Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2021-03-02

Płatne odcinki na A4 - ile zapłacimy za przejazd autostradą w 2021 roku?

Sprawdź, ile kosztuje przejazd autostradą A4.

Płatne odcinki na A4 - ile zapłacimy za przejazd autostradą w 2021 roku?

Zastanawiasz się, ile kosztuje przejazd autostradą A4? Sprawdziliśmy nowe stawki! Okazuje się, że cennik uległ zmianie na trasie Kraków-Katowice, odcinek Gliwice-Wrocław przejedziemy na “starych” warunkach. 

Płatne odcinki A4

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, ile kosztuje przejazd tą drogą, warto wspomnieć, że są tylko dwa płatne odcinki autostrady A4. Chociaż biegnąca od granicy z Ukrainą do granicy z Niemcami droga ma długość 673 km, za przejazd nią zapłacimy na dwóch trasach, które łącznie mają 223,5 km.

Gdzie czeka nas na autostradzie A4 opłata?

 • Kraków-Katowice, którym zarządza koncesjonariusz - Stalexport Autostrada Małopolska,
 • Gliwice-Wrocław, za który odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, można powiedzieć więc, że to odcinek “państwowy”.

Czy wiesz, że...

Dlaczego tylko na tych trasach trzeba wnosić opłaty za przejazd? Powodów jest kilka. Niektóre części autostrady A4 należą do obwodnic miast, a za poruszanie się na tych drogach nie wnosi się w Polsce żadnych opłat. Inne odcinki z kolei są zbyt krótkie - niewygodne byłoby stawianie na nich bramek. 

Cennik autostrady a4

Opłata za przejazd autostradą uzależniona jest od rodzaju pojazdu, jakim się poruszamy. Zacznijmy od kosztów przejazdu autostradą A4 na odcinku, łączącym Kraków i Katowice, bo właśnie tutaj wprowadzono niedawno zmiany w cenniku. 

Podane ceny dotyczą tzw. płatności manualnych, które trzeba uiścić podjeżdżając do bramki na A4. Przejazd według tych stawek dotyczy płatności gotówką, na A4 można też płacić kartą

Do października 2020 r. motocykl przejechał ten odcinek za 5 zł, kierowca pojazdu osobowego zapłacił 10 zł, przejazd pojazdem samochodowym o dwóch i trzech osiach kosztował 20 zł, a większe pojazdy (ciężarówki itd.) musiały zapłacić 35 zł. 

Koszt przejazdu A4 - #nowy 2021

Ile kosztuje autostrada A4 w 2021 roku? Nowy cennik na trasie Kraków-Katowice obowiązuje od 1 października 2020 r. i wprowadza takie opłaty:

 • motocykl - 6 zł - podwyżka o 1 zł w porównaniu z poprzednim cennikiem opłat na A4,
 • samochody osobowe oraz inne dwuosiowe - 12 zł - to o 2 zł więcej niż wcześniej,
 • pojazdy kategorii 2 i 3 - 20 zł - tutaj nic się nie zmieniło,
 • pojazdy kategorii 4 i 5 - 35 zł - tu także nie nastąpiła podwyżka.

Tym razem podwyżkę odczują więc kierowcy mniejszych pojazdów - samochodów osobowych. Jednak poprzednia podwyżka, wprowadzona 1 marca 2019 r. odnosiła się do pojazdów kategorii 2, 3, 4 i 5. 

Ważne! Opłaty, które zostały tu przytoczone pobierane są dwa razy - na Placu Poboru Opłat  w Mysłowicach i w Balicach. Jeśli więc kierowca samochodu osobowego będzie chciał przejechać cały odcinek, od Katowic do Krakowa lub odwrotnie, zapłaci 24 zł. 

Koszt A4 a płatności automatyczne

Kierowcy, którzy chcą trochę zaoszczędzić, mogą od 1 stycznia 2020 r. korzystać na trasie Katowice-Kraków z tzw. płatności automatycznych. Preferencyjne stawki obowiązują przy takich elektronicznych poborach opłat, jak:

 • A4Go - opłata odbywa się na podstawie naliczonych kilometrów na tzw. urządzeniu pokładowym, które możesz wypożyczyć “na bramkach”,
 • Autopay - płatności dokonujesz za pośrednictwem aplikacji mobilnej na swoim smartfonie czy innym urządzeniu,
 • SkyCash - to kolejna aplikacja na urządzenia mobilne,
 • IKO - usługa jest dostępna na aplikacji mobilnej dla klientów banku PKO BP
 • Telepass - urządzenie pokładowe, które pozwala dokonać automatycznej płatności na autostradach w Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Włoszech i na polskiej autostradzie A4.

Ile kosztuje przejazd A4 z takim elektronicznym systemem płatności? Nie jest on na razie dostępny dla motocyklów, ale kierowcy samochodów osobowych mogą już sporo zaoszczędzić. Stawka wynosi w tym przypadku 8 zł (oszczędność 4 zł w porównaniu z płatnością manualną). Pojazdy kategorii 2 i 3 mogą zapłacą na odcinku Kraków-Katowice 17 zł (to 3 zł mniej niż płatność gotówką lub kartą), a kierowcy poruszający się pojazdem kategorii 4 i 5 - 30 zł (tutaj zaoszczędzić można 5 zł).

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kalkulator autostrad

Jeśli jesteś ciekawy, ile zapłacisz, przejeżdżając planowaną trasę na odcinku Kraków-Katowice, możesz wejść na stronę koncesjonariusza, gdzie znajduje się wygodny kalkulator autostrady A4. Przeanalizujesz tu, ile zapłacisz korzystając z opłaty manualnej lub też jednej z płatności automatycznych, wybierając kategorię pojazdu, którym się będziesz poruszać. W ten sposób w kilka sekund poznasz koszt autostrady A4

Autostrada A4 - droga z Gliwic do Wrocławia

Jak pobierane są opłaty na “państwowym” odcinku autostrady A4? Tutaj również do wyboru są dwie możliwości. 

Pierwszy, manualny pobór opłat naliczany jest na podstawie biletu, który każdy kierowca otrzymuje wjeżdżając na autostradę. Zjeżdżając z drogi A4 podaje go pracownikowi przy “bramce”, który na podstawie liczby przejechanych kilometrów naliczy opłatę. Manualny system poboru opłat obsługuje płatność gotówkową i bezgotówkową. 

Na odcinku Gliwice-Wrocław obowiązuje również elektroniczny system poboru opłat tzw. viaTOLL. By płacić w ten sposób należy wyposażyć się w specjalne urządzenie - dla samochodów osobowych to viaAUTO, a dla pojazdów ciężarowych viaBOX. 

Czy wiesz, że...

Kierowcy pojazdów osobowych mogą korzystać z systemu viaTOLL tylko na odcinku Bielany Wrocławskie - Sośnica (Gliwice). Mapa viaTOLL dla pojazdów ciężarowych jest nieco bardziej rozbudowana. 

A4 - cena na odcinku Gliwice-Wrocław

Ile zapłacimy za autostradę A4 na odcinku łączącym Gliwice i Wrocław? Na tej trasie na autostradzie A4 cennik regulowany jest przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Kierowca osobówki zapłaci tu 0,10 zł za każdy kilometr. Chcąc przejechać całą trasę zapłaci więc 16,20 zł. Kierowca motocyklu, by przejechać ten odcinek, będzie musiał wnieść połowę tej kwoty.

Czy wiesz, że...

Opłaty w przypadku tej trasy nie zmieniły się w stosunku do poprzedniego roku. Co ciekawe, ten odcinek jest dłuższy niż trasa z Katowic do Krakowa, a jego pokonanie o wiele korzystniejsze finansowo.

Autostrada A4 - bramki niedługo znikną!

Długie kolejki do bramki to zmora kierowców szczególnie w okresie wakacyjnym czy w innych porach wzmożonego ruchu na autostradzie. Okazuje się, że od 1 grudnia 2021 znikną bramki A4 na trasie - Wrocław-Sośnica!

Jak będziemy płacić za przejazd na tych odcinkach? Dla samochodów o masie do 3,5 tony udostępnione zostaną dwa sposoby: zakup biletu autostradowego lub możliwość skorzystania z systemu e-Toll, który dzięki danym geolokalizacyjnym będzie sprawdzał, czy dany pojazd miał wykupiony przejazd. Ułatwieniem dla kierowców ma być aplikacja na smartfony i inne urządzenia mobilne. 

Ile kosztuje A4 na wszystkich płatnych odcinkach?

Podsumujmy teraz wszystkie koszty. Kierowca auta osobowego, który ma do pokonania całą trasę A4 i zdecyduje się na płatność gotówką lub kartą, będzie musiał przygotować 40,20 zł. Chyba, że na trasie z Krakowa do Katowic zdecyduje się na jedną z płatności automatycznej - wtedy zaoszczędzi ponad 8 zł, płacąc 32,20 zł. 

Koszt A4 w porównaniu z autostradami w innych krajach

Porównując standardy europejskie, okazuje się, że koszty jeżdżenia autostradami w Polsce są bardzo wysokie, a opłaty nie odzwierciedlają zarobków Polaków. Mieszkańcy takich krajów, jak Niemcy, Wielka Brytania, Belgii, Szwecji czy Finlandii mogą poruszać się autostradami zupełnie za darmo. Jeszcze inne kraje wprowadzają jednorazową opłatę tzw. winietę. W Szwecji wynosi ona ok. 140 zł rocznie, a w Czechach 230 zł. 

Droższe autostrady niż polskie mają Hiszpanie. Tam za przejazd 1 km autostradą trzeba zapłacić ok. 0,43 zł. Podobne stawki mają Francuzi - 0,40 zł czy Grecy - 0,35 zł. 

OC i AC - zabezpiecz się wyjeżdżając w trasę!

Często podróżujesz po Polsce? Wiesz zapewne, jak ważne jest zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa na drodze. Oprócz obowiązkowego OC pojazdu mechanicznego, którego wykupienie jest w Polsce obowiązkowe, warto zastanowić się nad wyborem dobrego Autocasco. Na drodze często zdarzają się wypadki. Jeśli jeden z nich okaże się Twoją winą, AC pomoże Ci w usunięciu skutków tego nieszczęśliwego wydarzenia. Jeśli zastanawiasz się, ile zapłacisz za taką ochronę, zapraszamy Cię do kalkulatora OC i AC, gdzie w kilka sekund poznasz cenę nowego ubezpieczenia.