2023-09-25

Przegląd kominiarski w 2023 roku – najważniejsze informacje

Dowiedz się, jak przeprowadzana jest obecnie kontrola kominiarska.

Przegląd kominiarski w 2023 roku – najważniejsze informacje

Przegląd kominiarski musi być wykonywany regularnie w celu określenia prawidłowego stanu przewodów dymowych. Ma to realny wpływ na bezpieczeństwo całej nieruchomości – pomaga ograniczyć zagrożenie pożarowe. Co warto wiedzieć o przeglądzie kominiarskim w 2023 roku? Co ile należy przeprowadzać kontrolę i czyścić komin? Kto odpowiada za wykonanie przeglądu? Na te i inne ważne pytania towarzyszące zagadnieniu odpowiadamy w tym artykule. Sprawdź najważniejsze informacje o kontroli kominiarskiej w 2023 roku!

Przegląd kominiarski – czy jest obowiązkowy?

Przegląd kominiarski to obowiązek, który określa konkretna podstawa prawna. Każdy właściciel lub zarządca nieruchomości ma obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli stanu technicznego przewodów kominowych co najmniej raz do roku. Mówi o tym wprost art. 62 ustawy prawo budowlane. Jeżeli nieruchomość jest ogrzewana paliwem stałym (np. węglem), to czyszczenie przewodów kominowych powinno odbywać się cztery razy do roku.

Obowiązkowe jest także złożenie deklaracji, dotyczącej źródła ogrzewania domu w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. CEEB jest systemem informacji o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. Jego zadaniem jest wsparcie wspieranie działania w wymianie starych i szkodliwych kominów na nowe, a tym samym walka ze smogiem.

Przegląd kominiarski – protokół elektroniczny od 18.09.2023 r.

Od 18 września 2023 r. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków stała się podstawowym narzędziem pracy każdego kominiarza w Polsce – taką informację potwierdził Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Od 18 września 2023 r. poprzez CEEB można zamówić inwentaryzację budynku za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej oraz zgłosić tak zwanego kopciucha. Protokół elektroniczny zamieszczony przez kominiarza w systemie CEEB potwierdzi wykonanie przeglądu przewodów kominowych. Jest to jedyna uznawana forma potwierdzenia przeglądu kominiarskiego. Protokół elektroniczny zastąpiła także dotychczasowy dokument papierowy. Formularz można wygodnie pobrać z konta w systemie w dowolnym momencie.

Więcej informacji o elektronicznej formie protokołu kominiarskiego od 18.09.2023 znajdziesz na tej stronie – wejdź w link.

Jak wygląda kontrola kominiarska i komu ją zlecić?

Przegląd kominiarski należy zlecić właściwemu specjaliście, który posiada dyplom mistrza kominiarskiego lub fachowcowi mającemu uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności. Specjaliści wykwalifikowani w tym zakresie nie muszą być zrzeszeni, lecz znaczna ich część przynależy do Korporacji Kominiarzy Polskich.

Kontrola kominiarska rozpoczyna się zwykle od sprawdzenia drożności i szczelności przewodów kominowych. Czynności te przeprowadza się na dachu budynku z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu. Kominiarz posiadający specjalne uprawnienia ocenia wówczas aktualny stan danego komina.

Jeżeli zachodzi taka potrzeba, przeprowadzane jest czyszczenie ścian komina. Za przegląd kominiarski na osiedlach odpowiadają wspólnoty mieszkaniowe. W przypadku posiadania własnego domu jednorodzinnego, o kontrolę komina dba jego właściciel – musi zlecić ją fachowcowi.

Ważne!

W związku z tym, że od 18.09.2023 roku jest potrzebny elektroniczny protokół CEEB potwierdzający przegląd kominiarski, koniecznie poinformuj o tym kominiarza wykonującego usługę i poproś o dopełnienie wymaganych formalności. Pamiętaj, że prawidłowo zdany protokół elektroniczny będziesz mógł zobaczyć od razu po kontroli na swoim koncie w systemie. Papierowa forma nie będzie już brana pod uwagę.

Przegląd kominiarski – co ile trzeba go wykonać?

Jedną z najważniejszych kwestii, która dotyczy przeglądu kominiarskiego jest to, kiedy powinno się zlecić taką kontrolę. Obowiązujące obecnie przepisy wskazują, że przeglądy kominiarskie należy przeprowadzać co najmniej raz do roku.

Inną kwestią jest natomiast samo czyszczenie komina – o to należy bowiem dbać niezależnie od kontroli stanu technicznego całych przewodów. Wszystko zależy od typu komina i jego stanu. Szczególnie ważny jest przegląd kominiarski przy piecu gazowym, który najczęściej doprowadza do pożarów. Co ile należy zatem przeprowadzać czyszczenie?

 • 1
  Przewody spalinowe odprowadzające spaliny z pieca na paliwo płynne lub gazowe trzeba czyścić 2 razy w roku (co pół roku – jesienią i wiosną).
 • 2
  Przewody spalinowe połączone z piecem na paliwo stałe należy czyścić 4 razy (optymalnie co 3 miesiące).
 • 3
  Przewody wentylacyjne zaleca się udrażniać raz w roku lub raz na dwa lata.

Przegląd kominiarski – cena za kontrolę i czyszczenie komina

Wizyta kominiarza ograniczająca się do podstawowych czynności, czyli sprawdzenia stanu technicznego przewodów kominowych oraz ich czyszczenia to koszt około 150-200 złotych. Cena może być wyższa w większych miastach – np. w Krakowie, Gdańsku czy Warszawie. Koszt przeglądu kominiarskiego wzrośnie też wtedy, gdy będzie obejmował badanie szczelności komina. Warto też wiedzieć, że za przeglądy kominiarskie płaci właściciel budynku, a nie najemca.

Wskazane niżej składniki usługi mogą regulować końcową stawkę za przegląd (tabela):

Rodzaj usługi kominiarskiejZakres usługiRyzyka nazwane

Ekspertyza kominiarska

Wykonanie ekspertyzy na potrzeby rozdzielni gazu w przypadku domu jednorodzinnego.

~150-200 zł (w zależności od lokalizacji) 

Przegląd kominiarski

Dokonanie kontroli kominiarskiej w domu wielorodzinnym.

~4 zł za metr bieżący 

Kompleksowe usługi kominiarskie

Ocena stanu technicznego przewodów kominowych, sprawdzenie i korekta szczelności instalacji, czyszczenie przewodów kominowych. Opcjonalnie: uszczelnianie lub frezowanie komina. 

~200-270 zł (w zależności od stanu technicznego i koniecznych czynności oraz miasta).

Czyszczenie komina

Kontrola i czyszczenie przewodów kominowych.

~100-150 zł

Jakie są konsekwencje braku kontroli kominiarskiej?

Obowiązkowy przegląd kominiarski dotyczy wszystkich właścicieli lub zarządców nieruchomości. Ma on przede wszystkim na celu zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Złe spalanie może przynieść nie tylko straty ekonomiczne, ale także doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska. W najgorszym przypadku źle działające przewody kominowe doprowadzają do poważnych pożarów, a co za tym idzie – utraty nawet całego majątku mieszkańców.

Jeżeli dana nieruchomość jest ubezpieczona, lecz przyczyną pożaru okaże się nieodpowiednio działający, zanieczyszczony komin, a kontrola wykaże brak protokołu potwierdzającego wykonanie przeglądu kominiarskiego, to niestety ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Jednak oprócz oczywistych kwestii, takich jak bezpieczeństwo nieruchomości, warto pamiętać o mandacie, jaki grozi za brak ważnej kontroli kominiarskiej poświadczonej protokołem – kara wynosi 500 zł.

Sprawdź także: Jakie są obowiązki właściciela nieruchomości?

Przegląd kominiarski w 2023 roku – podsumowanie

 • ➢ Przegląd kominiarski obejmuje kontrolę techniczną przewodów kominowych przeznaczonych do odprowadzania dymu i wentylacji. Może tego dokonać tylko uprawniony kominiarz.
 •  
 • ➢ Od 18.09.2023 r. protokół elektroniczny zamieszczony przez kominiarza w CEEB stanowi jedyną ważną formę potwierdzenia przeglądu przewodów kominowych. Zastąpił dotychczasowy dokument papierowy.
 •  
 • ➢ Przegląd kominiarski należy zlecać minimum raz w roku.
 •  
 • ➢ Do ubezpieczenia nieruchomości wymaga się dokonywania regularnych przeglądów technicznych – w tym także przeglądu kominiarskiego. W przypadku pożaru brak protokołu z odbycia przeglądu oznacza odmowę wypłaty odszkodowania przez towarzystwo.
 •  
 • ➢ Koszt przeglądu kominiarskiego waha się w granicach 150-200 zł (może wzrosnąć w zależności od zakresu przeprowadzonych usług dodatkowych oraz lokalizacji wykonania usługi).

Pamiętaj o ubezpieczeniu mieszkania – sprawdź ofertę CUK!

Po przeczytaniu porady wiesz już, kiedy należy wykonać przegląd kominiarski w bloku lub domu jednorodzinnym i dlaczego jest to tak ważne w kontekście ubezpieczenia nieruchomości. Równie istotny jest także zakup odpowiedniego ubezpieczenia domu. Polisę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb znajdziesz w CUK! Już dziś sprawdź oferty od wiodących ubezpieczycieli – wykorzystaj w tym celu dokładny kalkulator ubezpieczenia domu i mieszkania.

Jeśli wolisz zapytać o wybrane ubezpieczenie nieruchomości osobiście, zadzwoń na infolinię (22 27 00 337) i porozmawiaj z doświadczonym doradcą lub odwiedź nas w najbliższej stacjonarnej placówce CUK Ubezpieczenia w Twojej okolicy – zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Jaka jest kara za brak przeglądu komina?

  Za brak aktualnego przeglądu komina grozi mandat w wysokości do 500 zł. Taką karę może nałożyć zarówno powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, jak i (w uzasadnionych sytuacjach) sąd rejonowy. W przypadku braku przedstawienia ważnego protokołu przeglądu kominiarskiego mandat otrzymuje właściciel lub zarządca danego budynku.

 • 2
  Czy przegląd kominiarski jest potrzebny do ubezpieczenia?

  Przegląd kominiarski jest potrzebny, by uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia, ponieważ jest to czynność narzucana prawnie do określenia prawidłowego stanu technicznego obiektu. W przypadku braku przeglądu kominiarskiego za szkody pożarowe ubezpieczonemu nie przysługuje żadne odszkodowanie. Do zdarzenia może bowiem doprowadzić np. zaniechanie okresowego czyszczenia komina. Towarzystwa wymagają wówczas protokołu potwierdzającego ważny przegląd kominiarski.

 • 3
  Ile trwa czyszczenie komina?

  Czyszczenie komina to czynność trwające zwykle od 10 do 30 minut w zależności od tego, czy właściciel budynku poczynił odpowiednie przygotowania i czy wywiad dotyczący bezpieczeństwa przeciwpożarowego będzie pogłębiony. Samo czyszczenie komina trwa maksymalnie kwadrans, choć to zależy również od długości przewodu dymowego i stanu konkretnego komina.

Oceń artykuł

4.45
(11)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku