2023-10-24

Czy warto mieć prywatne ubezpieczenie stomatologiczne?

Jak zaoszczędzić na wizytach u dentysty?

Czy warto mieć prywatne ubezpieczenie stomatologiczne?

Masz dość długich kolejek i ograniczonego sposobu leczenia u stomatologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia? Niestety, często jesteś zmuszony do odwiedzenia dentysty prywatnie, by odpowiednio zadbać o stan jamy ustnej? Możesz wprowadzić oszczędności w domowym budżecie, jeśli chodzi o wizyty prywatne. Rozwiązaniem jest ubezpieczenie zdrowotne rozszerzone o wizyty u stomatologa. Na rynku ubezpieczeniowym możemy spotkać np. ubezpieczenie stomatologiczne PZU czy InterRisk. Więcej o ubezpieczeniu stomatologicznym w Polsce czy za granicą przeczytasz w poniższym artykule.

Dentysta na NFZ a prywatne ubezpieczenie stomatologiczne

Zastanówmy się teraz, czy warto decydować się na prywatne ubezpieczenie stomatologiczne w Polsce, skoro każdemu, kto odprowadza składki do ZUS przysługuje możliwość leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia? Okazuje się, że leczenie u stomatologa na NFZ ma dość ograniczony zakres. Oto lista zabiegów, które przeprowadzi dentysta na NFZ:

  • profilaktyka i badania kontrolne,
  • leczenie próchnicy zębów,
  • znieczulenie do zabiegów,
  • raz w roku usuwanie kamienia nazębnego.

Ograniczenia zaczynają się, jeśli potrzebne jest leczenie kanałowe. Tylko dzieci i kobiety w ciąży mogą korzystać bezpłatnie z takich zabiegów na wszystkie zęby. W pozostałych przypadkach NFZ zapłaci tylko za leczenie kanałowe zębów przednich – od jedynek do trójek. Podobnie sprawa ma się, jeśli chodzi o stosowanie tzw. białej plomby. Jeśli np. chcesz, by ubytki w Twoich tylnych zębach były pokryte światłoutwardzalną lub chemoutwardzalną plombą, a nie srebrną tzw. amalgamatową, będziesz musiał wybrać się do stomatologa prywatnie. Nie ma możliwości dopłacania do lepszych usług dentystycznych w ramach NFZ. Czy więc leczenie u dentysty na NFZ się opłaca, biorąc pod uwagę także to, że kolejki są bardzo długie?

Bardzo często lądujemy ostatecznie w prywatnym gabinecie, by leczyć swoje zęby. Chociaż wizytę będziemy mieć szybciej, wiąże się ona z ponoszeniem dużych wydatków, zwłaszcza jeśli będziemy musieli poddać się drogim zabiegom, np. leczeniu kanałowemu, które może kosztować nawet 1000 zł w przypadku jednego zęba.

Dlatego, jeśli często odwiedzamy prywatnie dentystę, Czy warto mieć prywatne ubezpieczenie stomatologiczne? Chociaż w odróżnieniu od podstawowej polisy zdrowotnej za pakiet z rozbudowanymi usługami stomatologicznymi będziemy musieli często dopłacić, to w przypadku osób, które muszą często odwiedzać dentystę, takie ubezpieczenie może się kalkulować. 

Co obejmuje ubezpieczenie zdrowotne?

Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne z pakietem stomatologicznym? Kupując taką polisę i opłacając składkę możesz korzystać z prywatnej opieki medycznej, w tym stomatologicznej w wyznaczonych przez ubezpieczyciela placówkach. W zależności od pakietu, jaki wykupisz, polisa będzie pokrywała leczenie dentystyczne i inne usługi lub to Ty będziesz musiał za niektóre zapłacić. Często podstawowe ubezpieczenie stomatologiczne obejmuje leczenie i inne usługi ze zniżką.

Sprawdźmy teraz, co dokładnie obejmuje takie ubezpieczenie zdrowotne. Stomatolog w ramach najniższych pakietów zazwyczaj wykona tzw. przegląd uzębienia i przeprowadzi wizytę kontrolną. Jeśli zależy nam na bardziej skomplikowanych zabiegach w ramach polisy, będziemy musieli zapłacić więcej i wybrać pakiet o szerszym zakresie.

Konieczny jest więc przegląd dostępnych ofert, by ostatecznie wybrać takie ubezpieczenie zdrowotne, które będzie odpowiadać naszym potrzebom i mocno odciąży domowy budżet w przypadku częstych prywatnych wizyt u stomatologa.

Jak wybrać ubezpieczenie stomatologiczne?

Warto najpierw zastanowić się, jakiego rodzaju opieka nas interesuje. Jeśli nie musimy chodzić zbyt często do dentysty, ponieważ mamy raczej zdrowe zęby, wystarczy ubezpieczenie zdrowotne z podstawowym pakietem stomatologicznym, który obejmuje wizytę kontrolną, ewentualnie jeden zabieg na rok.

Jednak, gdy nasze zęby niestety często wymagają leczenia i to bardzo skomplikowanego rozejrzyjmy się za wariantem, obejmującym najszerszy zakres leczenia dentystycznego. Wiadomo, cena ubezpieczenia stomatologicznego o szerokim zakresie będzie większa niż w przypadku podstawowego pakietu, ale zazwyczaj prywatna polisa zdrowotna kalkuluje się bardziej niż wizyty prywatne bez takiego pakietu medycznego.

Ważne!

Kupując ubezpieczenie stomatologiczne, zwróć uwagę na okres karencji. W przypadku tego rodzaju usług medycznych ubezpieczyciele zazwyczaj przewidują 8, a niekiedy nawet 12. miesięczny okres karencji. Nawet jeśli jakiś zabieg czy inna usługa będzie zawarty w ubezpieczeniu, jeśli nie minie określony czas, będziesz musiał zapłacić za nie z własnej kieszeni. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie stomatologiczne InterRisk nie posiada okresu karencji.

Czy można kupić ubezpieczenie stomatologiczne za granicą?

Jeśli wyjeżdżasz za granicę, a obawiasz się, że może dopaść Cię niespodziewany ból zęba, zwiastujący poważny problem stomatologiczny, wykup ubezpieczenie turystyczne, którego zakres będzie obejmował pomoc stomatologa za granicą.

Polisy turystyczne pokrywają zazwyczaj leczenie nagłe i gdy turystę rozboli ząb podczas zagranicznej wycieczki, będzie mógł skorzystać z pomocy stomatologa. Takie sytuacje są jednak objęte limitami. Wszystko zależy od ubezpieczyciela i konkretnej oferty, do jakiej kwoty leczenie zostanie sfinansowane.

Pamiętaj, że nie będziesz mógł skorzystać z wizyty u dentysty za granicą z każdego powodu. Ubezpieczenie pokrywa tylko leczenie z powodu nagłej i pilnej sytuacji, a nie zabiegi, które można zaplanować z wyprzedzeniem.

By dowiedzieć się, ile kosztuje i co obejmuje polisa turystyczna, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

Gdzie kupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Jeśli na celowniku masz obecnie ubezpieczenie stomatologiczne w Polsce, to polecamy Ci ubezpieczenie kosztów leczenia Antidotum Plus opracowane przez towarzystwo InterRisk. Możesz je kupić w CUK, dzwoniąc na infolinię lub odwiedzając placówkę. Oferta towarzystwa InterRisk jest jedną z najlepszych na rynku, jeśli chodzi o leczenie dentystyczne.

To szerokie ubezpieczenie zdrowotne pozwala na wizyty w prywatnych placówkach medycznych, wskazanych przez firmę InterRisk. Pakiet obejmuje wizyty u wielu specjalistów, w tym także u stomatologa.

Z jakiej pomocy możesz skorzystać, decydując się na tego typu ubezpieczenie stomatologiczne? Możesz liczyć m.in. na konsultację lekarza stomatologa w zakresie stomatologii zachowawczej i chirurgii stomatologicznej, która obejmuje badanie lekarskie, zalecenia co do leczenia i profilaktyki, w tym instruktaż w zakresie optymalnej higieny jamy ustnej. Można zdecydować się na wariant rodzinny – wtedy objęte ubezpieczeniem dziecko będzie mogło skorzystać z zabiegu lakowania zębów.

Ubezpieczenie stomatologiczne – cena

Polisa Medi-Care oferowana przez towarzystwo InterRisk przewiduje kilka pakietów – Opal, Szafir, Rubin, Szmaragd, Diament. W zależności od tego, czy zdecydujesz się na ubezpieczenie indywidualne, czy rodzinne, inna będzie cena polisy. Ubezpieczenie zdrowotne wraz z najbardziej rozbudowanym pakietem stomatologicznym kosztuje 830 zł w przypadku osób do 65. roku życia lub 990 zł w przypadku osób do 80. roku życia. Dla porównania, jeśli zdecydujesz się na ten pakiet w ramach umowy rodzinnej (dla dwóch osób), zapłacisz odpowiednio 2050 zł i 2440 zł. Pamiętaj, że w cenę wliczone są nie tylko usługi stomatologiczne, ale także wiele innych specjalistów, badań, a nawet szczepień.

Szczegółowe informacje na temat tego ubezpieczenia zdrowotnego i usług stomatologicznych znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), które dostępne jest u naszych agentów ubezpieczeniowych. Zadzwoń i zapytaj już dziś o ubezpieczenie stomatologiczne dla Ciebie!

Czy warto mieć prywatne ubezpieczenie stomatologiczne? Podsumowanie

  • Usługi stomatologiczne na NFZ są bardzo ograniczone i często nie odpowiadają potrzebom pacjenta (np. tzw. “białe” plomby stosowane są tylko w przypadku przednich zębów). Leczenie na NFZ wiąże się także z bardzo długimi kolejkami.
  • Ubezpieczenie stomatologiczne polecamy szczególnie tym osobom, które muszą niestety często odwiedzać dentystę prywatnie. Wybierając odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb pakiet, możemy wprowadzić w ten sposób oszczędności w domowym budżecie.
  • Ciekawym ubezpieczeniem stomatologicznym w Polsce jest oferta firmy InterRisk – ubezpieczenie Medi-Care. Za najbardziej rozbudowany pakiet zapłacimy 830 zł (osoby do 65. roku życia) i 990 zł (osoby do 80. roku życia). Ubezpieczenie to przewiduje także wizyty u bardzo wielu specjalistów, a także szereg badań, szczepień.
  • Jeśli wyjeżdżasz na wakacje i interesuje Cię ubezpieczenie stomatologiczne za granicą, będziesz musiał rozejrzeć się za dobrym ubezpieczeniem turystycznym, który pokryje nagłe i pilne wizyty u dentysty za granicą.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku