2022-04-06

Minimalna stawka godzinowa 2021

Dowiedź się ile wynosi stawka godzinowa w 2021 r.

Minimalna stawka godzinowa 2021

Szukanie pracy jest zazwyczaj stresującym zajęciem. Tym bardziej, kiedy debiutujemy na rynku i nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak on wygląda. Dla wielu osób to swego rodzaju chrzest bojowy dorosłości więc presja dodatkowo rośnie. By zmniejszyć stres, warto dobrze się przygotować do rozmów kwalifikacyjnych, bo pracodawcy potrafią bezwzględnie wykorzystywać niewiedzę aplikujących. Takie wiadomości jak najniższa krajowa 2021 (zlecenie), minimalna stawka godzinowa 2021 (etat) czy ile wynosi stawka godzinowa na umowę-zlecenie, powinieneś znać jeszcze przed rozmową, by odpowiednio odpowiedzieć na pytanie o oczekiwaną wysokość zarobków.

Stawka godzinowa 2021 a przepisy prawne

Minimalne wynagrodzenie w naszym kraju jest sankcjonowane na podstawie Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Zanim zostaną zatwierdzone stawki, zapisy są konsultowane z Radą Dialogu Społecznego. Ustalenia muszą być satysfakcjonujące nie tylko dla tych, którzy pieniądze mają pobierać, ale także dla przedsiębiorców je wypłacających. M.in. dlatego „stawka godzinowa 2021” była przedmiotem długich negocjacji, a osiągnięty kompromis z założenia był korzystny dla obu stron. Owocem dyskusji było ministerialne rozporządzenie regulujące uzgodnienia zainteresowanych.

Według danych GUS w Polsce blisko 1,5 mln osób otrzymywało najniższe wynagrodzenie. To spora grupa dźwigająca na barkach rozwój rodzimej gospodarki, toteż zgodnie z zamysłem rządzących nie wolno było jej nie doceniać. Przyjęto zatem wartość wyższą o 200 zł w stosunku do roku poprzedniego, czyli kwotę 2800 zł brutto. Była to równocześnie stawka na umowę-zlecenie, a więc jedną z najpopularniejszych form zatrudnienia preferowaną przez właścicieli zakładów pracy.

Oczywiście suma brutto nie przekładała się na rzeczywiste pieniądze, jakie wypłacano „do ręki”. Po zmniejszeniu o należne składki 2800 zł brutto malało do 2062 zł netto. Była to realna stawka minimalna. Umowa-zlecenie wchodziła w zakres ministerialnych ustaleń dotyczących systemu ZUS.

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.

Co obniża minimalne wynagrodzenie za umowę-zlecenie?

W porównaniu z innymi krajami europejskimi Polska plasuje się w środku stawki, biorąc pod uwagę minimalne wynagrodzenie. Umowa-zlecenie z kolei cieszy się u nas dość dużą popularnością. Zabezpieczenie wszystkich tych, którzy z niej korzystają, jest obowiązkiem ustawodawców. W związku z tym z pensji potrącane są różnego rodzaju opłaty mające pomóc zadbać o obywateli zarówno w perspektywie krótkofalowej, jak i długofalowej.

Dla wielu rodaków początkiem zawodowej kariery jest najniższa krajowa. Umowa-zlecenie jest najczęściej pierwszym kontraktem, jaki podpisują. Bywa przepustką do dalszych umów. W okresie jej trwania zatrudniający ma możliwość oceny sumienności podwładnego. Jest również zobligowany do odprowadzania składek. Do najważniejszych zaliczamy:

 • 1
  Składki emerytalne.

Składki emerytalne obligatoryjnie obejmuje umowa-zlecenie. Najniższa krajowa jest obciążona ubezpieczeniem wynoszącym 9,76% podstawy wymiaru składek. Jak sama nazwa wskazuje odprowadzenie składki ma gwarantować dochód po osiągnięciu wieku poprodukcyjnego. Aktualnie górna granica dla kobiet wynosi 60 lat a dla mężczyzn 65 lat. Zmienna sytuacja ekonomiczna nie pozwala usankcjonować tzw. twardego wieku emerytalnego, więc zazwyczaj co kilka lat ulega on zmianie.

 • 2
  Składki rentowe.

Ich wysokość wynosi 1,5%. Pozornie nie jest to zbyt duża stawka. Umowa-zlecenie jednak ją zawiera, co jest korzystne dla świadczeniobiorcy. Dzięki niej wypłacane są zapomogi finansowe podczas częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy. Renta zastępuje wtedy dochód, który byłby osiągany z racji wykonywanych obowiązków służbowych.

 • 3
  Składki chorobowe.

To nie koniec potrąceń, które obejmuje umowa-zlecenie 2021. Stawka w wysokości 2,45% przeznaczona jest na tzw. chorobowe. W razie czasowej dolegliwości uniemożliwiającej realizowanie zadań zawodowych rekonwalescentowi przysługuje obniżone ustawowo wynagrodzenie. Oczywiście tylko w trakcie obowiązywania umowy. To właśnie przez tzw. chorobowe istnieje sposobność przekazywania tych środków podczas niewykonywania zadań służbowych.

 • 4
  Składki zdrowotne.

Chyba najsłynniejsza składka, która niedawno zelektryzowała przedsiębiorców dzięki Polskiemu Ładowi. Najważniejsze informacje o tej ustawie znajdziesz w naszym artykule Nowy Polski Ład. Wracając do ubezpieczenia zdrowotnego: jest podstawową składową pakietu składek odprowadzanych podczas obowiązywania umowy-zlecenie. Stawka to aż 9%. Odprowadzanie tej wartości od comiesięcznej wypłaty przekłada się w teorii na swobodne korzystanie z państwowej opieki zdrowotnej. Szpitale i sanatoria powinny stać otworem przed ubezpieczonymi, oferując w pełni refundowane zabiegi oraz usługi lekarzy specjalistów.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczenia chorobowego? Nasz artykuł pt. Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe, dlaczego warto odprowadzać składki? usystematyzuje Twoją wiedzę w tym zakresie.

Wymienione wyżej składki to nie wszystkie znormalizowane opłaty w naszym prawie. Swoje dokłada też pracodawca. Finalnie wynagrodzenie z umowy-zlecenia netto w 2021 roku wynosiło wspomniane 2062 zł. Należy jednak zauważyć, że z roku na rok obserwujemy tendencję wzrostową, więc to dość optymistyczna prognoza dla tych, którzy są zatrudnieni na tego typu kontrakcie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Umowa-zlecenie – stawka godzinowa

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest stawka godzinowa. Umowa-zlecenie 2021 definiowała w tym wypadku dwie wartości. Pierwszą z nich była stawka brutto i wynosiła 18,30 zł. Natomiast minimalna stawka godzinowa (umowa-zlecenie) 2021 netto wynosiła 13,37 zł. Biorąc pod uwagę ten sam współczynnik w krajach Europy Zachodniej, wypadaliśmy blado, ale w zestawieniu państw o podobnym potencjale gospodarczym, radziliśmy sobie całkiem dobrze. Trzeba tutaj zaznaczyć, że cały czas się rozwijajmy, pomimo zawirowań ekonomicznych na świecie.

Udając się na rozmowę o pracę, mądrze jest znać te dane, tym bardziej, jeśli rekruter proponuje rozliczenie godzinowe. W przypadku zainteresowania daną posadą sprytnym posunięciem będzie prośba o przesłanie proponowanej umowy-zlecenia. Stawka godzinowa zazwyczaj jest  przedstawiana w formie nieopodatkowanej. Dlatego pytanie o jednostkę faktycznie wypłacaną pomaga określić uczciwość przedsiębiorcy. Zresztą umowa-zlecenie ze stawką godzinową podaną nieprawidłowo już w formie brutto pozwalała wnioskować, że warunki umowy nie do końca są korzystne. 

Dla bezrobotnego najważniejszą kwestią jest stawka godzinowa. Umowa zlecenie zawiera jednak wiele innych zapisów, których brzmienie także powinno być przeanalizowane przez aplikującego na dane stanowisko. Trzeba pamiętać, by koniecznie pod uwagę wziąć okres wypowiedzenia, ponieważ nikt na początku nie zakłada, że znalazł zajęcie marzeń i planuje mu się poświęcić do samej emerytury. Drabina kariery zawodowej jest długa i rzadko obejmuje tylko jedną firmę. By dobrze zrozumieć zapisy informujące o rezygnacji ze stanowiska, najpierw zapoznaj się z naszym artykułem Ustalenie daty początkowej i końcowej okresu wypowiedzenia. Po lekturze będziesz przygotowany do zaproponowania odpowiednich ustaleń z prowadzącym rozmowę kwalifikacyjną.

Wykraczaj poza schematy, czyli zadbaj o kompleksowe ubezpieczenie

Umowa-zlecenie zawiera pakiet najważniejszych ubezpieczeń z punktu widzenia pracującego. Niestety wypłacane na jego podstawie świadczenia rzadko okazują się satysfakcjonujące dla pracownika. Przekroczenie narzuconych odgórnie zasad często okazuje się trafną decyzją. Ubezpieczenie na życie CUK będzie znakomitą poduszką finansową w przypadku nieprzewidzianych sytuacji losowych. Natomiast, gdy wystąpi trwała niezdolność do pracy, dodatkowe ubezpieczenie uchroni Cię przed utratą płynności finansowej. Rozsądnym posunięciem jest też wykupienie ubezpieczenia podtrzymania przychodu w razie niespodziewanego zwolnienia.

W naszej ofercie znajdziesz różne typy ubezpieczeń. W przypadku jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego bądź mailowego. Znajdziesz nas także w najbliższej placówce w Twoim mieście.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku