz odszkodowanie i pokryjesz koszt zakupu skradzionych liter, rzeźb czy przytwierdzonych do nagrobka wazonów lub zlikwidujesz inną szkodę powstałą na skutek dewastacji nagrobka.

Uderzenia pojazdu a ubezpieczenie nagrobka

Jeśli w okolicy cmentarza znajduje się ruchliwa ulica, a nagrobek zlokalizowany jest blisko płotu, rośnie ryzyko zniszczenia w wyniku uderzenia auta. Skutki spowodowane uderzeniem pojazdu mechanicznego, a nawet - w przypadku niektórych ofert - upadek statku powietrznego, można łatwo usunąć dzięki odszkodowaniu z polisy. Ta druga opcja przyda się szczególnie, gdy cmentarz zlokalizowany jest w dość bliskiej odległości od lotniska.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czego nie obejmuje ubezpieczenie nagrobka?

Często słyszysz o kradzieży wieńców, bukietów czy zniczy w okolicy nagrobka, którym się opiekujesz? Zastanawiasz się czy ubezpieczenie nagrobka obejmuje tego typu sytuacje? Polisy firm ubezpieczeniowych dostępnych na rynku nie przewidują odszkodowań za taką kradzież. Uzupełnienie dekoracji nagrobka lub grobowca, czyli elementów, które nie są przymocowane na stałe, będziesz musiał wykonać na własny koszt. Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela ma również miejsce, gdy chodzi o uszkodzenie nagrobka związane z upływem czasu, a także w razie szkód spowodowanych przez niedbałość zarządców cmentarza, firm kamieniarskich czy pogrzebowych.

Ubezpiecz nagrobek w CUK

Chcesz ubezpieczyć nagrobek? Zadzwoń do konsultantów CUK lub odwiedź jedną z naszych licznych placówek i porozmawiaj na temat ubezpieczenia nagrobka.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku