2022-06-13

Znak „ustąp pierwszeństwa” – jak wygląda, co oznacza i gdzie się go umieszcza?

Dowiedz się, kiedy ustąpić pierwszeństwa!

Znak „ustąp pierwszeństwa” – jak wygląda, co oznacza i gdzie się go umieszcza?

Przepisy, sygnalizacja świetlna, znaki drogowe i kierujący ruchem wskazują, które pojazdy mają pierwszeństwo przejazdu przed innymi. Przy drogach w mieście, na terenie niezabudowanym często można spotkać charakterystyczny, odwrócony, żółty trójkąt. Jest to znak zobowiązujący kierowcę do ustąpienia pierwszeństwa. Dowiedz się więcej o jego znaczeniu!

Co oznacza znak „ustąp pierwszeństwa”?

Znak A-7, czyli ustąp pierwszeństwa, znajduje się przy drogach podporządkowanych. Widząc go, musisz przepuścić wszystkie pojazdy, które jadą po drodze uprzywilejowanej.

Jeśli zauważysz taki znak, to w zależności od sytuacji, musisz:

  • zatrzymać się – jesteś do tego zobowiązany, jeśli przez skrzyżowanie właśnie przejeżdżają pojazdy poruszające się po drodze uprzywilejowanej;
  • zachować ostrożność – jeżeli stwierdzisz, że nie masz komu ustąpić pierwszeństwa, możesz wjechać na skrzyżowanie. Wykonując ten manewr, musisz jednak zachować szczególną ostrożność.

Znak A-7 oznacza jedynie, że znajdujesz się na drodze podporządkowanej. Nie wymusza na Tobie zatrzymania, jeśli nie wymaga tego sytuacja. Znak ten jest jednym z ważniejszych w całym ruchu drogowym – stosowanie się do niego ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo osób prowadzących pojazdy.

Ustąp pierwszeństwa – znak o nietypowym kształcie

Znak drogowy ustąp pierwszeństwa ze względu na swoje znaczenie w ruchu drogowym ma wyjątkowy kształt. Zdecydowanie wyróżnia się na tle prostokątów, kwadratów i kół, które można zobaczyć przy drogach.

Znak A-7 to “odwrócony” trójkąt. Jest on żółty i ma czerwone obramowanie. Jednak to, że jest on tak łatwo rozpoznawalny, to zasługa także jego kształtu. Kierowcy mogą zidentyfikować go, nawet gdy jego kolorowa powierzchnia będzie zasłonięta np. przez śnieg. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko wypadku w czasie, gdy będą panowały najtrudniejsze warunki atmosferyczne.

A-7 to tylko jeden ze znaków o dość nietypowym kształcie. Oprócz tego charakterystyczne są:

  • znak STOP – jest to ośmiokąt;
  • znak pierwszeństwo przejazdu – ma on formę rombu.

Gdzie umieszcza się znak ustąp pierwszeństwa?

Znak ten informuje, że kierowca porusza się po drodze podporządkowanej – zanim będzie mógł on wjechać na skrzyżowanie, musi ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdom, które poruszają się po drodze z pierwszeństwem.

W związku z tym umieszcza się go przed:

  • skrzyżowaniami,
  • skrzyżowaniami o ruchu okrężnym,
  • połączeniem dróg.

Mimo że znak ten ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu, to ma on mniejszą „moc” niż znak STOP. Ten drugi wymusza nie tylko ustąpienie pierwszeństwa, ale też zatrzymanie pojazdu. Ustawia się go również przy skrzyżowaniach, ale też np. przed przejazdami kolejowymi. Pojawienie się tego znaku oznacza, że ze względu na specyfikę skrzyżowania jest ono bardziej niebezpieczne, a wjazd na nie wymaga większej uwagi ze strony kierowcy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

W towarzystwie jakich innych znaków pojawia się znak ustąpienia pierwszeństwa?

Znaki drogowe ustąp pierwszeństwa” są umieszczane przy wielu skrzyżowaniach, ale niekiedy można zobaczyć przy nich dodatkowe tabliczki. Znajdują się na nich cenne informacje dla kierowców. Tabliczki te to znaki:

  • T-1 – mówi ona o tym, za ile metrów będzie należało ustąpić pierwszeństwa.
  • T-6c – przedstawia ona układ dróg tworzących skrzyżowanie. Te z nich, które mają pierwszeństwo, są zaznaczone pogrubioną linią.
  • C-12 – jest to znak, który informuje o zbliżaniu się do skrzyżowania z ruchem okrężnym (ronda). W większości przypadków jest on połączony właśnie ze znakiem ustąp pierwszeństwa przejazdu.

Znak pierwszeństwa przejazdu – jak wygląda?

Jeśli zauważyłeś przy drodze znak A-7, oznacza to, że kierowca przecinający drogę, po której się poruszasz, zobaczył charakterystyczny romb. W takiej sytuacji może on pierwszy wjechać na skrzyżowanie.

Znak D-6 informujący o pierwszeństwie przejazdu ma kształt żółtego rombu, z grubym, wyraźnym, białym obramowaniem. Obowiązuje on tak długo, aż nie zostanie odwołany. Ma to miejsce, kiedy przy drodze pojawia się znak D-2 „koniec drogi z pierwszeństwem". Jest to taki sam romb z tym wyjątkiem, że znajduje się na nim szeroka, poprzeczna czarna linia.

Co robić w przypadku braku znaku ustąp pierwszeństwa na skrzyżowaniu?

Nie przed każdym skrzyżowaniem znajdują się znaki D-2 i A-7. Wtedy to, kto ma pierwszeństwo przejazdu, jest regulowane przez:

Co grozi za zignorowanie znaku „ustąp pierwszeństwa”

Jeśli nie zastosujesz się do znaku A-7, możesz za to słono zapłacić. Policjant może wystawić Ci mandat w wysokości nawet 500 zł. Ponadto otrzymasz 6 punktów karnych.

Kosztowne jest również niestosowanie się do znaku STOP. Jeśli nie zatrzymasz się przed nim, funkcjonariusz ukaże cię mandatem w wysokości 300 zł. „Zarobisz” też 2 punkty karne.

Ubezpiecz swoje życie i samochód!

Nieustąpienie pierwszeństwa to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków. Niestety nie wszyscy kierowcy zwracają uwagę na znaki drogowe, dlatego nawet ci, którzy jeżdżą przepisowo, są narażeni na udział w kolizji.

Konsekwencje takiego wypadku mogą być poważne, a świadczenie z polisy OC może okazać się niewystarczające, aby pokryć szkody. Wtedy przydatne okazuje się zarówno ubezpieczenie AC, jak i świadczenie wypadkowe NNW. To pierwsze będzie przydatne, jeśli na skutek wypadku ucierpi twój samochód. Natomiast polisa NNW zagwarantuje Ci wypłatę świadczenia, które pokryje koszty leczenia czy rehabilitacji.

Dodatkowe informacje na temat ubezpieczenia auta, znajdziesz w artykule: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i od czego to zależy?

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku