2024-01-17

Ubezpieczenie terenówki – wybierz najlepszy wariant dla Twojego samochodu

Sprawdź, jak ubezpieczyć samochód terenowy.

Ubezpieczenie terenówki – wybierz najlepszy wariant dla Twojego samochodu

Samochody terenowe zapewniają komfort podróży zarówno po asfalcie, jak i po bezdrożach. Ten rodzaj aut jest coraz częściej wybierany przez Polaków, jednak stawiając na taki pojazd, trzeba liczyć się z większymi kosztami utrzymania. Do nich na pewno trzeba zaliczyć pieniądze wydane na paliwo, ale też niekiedy OC terenówki. Od czego zależy ubezpieczenie terenówki i jak wybrać najlepszy wariant – tego dowiesz się z naszego artykułu.

Najważniejsze informacje:

  • OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem pojazdów mechanicznych, dlatego ubezpieczenie auta terenowego powinno składać się z niego obligatoryjnie.
  • Ze względu na wysokie koszty naprawy, warto rozważyć dobrowolne ubezpieczenie AC auta terenowego.
  • NNW auta terenowego to ważnym składnik polisy. Zapewnia świadczenie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu kierowcy czy pasażerów.
  • Assistance polecane jest dla aut terenowych m.in. z powodu wysokich cen za holowanie aut terenowych.
  • Tylko porównanie ofert pozwala na wybór korzystnego cenowo wariantu.
  • Cena OC terenówki zależy od kilku czynników — m.in. danych kierowcy, jak i pojazdu.

Jakie ubezpieczenie terenówki wybrać?

Przed podjęciem decyzji o zakupie takiego pojazdu, należy wziąć pod uwagę wysokość składki za ubezpieczenie. Może ona wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, a jej wysokość zależy od wielu czynników. Niezależnie od tego, jaka będzie końcowa cena polisy, musisz ją nabyć i uwzględnić w kosztach podczas wybierania nowego samochodu. Sprawdźmy, jak wyglądać powinno dobre ubezpieczenie auta terenowego.

OC terenówki

Przede wszystkim musisz mieć ważną polisę OC terenówki. To obowiązek każdego właściciela pojazdu mechanicznego z kilkoma wyjątkami przewidzianymi w ustawie (np. pojazd historyczny czy zabytkowy). Nawet jeśli samochód terenowy będzie przez Ciebie wykorzystywany kilka miesięcy, musi on być ubezpieczony przez cały rok. Tego typu polisa chroni przed poniesieniem kosztów związanych z usunięciem szkód, wynikających z Twojej winy. Do zdarzeń, które są najczęściej objęte w polisie OC, należą szkody w mieniu i na osobie, czyli np.:

  • potrącenie pieszego lub rowerzysty,
  • zderzenie z innych pojazdem,
  • uszkodzenie mienia innej osoby,
  • uszkodzenie auta osoby trzeciej.

NNW auta terenowego

Oprócz OC warto też sprawdzić pozostałe produkty ubezpieczeniowe. Jednym z nich jest NNW, czyli polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków. To ona możesz pozwolić na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji czy konsultacji medycznych, które są konieczne w następstwie zdarzenia drogowego. Warto więc zyskać dodatkową ochronę w ramach tego ubezpieczenia, po to, żeby uniknąć pokrycia wysokich kosztów. Kształt polisy i zakres ochrony zależy od ubezpieczyciela.

AC auta terenowego

Jeżdżąc samochodem terenowym, warto też rozważyć zakup polisy AC. Głównie ze względu na to, że koszty naprawy tego rodzaju pojazdów mogą mocno uszczuplić portfel właściciela. Również kradzież auta o dużej wartości jest dotkliwa. Jest to dobrowolna polisa, która chroni Cię przed kosztami wynikającymi z uszkodzenia, zniszczenia lub utraty pojazdu wynikających ze zdarzenia losowego. To oznacza, że jeśli przez przypadek uderzysz swoim samochodem w korzeń na drodze i zniszczysz karoserię lub uszkodzisz zawieszenie na nierównej nawierzchni, to ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdu. W zależności od wariantu również po kradzieży auta terenowego otrzymasz pieniądze z autocasco. Szczegółowy zakres ubezpieczenia AC auta terenowego jest określony przez towarzystwo ubezpieczeń. Sprawdź dokładnie warunki przed podpisaniem umowy.

Zanim zawrzesz polisę AC, musisz też zgłosić stan techniczny pojazdu. Jeśli Twoja terenówka ma niestandardowe wyposażenie, takie jak np. klatka wewnątrz, czy wyciągarka, to musisz to przekazać ubezpieczycielowi. AC to polisa indywidualna, więc tego typu wyposażenie auta podnosi jego wartość, a przez to wpływa na wysokość składki. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie może być o wiele tańsze przy zakupie pakietu OC i AC.

Assistance

Ubezpieczenie auta terenowego warto rozszerzyć także o assistance. W jego ramach otrzymasz szereg usług dodatkowych m.in. tak cenione przez kierowców holowanie pojazdu. Pamiętaj, że pokrywanie takiej usługi z własnej kieszeni może być bardzo kosztowne. Auta terenowe należą do dużych samochodów, a to czynnik, który wpływa na wysokość rachunku za holowanie. Dlatego assistance jest wskazane w przypadku aut terenowych, a także polecane tym, którzy dużo jeżdżą. W zależności od oferty można liczyć także na pojazd zastępczy czy transport dla kierowcy i pasażerów itd.

Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia terenówki?

Ponieważ OC to obowiązkowe ubezpieczenie terenówki, skupmy się w tym akapicie właśnie na nim. Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na OC auta terenowego:

  • historia kierowcy i prawdopodobieństwo spowodowania przez niego szkody 

Mniej doświadczeni użytkownicy zazwyczaj płacą wyższe składki ubezpieczenia. To wiąże się też z ewentualnymi zniżkami, im dłuższy czas bezszkodowej jazdy, tym mniej zapłacisz za OC. Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne sposoby na wyliczenie wysokości składki, stąd też mogą wynikać różnice.

  • miejsce zamieszkania użytkownika 

W miastach,  gdzie jest większe zagęszczenie ruchu, ceny polis mogą być nawet o kilkanaście procent wyższe, niż w przypadku innych lokalizacji. 

  • parametry samochodu 

Zastanawiając się dalej nad tym, co wpływa na cenę OC terenówki, nie można pominąć parametrów samochodu. Z reguły są to auta z dużymi silnikami, które mają wpływ na maksymalną prędkość, a to jest czynnik, który zwiększa ryzyko ewentualnej kolizji. Przez to cena OC może też być wyższa.

Oczywiście, cena zależy też od rocznika, marki i modelu pojazdu. Im starszy model, tym cena OC może być wyższa, ponieważ ryzyko usterki, która wpłynie na wywołanie stłuczki, jest większe. Paradoksalnie jednak zakup auta z salonu również może oznaczać wyższą cenę ubezpieczenia. A to dlatego, że często takie auta biorą udział w wypadkach z racji tego, że ich użytkownicy uważają, że trzeba je przetestować.

Sprawdź, od czego jeszcze zależy cena OC.

Ile kosztuje ubezpieczenie Jeepa? Cena OC na przykładzie modelu Jeep Cherokee

Sprawdziliśmy, ile kosztować będzie OC auta terenowego na przykładzie modelu Jeep Cherokee, rocznik 1995. Wyliczenia dokonaliśmy na podstawie naszego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych i posłużyliśmy się danymi 35-letniego kierowcy z Torunia. Oto przykładowe ceny OC.

Kalkulacja sporządzona 10.12.2023 r.
TowarzystwoCena OC

mtu24.pl

675 zł

Trasti

1033 zł

oferta partnera CUK

1107 zł

Allianz

1534 zł

TUW

1540 zł

Benefia

1688 zł

Beesafe

1910 zł

Cena polisy będzie wyższa, jeśli zdecydujemy się na dodatki w postaci NNW auta terenowego, AC czy assistance.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak znaleźć najlepszy wariant ubezpieczenia terenówki?

Jak widzisz, cena ubezpieczenia jest zależna od wielu czynników. Dlatego też warto poświęcić chwilę czasu na to, żeby wybrać najlepszy wariant, szczególnie jeśli mowa o tak specyficznych autach, jak samochody terenowe. OC terenówki jest obowiązkowe, lecz to nie oznacza, że od razu musi dużo kosztować. Wystarczy tylko, że skorzystasz z porównywarki na stronie internetowej CUK lub udasz się do placówki stacjonarnej. To prosty sposób na to, żeby porównać oferty nawet 30 towarzystw i wybrać tę najlepszą dla Ciebie.

Jeśli decydujesz się na skorzystanie ze strony internetowej, lecz niektóre kwestie są dla Ciebie niejasne, to pomoc możesz uzyskać kontaktując się z doradcą CUK za pośrednictwem infolinii. On też podpowie Ci, jakie masz dodatkowe możliwości oprócz ubezpieczenia OC. Nie zapomnij sprawdzić wariantów z AC oraz NNW.

Zakup OC auta terenowego – jakie formalności trzeba spełnić?

Niezależnie od tego, czy będziesz robić to sam, czy z agentem ubezpieczeniowym, do obliczenia wysokości składki i późniejszego zawarcia umowy potrzebne jest kilka danych. Musisz podać:

  • swoje dane osobowe,
  • numer PESEL,
  • miejsce zamieszkania,
  • dane dotyczące prawa jazdy (jeśli masz).

Oprócz tego niezbędne są szczegóły dotyczące auta, w tym jego:

  • przebieg,
  • pojemność silnika,
  • rocznik,
  • datę pierwszej rejestracji,
  • wariant wyposażenia.

Powyższe dane są niezbędne, jednak podczas zawierania umowy mogą być też potrzebne inne szczegóły, które wpiszesz w formularzu lub podasz doradcy w placówce. Jeśli zmieniasz ubezpieczyciela, to musisz pamiętać też o tym, żeby wypowiedzieć umowę w poprzedniej firmie.

Samochód terenowy a koszty utrzymania

Producenci stawiają przede wszystkim na komfort podróżujących, co zwiększa popularność terenówek. Nawet najtańsze terenówki są przystosowane do tego, żeby w wygodnych warunkach można było nimi pokonywać dłuższe odcinki.Widać to np. jeśli wybierzesz terenowy model Mitsubishi lub Jeep Compass. Jednak koszty utrzymania takiego pojazdu mogą być wyższe niż w przypadku aut typu hatchback lub sedan. Wyższa pozycja za kierownicą i więcej miejsca w bagażniku to argumenty, które powinny Ci zrekompensować większe wydatki na eksploatację pojazdu.

Koszty utrzymania to argument, który warto wziąć pod uwagę, kupując takie auto. Im model częściej jest spotykany na ulicach, tym większe szanse na to, że znajdziesz części zamienne do niego, co także będzie miało wpływ na cenę AC auta terenowego.

Ponadto weź pod uwagę spalanie auta. Są to modele o dużej masie całkowitej, dodatkowo wyposażone w silniki o dużej pojemności. Pamiętaj, że to jeden z elementów, wpływających na cenę OC terenówki. Tanie auta, jak np. Suzuki Jimny są często wyposażone w mniejsze jednostki napędowe, dzięki czemu możliwa jest większa oszczędność paliwa. Decydując się na większy model, musisz mieć świadomość tego, że będzie on spalał od kilkunastu do nawet ponad dwudziestu litrów na 100 km.

Zastanawiasz się nad tym, jaka terenówka będzie dla Ciebie najlepsza? Więcej na temat tego typu aut przeczytasz tu: Auto terenowe — co warto o nim wiedzieć?

Kupuj ubezpieczenie w CUK!

Oszczędzaj czas i pieniądze. Poznaj cenę ubezpieczenia samochodu terenowego w kalkulatorze OC i AC na CUK Ubezpieczenia!

Niezależnie od tego, czy interesują Cię stare samochody terenowe, czy też nowy terenowy model Suzuki, musisz wykupić dla niego obowiązkowe ubezpieczenie OC. Warto też się zastanowić nad dodatkowym wariantem z AC oraz NNW po to, żeby uniknąć ewentualnych przykrych konsekwencji wynikających ze stłuczki. Porównaj wszystkie oferty i wybierz opcję, która Ci najbardziej odpowiada.

FAQ:

  • 1
    Kiedy możliwy jest zakup OC krótkoterminowego dla terenówki?

    Istnieje kilka sytuacji, kiedy terenówka może mieć krótkoterminowe OC — jeśli jest zarejestrowana czasowo, jest pojazdem sprowadzonym z zagranicy, historycznym, do jazd testowych, oferowanym przez pośredników w kupnie i sprzedaży.

  • 2
    Czy OC dla terenówki jest droższe niż dla pozostałych aut?

    Na cenę OC wpływa m.in. pojemność silnika. Terenówki mają silniki o dużej pojemności, a więc składka OC dla takiego auta będzie wyższa niż w przypadku aut miejskich.

Oceń artykuł

3.50
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku