W tym artykule:
- OC rolnika – czym jest i od czego chroni?
- Jakie ubezpieczenia rolne są obowiązkowe?
- Jaka jest kara za brak OC rolnika w 2023 roku?
- Kto sprawdza OC rolnika?
- Kiedy można wypowiedzieć umowę OC rolników, by uniknąć kary?
- Czym grozi brak OC rolnika oprócz opłaty karnej?
- Szukasz OC rolnika lub innej polisy rolnej? Skorzystaj z oferty CUK!
Ubezpieczenie OC rolnika jest polisą obowiązkową. Posiadacze gospodarstw rolnych często decydują się na zmianę ubezpieczyciela, by uzyskać lepsze warunki. W takich sytuacjach należy pamiętać o wypowiedzeniu OC rolnika, ponieważ polisa przedłuża się automatycznie. Brak OC rolnika może skutkować natomiast karą. Warto więc kontrolować związane z tym terminy i formalności.
Wykupienie ubezpieczenia OC rolnika to przede wszystkim spełnienie ustawowego obowiązku. Przedmiotem ochrony w przypadku tej polisy jest odpowiedzialność cywilna rolnika oraz wszystkich osób pracujących w gospodarstwie. O tej ważnej ochronie warto pamiętać, by spokojnie prowadzić swoją działalność, ale także po to, by uniknąć konsekwencji finansowych. Jaka jest kara za brak OC rolnika w 2023 roku? Co warto wiedzieć na temat obowiązku zawarcia takiej polisy? Sprawdź w tym artykule!
OC rolnika – czym jest i od czego chroni?
OC rolnika jest polisą obowiązkową, którą musi posiadać każdy, kto prowadzi gospodarstwo rolne. Przedmiotem ochrony jest z kolei odpowiedzialność cywilna rolnika oraz wszystkich osób mieszkających i pracujących w gospodarstwie.
Ubezpieczenie OC rolników zapewnia odszkodowanie, jeżeli do szkody przyczynił się rolnik, jego domownik lub pracownik zatrudniony w gospodarstwie. Choć umowy w różnych towarzystwach mogą się nieco różnić, to zakres takiej polisy zawsze będzie ustawowo taki sam. Ubezpieczenie OC rolnika pokryje koszty zdarzeń, których następstwem mogą być:
- śmierć,
- uszkodzenie ciała,
- utrata lub rozstrój zdrowia,
- uszkodzenie lub zniszczenie czyjegoś mienia.
W jakich sytuacjach chroni OC rolnika? ← dowiedz się więcej z tej porady!
Jakie ubezpieczenia rolne są obowiązkowe?
Obowiązkowe ubezpieczenie rolne to wymóg prawny. Według Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK rolnicy są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz do ubezpieczenia budynków o powierzchni powyżej 20m2 na terenie gospodarstwa rolnego. Ubezpieczenie muszą mieć wszystkie osoby prowadzące działalność rolniczą, posiadające użytki rolne przekraczające 1 ha oraz opłacające przynajmniej w części podatek rolny.
Obowiązkowe OC rolnika musi posiadać:
- Rolnik, który posiada na własność co najmniej 1 ha gruntów rolnych;
- Jest osobą fizyczną;
- Prowadzi szeroko pojętą działalność rolną.
Rolnicy pobierający dopłaty bezpośrednie do ochrony upraw są natomiast zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia na co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych, które objęte są rządowym dofinansowaniem. Opłata (kara) w przypadku niespełnienia obowiązku tego ubezpieczenia stanowi równowartość 2 euro od 1 ha.
- Kompleksowo ubezpieczysz swoje gospodarstwo
- Porównamy dla Ciebie oferty polis od różnych towarzystw
- W naszej ofercie znajdziesz obowiązkowe oraz dobrowolne ubezpieczenia rolne
Jaka jest kara za brak OC rolnika w 2023 roku?
Najważniejszą informacją z całego artykułu jest to, co grozi za brak OC rolnika. Otóż jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to polisa obowiązkowa. Za zlekceważenie zakupu ubezpieczenia w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego przepisy przewidują w 2023 roku opłatę (karę) w wysokości:
- 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę w ubezpieczeniu OC rolników;
- 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę w ubezpieczeniu budynków rolniczych.
Pamiętaj, że wykupując wymagane ubezpieczenie, spełniasz swój ustawowy obowiązek i unikasz kary za brak OC rolnika w 2023 roku!
Kto sprawdza OC rolnika?
Wiesz już, że za brak OC rolnika kara finansowa Cię nie ominie! Kto jednak może dokonać kontroli posiadanego ubezpieczenia? Taką weryfikację może przeprowadzić burmistrz, wójt, starosta, prezydent miasta lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. O tym, kto dokładnie przeprowadzi kontrolę, często zależy np. Twoje miejsca zamieszkania.
Konieczność wykupienia polisy OC rolnika dotyczy właściciela gospodarstwa rolnego, a więc chodzi o obszary wiejskie – za dany rejon odpowiada zwykle wójt. Nie oznacza to jednak, że unikniesz nagłej kontroli z UFG. Kontrolowany rolnik jest zobowiązany okazać na żądanie odpowiedniego organu dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego lub dowód opłacenia składki za polisę.
Kiedy można wypowiedzieć umowę OC rolników, by uniknąć kary?
Po upływie 12 miesięcy od zakupu OC rolnika można wypowiedzieć umowę polisy (właśnie na taki okres jest ona zawierana). Dopiero wtedy można skorzystać z ofert innych firm ubezpieczeniowych, jednak należy pamiętać, by wypowiedzieć dotychczasową polisę OC rolnika pisemnie nie później niż 1 dzień przed końcem obowiązującej umowy. Za zaniechanie powyższych formalności grozi natomiast regularna kara za brak OC rolnika.
Chcesz wiedzieć, jak napisać wypowiedzenie OC rolnika? ← wejdź w ten link!
Czym grozi brak OC rolnika oprócz opłaty karnej?
Przede wszystkim za wszelkie szkody, których dopuści się rolnik lub inna osoba pozostająca, lub zatrudniona w jego gospodarstwie przyjdzie zapłacić mu z własnej kieszeni. Ubezpieczenie OC rolnika ma bowiem chronić przed konsekwencjami finansowymi niefortunnych zdarzeń oraz roszczeniami poszkodowanych. Nigdy nie wiadomo natomiast, kiedy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku lub nawet drobnej awarii, która często doprowadza do olbrzymich szkód!
Przede wszystkim jednak tak samo jak w przypadku niewykupionego OC komunikacyjnego, kary za brak OC rolnika mogą dotkliwie uderzyć w portfel zapominalskich, a stawki z każdym rokiem rosną! Właśnie dlatego porównuj najlepsze oferty i wykup potrzebne ubezpieczenie rolne na czas – zamów rozmowę, by otrzymać najlepsze oferty od doświadczonego doradcy CUK!
Szukasz OC rolnika lub innej polisy rolnej? Skorzystaj z oferty CUK!
Po przeczytaniu tekstu wiesz już, dlaczego musisz mieć ważną polisę rolną i jaka jest kara za brak OC rolnika w 2023 roku. Istnieje tylko jeden sposób na to, aby jej uniknąć – zakup odpowiedniej polisy na czas! Ubezpieczenia rolne wykupisz za pośrednictwem multiagencji CUK! Znajdziesz tu oferty od wiodących towarzystw, a nasi doradcy pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązania!
W CUK ubezpieczysz swoje gospodarstwo, zwierzęta hodowlane, maszyny rolnicze, a także uprawy. Zostaw numer na stronie, a skontaktujemy się z Tobą w dogodnym dla Ciebie terminie, by wspólnie dobrać ofertę. O polisę zapytasz też w najbliższej placówce CUK. Zachęcamy do zakupu obowiązkowych ubezpieczeń rolnych!
FAQ – najczęściej zadawane pytania:
- 1Ile kosztuje OC dla rolnika?
Składka za OC dla rolnika jest wyliczana w każdym przypadku indywidualnie. Czynnikiem, który w dużej mierze decyduje o cenie ubezpieczenia, jest typ oraz wielkość gospodarstwa. Koszt ochrony małego gospodarstwa będzie znacznie niższy niż w przypadku zabezpieczenia terenu kilkunastu hektarów, na których zatrudnionych jest wielu pracowników. Najlepszym sposobem na sprawdzenie aktualnych cen OC rolników jest kontakt z doradcą, który znajdzie dla Ciebie oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych.
- 2Czy OC rolnika wznawia się automatycznie?
Umowę ubezpieczenie OC rolnika zawiera się na okres 12 miesięcy. Jeśli nie złożymy wypowiedzenia w formie pisemnej na minimum jeden dzień przed końcem ochrony, ubezpieczenie to wznawia się automatycznie na kolejny okres 12 miesięcy. Jeśli natomiast nowy właściciel gospodarstwa chce zmienić ubezpieczyciela, to musi wypowiedzieć dotychczasową umowę OC rolników w odpowiednim terminie. Jeśli tego nie zrobi, a zawrze nową umowę w innym towarzystwie, to będzie posiadał dwie polisy.
- 3Jak uzyskać odszkodowanie z OC rolnika?
Warunkiem skutecznego dochodzenia świadczenia z tytułu ubezpieczenia OC rolnika jest udowodnienie winy rolnika lub osoby pracującej w gospodarstwie za spowodowanie wypadku rolniczego, lub wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wypadkiem a ruchem pojazdu rolniczego. Towarzystwo wypłaci odszkodowanie z OC rolnika także w sytuacji, gdy rolnik wyrządzi szkodę, której następstwem będzie: śmierć, utrata bądź rozstrój zdrowia, zniszczenie lub uszkodzenie mienia osoby trzeciej.
- 4Które ubezpieczenia rolne są obowiązkowe?
Według Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG oraz PBUK rolnicy są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i do ubezpieczenia budynków o powierzchni powyżej 20 m2 na terenie gospodarstwa rolnego. Ponadto ci rolnicy, którzy korzystają z dopłat bezpośrednich z budżetu państwa, są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia na co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych. Obliguje ich do tego Ustawa z dnia 7 lipca 2005 roku o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
- Kompleksowo ubezpieczysz swoje gospodarstwo
- Porównamy dla Ciebie oferty polis od różnych towarzystw
- W naszej ofercie znajdziesz obowiązkowe oraz dobrowolne ubezpieczenia rolne
Oceń artykuł