2021-04-13

Dentysta na NFZ - kiedy pomoże i czy warto czekać?

Czy warto chodzić do dentysty na NFZ? Jakie są alternatywy?

Dentysta na NFZ - kiedy pomoże i czy warto czekać?

Kiedy z naszym uzębieniem dzieje się coś złego, oczywiste jest to, że zgłaszamy się do dentysty na NFZ. Terminy mogą jednak przerazić, a na miejscu okaże się, że trzeba jeszcze za niektóre sposoby leczenia zapłacić. Dlaczego tak jest? Czy w takim razie warto czekać i decydować się na stomatologa z NFZ? Podpowiadamy.

Stomatolog na NFZ - na jaką pomoc możesz liczyć?

Jeśli jesteś ubezpieczony i opłacasz co miesiąc składki, np. w ramach umowy o pracę albo prowadzisz działalność gospodarczą, masz prawo do korzystania z ogólnodostępnej służby zdrowia. Dzięki temu możesz zapisać się w wybranej przychodni i korzystać z wizyt u lekarzy zupełnie za darmo. Tak też się dzieje w większości przypadków, jeśli chodzi o specjalistów. Wyjątkowa sytuacja jest jednak w przypadku dentysty na NFZ

Stomatolog na NFZ przyjmuje bez skierowania, dlatego możesz wybrać dowolną placówkę i odwiedzić lekarza. To duże ułatwienie, ponieważ kiedy dzieje się coś złego, od razu możesz się do niego zgłosić. W praktyce jednak trzeba będzie trochę poczekać... Terminy nie są zadowalające, więc w wielu przypadkach, pacjenci decydują się od razu na wizytę prywatną.

Zabiegi stomatologiczne refundowane przez NFZ

W ramach kontraktu z NFZ, stomatolog pomoże Ci w zakresie profilaktyki i leczenia zębów z tym związanego. Oznacza to, że możesz liczyć na darmowe:
 

  • badania profilaktyczne,
  • badania kontrolne stomatologiczne,
  • leczenie próchnicy zębów,
  • znieczulenie do zabiegów,
  • skaling (usunięcie kamienia nazębnego) raz w roku.

Sprawa się komplikuje, kiedy konieczne jest leczenie kanałowe. NFZ nie refunduje w całości tego procesu. Można wykonać je tylko na zęby przednie u dorosłych, a u dzieci i kobiet w ciąży na wszystkie. Ograniczenia dotyczą także plomby białej, światłoutwardzalnej oraz chemoutwardzalnej. Można ją założyć wyłącznie na zęby przednie, czyli od jedynek do trójek.

Ubezpieczenie na zdrowie? Tylko z CUK!

Dentysta na NFZ - czy to się opłaca?

Tak naprawdę, stomatolog na NFZ proponuje niezbyt długą listę swoich usług. Zakres leczenia jest mocno ograniczony, dlatego pacjenci tak często decydują się na leczenie prywatne. Dlaczego tak się dzieje? Budżet państwa zakłada bardzo niskie dofinansowanie NFZ na leczenie zębów, porównując z innymi specjalizacjami. W jednym roku może to być zaledwie 2,5% całego budżetu, dlatego kolejki są takie długie, a lista usług nie robi wrażenia. 

Ponadto, korzystając z leczenia w ramach NFZ, nie masz możliwości wyboru lepszych rozwiązań, np. plomb. To, co proponuje dana placówka nie podlega zmianom bez dopłaty. Oznacza to, że bezpłatne leczenie u stomatologa w ramach NFZ może też nie sprostać Twoim oczekiwaniom. Za każde dodatkowe udogodnienia trzeba dodatkowo zapłacić. 

Leczenie zębów na NFZ - cennik

Wyobraźmy sobie taką sytuację, że korzystałeś wcześniej z badań profilaktycznych czy usuwania kamienia nazębnego u ulubionego dentysty na NFZ. Coś jednak zaczęło dziać się niepokojącego i konieczne jest wykonanie dodatkowych usług. Te nie są refundowane w ramach NFZ. Ile kosztuje leczenie kanałowe na NFZ? Ile kosztuje plomba? Sprawdzamy.

Trzeba przyznać, że leczenie kanałowe na NFZ nie należy w praktyce do najtańszych. Dodatkowo trzeba zapłacić za wiele metod leczenia oraz usług. Przykładowo, leczenie kanałowe na NFZ kosztuje dodatkowo od 300 złotych za jeden ząb. 

Dopłaty za usługi stomatologiczne na NFZ dotyczą także takich czynności jak:

  • opatrunek - 30 złotych,
  • dopłata do protezy natychmiastowej - od 120 złotych,
  • oczyszczenie ubytku zęba z założeniem opatrunku - od 60 złotych,
  • odbudowa korony zęba - od 200 złotych.

Jakie plomby na NFZ możesz wykonać? Wyłącznie srebrne w tylnych zębach, a za światłoutwardzalne lub chemoutwardzalne dopłacisz od 150 złotych.

Wśród zabiegów stomatologicznych refundowanych na NFZ są także protezy, które można raz na dwa lata naprawiać lub udoskonalać. Na szeroki zakres leczenia mogą liczyć dzieci. Tu NFZ proponuje wiele zabiegów, w tym operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba albo zabezpieczenie lakiem bruzd zębów trzonowych. Bezpłatne jest również założenie aparatu ortodontycznego dla dzieci, które mają problem ze zgryzem. Warto jednak wspomnieć, że darmowe leczenie jest dostępne dla dzieci przed ukończeniem 12. roku życia.

Ile kosztuje leczenie stomatologiczne prywatnie?

Wizyty prywatne cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, termin leczenia stomatologicznego jest znacznie szybszy, a placówki nowoczesne. Ceny jednak mogą być odstraszające. 

Leczenie stomatologiczne nie jest tanie. Dużo też zależy od konkretnej placówki medycznej. Jedna wizyta u dentysty może kosztować już 50 złotych. Borowanie zęba z wypełnieniem światłoutwardzalnym to koszt około 150 złotych. Drogim zabiegiem jest wybielanie zębów metodą nakładkową - umawiając się na zabieg, trzeba liczyć się z kosztem na poziomie 500-600 złotych. Z kolei za protezy całkowite poza ubezpieczeniem NFZ można zapłacić od 600 złotych wzwyż. 

W ramach prywatnego leczenia stomatologicznego, możesz zdecydować się na częstsze niż raz do roku usuwanie kamienia nazębnego. Kosztuje to od 100 do 200 złotych. 

Nie jesteś tu jednak ograniczony, jeśli chodzi o jednego lekarza. Możesz zdecydować się na wizytę u stomatologa prywatnie i wtedy wybrać taką placówkę, która proponuje atrakcyjne ceny, terminy oraz ma pozytywne opinie.

Dentysta prywatnie, a może ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne to świetna alternatywa dla wizyt prywatnych u specjalistów. Czym się wyróżnia? Przede wszystkim podpisujesz umowę na wybranych warunkach i możesz liczyć na pomoc lekarzy, kiedy tego potrzebujesz. Umawiasz się na dogodny termin, który zazwyczaj nie jest dłuższy niż tydzień. Bardzo często zdarza się tak, że wizyta u specjalisty lekarza jest jeszcze tego samego dnia albo następnego. Ponadto ubezpieczenie zdrowotne zapewnia szereg badań, które możesz wykonać w wybranej placówce. Z usług możesz korzystać na terenie całej Polski, niezależnie od tego, gdzie jesteś - wybierasz dogodną dla Ciebie lokalizację.
Jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, oferty są bardzo różne. Może zapewnić darmowe przeglądy stomatologiczne oraz dopłaty za leczenie kanałowe czy usługi protetyczne. Warto jednak zapoznać się ze szczegółami konkretnej oferty.

Ubezpiecz się w CUK!

Znajdź ubezpieczenie dopasowane do Twoich potrzeb. Zadzwoń na infolinię albo odwiedź naszą placówkę najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.

Porozmawiaj z nami

Zamów rozmowę

Spotkaj się z nami

Znajdź placówkę

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku