2023-03-15

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

Wybierasz się do Turcji? Przeczytaj naszą poradę i dowiedz się o zaletach ubezpieczenia turystycznego!

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

Zagraniczne podróże wymagają właściwego przygotowania się na wszelkie nieprzewidziane sytuacje. Nie w każdym państwie uzyskamy bowiem świadczenia medyczne w optymalnym zakresie, a wysokie koszty prywatnego leczenia w obcym kraju mogą negatywnie odbić się na naszym budżecie. W razie nieszczęśliwego wypadku najlepszą wymaganą pomoc zapewni nam wykupione wcześniej ubezpieczenie podróżne z właściwym rozszerzeniem.

Podróż do takich krajów jak Turcja wymaga odpowiedniej wiedzy w zakresie przestrzegania miejscowych obyczajów i znajomości przepisów. Nie uzyskamy tam pomocy w ramach karty EKUZ, a większość placówek medycznych jest prywatna. Jakie ubezpieczenie turystyczne do Turcji zapewni nam zatem kompleksową pomoc w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, wypadku lub innych kłopotliwych zdarzeń? Na to i inne towarzyszące zagadnieniu pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne do Turcji?

Jeśli wybierasz się do Turcji na urlop lub do tymczasowej pracy, będziesz potrzebować odpowiedniej polisy, która zabezpieczy Cię na wypadek nagłych zdarzeń związanych z Twoim zdrowiem, zakwaterowaniem, utraconym bagażem lub pieniędzmi. Ubezpieczenie turystyczne do Turcji będzie konieczne przede wszystkim dlatego, że nie obowiązuje tam EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Za wizytę u lekarza, zabiegi lub pobyt w szpitalu będziemy zatem zmuszeni płacić z własnej kieszeni.

Koszty leczenia za granicą w prywatnych placówkach medycznych mogą być bardzo wysokie. Zamiast martwić się bankructwem w razie konieczności skorzystania z potrzebnych zabiegów medycznych w krajach, takich jak Turcja, lepiej zawczasu wykupić ubezpieczenie turystyczne z odpowiednim zakresem. Nawet jeśli nie dojdzie do przykrego zdarzenia, zyskamy poczucie bezpieczeństwa w czasie całej podróży i pobytu za granicą.

Przykład 1:

Kamil i Marta postanawiają spędzić romantyczne wakacje w Turcji. Z uwagi na różne opinie na temat systemu opieki zdrowotnej w tym kraju, zdecydowali się na wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Niestety, podczas jednej z wycieczek Marta doznaje poważnego urazu nogi, wymagającego natychmiastowej interwencji medycznej. Dzięki posiadanej polisie turystycznej Marta otrzymuje kompleksową opiekę medyczną, włączając w to koszty leczenia, rehabilitacji oraz ewentualnego transportu medycznego. Mimo nieprzewidzianego zdarzenia, Kamil i Marta mogą kontynuować swoje wakacje bez zbędnych trosk i koncentrować się na zdrowiu i rekonwalescencji Marty.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na wyjazd do Turcji?

Ubezpieczenie turystyczne w ramach każdego wyjazdu zagranicznego powinno uwzględniać przede wszystkim: koszty leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu i assistance. Istotne jest również rozszerzenie ochrony o choroby przewlekłe, sporty wysokiego ryzyka oraz wsparcie w ramach zachorowania na Covid-19.

Jeśli natomiast zamierzasz spożywać napoje wysokoprocentowe w trakcie wyjazdu, rozważ klauzulę alkoholową, dzięki której skorzystasz ze świadczeń od ubezpieczyciela, nawet gdy do szkody dojdzie po spożyciu alkoholu. Polisa powinna też obejmować koszty transportu medycznego, w tym transportu zwłok.

O tym, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać do Turcji powinien zadecydować także cel wyjazdu oraz planowane aktywności. Towarzystwa mogą na przykład posiadać odrębną klasyfikację uprawianych sportów. Dlatego upewnij się, że wybrana aktywność będzie chroniona polisą. Może zaistnieć też potrzeba rozszerzenia ochrony o sporty wysokiego ryzyka. O tym, w jaki sposób definiuje je ubezpieczyciel i co się do nich zalicza, przeczytasz w OWU ubezpieczenia.

Pamiętaj także, że złe warunki pogodowe mogą utrudnić Ci uprawienie sportu. Kup ubezpieczenie od deszczu, aby otrzymać zwrot kosztów za niezrealizowane plany wakacyjne!

Pamiętaj!

Kompleksowe ubezpieczenie turystyczne do Turcji zapewnia:

  • zwrot kosztów leczenia,
  • ochronę w razie nieszczęśliwego wypadku,
  • koszty ratownictwa i poszukiwań (na każdym etapie),
  • assistance w podróży,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • OC w życiu prywatnym.

Ile kosztuje ubezpieczenie na urlop w Turcji?

Koszt polisy turystycznej do Turcji będzie zależny od wybranego zakresu, a także sumy ubezpieczenia. Ile powinna ona wynosić? Ubezpieczyciele zalecają posiadanie ubezpieczenia turystycznego z sumą gwarantowaną na co najmniej 40-50 000 euro. Jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka z powodu wieku lub zdiagnozowanych chorób przewlekłych – minimum 100 000 euro.

Cenę polisy uzależnia również czas trwania ochrony. Porównując aktualne oferty od wielu towarzystw, można znaleźć optymalny wariant wraz z potrzebnymi dodatkami w korzystnej cenie. Jeśli chcesz poznać dokładną kwotę, jaką zapłacisz za ubezpieczenie podróżne do Turcji, skorzystaj z kalkulatora turystycznego online na stronie CUK!

Czy ubezpieczenie turystyczne działa w razie ataków terrorystycznych?

Wyjeżdżając na urlop do Turcji, musisz być gotowy na pokrycie wszelkich kosztów związanych z nagłym zachorowaniem, zatruciem, hospitalizacją czy wypadkiem. Właśnie w tym celu niezbędne będzie wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Jednak czy zapewnia ono ochronę w razie ataków terrorystycznych? OWU ubezpieczenia turystycznego wyłącza działania wojenne i ataki terrorystyczne spod odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Uwaga!

Podróżując w rejony podwyższonego ryzyka wystąpienia aktów terroru, sam bierzesz za siebie odpowiedzialność. Obecnie w tureckich kurortach bezpieczeństwo jest stabilne. Warto jednak na bieżąco śledzić związane z tym komunikaty na stronie GOV.PL.

Ubezpieczenie z biura podróży – dlaczego może nie wystarczyć?

Wycieczki do Turcji z biura podróży często zawierają w pakiecie podstawowe ubezpieczenie turystyczne. Jego zakres nie zawsze jest jednak wystarczający, by zapewnić uczestnikom wyprawy optymalną ochronę. Właśnie dlatego, koniecznie przyjrzyj się polisie proponowanej przez organizatora. Zwróć szczególną uwagę na wyłączenia, za które towarzystwo nie odpowiada (np. choroby przewlekłe). Jeśli zakres dołączonej do wycieczki polisy okaże się zbyt wąski, a suma ubezpieczenia za niska, rozważ zakup dodatkowej ochrony, która zapewni Ci optymalne wsparcie w rozmaitych sytuacjach podczas wyjazdu!

Przykład 2:

Adam i Kasia zdecydowali się na wymarzoną wycieczkę do Turcji z biura podróży. W ramach pakietu zakupili również podstawowe ubezpieczenie turystyczne oferowane przez organizatora. Niestety, podczas pobytu w hotelu Adam nagle źle się poczuł. Okazało się, że to kwestia nadciśnienia, na które choruje. Sytuacja wymagała pilnej interwencji medycznej. Po zgłoszeniu do biura podróży okazało się, że ich ubezpieczenie nie obejmuje kosztów leczenia chorób przewlekłych. Koszty hospitalizacji i zabiegów Adam i Kasia musieli pokryć z własnej kieszeni, co znacznie nadwyrężyło ich budżet. Sytuacja ta pokazała, że ubezpieczenie z biura podróży może nie wystarczyć w przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych. Od tej pory, planując kolejne podróże, Adam i Kasia zawsze dokupują dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia im pełną ochronę w różnych sytuacjach podczas wyjazdu.

Odpowiadającą Twoim potrzebom polisę podróżną do Turcji znajdziesz, korzystając kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Co należy wiedzieć, podróżując do Turcji?

Przed podróżą do Turcji należy wiedzieć przede wszystkim, jakie dokumenty ze sobą zabrać. Od 19 kwietnia 2022 roku Polacy mogą podróżować do Turcji w celach turystycznych (i tranzytowych) bez paszportu, a jedynie z dowodem osobistym. Polskim prawem jazdy można natomiast posługiwać się w na miejscu przez 6 miesięcy.

Turcja jest krajem muzułmańskim. Należy więc pamiętać o szacunku dla odmiennej kultury i obyczajów. Lekceważący stosunek do tych kwestii może być źle odebrany. Wchodząc do miejsc kultu, powinniśmy ściągnąć buty, a kobiety powinny zakryć głowę i ramiona. Szczególnie we wschodnich rejonach Turcji w okresie ramadanu restauracje są nieczynne aż do zachodu słońca – wtedy można zjeść pierwszy posiłek. Do tego czasu należy unikać jedzenia i picia w miejscach publicznych.

O tym, czy w Turcji jest bezpiecznie, a także co można ze sobą zabrać najlepiej przekonać się, śledząc bieżące komunikaty na portalu GOV.PL. Zamieszczane są tam wszelkie potrzebne informacje dla podróżujących w te rejony. Na oficjalnej stronie ministerstwa można znaleźć m.in. wytyczne dotyczące wjazdu i pobytu w Turcji, Covid-19, a także potencjalnego zagrożenia terroryzmem. Ze względu na pożary w Europiezaleca się śledzenie na bieżąco zagrożenia pożarowego za pomocą map NASA.

Wybierasz się do Turcji? Wykup polisę turystyczną w CUK!

Polisa podróżna zapewnia spokój i bezpieczeństwo w czasie urlopu. Planujesz podróż i szukasz odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego do Turcji? Chcesz poznać oferty wiodących towarzystw i zyskać wycenę w kilka minut? Sprawdź nowoczesny i intuicyjny kalkulator ubezpieczeń turystycznych na stronie CUK. Po wpisaniu danych otrzymasz dostęp do najlepszych propozycji dostosowanych do potrzeb Twojego wyjazdu, a polisę wykupisz bez wychodzenia z domu!

Wolisz zapytać o ubezpieczenie turystyczne do Turcji osobiście? Odwiedź jedną z ponad 500 placówek CUK Ubezpieczenia lub porozmawiaj z doradcą za pośrednictwem  infolinii: 22 27 00 337. Zachęcamy do kontaktu i zakupu potrzebnej polisy!

FAQ — najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Ile kosztuje dzień w szpitalu i wizyta u lekarza w Turcji?

Choć większość prywatnych placówek medycznych w Turcji jest dobrze wyposażona, proponując pacjentom profesjonalną i kompleksową pomoc, to za takie usługi przyjdzie nam sporo zapłacić. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu (bez zabiegów) może kosztować od 100 dolarów wzwyż, a dzień pobytu w szpitalu – od 500 dolarów w górę. Wykupując wcześniej odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, możesz jednak liczyć na pokrycie kosztów leczenia.

  • 2
    Czy karta EKUZ jest honorowana w Turcji?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w Turcji nie obowiązuje. Dlatego koszty leczenia będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Większe szpitale podpisują jednak umowy z ubezpieczycielami i honorują polisy ubezpieczeniowe, dlatego już dziś skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych i wykup właściwą polisę przed swoim wyjazdem! Dzięki temu zabezpieczysz się na wypadek konieczności skorzystania z potrzebnych usług medycznych.

  • 3
    Czy morze w Turcji jest bezpieczne?

Turcja należy do jednych z najbezpieczniejszych miejsc pod względem plażowania. W tamtejszych rejonach nie dochodzi bowiem do wypadków, których sprawcami są rekiny. W ramach bardziej ryzykownych aktywności warto wykupić jednak odpowiednie dodatki, np. ubezpieczenie nurkowe, które stanowi specjalnie rozszerzoną o uprawianie tego sportu polisę turystyczną. Turyści powinni uważać także na meduzy i jeżowce, na które łatwo nadepnąć w morzu.

  • 4
    Czego nie wolno zabrać do Turcji lub z niej wywieźć?

W Turcji nie wolno mieć broni bez zezwolenia. Nie można też mieć noży o ostrzach dłuższych od palca serdecznego ani noży sprężynowych. Obowiązuje całkowity zakaz posiadania narkotyków, nawet na własne potrzeby. Nie wolno wywozić z Turcji przedmiotów o charakterze zabytkowym, historycznym – nawet najmniejszych kawałków starych rzeźb, płaskorzeźb itp. Grozi za to kara pozbawienia wolności. Więcej informacji o przepisach związanych z podróżowaniem do Turcji można znaleźć na stronie gov.pl.

Oceń artykuł

4.67
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku