2024-04-23

Gdzie jechać kamperem nad polskie morze?

Odkryj najlepsze miejsca na camping nad polskim morzem!

Gdzie jechać kamperem nad polskie morze?

Podróżowanie kamperem kojarzy się z niezależnością, bliskością natury i różnorodnością miejsc, jakie można odwiedzić podczas jednej wyprawy w niedługim czasie. Niezależnie czy zdecydujesz się przemierzyć polskie wybrzeże od Świnoujścia po Hel, czy postanowisz delektować się urokami wyłącznie jednego rejonu, wyprawa z pewnością będzie niezapomnianą przygodą i okazją do udanego wypoczynku. Gdzie udać się kamperem nad polskie morze? Które zakątki wybrzeża są szczególnie warte uwagi? Podpowiadamy!

Najważniejsze informacje:

  • Podróżowanie kamperem to nie tylko sposób na spędzenie urlopu blisko natury, ale też poznanie uroków różnych zakątków polskiego wybrzeża.
  • Ten typ turystyki może być alternatywą dla innych form nocowania również podczas wakacji spędzanych w konkretnym miejscu.
  • Polskie wybrzeże oferujewiele kempingów z różnym stopniem udogodnień dla kamperów. Ze względu na popularność caravaningu, infrastruktura stale się rozwija, a wiele ośrodków oferuje parcele z indywidualnym dostępem do prądu, bieżącej wody czy nawet wifi.
  • Podróżując kamperem na dziko, warto zwrócić szczególną uwagę na zakazy.
  • W parkach narodowych, rezerwatach czy lasach parkowanie poza miejscami ku temu wyznaczonymi jest zabronione. Nie wolno też zatrzymywać się na wydmach, pasach nadbrzeżnych czy plażach

Kamperem nad Bałtyk: najpiękniejsze plaże i kempingi

Jasny, miękki piasek, przejrzysta woda, urokliwy sosnowy las okalający wybrzeże – tak w kilku słowach można opisać polskie plaże. W sezonie, szczególnie przy sprzyjającej pogodzie, wiele z nich odwiedzają tłumy turystów. Ale są też miejsca znacznie spokojniejsze, gdzie można swobodnie delektować się odpoczynkiem, wsłuchując się w szum morskich fal. Piękne zakątki znajdziemy w większych, jak i mniejszych miejscowościach. Na które rejony warto szczególnie zwrócić uwagę, podróżując kamperem nad polskie morze? Oto kilka propozycji:

  • Świętouść – to szczególna miejscowość, położona w województwie zachodniopomorskim, na którą składa się kilka ośrodków letniskowych, a domy całoroczne można policzyć na palcach jednej ręki. U stóp klifu porośniętego leciwym lasem rozciąga się malownicza dzika plaża. Chociaż miejscowość zyskuje na popularności, nadal przyciągająca miłośników odpoczynku z dala od tłumów. Można tu zatrzymać się na parkingu leśnym albo skorzystać z dobrze przygotowanej infrastruktury na kempingu.
  • Dziwnówek – kameralna miejscowość letniskowa z czystą szeroką plażą, bardzo dobrym zapleczem kempingowym i statusem uzdrowiska. W pobliskim Dziwnowie na spacerowiczów czeka nadmorska promenada.
  • Niechorze – malowniczo położone między Bałtykiem a jeziorem Liwia Łuża oferuje piękną szeroką plażą. Można tu znaleźć kempingi z kameralną atmosferą, a zarazem dobrą infrastrukturą.
  • Gąski – ta niewielka miejscowość położona między Ustroniem Morskim a Mielnem oferuje wypoczynek na szerokiej, ale spokojnej plaży z dala od tłumów. Zatrzymać się można na kempingu praktycznie przylegającym do plaży.
  • Łeba – słynie z unikatowych wydm, pięknych jasnych plaż i malowniczego położenia między Bałtykiem oraz jeziorami Sarbsko i Łebsko, nieopodal Słowińskiego Parku Narodowego. Oferuje bogate zaplecze kempingowe od zwykłych parkingów po obiekty oferujące masę udogodnień. Kawałek na wschód znajduje się jedna z najpiękniejszych bałtyckich dzikich plaż – Ulinia, z wrakiem zatopionego statku.
  • Lubiatowo – to spokojna miejscowość letniskowa z piękną przyrodą i szeroką plażą z łagodnym zejściem i czystym drobnym piaskiem. Oddalona jest od linii brzegowej o 2 km, ale dysponuje polem kempingowym tuż przy samej plaży.
  • Hel – piękne, szerokie plaże, liczne szkółki i ośrodki windsurfingu, bliskość zatoki i otwartego morza, ścieżki zwyczajowo uznawane za fragment trasy rowerowej R10 – to wszystko sprawia, że Półwysep Helski oczarowuje swoim klimatem, który można poczuć, zatrzymując się w którejś z miejscowości po drodze lub w samym Helu.
  • Sobieszewo – to najbardziej wysunięta na wschód dzielnica Gdańska, położona na Wyspie Sobieszewskiej. Nawet w sezonie można znaleźć tu nieoblegane zakątki, a natura oferuje tu wyjątkowo wiele, czego dowodem są dwa rezerwaty przyrody – Ptasi Raj i Mewia Łacha.
  • Chłapowo – to miejscowość położona tuż obok Władysławowa, częściowo na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. I chociaż w sezonie bywa tu tłoczno, rozważając, gdzie pojechać kamperem nad polskie morze, trudno o niej nie wspomnieć ze względu na znakomitą bazę kempingową mieszczącą się zaraz przy klifowej plaży, skąd roztaczają się piękne widoki. Dodatkowym walorem przyrodniczym jest pobliska Dolina Chłapowska.

Szukasz inspiracji i ciekawych miejsc do podróżowania kamperem również poza polskim morzem? Przeczytaj nasz artykuł Gdzie jechać kamperem na wakacje?

Porady dla podróżujących kamperem nad morze

Dla niektórych osób, wybierających się kamperem nad Bałtyk, istotna jest zasadniczo lokalizacja, odległość do plaży, spokój i brak tłumów, dla innych okazja do zwiedzenia nadmorskich miejscowości czy udogodnienia dostępne na kempingu. Niewątpliwie ważną kwestią jest bezpieczeństwo. Warto wybierać ogrodzone kempingi wyposażone w monitoring. Pozwala to na bezpieczny odpoczynek, co nie zawsze jest możliwe podczas parkowania w miejscach niestrzeżonych.

Wybierając kemping, warto zwrócić uwagę na stan sanitariatów, dostęp do bieżącej wody czy prądu, możliwość zrzucenia nieczystości, oferowaną przestrzeń i odległość do morza. Jest to szczególnie istotne, gdy wakacje mają mieć charakter przynajmniej po części stacjonarny. Podróżując z dziećmi, dobrze jest zwrócić uwagę na bliskość dodatkowych atrakcji, również tych pod dachem, ponieważ pogoda nad Bałtykiem nie zawsze bywa łaskawa.

Podróżujący na dziko powinni z kolei przede wszystkim zwrócić uwagę na to, gdzie parkują. W Polsce, w przeciwieństwie do niektórych państw europejskich nie ma rygorystycznych obostrzeń co do nocowania w aucie, jednak zawsze trzeba zwrócić uwagę na zakazy lub czy nie jest to teren prywatny.

Przeczytaj więcej na temat bezpiecznego podróżowania kamperem.

Atrakcje turystyczne nad Bałtykiem

Spacery brzegiem morza, odpoczynek na plaży, wycieczki rowerowe, sporty wodne to pierwsze, co przychodzi do głowy, jak spędzić czas nad morzem. Główną atrakcją podróżowania kamperem po polskim wybrzeżu jest piękna przyroda, pośród której można odetchnąć, naładować akumulatory, spędzić czas aktywnie albo błogo leniuchując. Polskie wybrzeże obfituje w malownicze zakątki, punkty i platformy widokowe, piękne plaże z klifami i wydmami, a wiele nadmorskich miejscowości ma swój niepowtarzalny klimat, do którego poznania wypad kamperem nad Bałtyk jest szczególnie dobrą okazją.

Oto wybrane atrakcje turystyczne polskiego wybrzeża:

  • Rezerwaty i parki narodowe, np. Ptasi Raj, Widowo, Słowiński Park Narodowy, Ekopark obok Kołobrzegu, Woliński Park Narodowy, Helskie Wydmy, Klif w Łukęcinie, Mechelińskie Łąki.
  • Latarnie morskie, np. w Ustce, Darłowie, Kołobrzegu, Świnoujściu, Niechorzu, Rozewiu.
  • Stawa Młyny w Świnoujściu.
  • Ruiny kościoła w Trzęsaczu.
  • Zatopiony las koło Czołpina.
  • Molo w Kołobrzegu, Sopocie, Międzyzdrojach, Chłopach.
  • Kopiec Kaszubów na Helu.
  • Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu i liczne obiekty militarne z czasów II wojny światowej rozsiane po całym wybrzeżu.
  • Park rozrywki Sea Park w Sarbsku.

Kamperem po wybrzeżu: trasa pełna widoków

Polskie wybrzeże w niektórych rejonach łagodnie schyla się ku plaży, gdzie indziej odcina ostrymi klifami, co czyni je jeszcze bardziej malowniczym, a jego uroki można podziwiać z licznych punktów i platform widokowych. Podróżowanie kamperem nad Bałtyk pozwala na odwiedzenie wielu z nich w krótkim czasie. Szczególnie ciekawa pod tym względem jest wyspa Wolin. Na wschód od Międzyzdrojów wznosi się licząca 93 m wysokości góra Gosań, będąca najwyższym wzniesieniem na polskim wybrzeżu. Roztacza się stąd piękna panorama Bałtyku. Kawałek dalej znajduje się Kawcza Góra mierząca 61 m n.p.m., na którą prowadzą z plaży drewniane schody. Nieco dalej od brzegu z Piaskowej Góry  można podziwiać widok na Jezioro Turkusowe.

Nie oznacza to, że poza wyspą Wolin możliwości podziwiania nadmorskich krajobrazów są mniejsze, czego przykładem jest żelbetowo-stalowa platforma widokowa w Trzęsaczu, z której można podziwiać nie tylko Bałtyk, ale też ruiny kościoła na klifie. Wieczorami platforma rozbłyska różnobarwnymi światłami.

Inne wybrane punkty widokowe pozwalające podziwiać piękno polskiego morza to:

  • punkt widokowy nad Jeziorem Gardno;
  • punkt widokowy Wydmy Lubiatowskie;
  • punkt widokowy w Jastrzębiej Górze;
  • Klif Orłowski.

Przejeżdżając przez Władysławowo, warto wstąpić na wieżę widokową w Domu Rybaka, z której przy dobrej pogodzie roztacza się panorama Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej.

Gdzie zatrzymać się kamperem nad polskim morzem?

Jest wiele miejsc, gdzie można zatrzymać się, podróżując kamperem nad polskie morze, jednak w sezonie te w bardziej popularnych miejscowościach będą raczej zatłoczone. Jeśli zależy Ci na udogodnieniach, warto zdecydować się na profesjonalny kemping z dostępem do bieżącej wody na każdej parceli, prądu, sanitariatami, jadalnią, punktami gastronomicznymi czy atrakcjami dla dzieci. Niektóre kempingi zlokalizowane są na otwartej przestrzeni, inne w lesie. Wybór zależy od osobistych preferencji.

Inną opcją są parkingi dla kamperów. Nie można jednak liczyć tu na zbyt wiele, poza ewentualnymi wiatami, koszami na śmieci czy toaletą.

Kamperem na dziko nad Bałtykiem: czy to możliwe?

Niektórzy, by jeszcze mocniej poczuć wolność i niezależność, jaką daje podróżowanie kamperem po polskim wybrzeżu, decydują się na caravaning na dziko. Jest to rozwiązanie ryzykowne, ale nie niemożliwe. Z pewnością warto unikać terenów prywatnych i prywatnych parkingów ku temu nieprzeznaczonych, a także miejsc, gdzie obowiązuje zakaz biwakowania czy wjazdu i parkowania, czyli lasów, parków narodowych i rezerwatów przyrody, pasów technicznych nabrzeża, plaż, wydm, klifów.

Trzeba też pamiętać o rozróżnieniu parkowania od biwakowania. Bo o ile parkowanie, aby odpocząć czy przespać się, może być w danym miejscu dozwolone, o tyle rozwijanie markizy i rozkładanie stolika i krzeseł obok kampera już nie.

Pamiętaj o odpowiednim ubezpieczeniu!

Kamper klasyfikowany jest jako pojazd specjalny, ponieważ oprócz tego, że służy do jazdy, pełni też funkcje mieszkalne. Podobnie jak w przypadku innych aut, trzeba zadbać o ubezpieczenie kampera. Oprócz obowiązkowego OC warto pomyśleć o AC czy assistance. Ceny polis porównasz w naszym kalkulatorze OC i AC, który ułatwi Ci znalezienie odpowiedniego wariantu ubezpieczenia, dostosowanego do Twoich potrzeb.

FAQ:

  • 1
    Gdzie można spać na dziko nad morzem?

    Teoretycznie spać na dziko można w miejscach, gdzie nie ma zakazu. Na forach i blogach związanych z caravaningiem można znaleźć namiary na konkretne miejscówki i parkingi, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dostępność może się zmieniać, bo np. został wprowadzony zakaz nocnego parkowania albo teren został wykupiony przez prywatnego właściciela.

  • 2
    Gdzie można parkować kamperem w Polsce?

    Kamperem można parkować na ogólnodostępnych parkingach, o ile przepisy, niekiedy również lokalne, nie stanowią inaczej. Jeśli kamper mieści się na miejscu postojowym dla aut osobowych, to może zaparkować praktycznie na każdym parkingu dostępnym dla pozostałych aut, o ile nie ma zakazu parkowania nocą. W przypadku większych pojazdów, ale poniżej 3,5 t np. na MOP-ach trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie oznakowanie miejsc parkingowych, by nie parkować na miejscu dla ciężarówek.  

  • 3
    Kiedy najlepiej wybrać się kamperem nad Bałtyk?

    Najlepiej wybrać się poza sezonem wakacyjnym, czyli lipcem i sierpniem oraz długimi weekendami, aby uniknąć tłoku zarówno na kempingach, jak i na plaży.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku