2022-06-15

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Zanim zaplanujesz urlop w Turcji sprawdź, na co trzeba uważać podczas wakacji w tym kraju.

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Szukasz miejsca do odpoczynku, gdzie będzie przez cały czas ciepło i słonecznie? Chcesz poznać inną kulturę, spróbować nowych potraw i zobaczyć zabytkowe budynki, jednak nie masz ochoty na długi lot np. do Azji czy Afryki? Dobrym wyborem jest Turcja. Jednak ten kraj znajduje się blisko państw, w których toczy się konflikt zbrojny. Zatem pojawia się pytanie, czy w Turcji jest bezpiecznie? Sprawdź.

Turcja to jeden z częstszych kierunków wybieranych przez turystów. Nic dziwnego. Biura turystyczne przekonują do tego, że panują tam piękne krajobrazy, błękitne morze i długie, piaszczyste plaże. Jednak, zanim zaplanujesz urlop w Turcji, sprawdź, na co trzeba uważać podczas wakacji w tym kraju. Dzięki temu urlop minie w przyjemnej atmosferze, a Ty wrócisz wypoczęty, bez nieprzyjemnych wspomnień.

Dlaczego wakacje w Turcji są tak popularne?

Dlaczego turyści coraz częściej decydują się na wyjazd do Turcji? Przede wszystkim jest to połączenie egzotycznego kraju z pięknymi zabytkami do zwiedzania. Mnóstwo tu eleganckich hoteli, które proponują wiele atrakcji oraz możliwości wypoczynku. Turcja to też bogactwo kulturowe, historyczne oraz kulturalne. Odnajdą się tutaj zarówno ci, którzy uwielbiają piaszczyste plaże, jak i kosztowanie lokalnych specjałów w małych restauracjach. Tym właśnie wyróżnia się Turcja.

Regiony takie jak Alanya, Bosfor, Belek, Bodrum, Marmaris, Kemer, Aydin to najczęściej wybierane kierunki turystyczne. Biura podróży organizują wiele ciekawych wycieczek, zarówno autokarowych, jak i samolotowych. Wśród nich nie brakuje wyjazdów do Stambułu, gdzie warto zwiedzić np. Błękitny Meczet, Bosfor czy świątynię Hagia Sofia.

Polscy turyści uwielbiają Turcję za piękną pogodę. W okresie od maja do października temperatura wynosi powyżej 25 stopni Celsjusza. Dzięki temu dobra pogoda jest gwarantowana! Podróżnicy, którzy nie wyobrażają sobie wypoczynku bez podzwrotnikowego słońca, najczęściej wybierają wyjazd w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu. Są one uznawane za najlepsze miesiące do opalania się i zwiedzania największych atrakcji turystycznych. Popularnością cieszą się też wczasy poza sezonem, np. w lutym albo w listopadzie wtedy ludzi jest mniej, dzięki czemu można spokojnie delektować się lokalnymi przysmakami i zwiedzać zabytki. Co ciekawe, jazda na nartach w Turcji także jest możliwa! Zimą warto wybrać się do Kapadocji, gdzie jest nowoczesny ośrodek narciarski dla miłośników sportu.

Wyjazdy po Turcji wydają się być idealnym sposobem na spędzenie urlopu, także ze względu na niskie koszty. Więcej informacji o tanich krajach znajdziesz w artykule: Najtańsze kraje na wakacje w Europie i na świecie.

Czy Turcja jest bezpieczna?

Na pytanie, czy bezpiecznie jest w Turcji, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Warto jednak zaznaczyć, że jest to bardzo specyficzne miejsce. Do 2019 roku był to kraj, który uważany był za dość stabilny, jeśli chodzi o sytuację polityczną i turystyczną. W lipcu 2018 roku przestał obowiązywać dwuletni stan wyjątkowy. Mimo wszystko organy bezpieczeństwa mają szerokie możliwości, jeśli chodzi o kontrolowanie, także turystów.

Kurorty turystyczne uznawane są raczej za bezpieczne, dlatego w każdym sezonie, zarówno letnim, jak i zimowym, można znaleźć ciekawe wycieczki do Turcji. Co więcej, niektórzy turyści uważają, że kraj jest bardzo pozytywnie nastawiony do Polaków. Zdarzają się obywatele na tyle otwarci i pomocni, że z chęcią prowadzą rozmowy oraz pokazują swoją gościnność w kraju. Trzeba jednak zachować szczególną czujność, jak podczas innych wakacji za granicą.

Jednak nie da się ukryć, że na terenie Turcji panują wewnętrzne konflikty. Zazwyczaj mniejsze kurorty są bezpieczniejsze niż te większe – bardziej popularne i oblegane przez turystów. Większe metropolie to także większa szansa na kradzieże czy rozboje. Często jest też tak, że proponowane wycieczki są oddalone od miejsca konfliktu nawet o 700 czy 800 kilometrów. Miejscowi dbają tu o to, aby bezpieczeństwo dla turystów było zapewnione.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność.

Mimo wszystko na całym terytorium Turcji trzeba zachować szczególną ostrożność. Zdarzały się niebezpieczne sytuacje w takich miejscowościach jak Stambuł. Bezpieczeństwo tam i w Ankarze jest nieco zagrożone. Nie brakuje tam atrakcji turystycznych, a co za tym idzie - tłumów ludzi, szczególnie w szczycie sezonu. Celem ataków terrorystycznych w przeszłości stawały się także miejsca znane i często odwiedzane przez mieszkańców oraz turystów. 

Teraz już wiesz, dlaczego trudno jest jednoznacznie określić czy w Turcji jest bezpiecznie. Tak naprawdę nigdy nie ma pewności czy nie wydarzy się coś złego akurat w momencie, kiedy będziesz przebywać na urlopie. Najważniejsze jest to, aby zawsze słuchać komunikatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz stosować się do reguł.

Warto też zaznaczyć, że są takie regiony Turcji, które nie są uznawane za bezpieczne. Biura turystyczne jednak rzadko albo wcale nie proponują wyjazdów w takie miejsca. O jakich regionach mowa? Dowiesz się tego z kolejnych częściach artykułu.

Turcja – czy bezpieczna według MSZ?

Dla własnego bezpieczeństwa przed każdym wyjazdem za granicę warto zapoznać się z informacjami, które są publikowane na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ostrzeżenia dla turystów są cały czas aktualizowane, więc masz pewność, że jeśli sytuacja w danym kraju jest dynamiczna, tam znajdziesz najbardziej aktualne dane. Informacje są sprawdzone i pochodzą z rzetelnych źródeł, więc nie musisz obawiać się o oszustwo.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych publikuje także wiele ważnych informacji dotyczących wakacji. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego spróbujemy przedstawić Ci najważniejsze dane na ten temat.

MSZ ostrzeżenia dla turystów – Turcja

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce przede wszystkim odradza podróże do regionów, które graniczą z Syrią oraz Irakiem. Tam utrzymuje się zagrożenie terrorystyczne, a także prowadzone są operacje wojskowe. Za niebezpieczne uznaje się okręgi:

  • Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari, Gaziantep, Şanliurfa, Mardin;
  • przy granicy z Syrią,
  • Van i Ağrı, które znajdują się przy granicy z Iranem.

Warto pamiętać, że na pograniczu Syrii i Iraku oprócz zagrożenia ze względu na prowadzone operacje wojskowe, mogą wystąpić trudności w swobodnym przemieszczaniu się. Wojsko kontroluje tam pasażerów w autobusach oraz samochodach. W hotelach oraz miejscach, gdzie przebywają obcokrajowcy, często występują kontrole policji oraz służb bezpieczeństwa. Dlatego należy nieustannie pilnować swoich dokumentów osobistych, aby móc się wylegitymować. Z pewnością nie są to odpowiednie warunki do odpoczynku.

Czy wakacje w Turcji są bezpieczne dla turystów na ulicach?

Nie da się ukryć, że w Turcji bezpieczeństwo na ulicy pozostawia wiele do życzenia. Zdarzają się przypadki kradzieży kieszonkowców, wyrywania torebek albo zapraszania do lokali przez obywateli kraju, a następnie wciąganie turystów w nieprzyjemne sytuacje, np. namawianie do przewozu narkotyków. Zastanawiasz się zatem, czego nie robić w Turcji? Koniecznie należy unikać:

  • Pozostawiania swoich napojów w pubach oraz restauracjach bez kontroli – na uwadze powinny mieć to zwłaszcza kobiety. Liczba przestępstw seksualnych względem pań stale rośnie. Warto pamiętać, że w obcym kraju po pigułce gwałtu możesz nie otrzymać pomocy tak szybko, jak tego potrzebujesz. Jednak zasada ta dotyczy także mężczyzn – oni również padają ofiarami podawania narkotyków.
  • Wybierania się na wycieczki samodzielnie czy przyjmowania zaproszeń od nieznanych osób – choć możesz mieć dużą ochotę na to, żeby wypić herbatkę w towarzystwie rodziny sklepikarza, nie gódź się na to. Nigdy nie wiesz, co może się wydarzyć, gdy zamkną się za Tobą drzwi jego domu.

Dodatkowo nie informuj przypadkowego sprzedawcy o tym, w jakim miejscu zamierzasz spędzić noc oraz jakie regiony zwiedzać. Jeśli Cię o to zapyta – zmyśl datę i miejsce. Co więcej, nie mów, że podróżujesz samotnie – zmyśl swojego towarzysza i udawaj, że na niego czekasz. W przypadku kobiet dobrym "odstraszaczem" jest wzmianka o mężu, który czeka za rogiem.

Pamiętaj, aby nigdy też nie podawać nazwy hotelu, w którym się zatrzymałeś, a tym bardziej pokoju. Wbrew pozorom wyśledzenie Cię w gąszczu turystów wcale nie jest trudne dla rodowitego Turka.

Dowód osobisty i paszport – o czym pamiętać podczas wyjazdu do Turcji?

Planujesz wyjazd do Turcji? Bezpieczeństwo to Twój priorytet? Zastanawiasz się, jak się przygotować do wizyty w tym kraju? Najważniejsza zasada brzmi: "zawsze trzeba mieć przy sobie dowód osobisty i paszport". Dokumenty tożsamości są niezwykle istotne. Dzięki nim:

  • zarezerwujesz pobyt w hotelu,
  • wykonasz odprawę na lotnisku,
  • legalnie przekroczysz granicę,
  • skorzystasz z lokalnej pomocy medycznej,
  • zgłosisz przestępstwo na policję.

Dlatego należy pilnować ich jak oka w głowie i pod żadnym pozorem nie trzymać w pokoju. Warto umieścić dokumenty w specjalnej saszetce np. pod koszulką i zawsze nosić ze sobą.

Dobrym pomysłem jest wykonanie kserokopii dokumentów tożsamości. Dzięki temu w przypadku ich zgubienia będziesz mógł udać się do polskiej ambasady w Turcji, zgłosić ich zaginięcie i wyrobić nowe. To znacząco przyspieszy cały proces.

Bezpieczeństwo w internecie w Turcji a sytuacja polityczna

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwraca także szczególną uwagę na to, jakie informacje udostępniane są na temat kraju w mediach społecznościowych. Jeśli pojawiają się informacje nieprawdziwe, obraźliwe albo szkodzące jego wizerunkowi, służby porządkowe mają prawo zatrzymać taką osobę albo nawet wydalić ją z kraju.

Dlatego podczas wakacji lepiej wstrzymać się z komentowaniem w internecie sytuacji politycznej w Turcji. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych doświadczeń związanych z wizytą policji, np. w hotelu.

Czy do Turcji potrzebna jest wiza?

Zastanawiasz się, jakie dokumenty są potrzebne do wyjazdu do Turcji? Najważniejsze są dowód osobisty i paszport. Co ważne – obywatele Polski nie muszą mieć wizy, jeśli wybierają się do Turcji na okres krótszy niż 90 dni. Takie udogodnienie jest możliwe od 2 marca 2020 roku. Trzeba jednak posiadać paszport, który musi być ważny 60 dni dłużej niż okres pobytu.

Jeśli planujesz dłuższy pobyt, przed upłynięciem 90 dni ważności wizy należy złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt, tzw. ikam w najbliższym urzędzie ds. cudzoziemców  – Göç İdaresi. Jeśli tego nie zrobisz, może czekać Cię surowa kara finansowa oraz zakaz podróżowania do Turcji na pewien czas. W skrajnych przypadkach możesz zostać natychmiastowo deportowany.

Czego nie robić w Turcji?

Wspominaliśmy już, że w Turcji przestał obowiązywać stan wyjątkowy, ale obecność wojsk na ulicach może być częstym zjawiskiem. Szczególnie jest to widoczne w dużych miastach. Tam warto unikać fotografowania ambasad, obiektów wojskowych oraz policyjnych, budynków państwowych i konsulatów. 

Tak jak w innych krajach, trzeba zachować szczególną ostrożność po zmroku. Lepiej nie spacerować samodzielnie i zawsze pilnować torebki, saszetki czy telefonu. Zabezpiecz swoje dokumenty i cenne przedmioty. Dzięki temu wakacje w Turcji mogą stać się bezpieczniejsze.

Czego jeszcze warto unikać w Turcji?

  • targowania się w sklepach, na targach albo innych miejscach,
  • okazywania sobie uczuć w miejscach publicznych,
  • zwracania uwagi palaczom albo miłośnikom sportu,
  • rozmów o polityce i religii,
  • zwiedzania meczetu z odkrytymi włosami i ramionami (dotyczy kobiet).

Pamiętaj, żeby okazywać szacunek rodzonym Turkom i Turczynkom. Dzięki temu oni odpłacą Ci się życzliwością i sympatią.

Jakie ubezpieczenie jest potrzebne na wyjazd do Turcji?

Jeśli wybierasz się za granicę na wakacje, ale także do tymczasowej pracy, warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne. W przypadku Turcji jest to konieczne, ponieważ na jej terenie nie obowiązuje karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Dobrze dobrana polisa turystyczna upoważnia Cię do korzystania z ochrony zdrowia, jeśli nagle źle się poczujesz albo będzie konieczna interwencja służb medycznych. Co więcej, ubezpieczenie turystyczne możesz rozszerzyć o pomoc tłumacza czy ochronę bagażu. To niezwykle przydatne nie tylko w Turcji, ale także w innych turystycznych krajach.

W innym przypadku konieczne jest pokrycie kosztów z własnej kieszeni.

Nawet jeśli kupujesz wycieczkę z biura podróży, koniecznie zastanów się nad tym, jakie ubezpieczenie turystyczne jest Ci proponowane. Często bywa tak, że polisa podróżna ma zawężony zakres ochrony. Warto go dopasować do swoich potrzeb, dlatego optymalnym rozwiązaniem jest samodzielne podpisanie umowy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym.

Jakie zasady panują w Turcji w związku z koronawirusem?

Od 1 czerwca 2020 roku Turcja ma otwarte granice dla cudzoziemców, co umożliwia międzynarodowe przeloty. W związku z tym regularnie pojawia się pytanie – czy w Turcji trzeba nosić maseczki? Czy trzeba robić test przed wylotem? Jak wyglądają procedury związane z epidemią?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje, że od 1 czerwca 2022 r. w Turcji przestały obowiązywać obostrzenia związane z wjazdem do kraju. Zniesiono obowiązek posiadania wyników testów PCR lub testów antygenowych przy wjeździe, a noszenie maseczki obowiązuje jedynie w trakcie korzystania z komunikacji zbiorowej oraz w obiektach opieki zdrowotnej.

Jednak, co bardzo istotne, turyści zobowiązani są posiadać ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia na COVID-19.

Co ważne – sytuacja pandemiczna w Turcji jest opanowana, kraj ogranicza przebywanie w przestrzeniach publicznych dużej liczby osób jednocześnie. Trzeba jednak śledzić aktualne informacje, bo sytuacja może być dynamiczna. W 2021 roku został wprowadzony program "Certyfikacji sanitarnej w branży turystycznej", który ma na celu weryfikację miejsc hotelowych pod względem bezpieczeństwa na wakacjach w Turcji.

Jednak trzeba też wspomnieć o tym, że Światowa Organizacja Zdrowia oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych apelują o unikanie podróży za granicę, jeśli nie jest to konieczne. Spowodowane jest to pandemią wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Więcej informacji o podróżowaniu podczas trudnej sytuacji epidemiologicznej znajdziesz w artykule: Bezpieczne wakacje w dobie pandemii - zasady i porady.

Ubezpiecz się w CUK!

Czy w Turcji jest bezpiecznie? Odpowiedź brzmi: tak, pod warunkiem że wcześniej wykupisz stosowne ubezpieczenie podróżne. Jeśli szukasz solidnej polisy turystycznej, warto porównać oferty. Taką możliwość masz właśnie w CUK Ubezpieczenia! Skontaktuj się telefonicznie albo odwiedź jedną z placówek.

Możesz także skorzystać z internetowego kalkulatora ofert towarzystw, w którym znajdziesz także informacje o ubezpieczeniu bagażu czy OC w życiu prywatnym. Dzięki nim otrzymasz stosowną rekompensatę, jeśli dojdzie do zdarzenia objętego ochroną. Tym samym utrata majątku czy wyrządzenie krzywdy osobie trzeciej, nie będzie dla Ciebie dotkliwe finansowo. Sprawdź, co przygotowaliśmy!

Oceń artykuł

4.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku