2023-12-29

Co zobaczyć w Mediolanie i jak zaplanować wycieczkę?

Odwiedź Mediolan i zobacz jego najsłynniejsze atrakcje!

Co zobaczyć w Mediolanie i jak zaplanować wycieczkę?

Mediolan to słynąca z zabytków i atrakcji stolica Lombardii, położona w północnych Włoszech, na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej. Lista wartych odwiedzenia miejsc podczas wycieczki do tego miasta jest naprawdę imponująca! Poza podziwianiem piękna lokalnej architektury wspaniałym doświadczeniem dla każdego turysty będzie również obcowanie z włoską kulturą, kuchnią i sztuką! Planujesz odwiedzić Mediolan? Sprawdź, co warto zobaczyć w tym mieście i jego okolicach, a także jak zorganizować udaną wycieczkę!

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Mediolanu?

Zanim zaplanujesz zwiedzanie Mediolanu i okolic, warto byś poznał kilka istotnych informacji o tym celu podróży. Szczegółowe porady dla turystów podróżujących do Włoch można znaleźć w witrynie oficjalnego portalu RP – Gov.pl. Oto najważniejsze wskazówki dedykowane osobom planującym wycieczkę do Mediolanu:

 • 1
  Obywatele RP mogą przekroczyć granicę z Włochami na podstawie następujących dokumentów (do wyboru): paszport, paszport tymczasowy, dowód osobisty.
 • 2
  We Włoszech można korzystać z karty EKUZ, która uprawnia do podstawowej opieki zdrowotnej. Dokument ten nie gwarantuje jednak pełnej ochrony, dlatego zalecane jest wykupienie prywatnego ubezpieczenia do Włoch.
 • 3
  Mediolan ma dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego, w tym metro, tramwaje i autobusy. Karta miejska umożliwiająca podróżowanie wieloma z nich może być wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem dla turysty.
 • 4
  Jeśli planujesz zwiedzanie popularnych atrakcji i zabytków w Mediolanie, rezerwuj bilety wstępu z wyprzedzeniem, ponieważ bywają one limitowane, a w szczycie sezonu turystycznego szybko się rozchodzą.
 • 5
  Językiem urzędowym jest włoski, ale w turystycznych miejscach można się porozumieć również po angielsku.
 • 6
  Podobnie jak w każdym dużym mieście, warto zachować ostrożność i dbać o swoje mienie, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach, aby uniknąć kradzieży – informacje związane z bezpieczeństwem na terytorium Włoch znajdziesz na tej stronie.

Mediolan – największe atrakcje i zabytki

Mediolan to miasto o bogatej historii stanowiące ważne europejskie centrum kultury, nauki i sztuki, które zapewnia mnóstwo atrakcji dla miłośników historii i architektury. Oto lista największych lokalnych atrakcji i zabytków:

Katedra Najświętszej Marii Panny (Duomo di Milano)

Gotycki kościół z pięknymi zdobieniami i tarasem widokowym. Wyróżnia się unikatową fasadą z największym na świecie marmurowym dachem (można na niego wejść schodami lub wjechać windą), by podziwiać panoramę miasta. Jest to najbardziej rozpoznawalny zabytek Mediolanu, a także jedna z najpiękniejszych sakralnych budowli w Europie. Przy okazji warto zwiedzić też znajdujące się tam muzeum katedralne i kaplicę zamkową Chiesa di San Gottardo in Corte, a także obszar archeologiczny w podziemiach katedry.

Ostatnia Wieczerza

Słynny fresk Leonarda da Vinci znajdujący się w kościele Santa Maria delle Grazie. Jedno z największych dzieł europejskiej architektury i malarstwa. Stanowi inspirację dla artystów z całego świata. Malowidło powstało przy zastosowaniu nowatorskiej jak na owe czasy techniki malowania na sucho.

Galeria Vittorio Emanuele II

Elegancka galeria handlowa z imponującą szklaną kopułą, luksusowymi sklepami, kawiarniami, restauracjami i wspaniałą architekturą, łącząca Piazza del Duomo z La Scalą w samym sercu Mediolanu! W tym miejscu z pewnością można nabyć ciekawe pamiątki z pobytu w Mediolanie lub skosztować wyśmienitej włoskiej kuchni.

Pinakoteka Brera (Pinacoteca di Brera)

Znana galeria obrazów i muzeum sztuki oferujące zwiedzającym znakomite kolekcje malarstwa włoskiego od średniowiecza do XIX wieku. Gromadzi dzieła takich artystów jak Peter Paul Rubens, Rafael Santi, Picasso, Rembrandt czy Caravaggio. Muzeum stanowi odpowiednik paryskiego Luwru.

Castello Sforzesco

Zamek nazywany też Twierdzą/Zamkiem Sforzów, który stanowił niegdyś siedzibę książąt Mediolanu. Obiekt pełnił przede wszystkim funkcje obronne i rezydencjalne. W tej średniowiecznej warowni otoczonej pięknymi ogrodami znajduje się obecnie wiele wartych odwiedzenia muzeów i galerii. Wśród nich warto wymienić: Muzeum Sztuki Antycznej, Muzeum Prehistoryczne, Muzeum Egipskie, Muzeum Sztuki Użytkowej, Muzeum Instrumentów Muzycznych.

Bazylika św. Ambrożego (Basilica di Sant'Ambrogio)

Starożytny obiekt sakralny, który do dziś zachwyca unikatową architekturą i bogatą historią. Budowla romańska z cechami stylu lombardzkiego. Posiada dziedziniec wzbogacony kolumnami i dzwonnicą, a jej wnętrze zdobią liczne freski, mozaiki oraz rzeźby. Bazylika została wzniesiona w miejscu, gdzie znajdowały się groby chrześcijańskich męczenników zamordowanych w czasie rzymskich prześladowań.

Teatr La Scala

Jedna z najpopularniejszych scen operowych świata. Jej nazwa pochodzi od kościoła Santa Maria alla Scala nazwanego na cześć włoskiej szlachcianki Beatrice Reginy della Scala, z której inicjatywy został wzniesiony kościół stanowiący dawne miejsce teatru. Obiekt powstał w 1778 roku i na przestrzeni lat gościł najbardziej cenionych przedstawicieli świata muzyki i opery. Na trzecim piętrze gmachu znajduje się też muzeum.

Quadrilatero della Moda (Kwadrat Mody)

Ekskluzywna dzielnica z butikami najlepszych włoskich i międzynarodowych projektantów. Wzdłuż głównej ulicy Via Monte Napoleone można odwiedzić eleganckie butiki, sklepy z antykami oraz kawiarnie usytuowane w neoklasycystycznych rezydencjach. W pobliżu znajduje się też Museo Bagatti Valsecchi gromadzące dzieła sztuki zdobniczej czasów renesansu oraz muzeum Palazzo Morando prezentujące stroje z epoki.

Kościół Santa Maria (Chiesa di Santa Maria presso San Satiro)

Znany ze wspaniałej architektury i unikalnej perspektywy stworzonej przez artystę Donato Bramante. To tam narodziło się malarstwo iluzoryczne. W miejscu apsydy usytuowanej za ołtarzem znajduje się nisza z zakrzywioną perspektywą, która stwarza złudzenie optyczne (wrażenie głębi). Właśnie to dzieło Bramante zainspirowało późniejszych malarzy iluzorycznych.

Navigli District

Dzielnica Mediolanu nazywana „małą Wenecją”. Skojarzenie to wiąże się z istniejącą tam siecią kanałów, które pamiętają czasy antyku. Pełniły one niegdyś funkcję handlową, a obecnie w miejscu tym rozkwita nocne życie miasta. Wzdłuż bulwarów rozciągają się liczne restauracje, kluby i bary, w których można skosztować wyśmienitej włoskiej kuchni oraz wina, a także udać się na całonocną imprezę! Dzielnicę warto odwiedzić zwłaszcza po zachodzie słońca, ponieważ panuje tam wówczas niepowtarzalna atmosfera.

Atrakcje dla dzieci w Mediolanie

Mediolan oferuje atrakcje i zabytki, które mogą zainteresować również najmłodszych turystów. Oto kilka propozycji:

 • 1
  Narodowe Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci w Mediolanie (Museo Nazionale Scienza e Tecnologia Leonardo da Vinci) – to duże interaktywne muzeum, w którym dzieci mają niepowtarzalną okazję eksperymentować i odkrywać fascynujące ciekawostki związane z nauką i technologią.
 • 2
  Acquario Civico di Milano – ogromne akwarium w Mediolanie, w którym zarówno dzieci, jak i dorośli mogą poznawać różnorodne gatunki ryb i innych stworzeń morskich, a także zagłębić się w eksplorację podwodnego świata!
 • 3
  Parco Sempione – malowniczy park z placem zabaw, jeziorami, fontannami i zabytkowymi budowlami. Stanowi idealną lokalizację na rodzinne pikniki i spacery. Można zwiedzić tu również słynny zamek Sforzów, który jako zabytek zainteresuje nie tylko najmłodszych, ale także ich opiekunów.
 • 4
  Planetarium and Civilta delle macchine w Mediolanie – dzieci mają okazję poznawać tam tajemnice kosmosu i astronomii, a także zwiedzać muzeum związane z maszynami i technologią.
 • 5
  Teatr La Scala – niektóre przedstawienia w słynnym Teatrze La Scala, są dedykowane nie tylko dorosłym, ale także dzieciom, co może okazać się wspaniałym doświadczeniem kulturowym dla całej rodziny podczas wspólnej wycieczki po Mediolanie.
 • 6
  Muzeum Historii Naturalnej w Mediolanie (Museo Civico di Storia Naturale di Milano) – znane muzeum przyrodnicze, w którym najmłodsi turyści mogą eksplorować świat przyrody, zwierząt oraz roślin poprzez wystawy i interaktywne prezentacje.

Zwiedzanie Mediolanu i okolic – jak zaplanować wycieczkę?

Zwiedzanie Mediolanu i okolic można zorganizować na kilka różnych sposobów, zależnie od indywidualnych preferencji oraz czasu, jaki mamy do dyspozycji. Oto kilka naszych propozycji, które z pewnością pozwolą Ci ciekawie spędzić czas!

 • 1
  Spacer po centrum Mediolanu: Jeśli zastanawiasz się, co zobaczyć w jeden dzień, postaw na pieszą wycieczkę śladem największych zabytków, rozpoczynając od Katedry Najświętszej Marii Panny i Galerii Vittorio Emanuele II, a kończąc na Zamku Sforzów.
 • 2
  Wycieczka rowerowa: Wynajęcie jednośladu może być świetnym sposobem na zwiedzanie miasta, zwłaszcza jeśli chcemy obejrzeć więcej miejsc w krótkim czasie. Istnieją też specjalne trasy rowerowe, które eksponują Mediolan od strony najbardziej reprezentatywnych atrakcji i zabytków.
 • 3
  Transport publiczny: Mediolańskie metro, tramwaje i autobusy ułatwią szybkie przemieszczanie się po mieście, szczególnie jeśli chcemy dotrzeć do miejsc położonych nieco dalej od centrum. Jeśli jednak zależy Ci na większej prywatności – rozważ wynajęcie samochodu.
 • 4
  Wycieczki autokarowe: Mogą obejmować najważniejsze atrakcje w Mediolanie i okolicach, takie jak jezioro Como, Bergamo czy Pavia. Dodatkowo można skorzystać też z oferty zwiedzania z przewodnikiem. Takie usługi są dobrym sposobem na poznanie historii i ciekawostek związanych z zabytkami.

Przeczytaj też poradę: Co zobaczyć we Włoszech?

Ciekawostki dla zwiedzających

 • Fresk Leonarda da Vinci Ostatnia Wieczerza w refektarzu kościoła Santa Maria delle Grazie to jedno z najbardziej znanych dzieł sztuki znajdujących się w Mediolanie.
 • Niektóre zabytki, takie jak obiekty sakralne w Mediolanie, prezentują się niezwykle pięknie nocą, dlatego warto zarezerwować czas na spacer po mieście po zmroku.
 • Galeria Vittorio Emanuele II jest jednym z najstarszych centrów handlowych na świecie. Jej projektant uczestniczył również w budowie słynnego ratusza w Mediolanie.
 • Mediolan ma jedną z największych nekropolii w Europie, znanych jako Cimitero Monumentale, gdzie znajdują się imponujące grobowce i nagrobki.
 • Mediolan słynie z tak zwanej tradycji aperitivo, czyli przedwieczornych napojów i przekąsek serwowanych w lokalnych kawiarniach i barach.
 • San Siro – ten słynny mediolański stadion jest siedzibą dwóch najważniejszych drużyn piłkarskich w Mediolanie: AC Milan i Interu Mediolan.
 • Wieża Velasca – charakterystyczny obiekt w centrum miasta jest przykładem architektury brutalistycznej z lat 50. i 60. XX wieku.
 • W Muzeum Nauki i Techniki w Mediolanie znajduje się model mózgu zaprojektowany przez Leonarda da Vinci na podstawie jego własnych studiów anatomicznych.
 • Castello Sforzesco – wielka twierdza w Mediolanie była miejscem, w którym zgodnie z podaniami historyków jako architekt i inżynier wojskowy pracował sam Leonardo da Vinci.
 • Mediolan to miasto związane z historią kinematografii. Stanowiło ono tło dla wielu filmów, co dodaje mu znaczenia kulturowego i artystycznego na arenie międzynarodowej!

Planujesz podróż do Włoch? Kup polisę turystyczną!

Po przeczytaniu porady wiesz już, jakie ciekawe miejsca oferuje Mediolan. Zwiedzanie tego bogatego w atrakcje turystyczne miasta warto poprzedzić zakupem prywatnej polisy pokrywającej m.in. koszty leczenia w podróży, których nie zagwarantuje karta EKUZ. Dzięki dobraniu właściwej ochrony ubezpieczeniowej na wyjazd do Włoch zaoszczędzisz sobie stresu w razie nieoczekiwanych zdarzeń podczas zagranicznej wycieczki.

Dobraną do potrzeb Twojej podróży polisę na wyjazd do Mediolanu oraz innych miejsc w Europie i na świecie znajdziesz w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Porównaj oferty od wiodących towarzystw i opłać polisę w kilka minut! O wybraną ochronę możesz dopytać też na infolinii (22 27 00 337) lub osobiście w najbliższej stacjonarnej placówce CUK. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Ile dni potrzeba na zwiedzanie Mediolanu?

  Liczba dni potrzebnych do zwiedzenia Mediolanu zależy przede wszystkim od celu podróży i indywidualnych zainteresowań. Na zobaczenie głównych atrakcji i zabytków miasta należy przeznaczyć zwykle minimum 2-3 dni.

  Jeśli chcesz skupić się wyłącznie na najważniejszych punktach turystycznych Mediolanu, takich jak Katedra Najświętszej Marii Panny, Galeria Vittorio Emanuele II czy Zamek Sforzów, miasto zwiedzisz w intensywnym tempie nawet w ciągu dwóch dni. Jeżeli jednak planujesz spędzić więcej czasu na eksploracji muzeów, parków, czy zobaczyć okoliczne atrakcje, takie jak jezioro Como, najlepiej będzie przeznaczyć dodatkowe 3-4 dni na organizację wycieczki.

 • 2
  Kiedy najlepiej lecieć do Mediolanu?

  Decydując się na wylot do Mediolanu, warto brać pod uwagę przede wszystkim ceny biletów lotniczych, a także aktualną aurę, ilość turystów czy dostępność interesujących nas eventów. Każda pora roku ma swoje uroki, dlatego warto dostosować podróż do własnych upodobań i planów. Lato gwarantuje ciepłe i słoneczne dni, ale jest to także sezon turystyczny, więc atrakcje mogą być bardziej zatłoczone. Jesienią i zimą turystów jest znacznie mniej, dzięki czemu zwiedzanie będzie bardziej komfortowe, a ceny za bilety lotnicze oraz noclegi niższe.

 • 3
  Czego lepiej nie robić w Mediolanie?

  Podczas pobytu w Mediolanie istnieje kilka rzeczy, których lepiej unikać lub na które warto zwrócić uwagę:

  • Nieuczciwi sprzedawcy – unikaj handlarzy oferujących „markowe produkty” w podejrzanie niskich cenach. Nie kupuj ich! Przedmioty te mogą okazać się podróbkami.
  • Nie trzymaj wartościowych rzeczy i dokumentów na wierzchu – zwłaszcza w zatłoczonych miejscach, takich jak transport publiczny. Unikaj afiszowania się gotówką czy biżuterią, by nie przyciągać niepotrzebnej uwagi. Nie pozostawiaj też rzeczy osobistych bez nadzoru – zawsze miej je na oku!
  • Nie lekceważ lokalnych przepisów drogowych – zwłaszcza w przypadku wynajmu auta.
  • Nie zostawiaj śmieci czy innych odpadków na ulicach, czy w parkach.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku