2022-05-04

Rower na grubych oponach – fat bike

Wybierz się na rowerową przejażdżkę nawet zimą!

Rower na grubych oponach – fat bike

Czy widziałeś już jeden z najnowszych rodzajów rowerów górskich o charakterystycznych szerokich oponach? Ten model jest znany pod nazwą fat bike i choć może dziwić nietypowym designem, to jest to specjalnie przemyślana konstrukcja. Dowiedz się, do jakiej jazdy służy rower z szerokimi oponami.

Rower fat bike – co to?

Przyglądając się konstrukcji roweru fat bike, można zauważyć, że przypomina on jednoślady przeznaczone do jazdy w górach. Od typowych „górali” odróżniają go grube opony, które mogą osiągać szerokość nawet 4–5 cali.

Dlaczego akurat takie rozwiązanie wybrano do fat bike? Szeroki bieżnik pozwala na uzyskanie lepszej przyczepności, która jest niezwykle istotna podczas jazdy na grząskim i nierównym terenie. Z tego powodu coraz więcej wielbicieli górskich tras rowerowych wybiera jednośladowiec z dużymi oponami. Choć pojazd wydaje się bardzo masywny, to najczęściej nie waży więcej niż 15 kilogramów. Za wrażenie ciężkości odpowiadają grube opony roweru, wewnątrz których powietrze ma ciśnienie o wartości nieprzekraczającej 1 bara. Zastosowanie tak nietypowych rozwiązań pozwala poruszać się rowerem nawet po błocie czy śniegu. Próba przejażdżki po asfalcie może być jednak trudnym i jednocześnie zabawnym doświadczeniem, gdyż takie ciśnienie w oponach może kojarzyć się ze źle napompowanymi kołami.

Czy rowery na grubych kołach nadają się do szybkiej jazdy?

Zwolennicy jazdy w górach dzielą się na tych, którzy chcą odkrywać nowe miejsca na rowerze, i na śmiałków pragnących ekscytujących wrażeń i podniesienia poziomu adrenaliny. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem roweru fat bike, z pewnością musisz znajdować się w tej pierwszej grupie. Zastosowanie tak masywnych opon pomaga pokonywać grząskie tereny, natomiast uzyskanie wysokich prędkości nie jest jedynym atutem tego jednośladu. Mimo że waga samej ramy nie odbiega od innych rowerów, to już szerokość opon wpływa na komfort jazdy. Początkującym użytkownikom sterowanie fat bike może wydawać się trudne, nie jest to więc propozycja dla osób lubiących rekreacyjną jazdę po niewymagających terenach, gdyż na takim podłożu wykorzystanie roweru z grubymi oponami będzie niepraktyczne. Dla takich użytkowników lepsze będą modele typu trail lub endure, które pozwolą na uzyskanie wyższych prędkości, a przy tym umożliwiają łatwiejszą jazdę w górach, ale już nie po głębokim śniegu czy piaszczystych wydmach.

Gdzie najlepiej sprawdzi się rower fat bike?

Rower terenowy fat bike to idealne rozwiązanie dla osób uwielbiających jazdę po nietypowym podłożu. Choć nie rozwija zawrotnych prędkości, to bez problemu przejedziesz na nim plażę lub Pustynię Błędowską. Świetnie sprawdzi się także podczas zimowej jazdy na śniegu. Niestraszne są dla niego również krótkie błotniste odcinki, na których doskonale się utrzyma. To właśnie takie warunki pozwalają na docenienie nietypowej konstrukcji roweru fat bike. Choć z początku jazda na nim może wymagać od rowerzysty poświęcenia kilku chwil na przyzwyczajenie się, to jednak właściwości jezdne wynagradzają cięższą sterowność. To doskonała propozycja dla doświadczonych osób, które szukają nowych wrażeń i chętnie jeżdżą po trudnych terenach. Zanim jednak zaplanujesz nietypową trasę na najbliższą przejażdżkę, przeczytaj artykuł: Jak przygotować się do dłuższej trasy rowerowej?

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zanim wsiądziesz na rower fat bike

Mogłoby się wydawać, że sama umiejętność jazdy na zwykłym rowerze pozwoli na swobodne korzystanie z fat bike. Niestety, ale osoby, które na co dzień nie trenują, mogą mieć problem, by sprostać temu pojazdowi. Jazda na jednośladowcu z szerokimi oponami wymaga dobrej kondycji i silnych nóg. Rowerzyści, którzy się na niego przerzucą, z pewnością odczują zmęczenie w łydkach. Wykorzystanie tak grubego ogumienia wymusza również szerszy rozstaw nóg, przez co przy dłuższych trasach użytkownicy fat bike’a mogą skarżyć się na dyskomfort w kolanach. Zanim zdecydujesz się na zakup tak oryginalnego dwukołowca, wypożycz go i sprawdź, jak sobie na nim radzisz. Zastanów się także, jak często będziesz z niego korzystać. Jeśli jesteś szczęśliwcem, który mieszka w pobliżu plaży lub pustyni, to być może nietypowy jednoślad będzie idealnym wyborem. W przeciwnym wypadku raczej będzie wyciągany przy specjalnych okazjach lub jako ciekawostka dla przyjaciół na domowej imprezie. Odważni, którzy zdecydują się na zakup fat bike’a,powinni wcześniej zadbać o dobrą formę. Pomocne mogą okazać się wskazówki zawarte w artykule: Jak szybko odzyskać formę przed sezonem rowerowym?

Rower elektryczny na grubych oponach fat bike

Ciekawym pomysłem dla osób obawiających się jazdy wymagającej dużej sprawności, jest wybór roweru fat bike, ale w wersji elektrycznej. Dzięki zastosowaniu wspomagania napędu prowadzenie tak masywnej maszyny będzie nieco łatwiejszym doświadczeniem, a sama jazda nabierze dynamiki. Wybór takiej wersji fat bike’a pozwala na cieszenie się jego urokami nawet osobom o słabszej kondycji. Co więcej, w przeciwieństwie do zwykłego roweru na szerokich oponach, model z elektrycznym wspomaganiem napędu pozwoli również na wygodną jazdę po asfalcie. Dlatego osoby, które zastanawiają się nad inwestycją w nietypowy rower terenowy o masywnych kołach, będą pozytywnie zaskoczone funkcjonalnością elektrycznego fat bike’a. Wśród jego zalet można wymienić:

 • możliwość jazdy po piasku i śniegu,
 • zapewnienie bardziej dynamicznych wrażeń,
 • zastosowanie także na asfalcie, dzięki czemu nie trzeba się martwić o powrót do domu z terenowej przejażdżki,
 • design przykuwający oko.

Warto pamiętać, że wraz z zastosowaniem takiego rozwiązania cena pojazdu również rośnie. Na rynku można znaleźć elektryczne rowery na grubych oponach o wartości sięgającej nawet 10000 zł.

Jakie ubezpieczenie warto wybrać do roweru fat bike?

Bez względu na to, czy zamierzasz wybrać wersję bez wspomagania napędu, czy elektryczną, warto zastanowić się nad dobrym ubezpieczeniem rowerowym. Nawet podczas przejażdżek po trudno dostępnych terenach możesz przez przypadek wjechać w innego rowerzystę. Zwłaszcza że pierwszy kontakt z rowerem fat bike może sprzyjać problemom ze sterowaniem czy utrzymaniem na nim równowagi. W takich sytuacjach warto mieć ubezpieczenie OC rowerzysty, z którego możesz pokryć ewentualne straty wyrządzone na skutek kolizji. Dodatkowo ze względu na to, że taki pojazd wiąże się z jazdą terenową, rozsądnie jest zabezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki temu ubezpieczyciel pomoże w zorganizowaniu pomocy medycznej, gdy np. skręcisz sobie kostkę podczas kolizji. Do tego dochodzi także ryzyko kradzieży pojazdu. Rowery fat bike mają wysoką wartość na rynku, a w dodatku przykuwają wzrok. Jeśli chcesz się zabezpieczyć przed finansowymi następstwami kradzieży, wykup rowerowe casco. Niektórym osobom może się wydawać, że to bardzo dużo ubezpieczeń jak na jeden pojazd, dlatego wiele firm oferuje specjalne pakiety, które w wygodny sposób łączą wszystkie wymienione zakresy ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj artykuł: Ubezpieczenie dla rowerzystów PZU – czy to dobra oferta?

Jak ubezpieczyć rower fat bike?

Jeśli zdecydowałeś się na ubezpieczenie roweru fat bike, idealnym sposobem na znalezienie korzystnej oferty będzie wykorzystanie kalkulatora ubezpieczenia rowerowego. Za jego pomocą możesz samodzielnie określić:

 • zakres ubezpieczenia – do wyboru jest NNW, casco, a także bagaż,
 • czas trwania polisy,
 • sumę ubezpieczenia NNW – możesz wybrać jedną z proponowanych opcji lub wpisać własną kwotę mieszczącą się w przedziale od 10000 zł do 200000 zł,
 • zakres terytorialny ubezpieczenia – na Polskę lub międzynarodowy,
 • sumę ubezpieczenia OC – podobnie jak przy NNW możliwy jest wybór jednej z proponowanych kwot lub wpisanie własnej mieszczącej się w przedziale od 10000 zł do 200000 zł,
 •  sumę ubezpieczenia bagażu.

W ten sposób możesz wyliczyć, jaki będzie koszt składki Twojego ubezpieczenia roweru. Szybko, wygodnie i bez konieczności wychodzenia z domu!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku