2022-04-22

Samochód terenowy - co warto o nim wiedzieć?

Dowiedz się więcej na temat tego kiedy warto kupić samochód terenowy.

Samochód terenowy - co warto o nim wiedzieć?

Zastanawiasz się, czy warto kupić samochód terenowy? Jesteś w dobrym miejscu! Poznaj kilka przydatnych porad, a wybór stanie się dużo łatwiejszy! 

Kiedy warto kupić samochód terenowy?

Przed zakupem auta zastanów się nad jego przeznaczeniem. Jednym z najważniejszych aspektów będzie rodzaj terenu, po którym najczęściej będziesz się poruszać. Jeśli więc szukasz auta wyłącznie do jazdy miejskiej czy pokonywania dłuższych tras po drogach
o utwardzonej powierzchni, samochód terenowy nie będzie Ci niezbędny. 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku okazjonalnych wyjazdów do lasu czy na pole namiotowe. Wtedy doskonale sprawdzą się jakże popularne dziś SUV-y czy sprawdzone kombi z dużym bagażnikiem. 

W wielu innych przypadkach warto wybrać wysokiej klasy samochód terenowy na ramie. Napęd na 4 koła, wysoka moc silnika, solidna budowa zderzaka off road i doskonałe warunki do holowania przyczepy to tylko niektóre atuty, na jakie mogą liczyć kierowcy tych cenionych aut. 

Jak jeździć samochodem terenowym – podstawy

Chcesz kupić samochód terenowy? Jazda zapewnia masę frajdy, choć warto pamiętać
o kilku różnicach, względem samochodów miejskich czy SUV-ów.

Przede wszystkim musisz nieco większą wagę przykładać do ogumienia. Kontrola ciśnienia we wszystkich oponach oraz stanu bieżnika pozwoli Ci cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą na co dzień. Natomiast niedopilnowanie tych elementów może sprawić, że prędkość obrotowa na obydwu osiach będzie się różnić, co zmusi układ różnicowy do dodatkowej pracy. W takiej sytuacji części szybciej się zużywają, a to generuje koszty. 

Ponadto terenowe samochody wymagają ścisłej kontroli stanu oleju w skrzyni biegów, skrzyni rozdzielczej, a także w tylnym mechanizmie różnicowym. Brzmi jak truizm? Nadal wielu kierowców zapomina o tych podstawowych czynnościach, co bywa bardzo kosztowne. 

Gdy kupisz wymarzony samochód terenowy na ramie, podczas ruszania nie zwalniaj sprzęgła na wysokich obrotach. Wtedy na ten element działają dodatkowe przeciążenia, co zmniejsza trwałość. Pamiętaj, że samochód do off roadu nie oferuje buksowania kół, które rozładowuje napięcie w przypadku aut z napędem na jedną oś. 

Z napędu na cztery koła korzystaj wtedy, kiedy faktycznie zachodzi taka potrzeba. Mowa tu o wycieczkach po trudnym terenie czy po drogach pokrytych śniegiem. Jednak jazda 4x4 po asfalcie przy sprzyjających warunkach pogodowych sprawia, że moment obrotowy silnika będzie przekazywany na obie osie. Przez to układ napędowy będzie zmagał się
z przeciążeniami. 

Nawet najmniej awaryjne auta terenowe przy nieprawidłowym użytkowaniu sprawią Ci wiele problemów. Jednak odpowiednia technika jazdy i stała kontrola stanu samochodu to gwarancja wieloletniej motoryzacyjnej przygody!

SUV czy auto terenowe?

Przed zakupem auta warto sprawdzić, czym różnią sięterenowe samochody od popularnych SUV-ów. O czym należy wiedzieć?

Przede wszystkim nawet tani w utrzymaniu samochód terenowy powinien być wyposażony w reduktor. Ta dodatkowa przekładnia zmniejsza prędkość na każdym biegu. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci pokonywać przeszkody i poruszać się np. po błocie. 

Ważnym elementem jest również pełna blokada międzyosiowa. Jej brak może sprawić, że podczas jazdy w terenie dojdzie do uszkodzenia związanego z układem przeniesienia napędu, a auto ugrzęźnie. Ponadto w samochodzie terenowym nie znajdziesz silnika poprzecznego, gdyż przy takiej konstrukcji nie da się zamontować wspomnianego wcześniej reduktora. 

Terenówki na ramie od SUV-ów różnią się także konstrukcją kabiny. W pierwszym przypadku jest ona sztywniejsza, podobnie jak nadwozie. Natomiast SUV-y niewyposażone w ramę nie sprawdzą się tak dobrze przy jeździe po bezdrożach. Wtedy może dochodzić do pęknięć w płycie podłogowej czy uszkodzeń w konstrukcji spawów bądź nadwozia. 

Przewagę aut terenowych można również zauważyć w układzie smarowania, który jest lepiej przystosowany do funkcjonowania przy różnych pozycjach auta (np. na stromych podjazdach). W dodatku układ chłodzenia charakteryzuje się wyższą wydajnością,
a podczas długotrwałej jazdy utrzymuje właściwą temperaturę. 

Warto pamiętać, że auta terenowe z reduktorem i SUV-y tej samej klasy często dostępne są w podobnych cenach, pomimo opisanych tu różnic. Dzięki temu możesz łatwo wybrać samochód dopasowany do osobistych potrzeb. 

Polecane modele samochodów terenowych

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Który samochód do off roadu sprawdzi się najlepiej i zapewni Ci komfort jazdy? Wybór jest bardzo szeroki i obejmuje wiele modeli. Rzuć okiem na listę popularnych aut. Być może zasiądziesz za kierownicą jednego z nich!

  • Jeep Wrangler – najnowszy Wrangler dostępny jest w 3-drzwiowej i 5-drzwiowej wersji. Ponadto możesz wybrać napęd benzynowy lub hybrydowy. Wersja Rubicon zachwyca silnikiem benzynowym o mocy 270 KM oraz ośmiostopniową skrzynią automatyczną. Kolejne atuty to elektromechaniczne blokady mechanizmów różnicowych czy specjalny tryb do jazdy po skałach i kamieniach. Czy Jeepy to najmniej awaryjne auta terenowe? Konkurencja jest spora, choć trudno im odmówić niezawodności.
  • Mercedes G – cenisz terenówki na ramie, a jednocześnie szukasz samochodu klasy premium? Ten model jest dla Ciebie. Auto wyposażone jest w 2,9-litowy silnik Diesla o mocy 330 lub 286 KM (w zależności od wersji) lub benzynową konstrukcję. W przypadku tej drugiej możesz sięgnąć po model z 4 litrowym silnikiem v8 o mocy 422 lub aż 585 KM. Kolejne zalety to 9-biegowa skrzynia czy wygodna blokada mechanizmów różnicowych za pomocą przycisków. To prawdziwy sprzęt do zadań specjalnych.
  • Suzuki Jimny – ten model stał się popularny dosyć nieoczekiwanie. Być może to zasługa dosyć przystępnego stosunku ceny do możliwości auta. Silnik wolnossący o pojemności 1,5 litra i mocy 102 KM wystarczy, aby z gracją poruszać się po trudnych trasach. W dodatku te auta terenowe z reduktorem ważą tylko 1,1 tony.
  • Toyota Land Cruiser J9 – szukasz dobrego auta w niskiej cenie? A może dopiero uczysz się, jak, jak jeździć samochodem terenowym? Podstawy opanujesz w mig, a za model z lat 1996-2002 nie zapłacisz wielkich pieniędzy. Możesz liczyć na silnik 3.0 TD o mocy 125 KM oraz 3.0 D-4D o mocy 163 KM. Każdy z nich wyróżnia się wysoką trwałością i zapewni komfort podczas każdej wycieczki w terenie.

To oczywiście tylko niektóre godne polecenia propozycje. Zarówno w salonach, jak i na rynku aut używanych z powodzeniem znajdziesz solidne samochody terenowe na ramie, które świetnie wpiszą się w zakres Twoich potrzeb. 

Jak kupić wymarzony samochód?

Nieważne, czy szukasz luksusowego auta, czy interesuje Cię tani w utrzymaniu samochód terenowy – nigdy o wyborze nie powinien decydować przypadek. Przed dokonaniem zakupu używanego pojazdu zwróć uwagę na jego rocznik i przebieg,
a następnie przejdź do analizy specyfikacji technicznej. Jeżeli nie znasz się na takich detalach, nie kupuj kota w worku. Lepiej zabrać ze sobą doradcę, który przeprowadzi szczegółowe oględziny i zapyta sprzedającego o wszystkie niuanse. 

Dużo łatwiej kupić samochód z salonu, który przez pierwsze lata użytkowania nie powinien Cię zawodzić. Jeżeli dysponujesz wystarczającym budżetem, zdecydowanie warto z tej opcji skorzystać. Pamiętaj jednak, że moc silnika to nie wszystko. Przed zakupem zastanów się, czy samochód zapewni wygodę Tobie i pasażerom. Rzuć również okiem na pojemność bagażnika i ergonomię wewnątrz. Szczegółowa analiza wszystkich plusów i minusów pozwoli Ci cieszyć się bezpieczną jazdą!

Kilka słów o ubezpieczeniu samochodów terenowych

Jeśli staniesz się posiadaczem samochodu terenowego, musisz liczyć się z zakupem obowiązkowego OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą tutaj zastosować nieco inne wyliczenia niż dla tradycyjnej osobówki. Dlaczego? Auta z dużą pojemnością, napędem 4x4 w razie naprawy są bardziej kosztowne. Jeśli dojdzie do wypadku czy też kolizji, samochód dużej masy może powodować spore uszkodzenia innym uczestnikom ruchu drogowego. Ten czynnik ma duży wpływ na cenę polisy OC. Do tego dochodzi jeszcze rodzaj paliwa, jaki jest zastosowany w samochodzie terenowym, historia ubezpieczeniowa, a także wiek ubezpieczającego. W teorii młody kierowca może szybciej doprowadzić do kolizji na drodze. Taka sama zasada panuje podczas zakupu OC tradycyjnego auta osobowego.

Nie zapomnij o OC!

Polisa OC i AC na pewno Ci się przyda do samochodu terenowego. Koniecznie porównaj oferty w CUK Ubezpieczenia. Zobacz nasz kalkulator online, wybierz się do jednej z placówek lub zadzwoń.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku