2023-11-06

Linia warunkowego zatrzymania – co to jest? Kiedy się zatrzymać?

Dowiedz się, jak prawidłowo zachować się na jezdni z linią warunkowego zatrzymania.

Linia warunkowego zatrzymania – co to jest? Kiedy się zatrzymać?

Każdy kierowca musi znać nie tylko oznakowanie znajdujące się w pobliżu jezdni, ale także wszelkie symbole pojawiające się bezpośrednio na asfalcie, np. w postaci białych kresek. W tym artykule wyjaśnimy Ci, czym jest linia warunkowego zatrzymania, jak wygląda oraz kiedy trzeba przed nią zahamować.

Znajomość znaków to podstawa przepisów drogowych!

Zanim wyjaśnimy Ci, co oznacza linia warunkowego zatrzymania i jak należy się do niej stosować, warto przybliżyć temat oznakowania na jezdni. Nikt nie ma wątpliwości, że to ważne symbole w praktyce, które organizują ruch i dbają o bezpieczne zasady poruszania się po jezdni. Wpływają na płynność jazdy samochodów, a także komfortowe poruszanie się innych uczestników ruchu, np. rowerzystów czy pieszych.

Znajomość oznakowania drogowego, zarówno pionowego, jak i poziomego, stanowi jedną z kluczowych umiejętności każdego kierowcy. Jest to nie tylko fundament bezpiecznej jazdy, ale także podstawa przepisów ruchu drogowego. Warto co jakiś czas odświeżyć sobie wiedzę, aby nie doszło do nieprzyjemnych konsekwencji na drodze. To także podstawa dla przyszłych kierowców, z którą muszą zapoznać się osoby zdające egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy.

Oznakowanie informuje kierowców o wielu ważnych kwestiach, np. z jaką prędkością powinieneś się poruszać, w których miejscach możesz zaparkować, a nawet kiedy musisz zatrzymać się lub ustąpić pierwszeństwa. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby każdy kierowca potrafił właściwie odczytywać i interpretować te znaki.

Linia warunkowego zatrzymania – jedno z oznakowań poziomych

Oznakowanie pionowe to dla wielu kierowców pierwsze skojarzenie z przepisami ruchu drogowego. Zazwyczaj są one umieszczone w pobliżu drogi w postaci specjalnych tabliczek zawieszonych na słupie. Wyróżnia się znaki ostrzegawcze, zakazu, nakazu oraz informacyjne. Każde z nich pełnią nieco inną rolę oraz różnią się wyglądem. Ich głównym celem jest zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu na drogach.

Oznakowanie poziome znajduje się bezpośrednio na jezdni. Mogą to być różnorodne symbole: linie, trójkąty, prostokąty, a nawet bardziej zaawansowane grafiki, np. wskazujące na miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. To właśnie one, namalowane na drodze, pełnią kluczową funkcję w kierowaniu ruchem oraz wskazywaniu prawidłowych zachowań w konkretnych sytuacjach. Oznakowanie poziome przydaje się też do wskazania miejsc parkingowych, stref ograniczonego ruchu czy buspasów. Nawet przy braku znaków przy drodze, łatwiej jest odnaleźć się kierowcy na trasie. Jednym z rodzajów oznakowań poziomych jest linia warunkowego zatrzymania. Co oznacza i kiedy trzeba się do niej stosować? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.

Pamiętaj!

Zarówno oznakowanie poziome, jak i pionowe stanowią ważny sygnał dla kierowcy. Tę samą rolę pełni sygnalizacja świetlna. Nie zapominaj też o oznakowaniu poziomym w kolorze żółtym, które można najczęściej spotkać podczas robót drogowych – to tak zwane oznaczenie tymczasowe.

Co oznacza linia warunkowego zatrzymania?

Ta linia stanowi uzupełnienie przepisów prawa dotyczących pierwszeństwa pojazdów. Warto jednak wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje linii warunkowego zatrzymania. Kiedy się zatrzymać? Co oznaczają? Zobacz poniżej

Linia warunkowego zatrzymania z trójkątami

Pierwszą charakterystyczną linią warunkowego zatrzymania jest złożona z trójkątów. To uzupełnienie symbolu A-7, czyli znaku „ustąp pierwszeństwa”, który informuje kierującego, że ma on obowiązek wpuścić do ruchu pojazdy poruszające się drogą z pierwszeństwem. Jeśli jednak droga jest pusta, nie trzeba zatrzymywać samochodu, wystarczy zwolnić do bezpiecznej prędkości i zachować pełną ostrożność podczas wjazdu na skrzyżowanie.

Linia warunkowego zatrzymania P-13 jest łatwa do zapamiętania, bo na jezdni namalowane są białe trójkąty, których wierzchołki skierowane są w stronę kierowcy.

Co oznacza znak: linia warunkowego zatrzymania złożona z prostokątów?

Trójkąty nie są jedynymi figurami, które możesz spotkać jako namalowane symbole na jezdni. Co oznacza linia warunkowego zatrzymania złożona z prostokątów? Wskazuje ona miejsce, w którym powinien zahamować pojazd np. przed przejściem dla pieszych. Nie reguluje ona bezpośrednio, kto ma pierwszeństwo, tylko jest sygnałem dla kierowców, gdzie należy się zatrzymać.

Linia warunkowego zatrzymania P-14 z prostokątami to oznakowanie, które spotkasz także:

  • przed skrzyżowaniami z sygnalizacją świetlną – oznacza wtedy miejsce, w którym trzeba zatrzymać się na czerwonym świetle (nie za linią, tylko przed nią!),
  • przed skrętem warunkowym w prawo, czyli w przypadku zielonej strzałki,
  • przed drogami dla rowerów, które znajdują się przy skrzyżowaniach,
  • przed przystankami tramwajowymi bez wysepek,
  • przed przejazdami tramwajowymi i kolejowymi,
  • na drogach, gdzie są skrzyżowania równorzędne – nie ma tam określonego pierwszeństwa przez oznakowanie pionowe.

Przed jakimi liniami trzeba się zatrzymać?

Musisz jednak wiedzieć, że oprócz linii warunkowego zatrzymania, są też wskazujące na bezwzględną konieczność zahamowania. Do nich zalicza się znak P-12. To ciągła linia namalowana w poprzek jezdni, towarzyszy jej stojący obok znak "Stop" (B-20 lub B-32). Oznacza on, że dopiero po ustąpieniu pierwszeństwa i upewnieniu się, że żaden pojazd nie nadjeżdża, możesz ruszyć. W tej sytuacji konieczna jest realna ocena sytuacji.

Warto też przypomnieć, że sam znak B-20 z napisem "Stop" na czerwonym tle oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem. Musisz przepuścić samochody poruszające się główną drogą. Należy zatrzymać się przed linią ciągłą. Co jednak zrobić, jeśli jej nie ma? Trzeba ocenić sytuację na drodze i zahamować w takim miejscu, aby nie utrudniać ruchu na drodze z pierwszeństwem. Oczywiście powinno się to odbyć przed znakiem: "Stop".

Uwaga!

Brak zahamowania przed znakiem pionowym B-20 ("Stop) lub B-32 ("Stój – kontrola celna"), czyli także przed linią bezwzględnego zatrzymania się, grozi mandatem. Kierowca może otrzymać nawet 6 punktów karnych i 300 złotych grzywny.

Jak widzisz, symbol ciągłości działa nieco inaczej niż linia warunkowego zatrzymania złożona z prostokątów, która tylko wskazuje miejsce zatrzymania. Pamiętaj, by poza kontrolowaniem znaków poziomych, zawsze śledzić też oznakowanie pionowe, czyli stojące tuż przy jezdni.

Pamiętaj!

Zatrzymywać nie można się też na wyznaczonym miejscu dla autobusów, tramwajów czy trolejbusów. Oznakowane jest charakterystycznym zygzakiem. To znak P-17, który symbolizuje linię przystankową.

Dbaj o bezpieczeństwo na każdej trasie!

Rozumienie i stosowanie się do oznakowania pionowego i poziomego to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów, ale przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu. Nieprzestrzeganie kodeksu drogowego może mieć poważne konsekwencje w praktyce. Możesz spowodować niebezpieczne sytuacje na drodze, a także otrzymać mandat za nieprawidłowe praktyki. Do tego dochodzą punkty karne, a nawet czasowa utrata prawa jazdy.

Jako świadomy właściciel auta powinieneś zadbać także o pakiet OC i AC. Obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewni Ci ochronę finansową w razie spowodowania wypadku czy kolizji na drodze. Nie musisz ponosić odpowiedzialności w zakresie wypłaty odszkodowania za powstałe szkody. Z kolei AC ma na celu zapewnienie wsparcia finansowego w razie konieczności naprawy Twojego auta (np. w wyniku kolizji, której jesteś sprawcą) czy też kradzieży pojazdu. Kalkulator OC i AC pozwoli Ci wyliczyć cenę za składkę w ponad 30 towarzystwach, dzięki czemu możesz oszczędzić czas oraz pieniądze.

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Co to jest linia ostrzegawcza?

    Linia ostrzegawcza (P-6) rozdziela pasy ruchu oraz ostrzega kierowców o zbliżaniu się do niebezpiecznego miejsca, gdzie trzeba zachować pełną ostrożność. Wyróżnia się długimi, białymi kreskami, które są znacznie dłuższe od przerw między nimi. Nie ma jednoznacznej sugestii, przy jakiej dopuszczalnej prędkości stosuje się linie ostrzegawcze.

  • 2
    Co oznacza linia przystankowa?

    Linia przystankowa (P-17) wyznacza strefę, która jest przypisana do przystanku komunikacji publicznej. Dotyczy zarówno autobusów, trolejbusów, jak i tramwajów. W miejscu oznaczonym charakterystycznym zygzakiem jest zakaz zatrzymywania się i parkowania dla innych pojazdów.

  • 3
    Co to jest linia bezwzględnego zatrzymania?

    Linia bezwzględnego zatrzymania (P-12) to ciągła kreska, która jest sygnałem dla kierowcy, że trzeba zahamować. Najczęściej jest to uzupełnienie charakterystycznego znaku "Stop".

  • 4
    Czy przerwana linia przed przejściem dla pieszych oznacza miejsce warunkowego zatrzymania?

    Linia bezwzględnego zatrzymania (P-12) to ciągła kreska, która jest sygnałem dla kierowcy, że trzeba zahamować. Najczęściej jest to uzupełnienie charakterystycznego znaku "Stop".

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku