W tym artykule:
- Jak odebrać prawo jazdy po zdanym egzaminie państwowym?
- Jak zapłacić za prawo jazdy?
- Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych – prawo jazdy w trakcie wyrabiania
- Gdzie sprawdzić odbiór prawa jazdy?
- Ile trzeba czekać na odbiór prawa jazdy?
- Gdzie odebrać prawo jazdy?
- Niezależnie od stażu za kierownicą — Pamiętaj o ubezpieczeniu
Zdałeś już egzamin na prawo jazdy, a teraz konieczne jest wyrobienie dokumentu? W Polsce zajmuje się tym Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. W praktyce jednak cała procedura nie jest zbyt skomplikowana. Zobacz, kiedy możesz liczyć na odbiór prawa jazdy oraz jakie formalności trzeba spełnić.
Jak odebrać prawo jazdy po zdanym egzaminie państwowym?
Przystąpienie do oficjalnego egzaminu na prawo jazdy potrzebne są niezbędne formalności, w tym posiadanie ważnego zaświadczenia lekarskiego, założenie Profilu Kandydata na Kierowcę czy wyrobienie aktualnych zdjęć. Wszystko to jest też niezbędne do wyrobienia najważniejszego dokumentu.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym obszernym poradniku: Prawo jazdy B — wszystko, co musisz wiedzieć. Jak zostać kierowcą samochodu osobowego?.
Jeśli zdałeś już egzamin, przyszedł czas na otrzymanie prawa jazdy w wersji fizycznej.
W praktyce jednak cała procedura jest dość prosta. Kiedy otrzymasz pozytywny wynik egzaminu państwowego, osoba, która go przeprowadzała, wprowadza wszystkie niezbędne dane do systemu. Cała dokumentacja, wraz ze zdjęciem, wnioskiem, oświadczeniami ze szkolenia, orzeczeniem lekarskim, przesyłana jest do Urzędu Miasta lub starostwa. Najczęściej odbywa się to tego samego dnia. W ten sposób, wszystkie niezbędne dokumenty trafiają do urzędu i rozpoczyna się procedura produkcji prawa jazdy.
To ważne!
Po zdanym egzaminie państwowym Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego przesyła komplet dokumentów do Wydziału Komunikacji zgodnie ze stałym adresem zameldowania w ciągu 3 dni. To średni okres oczekiwania, chociaż w praktyce, najczęściej dzieje się to jeszcze tego samego dnia, co egzamin. Dla młodego kierowcy niesamowicie istotny jest jak najszybszy odbiór prawa jazdy, jednak trzeba się uzbroić w cierpliwość.
Podczas wydawania prawa jazdy, urząd jest zobligowany do sprawdzenia, czy dany kandydat spełnił wszystkie niezbędne formalności. Wszystko to dzieje się na mocy przepisów prawnych — Rozporządzenia Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 roku w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. 2016 poz. 231). Aby odbiór prawa jazdy odbył się zgodnie z przepisami prawa, konieczne jest:
przesłanie do urzędu informacji o zdanym egzaminie państwowych — leży to po stronie egzaminatora, najlepiej w tym samym dniu, w którym uzyskało się pozytywny wynik,
wniesienie przez kierowcę opłaty za prawo jazdy.
Jak zapłacić za prawo jazdy?
Aby odebrać prawo jazdy, trzeba najpierw za nie zapłacić. Najlepiej jest wnieść opłatę do kasy Wydziału Komunikacji w urzędzie, w którym będzie składany wniosek. Może to być okienko rejestracji albo wyznaczona kasa. Całkowita kwota to 100,50 złotych. Pamiętaj o tym, aby otrzymać potwierdzenie, które trzeba dołączyć do wniosku o prawo jazdy. Oznacza to, że po zapłaceniu, musisz wybrać się do specjalnego okienka i przedstawić dowód tożsamości.
W większości przypadków można też zrobić przelew elektroniczny na numer konta konkretnego urzędu. Warto to jednak sprawdzić, ponieważ każde miasto może mieć różne zasady wnoszenia opłat za prawo jazdy. Potwierdzenie przelewu można przesłać np. mailowo, aby przyspieszyć cały proces wyrabiania dokumentów.
Uwaga!
Brak odnotowanej przez urząd wpłaty za prawo jazdy, uniemożliwi uzyskanie dokumentu.
Aktualnie za wydanie prawa jazdy możesz także zapłacić w pełni online. Wystarczy wejść na stronę internetową info-car.pl, przygotować dane osobowe kierowcy oraz wypełnić formularz. Przydadzą Ci się podstawowe dane, takie jak nazwa urzędu względem Twojego miejsca zamieszkania. Wykonanie płatności elektronicznej, to jeszcze nie koniec formalności. Należy dostarczyć potwierdzenie przelewu, tak samo jak w powyżej opisanych przypadkach. Możesz to zrobić mailowo lub osobiście. Warto jeszcze upewnić się, że dany urząd obsługuje płatności przez info-car.pl. Jeśli nie ma go na liście, jest duże prawdopodobieństwo, że akurat w tym oddziale nie ma możliwości płatności online.
Co ciekawe, za pomocą tej strony internetowej możesz także sprawdzić dostępność terminów egzaminu na prawo jazdy czy status Twojego numeru PKK.
To ważne!
Jeśli wyrabiasz prawo jazdy po raz pierwszy, pamiętaj o tym, że wniosek zostaje składany do właściwego urzędu, względem Twojego miejsca zamieszkania. W przypadku miast na prawach powiatu jest to Wydział Komunikacji w wybranym Urzędzie Miasta. W pozostałych przypadkach będzie to Starostwo Powiatowe. Z kolei w Warszawie istnieją Wydziały Komunikacji w urzędach, które znajdują się w wybranych dzielnicach miasta. Zawsze warto upewnić się, do jakiej instytucji należysz, aby móc odebrać prawo jazdy.
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych – prawo jazdy w trakcie wyrabiania
W Polsce operuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, czyli PWPW.
Prawo jazdy to jeden z dokumentów, który jest wyrabiany przez tę instytucję. Poza tym przedsiębiorstwo produkuje banknoty oraz druki zabezpieczone i systemy IT. Znajduje się na liście spółek strategicznych Skarbu Państwa.
W praktyce, kiedy do urzędu trafiają dane o pozytywnie zdanym egzaminie, a także niezbędne dokumenty, wszystko to zostaje przekazane właśnie do PWPW. Prawo jazdy od tego momentu może być wyprodukowane zgodnie z prawem. Warto jednak zaznaczyć, że w każdym Urzędzie Miasta czy też Starostwie Powiatowym, wszystkie informacje o kierowcy są weryfikowane. Nie tylko sprawdza się, czy dokumenty są kompletne i opłata uiszczona. Ważne jest również to, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do wydania prawa jazdy. Jednym z nich może być zakaz sądowy prowadzenia pojazdów. Oczywiście to skrajne przypadki, ale może się zdarzyć też formalny błąd w dokumentacji. Zanim PWPW zajmie się produkcją prawa jazdy, konieczne jest sprawdzenie wszelkich prawidłowości w tym zakresie.
Kiedy Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zajmuje się wyrabianiem prawa jazdy, jednocześnie dane nowego kierowcy trafiają do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Teoretycznie od tego momentu, można prowadzić samochód, posiadając niezbędne uprawnienia. W praktyce jest to jednak dość ryzykowne. Można trafić na funkcjonariuszy policji, którym baza działa niepoprawnie. Ponadto świeżo upieczony kierowca nie otrzymuje informacji o tym, że widnieje już w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Może więc okazać się, że oficjalnie nie ma jeszcze uprawnień do prowadzenia prawa jazdy.
A co się dzieje, kiedy kierowca prowadzi samochód bez prawa jazdy? Kary są niesamowicie wysokie, a w przypadku spowodowania stłuczki czy kolizji, jest odpowiedzialny za wszelkie wyrządzone szkody. W takiej sytuacji nie działa też ubezpieczenie OC, dlatego poszkodowanym trzeba płacić z własnej kieszeni.
Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Co grozi za brak prawa jazdy?.
Z DORADCĄ
Gdzie sprawdzić odbiór prawa jazdy?
Na pewno każdy świeżo upieczony kierowca czeka na moment, w którym swoją pracę zakończy PWPW. Status prawa jazdy można jednak w każdej chwili sprawdzić. Wystarczy wejść na stronę internetową, a następnie uzupełnić krótki formularz. Informację, czy Twoje prawo jazdy jest gotowe, możesz wyszukać na trzy sposoby: podając numer PESEL, datę urodzenia lub numer PKK. Konieczne będzie też wpisanie imienia i nazwiska, aby zweryfikować dane młodego kierowcy. Nie musisz zatem dzwonić bezpośrednio do urzędu czy komunikować się pocztą elektroniczną.
PWPW może poinformować Cię o przyjęciu wniosku w urzędzie i trwającym postępowaniu administracyjnym albo niepoprawnie złożonych dokumentach. Jeśli dokument jest do odbioru, otrzymasz taki komunikat i wtedy możesz wybrać się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. Odbiór prawa jazdy jest możliwy, kiedy wyświetli się komunikat: "Przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru". Status możesz sprawdzać wielokrotnie, kiedy tylko masz dostęp do internetu, jest to całkowicie bezpłatne.
Ile trzeba czekać na odbiór prawa jazdy?
Ministerstwo Infrastruktury informuje, że średni czas oczekiwania na odbiór prawa jazdy trwa 9 dni roboczych od momentu uiszczenia opłaty w urzędzie. Właśnie dlatego, jest tak istotne dostarczenie potwierdzenia. Praktycznie rzecz biorąc, wszystko zależy od konkretnego urzędu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do odbioru prawa jazdy, cały proces powinien trwać nie dłużej niż 14 dni roboczych.
To ważne!
Odbiór prawa jazdy może się nieco przedłużyć, jeśli wniosek w WORD został nieprawidłowo wypełniony. W razie komplikacji Urząd musi przeprowadzić weryfikację. Bez obaw, w praktyce czas oczekiwania na najważniejszy dokument świeżo upieczonego kierowcy, nie jest zbyt długi.
Jeśli urząd będzie musiał wyjaśnić skomplikowaną sytuację młodego kierowcy, np. uzyskanie prawa jazdy za granicą albo zakaz prowadzenia samochodu, cały proces może przedłużyć się nawet do 2 miesięcy. W razie odmowy masz 14 dni na odwołanie się od decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego. Trzeba je złożyć w tym samym urzędzie, gdzie był składany wniosek.
Gdzie odebrać prawo jazdy?
Odbiór prawa jazdy odbywa się w tym samym miejscu, gdzie złożono wniosek. W przypadku miast jest to najczęściej Wydział Komunikacji w Urzędzie Miasta, względem adresu zameldowania. Jeśli wcześniej opłacałeś prawo jazdy osobiście, będzie to ta sama instytucja. Niestety, odbiór dokumentu może być dość problematyczny, szczególnie dla studentów i młodych osób, które często mieszkają w innym miejscu niż adres zameldowania. Aby odebrać prawo jazdy, zabierz ze sobą dokument tożsamości.
Jako świeżo upieczony kierowca, wraz z otrzymanym już prawem jazdy, możesz prowadzić samochód zgodnie z przepisami. Pamiętaj jednak o tym, że posiadając swój samochód, musisz pamiętać również o pozostałych formalnościach. Samo posiadanie prawa jazdy jest oczywiście najważniejsze, ale jeszcze trzeba zadbać o obowiązkowe ubezpieczenie samochodu.
Oto kilka przydatnych artykułów dla młodych kierowców:
Niezależnie od stażu za kierownicą — Pamiętaj o ubezpieczeniu
Zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych dla młodych kierowców jak i tych z większym stażem w kierowaniu pojazdami przygotowaną przez CUK Ubezpieczenia. Porównaj warianty OC w kalkulatorze online, telefoniczniealbo osobiście w jednej z placówek.
Oceń artykuł