W tym artykule:
- Kursy nurkowania – czego można się na nich nauczyć?
- Jak właściwie przygotować się do nurkowania?
- Sprzęt do nurkowania – o czym warto wiedzieć?
- W jakich krajach najlepiej nurkować?
- Jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na nurków?
- Ubezpieczenie nurkowe – co powinno zawierać?
- Ubezpieczenie na wyprawę nurkową – wykup polisę w CUK!
Nurkowanie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród osób poszukujących oryginalnych wakacyjnych aktywności. Pozwala ono zakosztować jedynej w swoim rodzaju przygody! Głębie mórz i oceanów odkrywają bowiem przed nami zupełnie nowy podwodny świat, zapewniając niezwykłe emocje. Obserwacja ogromnych raf koralowych, zatopionych statków, a także zamieszkujących dna wielkich akwenów stworzeń to lista niepowtarzalnych atrakcji, na które może liczyć każdy pasjonat nurkowania.
Zwiedzanie podwodnych głębin wymaga zdobycia pewnych umiejętności, a także właściwego przygotowania technicznego i sprzętowego. Warto rozważyć też odpowiednie ubezpieczenie, które zapewni nam spokój w czasie uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Trzymanie się zasad bezpieczeństwa, a także dobre przygotowanie do zejścia pod wodę to absolutna podstawa. Nurkowanie to wspaniały sport, lecz istotne jest, by podejść do niego odpowiedzialnie. W artykule znajdziesz garść przydatnych wskazówek, które uczynią to hobby bezpiecznym.
Kursy nurkowania – czego można się na nich nauczyć?
Choć nauka nurkowania nie jest skomplikowana, a osobom, które na starcie potrafią dobrze pływać, nie przysparza żadnych problemów, to pewnych umiejętności nie da się zdobyć samodzielnie. Potrzebna jest do tego pomoc doświadczonego instruktora. Udział w specjalistycznym kursie nurkowania to bezpieczna forma nauki, dzięki której każdy początkujący uczestnik zyskuje odpowiednią wiedzę teoretyczną i praktyczną.
Istnieją kursy nurkowania dedykowane zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Ośrodki, które prowadzą takie zajęcia, dopasowują ich poziom do stopnia zaawansowania każdego kursanta. Dzięki temu każdy może skutecznie nauczyć się nurkować. Niektóre szkółki oferują także uczestnikom kursów uzyskanie odpowiednich patentów i certyfikatów. Cena szkolenia i egzaminu zależy od organizatora. Często w koszty wlicza się także możliwość korzystania z wypożyczalni sprzętu oraz wyjazdy do miejsca, w którym odbywa się kurs.
Kurs nurkowania niemal zawsze rozpoczyna się od zaznajomienia uczestników z podstawową wiedzą z dziedziny fizyki nurkowania. Kursanci uzyskują wiedzę dotyczącą zmian ciśnienia i głębokości. Istotne są też informacje na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu w warunkach pod wodą. Uczestnicy kursu uczą się o budowie układu oddechowego oraz układu krążenia. Przyswojenie teorii pozwala zrozumieć wszelkie mechanizmy poruszania się, a także zapobiega niebezpieczeństwom i urazom pod wodą.
W zależności od wybranego kursu można zdobyć też dodatkowe umiejętności praktyczne. Konkretne szkolenie może rozwinąć nurka w określonych dziedzinach podwodnego rzemiosła – np. podwodnej nawigacji lub ratownictwa nurkowego. Warto określić także, jaki rodzaj nurkowania chce się praktykować. Do wyboru jest kilka rodzajów nurkowania:
- Snorkeling – nurkowanie z podstawowym sprzętem ABC,
- Freediving – nurkowanie na zatrzymanym oddechu,
- Scuba diving – nurkowanie ze sprzętem (butla z powietrzem do oddychania pod wodą).
Jak właściwie przygotować się do nurkowania?
Jak w każdej dyscyplinie sportu, odpowiednie przygotowanie do pierwszej aktywności odgrywa kluczową rolę w sukcesie wyprawy nurkowej! Warto trzymać się też popularnej zasady, która głosi, że trening czyni mistrza. Niezwykle ważnym aspektem jest więc zadbanie o kondycję fizyczną, a także skompletowanie sprzętu i odzieży do nurkowania. Nie obejdzie się też bez umiejętności pływania – nurkowanie dotyczy bowiem właśnie tej formy sportu, tylko w rozszerzonym zakresie. Jeśli więc chcesz zostać nurkiem, musisz najpierw nauczyć się pływać!
Sama umiejętność utrzymywania się na wodzie lub wytrzymywania pod nią nie wystarczy jednak, by nurkować z sukcesami. Forma to w tym wypadku klucz do wszystkiego! Jeżeli planujesz wyprawę nurkową, zacznij od treningów ogólnorozwojowych. Może to być aerobik, bieganie, basen lub jazda na rowerze – ważne, by ćwiczyć regularnie. Rozwinie to Twoją motorykę i poprawi wydolność organizmu.
Sprzęt do nurkowania – o czym warto wiedzieć?
Choć nurkowanie może kojarzyć się nam z wykorzystaniem skomplikowanych rekwizytów, to lista sprzętu potrzebnego do bezpiecznego odbycia nurkowania nie jest wcale tak długa. W skład zestawu akcesoriów dla nurków powinny wejść następujące elementy:
- maska, rurka i płetwy, czyli (sprzęt ABC),
- skafander mokry lub suchy,
- buty nurkowe, kaptur i rękawice,
- komputer nurkowy,
- automat oddechowy,
- jacket lub skrzydło,
- butla i balast.
Nurkom mogą przydać się także dodatkowe akcesoria:
- bojka i szpulka,
- kompas,
- latarka,
- nóż lub inne narzędzie tnące,
- notes lub tabliczka nurkowa.
Ile kosztuje sprzęt do nurkowania? To zależy przede wszystkim od producenta, rodzaju nurkowania, jakie się uprawia i typu rekwizytów. O wiele tańszy będzie podstawowy sprzęt dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą aktywnością, a więcej zapłacimy za profesjonalny sprzęt do schodzenia na większe głębokości. Za najtańsze zestawy akcesoriów do nurkowania zapłacimy 5000-6000 zł. Taki sprzęt często będzie jednak odstawał jakością od profesjonalnych zestawów, których koszt może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Z DORADCĄ
W jakich krajach najlepiej nurkować?
Na świecie zaleźć można mnóstwo fascynujących lokalizacji dedykowanym zarówno początkującym, jak i zaawansowanym nurkom. Najpiękniejsze miejsca do nurkowania z pewnością znajdziemy w ciepłych morzach, które zachwycają bogactwem flory i fauny. Podstawowym kryterium doboru właściwej lokalizacji jest przede wszystkim dostosowanie miejsca do swoich umiejętności. Profesjonalnej pomocy w doborze destynacji dla pasjonatów nurkowania może udzielić na przykład biuro podróży.
Kryterium w przypadku kraju do wypraw nurkowych powinny być także aktualne warunki pogodowe. Niewiele jest bowiem miejsc, w których można nurkować całym rokiem. Jeśli planujemy bezpiecznie nurkować, musimy wziąć pod uwagę nie tylko piękno danej lokalizacji i podwodne atrakcje, ale także potencjalne niebezpieczeństwa. Oto propozycje popularnych miejsc dla osób planujących wyprawy nurkowe:
Meksyk – oferuje krystalicznie czyste wody. Szczególnie popularny jest dla nurków półwysep Jukatan i wschodnie wybrzeże kraju leżące nad Morzem Karaibskim. Jeśli planujemy wybrać się do Meksyku z zamiarem nurkowania, to najpiękniejsze lokalizacje znajdziemy w okolicach Cancun i Tulum, przy wyspie Cozumel, a także w okolicach miasteczek Playa del Carmen i Puerto Morelos.
Egipt – od wielu lat kraj ten jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych dla nurkujących turystów. Poza zwiedzaniem piramid, jazdą na wielbłądach i korzystaniem z uroków piaszczystych plaż można spędzić tam aktywnie czas, eksplorując morskie głębiny! W Egipcie nurkuje się przede wszystkim w Morzu Czerwonym wśród zapierających dech w piersiach ogrodów rafowych. Morskie głębie zamieszkiwane są przez liczne gatunki ryb i inne morskie stworzenia, które żyją w rafach koralowych. Spotkać tam można m.in. żółwie i delfiny.
Malta – idealny kierunek dla osób, które nie chcą podróżować w zbyt odległe rejony, a zależy im na miejscu, które oferuje piękno podwodnego świata. Warunki pogodowe w tym rejonie Morza Śródziemnego są doskonałe praktycznie przez cały rok, dzięki czemu można tu nurkować bez przerwy! Krystalicznie czyste i ciepłe morze obfituje w podwodne atrakcje, takie jak rozmaite groty, skaliste tunele, a także bogatą faunę i florę. Zróżnicowanie tego obszaru sprawia, że coś dla siebie znajdą tu zarówno początkujący nurkowie, jak i osoby bardziej doświadczone.
Turcja – oferuje turystom doskonały klimat, liczne zabytki, piękne plaże i dobrze zorganizowaną infrastrukturę. Można tam znaleźć mnóstwo hoteli, rozbudowaną bazę gastronomiczną i wiele centrów eventowych. Nurkowanie w Turcji to niezapomniane przeżycie! Znajduje się tam bowiem wyjątkowo długa (ponad 8000 km!) linia brzegowa bogata w różnorodną podwodną faunę i florę, a także setki wraków zatopionych w miejscowych głębinach.
Wiele osób planujących wyprawy nurkowe w te rejony, zastanawia się jednak, czy w Turcji są rekiny, ponieważ to ich nurkowie boją się najbardziej. W wodach Morza Śródziemnego i Czarnego występują co prawda żarłacze białe, brunatne, rekinki psie czy rekiny piaskowe. Te wyjątkowe zwierzęta nie są jednak specjalnie groźne dla ludzi. Wszystkim turystom planującym wakacje w Turcji, polecamy nasz artykuł – sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu.
Chorwacja – poszukując sprawdzonego miejsca na wyprawy nurkowe, warto rozważyć także kraje europejskie. Chorwackie wyspy na Morzu Adriatyckim również zapewniają turystom przejrzyste i ciepłe wody oraz mnóstwo atrakcji w głębinach! Nurkowanie w Chorwacji cieszy się sporą popularnością wśród początkujących i doświadczonych nurków, ponieważ znaleźć tam można liczne miejsca dostosowane do poziomu zaawansowania uczestnika wyprawy. Są to m.in.: okolice wyspy Krk, źródło rzeki Cetina, Pula i Półwysep Istria, Wyspa Rab, Dugi Otok i Kornaty. Nie brakuje tam podwodnych jaskiń, raf koralowych oraz zatopionych w trakcie I i II wojny światowej statków.
Jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na nurków?
Do najbardziej powszechnych niebezpieczeństw, jakie mogą czyhać na nurków, zaliczyć można wszelkie wypadki związane ze zmianą ciśnienia. Dlatego zawsze należy powoli i ostrożnie wynurzać się z wody. Skutkiem zbyt szybkiego wynurzenia są: uraz ciśnieniowy (barotrauma) oraz choroba dekompresyjna (kesonowa).
Co jeszcze może grozić nurkującym? Przede wszystkim drapieżniki wodne, wśród których najgroźniejsze są rekiny. Zagrożenie mogą stwarzać także: mureny, meduzy, jadowite ślimaki morskie i jadowite ryby – szkaradnice, skrzydlice, płaszczki, ukwiały, jeżowce. Właśnie dlatego w trakcie obserwacji niezwykle bujnej fauny podwodnej i barwnych raf koralowych pod żadnym pozorem nie wolno niczego dotykać! Przyrodnicy zwracają uwagę na to, że im bardziej kolorowe jest zwierzę, tym wyższe prawdopodobieństwo, że jest niebezpieczne.
To ważne!
Istnieją pewne choroby, które stanowią przeciwskazanie do nurkowania. Z uprawiania tego sportu mogą wykluczyć m.in.: aktualnie trwające infekcje oraz wszelkie choroby dróg oddechowych, choroby zatok i uszu, kłopoty z ciśnieniem, choroby krwi i serca oraz epilepsja.
Ubezpieczenie nurkowe – co powinno zawierać?
Większość towarzystw ubezpieczeniowych zalicza amatorskie nurkowanie do sportów wysokiego ryzyka, dlatego ubezpieczenie takiej aktywności wymaga wykupienia dodatkowej ochrony. Ubezpieczenie nurkowe powinno stanowić rodzaj polisy turystycznej z rozszerzeniem o tę aktywność.
Nie wolno zapominać o tym, że różne towarzystwa mogą stosować klasyfikację stopnia ryzyka wybranego sportu w zależności od głębokości nurkowania, kraju, w którym uprawia się ten sport, stosowania określonego sprzętu, a także kryterium samodzielności bądź uprawiania dyscypliny pod okiem instruktora. Ubezpieczenie nurkowe powinno chronić w następujących aspektach:
- koszty leczenia,
- assistance i ratownictwo,
- NNW,
- OC,
- utrata bagażu (w tym sprzętu sportowego) – sprawdź, kiedy ubezpieczenie bagażu chroni sprzęt sportowy!
Jakie ubezpieczenie nurkowe wybrać? Zwykle wystarczy, gdy polisa uwzględni pomoc w razie potencjalnych wypadków w trakcie uprawiania tego sportu na wyjeździe. Jak w przypadku wszystkich sportów wysokiego ryzyka, warto rozsądnie rozszerzyć swoją ochronę. Nurkowanie w dużych akwenach wodnych (zwłaszcza w egzotycznych zakątkach globu) może bowiem nieść za sobą ryzyko urazów, poparzeń meduzą lub niebezpiecznych spotkań z drapieżnikami zamieszkującymi głębiny. Co więcej, same koszty akcji ratunkowych potrafią być bardzo wysokie, dlatego dobrze jest posiadać ubezpieczenie turystyczne, które je pokryje. Jeśli planujesz taką wyprawę, skorzystaj z odpowiedniej polisy turystycznej. Sprawdź, jakie ubezpieczenie na wakacje wybrać.
Ubezpieczenie na wyprawę nurkową – wykup polisę w CUK!
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich początkujących lub zaawansowanych pasjonatów nurkowania! Jeśli planujesz wyprawę nurkową lub wyjazd na wakacje za granicę, gdzie zamierzasz samodzielnie lub grupowo badać głębie oceanu, skorzystaj z ochrony proponowanej przez CUK.
Ile kosztuje u nas ubezpieczenie nurkowe, czyli odpowiednio rozszerzona polisa turystyczna? Proponujemy najlepsze oferty na rynku od znanych towarzystw w konkurencyjnych cenach – nie czekaj i skorzystaj z naszego kalkulatora polis turystycznych online lub zamów rozmowę doradcą. Dobierze on dla Ciebie odpowiednią polisę turystyczną na wyjazd. Odwiedź jedną z placówek stacjonarnych CUK w całej Polsce lub skorzystaj z infolinii!
Oceń artykuł