2024-04-22

Gdzie jechać kamperem na wakacje?

Marzysz o wakacjach pełnych swobody? Wybierz się w podróż kamperem!

Gdzie jechać kamperem na wakacje?

Dla niektórych osób caravaning to wygodny rodzaj podróżowania, dla innych sposób na życie. Daje dużą swobodę w planowaniu wyjazdu. Trafiasz w miejsce zapierające dech w piersiach? Mając ze sobą swój „dom na kółkach” żaden problem, aby zatrzymać się tu na dłużej. Europa dzięki zróżnicowaniu krajobrazowemu i kulturowemu oferuje całe bogactwo kierunków, a szczegółowe ich opisanie zapełniłoby stronice książki, i to niejednej. Szukasz inspiracji, dokąd wybrać się na wakacje kamperem? Przedstawiamy nasze propozycje.

Najważniejsze informacje:

 • Wakacje w kamperze to swoboda, o jaką trudno w przypadku innych sposobów podróżowania.
 • Zarówno w Polsce, jak i w Europie znajdziesz wiele miejsc, gdzie można odpocząć na łonie natury, w otoczeniu pięknych krajobrazów. Skąpane w słońcu południe, chłodna, ale urzekająca Skandynawia, malownicze zakątki w niewielkiej odległości od granicy, różnorodne Bałkany – wybór należy do Ciebie.
 • Caravaning to również odkrywanie bogactwa kulturowego różnych zakątków od zabytków i architektury, przez muzea, po obyczaje i kulinaria.
 • W różnych krajach obowiązują odmienne przepisy i zasady związane z kempingowaniem. Zapoznaj się z nimi wcześniej, by uniknąć mandatów. Pamiętaj też o opłatach drogowych i winietach.

Najlepsze wakacyjne destynacje dla kamperowiczów

Kamperem na wakacje w Polsce czy za granicę? Osoby rozpoczynające dopiero przygodę z caravaningiem z powodzeniem znajdą mnóstwo ciekawych miejsc w kraju. Odpoczynek nad brzegiem morza, odkrywanie uroków Mazur albo biwak z widokiem na góry – jest w czym wybierać.

Jeśli szukasz niedalekiej destynacji za granicą, wystarczy udać się do naszych sąsiadów. W Czechach znajdziesz piękne miasta – Brno, Ołomuniec, Hradec Kralove, Karlowe Wary, nie wspominając o Pradze, góry, bajkową Czeską Szwajcarię czy malownicze Morawy Południowe. Sporo do zaoferowania ma też mniej popularna Litwa.

Udając się dalej, trafisz do czarującej górskimi krajobrazami Austrii i urokliwej Szwajcarii. Stąd rzut beretem, by poczuć południowy klimat we Włoszech, kraju z mnóstwem miejsc do zwiedzania i zapierającą dech w piersiach linią brzegową albo odkryć egzotykę Bałkanów. Chociaż najbardziej popularnym kierunkiem jest w tym rejonie Chorwacja, nie tylko ze względu na krajobrazy, ale również wyróżniającą się na Bałkanach dobrą infrastrukturę, to coraz więcej osób docenia uroki niewielkiej, ale pięknej i przyjaznej Słowenii czy bajkowej Czarnogóry.

Krajami, gdzie można w pełni poczuć południowy klimat, wiele oferujących podczas wakacji w kamperze, są Grecja i Hiszpania. Uroki północy czekają z kolei na odwiedzających kraje skandynawskie, pośród których najciekawszym kierunkiem jest Norwegia. Przyjazna miłośnikom caravaningu jest też bliżej leżąca Dania.

Kamperem nad morze: najpiękniejsze plaże

Wspominając o Danii, warto zaznaczyć, że jest to kraj z przepięknymi plażami. Nie należy do popularnych kierunków wakacyjnych, co może być dodatkowym atutem dla osób szukających alternatywy wobec bardziej oczywistych destynacji. Dania szczyci się przeszło 7 tys. km linii brzegowej, wliczając część kontynentalną i wyspy, z czego spory odsetek stanowią plaże. Wiele z nich zostało wyróżnionych Błękitną Flagą. Rajskie plaże znajdziesz też w Grecji, szczególnie na wyspach, Hiszpanii z Playa de la Concha na czele, Chorwacji czy we Włoszech.

A co jeśli nie chcesz wyjeżdżać tak daleko? Warto docenić uroki rodzimych plaż, udając się kamperem nad Bałtyk.

Górskie eskapady kamperem: oddech w naturze

Co pozwala odsapnąć od codzienności lepiej niż górskie wędrówki, zachwycające majestatem przyrody? Góry są znakomitym miejscem, by odpocząć na łonie natury, a kamper na wakacje z dala od obleganych w sezonie hoteli czy pensjonatów, nadaje się idealnie.

Poza rodzimymi Tatrami czy Karkonoszami poszukiwacze górskich kierunków powinni wziąć pod uwagę wyjazd do Szwajcarii. Można tu w całej okazałości podziwiać majestat poprzecinanych urokliwymi dolinami i jeziorami Alp. Szwajcaria to też urzekające wsie i miasteczka misternie wkomponowane w krajobraz i bardzo dobrze rozwinięta baza kempingowa. Pamiętaj o zakazie kempingowania na dziko.

Oddech pośród górskich szczytów znajdziesz też w Austrii. Kraj ten oferuje bardzo wiele – od walorów kulturalnych i architektonicznych Wiednia, Innsbrucku czy Salzburga, przez malownicze trasy panoramiczne, ciepłe jeziora Karyntii z licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi, po surowe szczyty alpejskich trzytysięczników.

Wakacje kamperem: kulturowe odkrycia

Wiadome jest, że podróże to jeden z najlepszych sposobów na poznanie świata. I mamy tu na myśli nie tylko walory przyrodnicze, ale też architektury, obyczajów, kuchni. Wakacje kamperem pod tym względem dają szerokie możliwości. Można zwiedzić stolice i duże miasta ze znanymi zabytkami oraz nieoczywiste zakątki, małe miejscowości i wioski, nierzadko pomieszkując przez chwilę wśród lokalnych mieszkańców. Szczególnie wiele wrażeń dostarczają kolebki europejskiej kultury, jak Grecja czy Włochy z całym bogactwem zabytków, a także Hiszpania bądź różnorodne Bałkany.

Wakacyjne trasy z pięknymi widokami

Tras gwarantujących piękne widoki jest w Europie wiele. Przemierzanie ich większym kamperem wymaga trochę wysiłku, ale niezapomniane widoki będą wystarczającą nagrodą.

Można tu wymienić Großglockner-Hochalpenstraße w Austrii czy Amalfi Drive we Włoszech. Nic jednak nie przebije w tej kategorii Norwegii. Kilkanaście narodowych tras turystycznych wśród fiordów, wysp, lodowców, gór i wodospadów, z wieloma punktami widokowymi. Jedną z najpopularniejszych tras jest Droga Atlantycka z pocztówkowym „mostem do nieba”. Niezwykłych wrażeń dostarcza górska „droga Trolli” (Trollstigen), Ryfylke National Tourist Route ze słynną półką skalną Preikestolen, Hardangervidda National Tourist Route czy The Old Strynefjell Mountain Road.

Norwegia, chociaż jest drogim krajem, to bardzo przyjaznym dla wybierających się na wakacje kamperem ze względu na dobrze rozbudowaną bazę kempingową i parkingową, a także dostępność miejsc do biwakowania na dziko. Do Norwegii, zwłaszcza jej północnej części, najlepiej wybrać się w okresie od czerwca do września. W pozostałych miesiącach część dróg może być nieprzejezdna ze względu na zalegający śnieg.

Rodzinne wakacje kamperem: jak się przygotować?

Wakacje w kamperze z dziećmi, chociaż są niewątpliwą przygodą, wymagają nieco więcej logistyki, począwszy od spakowania ulubionych zabawek, po zaplanowanie trasy z uwzględnieniem potrzeb dzieci, by podróż nie skończyła się marudzeniem i kwaśnymi minami. Oto kilka wskazówek, jak przygotować się do rodzinnego wypadu kamperem:

 • jeśli planujesz wynająć auto, wybierz model, który zapewni komfort wszystkim podróżnym, z przestrzenią przyjazną dla najmłodszych;
 • zwróć szczególną uwagę na stan techniczny kampera – jest to ważne w każdej podróży, jednak podczas wypadu z dziećmi szczególnie, ponieważ nagła awaria może spowodować spory stres;
 • pomyśl, czym można zająć uwagę dzieci w trakcie podróży, czyli o grach bądź zabawach możliwych do zrealizowania w trasie czy audiobookach;
 • zaplanuj trasę tak, aby móc robić częstsze przystanki, najlepiej gdzie dzieci będą mogły chwilę się poruszać;
 • wiele kempingów w Europie, np. nad jeziorem Garda, oferuje liczne atrakcje – place zabaw, baseny z kolorowymi zjeżdżalniami, zatrzymanie się na nich ucieszy i młodszych, i starszych.
 • porozmawiaj z dziećmi przed wyjazdem – opowiedz, jak mniej więcej będzie wyglądała podróż, dokąd jedziecie, co zobaczycie i ustal podstawowe zasady, w tym również te dotyczące bezpieczeństwa.

Więcej na temat bezpiecznego podróżowania kamperem znajdziesz w naszym poradniku.

Przed wyprawą nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Gdy już postanowisz, gdzie pojedziesz kamperem na wakacje, trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Kamper, tak jak inne auta, powinien posiadać ubezpieczenie OC. Oprócz obowiązkowej polisy warto mieć dodatkowe ubezpieczenie kampera na wypadek uszkodzenia czy kradzieży. Aby znaleźć odpowiednią polisę, możesz skorzystać z naszego kalkulatora OC i AC, z pomocą którego szybko porównasz różne warianty i zajdziesz odpowiednie ubezpieczenie.

FAQ:

 • 1
  Czy opłaca się podróżować kamperem?

  Podróżowanie kamperem często kojarzone jest z budżetowym sposobem poznania wielu zakątków. O ile kamper pozwala dotrzeć do miejsc, do których dotarcie tradycyjnymi środkami transportu nie jest oczywiste, to koszty podróżowania niekoniecznie są niskie. Zakup własnego kampera wiąże się ze sporym wydatkiem i może być opłacalny, gdy planujesz rzeczywiście często podróżować. Alternatywą jest wynajem auta. Tu jednak też trzeba pamiętać o kosztach. Do tego dochodzą opłaty za paliwo, kemping. Opłacalność wakacji kamperem zależy od różnych czynników, m.in. na ile osób rozkładają się koszty i w jakim przedziale kształtują się ceny standardowych noclegów i transportu w danym kraju.

 • 2
  Ile kosztują wakacje w kamperze?

  Ceny wynajmu kampera zaczynają się od ok. 300 zł za dobę i zależą od wielkości, standardu i wyposażenia auta. Do tego trzeba doliczyć zwrotną kaucję. Dodatkowe opłaty mogą wiązać się z wynajmem sprzętu turystycznego. Koszt paliwa zależy od liczby kilometrów, jaką planujesz pokonać, spalania, ale też cen obowiązujących w danym kraju. Różny będzie też koszt stacjonowania w zależności, czy skorzystasz z kempingów, czy wolisz szukać miejsc na dziko. W drugim wariancie trzeba zwrócić uwagę, by nie parkować lub biwakować w miejscu niedozwolonym, bo koszt ewentualnego mandatu może przewyższyć koszt noclegu na nawet wygórowanym cenowo kempingu. W zależności od celu podróży różne będą też koszty jedzenia. O ile w Norwegii np. koszty kempingowania będą niskie ze względu na szerokie możliwości zatrzymywania się na dziko, to już ceny w sklepach czy restauracjach mogą mocno zaskoczyć.

 • 3
  Jak wybrać miejsce na wyjazd kamperem?

  Wybór miejsca na wyjazd kamperem trzeba zacząć od określenia swoich oczekiwań oraz możliwości czasowych i finansowych. Zależy Ci na ucieczce w naturę, zwiedzaniu, morskich albo górskich krajobrazach, a może jednym i drugim, słońcu i wysokich temperaturach czy świeżym powiewie północy? Czy jest kraj, którego kultura szczególnie Cię interesuje? Wyjeżdżasz we dwoje czy z całą rodziną? Podróżując z dziećmi, warto tak zaplanować trasę, aby znalazły się w jej obrębie różne atrakcje, jak parki rozrywki, baseny i Aquaparki, boiska do gier czy place zabaw, a także szlaki wędrowne odpowiednie dla całej rodziny.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku