2023-12-27

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Bułgarii

Wybierasz się do Bułgarii? Dowiedz się, jaką polisę turystyczną wybrać na podróż do tego miejsca.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Bułgarii

Bułgaria to świetne miejsce na urlop o każdej porze roku. Jest to kraj, w którym znajdziemy zarówno miejsca do zwiedzania, jak i odpoczynku na piaszczystych plażach. Wybierając się na wakacje do Bułgarii, należy koniecznie pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym. W poniższym tekście znajdziesz odpowiedź na najważniejsze pytania dotyczące podróży w ten region Europy. Z naszego artykułu dowiesz się, czy Bułgaria jest bezpiecznym kierunkiem na wyjazd, jakie ubezpieczenie wybrać, czy karta EKUZ jest wystarczająca i czy wykupić osobną polisę turystyczną. Sprawdź!

Najważniejsze informacje:

 • Bułgaria jest jednym z bezpieczniejszych krajów, dostępnych dla podróżujących.
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest darmowa, honorowana również w Bułgarii.
 • EKUZ może być rozszerzony o prywatne ubezpieczenie turystyczne, aby zapewnić sobie pełną ochroną za granicą.
 • Najważniejszym składnikiem ubezpieczenia turystycznego są koszty leczenia oraz assistance.
 • Cena ubezpieczenia turystycznego uzależniona jest między innymi od kierunku podróży, ilości podróżujących i potrzeb ubezpieczonego.

Czy Bułgaria jest bezpieczna dla turystów?

Bułgaria jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków podróży przez Polaków. Oferty biur turystycznych w wariancie all inclusive na wyjazd do Bułgarii są jednymi z najtańszych i najpopularniejszych, ale czy jest to bezpieczne miejsce dla turystów?

Jak podaje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, Bułgaria nie jest krajem, w którym występuje zagrożenie terrorystyczne, a napady na tle rabunkowym i kradzieże są tam bardzo rzadkie. Możemy śmiało stwierdzić, że Bułgaria jest krajem bezpiecznym dla turystów. Wyjątkiem są kurorty nadmorskie i miejsca często uczęszczane przez cudzoziemców, tutaj zdarzają się kradzieże dokumentów i rzeczy wartościowych takich jak np. aparaty fotograficzne. Dlatego warto unikać pozostawiania powyższych rzeczy bez opieki na plaży, kempingu czy nawet na terenie kwatery prywatnej.

Przed wyjazdem do Bułgarii warto zabezpieczyć się polisą turystyczną. Jeśli Twoje rzeczy padną łupem złodziei, to posiadając polisę podróżną możesz zgłosić się do centrum alarmowego danego towarzystwa ubezpieczeniowego zaistniałą sytuację. Na infolinii zostaniesz poinformowany, w jaki sposób powinieneś postąpić w danej sytuacji.

Polisę na urlop do Bułgarii, która zabezpieczy Cię w przypadku powyższych sytuacji, możesz kupić online wybierając kalkulator ubezpieczeń turystycznych CUK Ubezpieczenia.

Czy karta EKUZ obowiązuje w Bułgarii?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jest kartą potwierdzającą możliwość korzystania z leczenia podczas wyjazdu za granicę.

EKUZ może wyrobić sobie każda osoba, która posiada ubezpieczenie NFZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest honorowana we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej oraz we wszystkich krajach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Bułgaria jest państwem, które w 2007 roku przystąpiło do Unii Europejskiej, więc jak najbardziej EKUZ obowiązuje również w Bułgarii. Więcej szczegółowych informacji na temat karty znajdziesz tutaj.

Czy EKUZ mi wystarczy podczas podróży do Bułgarii?

Planując podróż do Bułgarii EKUZ otrzymasz zupełnie za darmo, jeżeli posiadasz ubezpieczenie zdrowotne w Polsce.

Jednak należy pamiętać, że każdy kraj posiada inne zasady ubezpieczenia zdrowotnego, a prawo do skorzystania z leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach co obywatelom Bułgarii.

Jakie mogą być tego konsekwencje? Sam będziesz musiał pokryć niektóre koszty leczenia w Bułgarii. Przykładem może być leczenie stomatologiczne, niektóre badania laboratoryjne, ratownictwo górskie czy też transport do Polski. Warto zatem dobrze rozważyć, jakie ubezpieczenie wybrać planując urlop w Bułgarii.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wakacje w Bułgarii?

Wybierając się na wymarzone wakacje warto, abyś zabezpieczył się na każdą ewentualność kupując ubezpieczenie podróżne do Bułgarii. Co powinna zawierać polisa, by była odpowiednia na każdą niespodziewaną sytuację?

Przede wszystkim najważniejszymi składnikami polisy turystycznej są koszty leczenia w podróży oraz assistance. Jeżeli przydarzy Ci się nieszczęśliwy wypadek lub zachorujesz, polisa turystyczna pokryje koszty leczenia w szpitalu w Bułgarii, czy też wizytę u lekarza specjalisty. Minimalna suma ubezpieczenia, jaką powinieneś wybrać to około 100 000 euro, lub 400 000 złotych.

Warto wiedzieć!

W Bułgarii koszty ratownictwa górskiego, czy transport po wypadku do Polski nie są refundowane przez tamtejszą służbę zdrowia. Warto zatem posiadać assistance, które zapewni Ci zorganizowanie i pokrycie kosztów transportu do szpitala po wypadku.

Przydatne dodatki do polisy

Kupując polisę na wakacje w Bułgarii oprócz kosztów leczenia i assistance możesz dodatkowo rozszerzyć swoje ubezpieczenie o następujące ryzyka:

 • NNW – to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeżeli tylko przydarzy Ci się wypadek, w wyniku którego doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu lub poniesiesz śmierć, towarzystwo wypłaci świadczenie Tobie lub osobie uposażonej zgodnie z sumą ubezpieczenia, jaką wcześniej wybrałeś, kupując polisę na urlop w Bułgarii.
 • OC w życiu prywatnym – jeżeli np. podczas uprawiania sportów wodnych lub jazdy na hulajnodze czy rowerze inna osoba zostanie poszkodowana z Twojej winy, lub jej rzeczy zostaną uszkodzone, towarzystwo wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu. Dzięki temu nie będziesz musiał pokrywać kosztów związanych z naprawą szkody z własnej kieszeni. Ubezpieczyciel zrobi to za Ciebie.
 • Klauzula alkoholowa – jest to rozszerzenie, które zapewni Ci ochronę również po spożyciu alkoholu na wymarzonych wakacjach. Kupując ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii upewnij się, czy będzie ono obejmowało również koszty Twojego leczenia, gdy dojdzie do wypadku pod wpływem alkoholu. Część towarzystw posiada tego typu ochronę w podstawowym zakresie ubezpieczenia turystycznego.  Zdarza się jednak, że niektóre towarzystwa proponują klauzę alkoholową jako dodatkowe rozszerzenie, o którym należy pamiętać, aby cieszyć się pełną ochroną podczas urlopu.
 • Sporty wysokiego ryzyka – kraje bałkańskie, a w tym Bułgaria, są idealnym miejscem do spędzania czasu w sposób niezwykle aktywny. Znajdziemy tam miejsce do uprawiania różnorodnych sportów wodnych czy też górskich wędrówek. Standardowe ubezpieczenie kosztów leczenia w Bułgarii może nie objąć ochroną nurkowania, żeglowania czy wędrówek po wysokich górach. Tutaj z pomocą przychodzi Ci rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka.

Jeżeli już masz wykupioną polisę do Bułgarii, a lecisz tam pierwszy raz, to koniecznie skorzystaj z naszego poradnikaCo warto zobaczyć w Bułgarii?”.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii?

Zastanawiasz się, ile może kosztować polisa turystyczna na urlop w Bułgarii? Cena ubezpieczenia zależy od kilku czynników. Ma na nią wpływ długość planowanego pobytu za granicą, zakres i sumy ubezpieczenia na poszczególne ryzyka.

Znaczenie ma też oczywiście ilość osób wybierających się w podróż. Cena zależy więc także od tego czy jedziesz sam, z rodziną, czy może jadą z Tobą osoby powyżej 60 roku życia. Cena różni się też w zależności od długości planowanego pobytu oraz rodzaju spędzanego na wakacjach czasu.

Jeżeli planujesz cały urlop spędzić na plaży oraz w hotelu, cena na pewno będzie niższa niż w przypadku kosztu polisy na pobyt, podczas którego spędzisz czas aktywnie na wędrówkach górskich, zwiedzaniu, nurkowaniu czy uprawianiu sportów.

To ważne!

Jeśli jesteś osobą chorującą na choroby przewlekłe, konieczne będzie rozszerzenie Twojego ubezpieczenia o zakres, który obejmie ochroną również zdarzenia związane ze schorzeniami, na jakie chorujesz. Cena polisy może wówczas nieco wzrosnąć, jednak zyskasz pewność, że ochrona zadziała nawet w przypadku pogorszenia się Twojego stanu zdrowia w wyniku choroby.

Poniżej znajdziesz porównanie zakresu oraz ceny w dwóch różnych wariantach  w popularnych towarzystwach ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenie na podróż do Bułgarii.

Ubezpieczenie zostało wyliczone dla rodziny 2+2 – dwójka dorosłych z dwójką dzieci w wieku 7 i 10 lat, Rodzina wybiera się na tydzień (7 dni) do Bułgarii. Celem wyjazdu jest wypoczynek na plaży oraz w hotelu, a także zwiedzanie pobliskich atrakcji turystycznych.

TowarzystwoZakres UbezpieczeniaCena

Allianz

Koszty leczenia 400 000 zł
Assistance bez limitu SU
NNW 25 000 zł
OC w życiu prywatnym 1 000 000 zł

Dodatkowo – Bagaż 2000 zł

206 zł

Wiener

Koszty leczenia wraz z assistance 100 000 Euro
NNW 30 000 zł
OC w życiu prywatnym 100 000 Euro

Dodatkowo – Bagaż 2000 zł

298 zł

Compensa

Koszty leczenia wraz z assistance 80 000 Euro
NNW 30 000 zł
OC w życiu prywatnym 500 000 zł

Dodatkowo – Bagaż 2000 zł

258 zł

Poniżej znajduje się z kolei kalkulacja ubezpieczenia dla dwójki dorosłych wybierających się na tydzień (7 dni) do Bułgarii. Celem ich wyjazdu jest wypoczynek na plaży, zwiedzanie oraz uprawianie sportów wysokiego ryzyka. Ubezpieczeni planują uprawiać sporty typu kitesurfing i spadochroniarstwo.

TowarzystwoZakres UbezpieczeniaCena

Allianz

Koszty leczenia 400 000 zł
Assistance bez limitu SU
NNW 25 000 zł
OC w życiu prywatnym 1 000 000 zł
Dodatkowo – Bagaż 2000 zł

Rozszerzenie o uprawianie sportów wysokiego ryzyka

318 zł

Wiener

Koszty leczenia wraz z assistance 100 000 Euro
NNW 30 000 zł
OC w życiu prywatnym 100 000 Euro  
Dodatkowo – Bagaż 2000 zł

Rozszerzenie o uprawianie sportów wysokiego ryzyka

428 zł

Compensa

Koszty leczenia wraz z assistance 80 000 Euro
NNW 30 000 zł
OC w życiu prywatnym 500 000 zł  
Dodatkowo – Bagaż 2000 zł

Rozszerzenie o uprawianie sportów wysokiego ryzyka

529 zł

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii?

Ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Bułgarii możesz kupić w CUK Ubezpieczenia. Możesz to zrobić w dogodny dla Ciebie sposób. Wystarczy, że odwiedzisz jedną z naszych placówek znajdujących się niedaleko Ciebie.

Możesz też zakupić polisę bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że skorzystasz z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych lub zadzwonisz na naszą infolinię, która jest dostępna 7 dni w tygodniu.

Nie czekaj do ostatniego dnia przed wyjazdem! Kup ubezpieczenie turystyczne już teraz!

FAQ:

 • 1
  Czy można pić wodę z kranu w Bułgarii?

  Woda w całej Bułgarii co do zasady nadaje się do spożycia. Jednak zaleca się pić ją dopiero po przegotowaniu.

 • 2
  Czy do Bułgarii trzeba się szczepić?

  Nie są wymagane dodatkowe szczepienia.

 • 3
  Czy do Bułgarii wjedziemy na dowód osobisty?

  Tak, do przekroczenia granicy Bułgarii wystarczy posiadać ze sobą dowód osobisty.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku