2022-11-16

Ubezpieczenie terenówki – wybierz najlepszy wariant dla Twojego samochodu

Sprawdź, jak ubezpieczyć samochód terenowy.

Ubezpieczenie terenówki – wybierz najlepszy wariant dla Twojego samochodu

Samochody terenowe zapewniają komfort podróży zarówno po asfalcie, jak i po bezdrożach. Ten rodzaj aut jest coraz częściej wybierany przez Polaków, jednak stawiając na taki pojazd, trzeba liczyć się z większymi kosztami utrzymania. Do nich na pewno trzeba zaliczyć pieniądze wydane na paliwo, ale też na OC terenówki. Od czego zależy to drugie i jak wybrać najlepszy wariant – tego dowiesz się z naszego artykułu.

Samochód terenowy – wygodny na trasie, niezawodny na bezdrożach

Popularność aut terenowych w naszym kraju rośnie. Wpływ na to mają producenci tego typu pojazdów, którzy w ostatnich latach coraz częściej starają się je dopasowywać do miejskiego stylu jazdy. Jeszcze kilkanaście lat temu auto terenowe było kojarzone z wielką maszyną z ogromnymi kołami, która miała za zadanie bez problemu pokonywać bezdroża. Komfort jazdy w tego typu samochodzie nie był zbyt wysoki, przez co niewielka liczba osób decydowała się na to, żeby wybierać takie modele.

W ostatnich latach to uległo jednak dużej zmianie. Teraz producenci stawiają przede wszystkim na komfort podróżujących, co zwiększa popularność terenówek. Nawet najtańsze terenówki są przystosowane do tego, żeby w wygodnych warunkach można było nimi pokonywać dłuższe odcinki. Widać to np. jeśli wybierzesz terenowy model Mitsubishi lub Jeep Compass. Jednak koszty utrzymania takiego pojazdu mogą być wyższe niż w przypadku aut typu hatchback lub sedan. Jednak wyższa pozycja za kierownicą i więcej miejsca w bagażniku to argumenty, które powinny Ci zrekompensować większe wydatki na eksploatację pojazdu.

Zastanawiasz się nad tym, jaka terenówka będzie dla Ciebie najlepsza? Trudno jest tak jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ każdy model jest inny, różnice widać, szczególnie jeśli analizujesz samochody terenowe. Ranking modeli może być różny, w zależności od tego, jakie cechy są dla Ciebie najważniejsze. Terenowy model Suzuki będzie się mocno różnił od aut Toyoty. W gronie najpopularniejszych pojazdów tego typu na pewno się znajdują:

 • Mercedes klasy G,
 • Suzuki Jimny,
 • Land Rover Defender,
 • Toyota Land Cruiser,
 • Jeep Grand Cherokee IV.

Koszty utrzymania to argument, który warto wziąć pod uwagę. Im model częściej jest spotykany na ulicach, tym większe szanse na to, że znajdziesz części zamienne do niego. Ponadto weź pod uwagę spalanie auta. Są to modele o dużej masie całkowitej, dodatkowo wyposażone w silniki o dużej pojemności. Tanie terenówki, jak np. Suzuki Jimny są często wyposażone w mniejsze jednostki napędowe, dzięki czemu możliwa jest większa oszczędność paliwa. Decydując się na większy model musisz mieć świadomość tego, że będzie on spalał od kilkunastu do nawet ponad dwudziestu litrów na 100 km.

Jakie ubezpieczenie wybrać do auta terenowego?

Biorąc pod uwagi koszty wynikającego z użytkowania takiego pojazdu, należy wziąć pod uwagę cenę ubezpieczenia. Może ona wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, a jej wysokość zależy od wielu czynników. Niezależnie od tego, jaka będzie końcowa cena polisy, musisz ją nabyć i uwzględnić w kosztach podczas wybierania nowego samochodu.

OC auta terenowego

Przede wszystkim musisz mieć ważną polisę OC. To obowiązek każdego właściciela pojazdu. Nawet jeśli samochód terenowy będzie przez Ciebie wykorzystywany kilka miesięcy, musi on być ubezpieczony przez cały rok. OC auta terenowego to obowiązkowy koszt. Tego typu polisa chroni przed poniesieniem kosztów związanych z usunięciem szkód wynikających z Twojej winy. Do zdarzeń, które są najczęściej objęte w polisie OC należą:

 • potrącenie pieszego lub rowerzysty,
 • zderzenie z innych pojazdem,
 • uszkodzenie mienia innej osoby,
 • uszkodzenie auta osoby trzeciej.

Każde auto musi więc mieć obowiązkową polisę OC. Wpływ na jej cenę ma historia szkód, dane techniczne auta oraz zniżki za bezszkodową jazdę, o czym przekonasz się za chwilę.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

NNW

Oprócz OC warto też sprawdzić pozostałe produkty ubezpieczeniowe. Jednym z nich jest NNW, czyli polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków. To ona możesz pozwolić na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji czy konsultacji medycznych, które są konieczne w następstwie zdarzenia drogowego. Warto więc zyskać dodatkową ochronę w ramach tego ubezpieczenia, po to, żeby uniknąć pokrycia wysokich kosztów. Kształt polisy i jej zakres ochrony zależy od ubezpieczyciela.

AC na terenówkę

Jeżdżąc samochodem terenowym warto też rozważyć zakup polisy AC. Jest to dobrowolna polisa, która chroni Cię przed kosztami wynikającymi z uszkodzenia, zniszczenia lub utraty pojazdu wynikających ze zdarzenia losowego. To oznacza, że jeśli przez przypadek uderzysz swoim samochodem w korzeń na drodze i zniszczysz karoserię lub uszkodzisz zawieszenie na nierównej drodze, to ubezpieczyciel pokryje koszty wizyty w warsztacie. Szczegółowy zakres ubezpieczenia AC na terenówkę jest określony przez firmę ubezpieczającą, sprawdź dokładnie warunki przed podpisaniem umowy.

Zanim zawrzesz polisę AC, to musisz też zgłosić stan techniczny pojazdu. Jeśli Twoja terenówka ma niestandardowe wyposażenie, takie jak np. klatka wewnątrz, czy wyciągarka, to musisz to przekazać ubezpieczycielowi. AC to polisa indywidualna, więc tego typu wyposażenie auta może mieć wpływ na jego wysokość.

Co wpływa na cenę OC terenówki?

Ceny OC aut terenowych mogą mieć różną wysokość. Istnieje wiele czynników, które mają na nią wpływ. Pierwszym jest historia kierowcy i prawdopodobieństwo spowodowania przez niego szkody. Dlatego też mniej doświadczeni użytkownicy zazwyczaj płacą wyższe składki ubezpieczenia. To wiąże się też z ewentualnymi zniżkami, im dłuższy czas bezszkodowej jazdy, tym mniej zapłacisz za OC. Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne sposoby na wyliczenie wysokości składki, stąd też mogą wynikać różnice.

Wpływ na cenę ubezpieczenia ma też miejsce zamieszkania użytkownika. W miastach,  gdzie jest większe zagęszczenie ruchu, ceny polis mogą być nawet o kilkanaście procent wyższe, niż w przypadku innych lokalizacji.  

Zastanawiając się dalej nad tym, co wpływa na cenę OC terenówki nie można pominąć parametrów samochodu. Z reguły są to auta z dużymi silnikami, które mają wpływ na maksymalną prędkość, a to jest czynnik, który zwiększa ryzyko ewentualnej kolizji. Przez to cena OC może też być wyższa.

Oczywiście, cena zależy też od rocznika, marki i modelu pojazdu. Im starszy model, tym cena OC może być wyższa, ponieważ ryzyko usterki, która wpłynie na wywołanie stłuczki jest większe. Paradoksalnie jednak zakup auta z salonu również może oznaczać wyższą cenę ubezpieczenia. A to dlatego, że często takie auta biorą udział w wypadkach z racji tego, że ich użytkownicy uważają, że trzeba je przetestować.

Jak znaleźć najlepszy wariant ubezpieczenia terenówki?

Jak widzisz, cena ubezpieczenia jest zależna od wielu czynników. Dlatego też warto poświęcić chwilę czasu na to, żeby wybrać najlepszy wariant, szczególnie jeśli mowa o tak specyficznych autach, jak samochody terenowe. OC jest obowiązkowe, lecz to nie oznacza, że od razu musi dużo kosztować. Wystarczy tylko, że skorzystasz z porównywarki na stronie internetowej CUK lub udasz się do placówki stacjonarnej. To prosty sposób na to, żeby porównać wszystkie dostępne opcje i wybrać tę najlepszą dla Ciebie.

Jeśli decydujesz się na skorzystanie ze strony internetowej, lecz niektóre kwestie są dla Ciebie niejasne, to pomoc możesz uzyskać kontaktując się z doradcą CUK za pośrednictwem infolinii. On też podpowie Ci, jakie masz dodatkowe możliwości oprócz ubezpieczenia OC. Nie zapomnij sprawdzić wariantów z AC oraz NNW.

Zakup OC auta terenowego – jakie formalności trzeba spełnić?

Do obliczenia wysokości składki i późniejszego zawarcia umowy potrzebne jest kilka danych. Musisz podać:

 • swoje dane osobowe,
 • numer PESEL,
 • miejsce zamieszkania,
 • dane dotyczące prawa jazdy.

Oprócz tego niezbędne są szczegóły dotyczące auta, w tym jego:

 • przebieg,
 • pojemność silnika,
 • rocznik,
 • datę pierwszej rejestracji,
 • wariant wyposażenia.

Powyższe dane są niezbędne, jednak podczas zawierania umowy mogą być też potrzebne inne szczegóły, które wpiszesz w formularzu lub podasz doradcy w placówce. Jeśli zmieniasz ubezpieczyciela to musisz pamiętać też o tym, żeby wypowiedzieć umowę w poprzedniej firmie.

Niezależnie od tego, czy interesują Cię stare samochody terenowe, czy też nowy terenowy model Suzuki, musisz wykupić dla niego obowiązkowe ubezpieczenie OC. Warto też się zastanowić nad dodatkowym wariantem z AC oraz NNW po to, żeby uniknąć ewentualnych przykrych konsekwencji wynikających ze stłuczki. Porównaj wszystkie oferty i wybierz opcję, która Ci najbardziej odpowiada.

Kupuj ubezpieczenie w CUK!

Oszczędzaj czas i pieniądze. Poznaj cenę ubezpieczenia samochodu terenowego w kalkulatorze online CUK Ubezpieczenia!

Oceń artykuł

2
(1)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy