2024-01-22

Ubezpieczenie zwierząt od padnięcia i uboju z konieczności

Chcesz ubezpieczyć swoje stado? Dowiedz się, jak to zrobić!

Ubezpieczenie zwierząt od padnięcia i uboju z konieczności

Jesteś rolnikiem i wkładasz wiele wysiłku w hodowlę swoich zwierząt? Zależy Ci, aby zostały one objęte odpowiednią ochroną? Utrata zwierząt gospodarskich może być ogromną stratą osobistą i finansową, dlatego sprawdź, w jakim zakresie możesz ubezpieczyć swoje stado. Poniżej znajdziesz wyczerpujące informacje na ten temat, a także dowiesz się, jakie gatunki możesz ubezpieczyć oraz czy możliwe jest ubezpieczenie zwierząt od padnięcia i uboju z konieczności?

Najważniejsze informacje:

  • Od uboju z konieczności i padnięcia możesz ubezpieczyć wiele rodzajów zwierząt gospodarskich – od krowy po zwierzęta futerkowe (takie jak np. lisy).
  • Aby zadziałała ochrona ubezpieczeniowa, padnięcie zwierzęcia musi nastąpić wskutek choroby, wypadku lub zdarzeń losowych takich jak np. ogień, powódź, huragan czy uderzenie pioruna.
  • Ubezpieczenie od padnięcia i uboju z konieczności możesz zawrzeć na cały rok lub tylko na wybrany przez Ciebie czas.
  • Każde zwierzę, które padło na Twoim gospodarstwie musisz poddać utylizacji w miejscu specjalnie do tego wyznaczonym.

Padnięcie i ubój z konieczności – czym jest dla ubezpieczycieli?

Każde towarzystwo ma tak naprawdę inną definicję zarówno padnięcia, jak i uboju z konieczności. Co do zasady dla towarzystw padnięciem jest poniesienie przez zwierzę lub płód zwierzęcia śmierci, która nastąpiła wskutek choroby, wypadku, zdarzeń losowych takich jak np. ogień, powódź, choroba, huragan, uderzenie pioruna.

W podobnych przypadkach zadziała ubój z konieczności, czyli dobicie zwierzęcia, które zostaje wykonane w przypadku, gdy zwierzę np.:

  • chorowało na nieuleczalną chorobę i istniało wysokie prawdopodobieństwo śmierci zwierzęcia w najbliższym czasie;
  • złamało nogę w wyniku nieszczęśliwego wypadku, sprawiało mu to wiele cierpienia, przez co nie mogło normalnie funkcjonować;
  • cierpi w wyniku obrażeń, które poniosło np. podczas pożaru stajni w gospodarstwie i konieczne jest niezwłoczne skrócenie jego cierpień.

Jakie zwierzęta można objąć ochroną?

Jakiego rodzaju ubezpieczenie zwierząt gospodarskich proponują towarzystwa ubezpieczeniowe?

Wszystkie z powyższych zwierząt możemy ubezpieczyć w zakresie padnięcia czy też uboju z konieczności.

Co ciekawe możesz ubezpieczyć również hodowle rzadziej spotykane w Polsce. Coraz popularniejsze jest ubezpieczenie zwierząt futerkowych od padnięcia i uboju z konieczności. Do tego typu zwierząt zaliczamy np. lisy, norki czy króliki hodowlane. Prowadzisz hodowle alpak, lam czy ryb? Je również możesz ubezpieczyć od padnięcia i uboju z konieczności.

Zamów rozmowę

Jakie są warunki wypłaty odszkodowania za padłe zwierzę?

Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie za padłe zwierzę, gdy ich śmierć nastąpi z konkretnych powodów. Do najczęściej wymienianych przez ubezpieczycieli zdarzeń, w wyniku których zwierzę padło są:

  • Ogień – np. jeżeli w Twoim gospodarstwie miał miejsce pożar, który pochłonął nie tylko budynki gospodarskie, ale też zwierzęta, towarzystwo wypłaci odszkodowanie.
  • Powódź – np. jeżeli Twoje zwierzęta padły w wyniku zalania terenu Twojego gospodarstwa wskutek podniesienia się stanu wody w pobliskich zbiornikach lub w wyniku przejścia deszczy nawalnych.

Warto wiedzieć!

Jeżeli mieszkasz na terenach górskich lub podgórskich i przydarzy Ci się tragedia w postaci zalania zwierząt przez spływającą po zboczach wodę, również otrzymasz odszkodowanie.

  • Uderzenie pioruna – jeżeli podczas wypasu zwierząt uderzy w nie piorun i zwierzęta padną, towarzystwo wypłaci odszkodowanie.
  • Wypadek – to nagłe zdarzenie, którego nie byłeś w stanie przewidzieć. Może to być np. potrącenie zwierzęcia przez pojazd, w wyniku którego musiał nastąpić ubój z konieczności z powodu złamania nogi.

Na jaki okres możemy ubezpieczyć zwierzęta od padnięcia i uboju z konieczności?

Ubezpieczenie zwierząt od padnięcia i uboju z koniecznościmożesz wykupić na rok. W tej sytuacji Twoja hodowla będzie objęta ochroną ubezpieczeniową przez 365 dni, a Ty będziesz czuć się spokojny niezależnie od sytuacji. 

Można też zawrzeć polisę krótkoterminowo, na określony przez Ciebie czas (np. na czas transportu, wystawy, zawodów czy opasu).

Warto wiedzieć!

W ubezpieczeniu na czas transportu, wystawy czy też zawodów możliwe jest także rozszerzenie ochrony o zdarzenia, które mogą się przydarzyć poza Polską.

Co należy zrobić, gdy zwierzę padnie?

Według aktualnie obowiązujących przepisów padłe zwierzęta gospodarskie, które nie nadają się do spożycia należy zutylizować w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi dofinansowanie, które pokryje koszty zbioru, transportu oraz utylizacji padniętego zwierzęcia. Jednak należy pamiętać, że sfinansowanie tego typu czynności nie będzie przysługiwało każdemu rolnikowi.

Jak podaje portal gov.pl powyższego wsparcia nie mogą jednak otrzymać producenci, którzy nie spełniają kryterium mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa określonego w Załączniku I do rozporządzenia Komisji Europejskiej nr (WE) nr 702/2014 z dnia 25 czerwca 2014 r.

W związku z powyższym warto rozszerzyć ubezpieczenie zwierząt gospodarskich od padnięcia i uboju z koniecznościo ryzyko utylizacji zwłok. W takiej sytuacji towarzystwo pokryje koszty związane z tym procesem, tj. zbiór zwłok, transport i przetworzenie.

  • Spełnij swój ustawowy obowiązek
  • Chroń swoje gospodarstwo przed stratami finansowymi
  • Porównamy dla Ciebie ofertę OC rolnika od wielu towarzystw

Ile kosztuje ubezpieczenie zwierząt od padnięcia i uboju z konieczności?

Poszukując ubezpieczenia dla Twoich zwierząt, jedną z kluczowych kwestii, na jaką zwrócisz uwagę będzie cena polisy. Niestety nie można podać jednej konkretnej kwoty składki za tego typu polisę. Oferta na ubezpieczenie zwierząt od padnięcia i uboju z konieczności różni się w zależności od towarzystwa. Każdy ubezpieczyciel pyta o innego rodzaju szczegóły związane ze zwierzęciem obejmowanym ochroną i jego hodowlą. Na cenę często ma wpływ wiek zwierząt, stan zdrowotny, sposób hodowli i ryzyka, od jakich chcesz je ubezpieczyć.

Jakie ubezpieczenie powinieneś dodatkowo posiadać jako rolnik?

Czy wiesz, że jako właściciel gospodarstwa rolnego, jesteś zobowiązany do posiadania obowiązkowego OC rolnika oraz obowiązkowego ubezpieczenia budynków rolnych?

Jeżeli jesteś rolnikiem, który oprócz hodowli zwierząt uprawiasz np. rzepak, pszenicę czy żyto, to warto pomyśleć także o ubezpieczeniu upraw, które jest po części finansowane z budżetu państwa.

Dodatkowych ubezpieczeniem, które każdy rolnik powinien posiadać jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Praca rolnika jest różnorodna i często niebezpieczna, dlatego polisa NNW to ważny element ochrony ubezpieczeniowej!

Gdzie kupić ubezpieczenie zwierząt gospodarskich od padnięcia i uboju z konieczności?

Jeżeli chcesz zabezpieczyć swoje zwierzęta gospodarskie od każdej ewentualności, ubezpieczenie dla nich możesz zakupić w CUK Ubezpieczenia. Wystarczy, że przyjdziesz do jednej z naszych placówek, a nasz specjalista wyszuka dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę, abyś nie musiał martwić się o straty finansowe w swoim gospodarstwie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Które zwierzęta nie są objęte ochroną w ubezpieczeniu zwierząt gospodarskich?

    Od uboju z konieczności i padnięcia nie ubezpieczymy drobiu oraz psów i kotów.

  • 2
    Czy ubezpieczenie zwierząt gospodarskich jest obowiązkowe?

    Nie, nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe.

  • 3
    Kto płaci za utylizację padłych zwierząt?

    Rolnik, który będzie zobowiązany zutylizować zwierzę gospodarskie, może liczyć na częściowe wsparcie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR prowadzi dofinansowanie w tym zakresie. Jednak wsparcie zależne jest od wielu czynników, rodzaju padniętego zwierzęcia czy jego wieku.

Zamów rozmowę

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku