Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2021-03-17

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Zanim zaplanujesz urlop w Turcji sprawdź, na co trzeba uważać podczas wakacji w tym kraju.

Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Turcja to jeden z częstszych kierunków wybieranych przez turystów. Nic dziwnego. Biura turystyczne przekonują do tego, że panują tam piękne krajobrazy, błękitne morze i długie, piaszczyste plaże. To nie są jedyne udogodnienia. Jednak pojawia się pytanie czy w Turcji jest bezpiecznie? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Wakacje w Turcji - dlaczego są tak popularne?

Dlaczego turyści coraz częściej decydują się na wyjazd do Turcji? Przede wszystkim jest to połączenie egzotycznego kraju z pięknymi zabytkami do zwiedzania. Mnóstwo tu eleganckich hoteli, które proponują wiele atrakcji oraz możliwości wypoczynku. Turcja to też bogactwo kulturowe, historyczne oraz kulturalne. Odnajdą się tutaj zarówno ci, którzy uwielbiają piaszczyste plaże, jak i kosztowanie lokalnych specjałów w małych restauracjach. Tym właśnie wyróżnia się Turcja. Regiony takie jak Alanya, Bosfor, Belek, Bodrum, Marmaris, Kemer, Aydin to najczęściej wybierane kierunki turystyczne.

Turyści, którzy nie wyobrażają sobie wypoczynku bez podzwrotnikowego słońca, najczęściej wybierają czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień jako najlepsze miesiące to opalania się i zwiedzania największych atrakcji turystycznych. Popularnością cieszą się też wczasy poza sezonem, np. w lutym albo w listopadzie. Co ciekawe, jazda na nartach w Turcji także jest możliwa! Zimą warto wybrać się do Kapadocji, gdzie jest nowoczesny ośrodek narciarski dla miłośników sportu.

Biura podróży organizują też wiele ciekawych wycieczek, zarówno autokarowych, jak i samolotowych. Wśród nich nie brakuje wyjazdów do Stambułu, gdzie warto zwiedzić np. Błękitny Meczet, Bosfor czy świątynię Hagia Sofia. Polscy turyści uwielbiają Turcję za piękną pogodę. W okresie od maja do października temperatura wynosi powyżej 25 stopni Celsjusza. Dobra pogoda jest gwarantowana!

Wycieczki po Turcji wydają się być idealnym sposobem na spędzenie urlopu. Warto jednak zaznaczyć, że Turcja jest bardzo specyficznym miejscem. Bezpieczeństwo jest tu zatem najważniejsze!

Czy Turcja jest bezpieczna?

Na pytanie czy w Turcji jest bezpiecznie, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Do 2019 roku był to kraj, który uważany był za dość stabilny, jeśli chodzi o sytuację polityczną i turystyczną. W lipcu 2018 roku przestał obowiązywać dwuletni stan wyjątkowy. Mimo wszystko organy bezpieczeństwa posiadają szerokie możliwości, jeśli chodzi o kontrolowanie, także turystów.

Kurorty turystyczne uznawane są raczej za bezpieczne, dlatego w każdym sezonie, zarówno letnim, jak i zimowym, można znaleźć ciekawe wycieczki do Turcji. Co więcej, niektórzy turyści uważają, że kraj jest bardzo pozytywnie nastawiony do Polaków. Zdarzają się obywatele na tyle otwarci i pomocni, że z chęcią prowadzą rozmowy oraz pokazują swoją gościnność w kraju. Trzeba jednak zachować szczególną czujność, jak podczas innych wakacji za granicą. Nie da się ukryć, że na terenie Turcji panują wewnętrzne konflikty. Zazwyczaj mniejsze kurorty są bezpieczniejsze niż te większe - bardziej popularne i oblegane przez turystów. Większe metropolie to także większa szansa na kradzieże czy rozboje. 

Często jest też tak, że proponowane wycieczki są oddalone od miejsca konfliktu nawet o 700 czy 800 kilometrów. Miejscowi dbają tu o to, aby bezpieczeństwo dla turystów było zapewnione. 

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność.

Mimo wszystko na całym terytorium Turcji trzeba zachować szczególną ostrożność. Zdarzały się niebezpieczne sytuacje w takich miejscowościach jak Stambuł. Bezpieczeństwo tam i w Ankarze jest nieco zagrożone. Nie brakuje tam atrakcji turystycznych, a co za tym idzie - tłumów ludzi, szczególnie w szczycie sezonu. Celem ataków terrorystycznych w przeszłości stawały się także miejsca znane i często odwiedzane przez mieszkańców oraz turystów. 

Teraz już wiesz, dlaczego trudno jest jednoznacznie określić czy w Turcji jest bezpiecznie. Tak naprawdę nigdy nie ma pewności czy nie wydarzy się coś złego akurat w momencie, kiedy będziesz przebywać na urlopie. Najważniejsze jest to, aby zawsze słuchać komunikatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz stosować się do reguł.

Warto też zaznaczyć, że są takie regiony Turcji, które nie są uznawane za bezpieczne. Biura turystyczne jednak rzadko albo wcale nie proponują wyjazdów w takie miejsca. O jakich regionach mowa? Dowiesz się tego z kolejnych części artykułu.

Turcja - bezpieczeństwo według MSZ

Przed każdym wyjazdem za granicę, zapoznaj się z informacjami, które są publikowane na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ostrzeżenia dla turystów są cały czas aktualizowane, więc masz pewność, że jeśli sytuacja w danym kraju jest dynamiczna, tam znajdziesz najbardziej aktualne dane. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało wiele ważnych informacji dotyczących wakacji w Turcji. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego spróbujemy przedstawić Ci najważniejsze dane na ten temat.

Ostrzeżenia MSZ - Turcja

Przede wszystkim odradzane są podróże do regionów, które graniczą z Syrią oraz Irakiem. Tam utrzymuje się zagrożenie terrorystyczne, a także prowadzone są operacje wojskowe. Za niebezpieczne uznaje się okręgi Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari, Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią oraz Van i Ağrı przy granicy z Iranem.

Trudności mogą być w swobodnym przemieszczaniu się na pograniczu Syrii i Iraku. Wojsko kontroluje tam pasażerów w autobusach oraz samochodach. W hotelach oraz miejscach, gdzie przebywają obcokrajowcy, często występują kontrole policji oraz służb bezpieczeństwa.

O tym musisz pamiętać - ubezpieczenie i paszport

Zawsze trzeba mieć przy sobie paszport. Jeśli wybierasz się za granicę, warto też zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne. Te upoważnia Cię do korzystania z ochrony zdrowia, jeśli nagle źle się poczujesz albo będzie konieczna interwencja służb medycznych. W innym przypadku, konieczne jest pokrycie kosztów z własnej kieszeni. Tu warto zaznaczyć, że na terenie Turcji nie obowiązuje karta EKUZ.  

Nawet jeśli kupujesz wycieczkę z biura podróży, koniecznie zastanów się nad tym, jakie ubezpieczenie turystyczne jest Ci proponowane. Często bywa tak, że polisa podróżna ma zawężony zakres ochrony. Warto go dopasować do swoich potrzeb, dlatego optymalnym rozwiązaniem jest samodzielne podpisanie umowy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. 

Co więcej, ubezpieczenie turystyczne możesz rozszerzyć o pomoc tłumacza czy ochronę bagażu. To niezwykle przydatne nie tylko w Turcji, ale także w innych turystycznych krajach.

ZAPYTAJ DORADCĘ O CENĘ
UBEZPIECZENIA TURYSTYCZNEGO

Turcja - bezpieczeństwo turystyczne na ulicach

Nie da się ukryć, że w Turcji bezpieczeństwo na ulicy pozostawia wiele do życzenia. Zdarzają się przypadki kradzieży kieszonkowców, wyrywania torebek albo zapraszania do lokali przez obywateli kraju, a następnie wciąganie turystów w nieprzyjemne sytuacje (np. namawianie do przewozu narkotyków). Koniecznie trzeba pilnować też swoich napojów w pubach oraz restauracjach. 

Szczególnie trzeba uważać na to, w jakim miejscu zamierzasz spędzić noc oraz jakie regiony zwiedzać. Warto wybrać się na wycieczkę w towarzystwie, a także nie przyjmować zaproszeń od nieznanych osób.

Bezpieczeństwo w Turcji a Internet

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwraca także szczególną uwagę na to, jakie informacje udostępniane są na temat kraju w mediach społecznościowych. Jeśli pojawiają się informacje nieprawdziwe, obraźliwe albo szkodzące wizerunkowi, służby porządkowe mają prawo zatrzymać taką osobę albo nawet wydalić ją z kraju. 

Wiza do Turcji

Obywatele Polski nie muszą mieć wizy, jeśli wybierają się do Turcji na okres krótszy niż 90 dni. Takie udogodnienie jest możliwe od 2 marca 2020 roku. Trzeba jednak posiadać paszport, który musi być ważny 60 dni dłużej niż okres pobytu. 

Czego nie robić w Turcji?

Wspominaliśmy już, że w Turcji przestał obowiązywać stan wyjątkowy, ale obecność wojsk na ulicach może być częstym zjawiskiem. Szczególnie jest to widoczne w dużych miastach. Tam warto unikać fotografowania ambasad, obiektów wojskowych oraz policyjnych, budynków państwowych i konsulatów. 

Tak jak w innych krajach, trzeba zachować szczególną ostrożność po zmroku. Lepiej nie spacerować samodzielnie i zawsze pilnować torebki, saszetki czy telefonu. Zabezpiecz swoje dokumenty i cenne przedmioty. Dzięki temu wakacje w Turcji mogą stać się bezpieczniejsze.

Czego jeszcze warto unikać w Turcji?

  • targowania się w sklepach, na targach albo innych miejscach,
  • okazywania sobie uczuć w miejscach publicznych,
  • zwracania uwagi palaczom albo miłośnikom sportu,
  • rozmów o polityce i religii,
  • zwiedzania meczetu z odkrytymi włosami i ramionami (dotyczy kobiet).

Turcja a koronawirus

Musimy też wspomnieć o tym, że Światowa Organizacja Zdrowia oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych apelują o unikanie podróży za granicę, jeśli nie jest to konieczne. Spowodowane jest to pandemią wywołaną wirusem SARS-CoV-2.

Od 1 czerwca 2020 roku Turcja ma otwarte granice dla cudzoziemców, co umożliwia międzynarodowe przeloty. Po przylocie konieczny jest pomiar temperatury, a jeśli dzieje się coś złego - chorzy kierowani są na konsultację. Od 9 września 2020 roku trzeba też nosić maseczki ochronne w miejscach publicznych.

Przed wylotem, trzeba też zapoznać się z formalnościami, które są do wypełnienia. Od 28 grudnia 2020 roku trzeba mieć także ze sobą negatywny test PCR.

Sytuacja pandemiczna w Turcji jest opanowana, kraj ogranicza przebywanie w przestrzeniach publicznych dużej liczby osób jednocześnie. Trzeba jednak śledzić aktualne informacje, bo sytuacja może być dynamiczna. W 2021 roku ma zostać też wprowadzony program "Certyfikacji sanitarnej w branży turystycznej", który ma na celu weryfikację miejsc hotelowych pod względem bezpieczeństwa na wakacjach w Turcji.

Ubezpiecz się w CUK!

Jeśli szukasz ubezpieczenia turystycznego, warto porównać oferty. Taką możliwość masz właśnie w CUK Ubezpieczenia! Skontaktuj się telefonicznie albo odwiedź jedną z placówek.